Постанова № 53760525, 18.11.2015, Іванівський районний суд Одеської області

Дата ухвалення
18.11.2015
Номер справи
499/570/15-а
Номер документу
53760525
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Іванівський районний суд Одеської області

Справа № 499/570/15-а

Провадження № 2-а/499/11/15

П О С Т А Н О В А

Іменем України

"18" листопада 2015 р. смт.Іванівка

Іванівський районний суд Одеської області у складі головуючого судді Кравчука О.О., учасників адміністративного провадження секретаря судового засідання Кирилової С.Ф., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду, позовну заяву ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Іванівському районні Одеської області про визнання відмови у призначенні пенсії на пільгових умовах незаконною, зобов'язання призначити пенсію на пільгових умовах,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовною заявою до управління Пенсійного фонду України в Іванівському районі Одеської області ( далі - відповідач) про визнання відмови у призначенні пенсії на пільгових умовах незаконною, зобов'язання призначити пенсію на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку посилаючись на те, що відповідач безпідставно відмовив йому в призначенні пенсії на пільгових умовах.

Позивач в судовому засіданні просив позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні пояснила, що заперечує проти задоволення позовних вимог виходячи з позиції зазначеної у запереченні (а.с. 22-23).

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

Позивач народився ІНФОРМАЦІЯ_1 року, що підтверджується копією паспорту (а.с. 4).

Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 2), що підтверджується копією посвідчення від 17 грудня 1992 року серія НОМЕР_1 (далі - посвідчення, а.с. 6).

Відповідно до військового квитка серії НОМЕР_2 позивач в період з 06 травня 1986 року по 05 червня 1986 року приймав участь у ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС (далі - військовий квиток, а.с. 7).

Відповідно до архівної довідки від 19 грудня 2014 року №2567/09 позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в період з 02 травня 1986 року по 06 червня 1986 року з місцем дислокації військової частини 44316 у населених пунктах с. Дитятки, с. Старі Соколи (далі - архівна довідка, а.с. 8).

З довідки виданої 24 вересня 1996 року №754 командиром військової частини ДОІОО вбачається, що позивач в складі військової частини 44316 в період з 06 травня 1986 року по 05 червня 1986 року позивач приймав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії в 30-ти кілометровій зоні Чорнобильської АЕС (далі - довідка №754, а.с. 9).

Рішенням від 29 квітня 2015 року №5 позивачу в призначенні пенсії на пільгових умовах було відмовлено, в зв'язку з не підтвердженням його роботи в зоні відчуження (а.с 12).

Встановивши зазначені обставини і визначивши відповідно до них правовідносини, суд вважає, що позовна заява підлягає частковому задоволенню виходячи з наступного.

Вирішуючи питання про застосування правової норми до цих правовідносин, суд виходить з такого.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ст. 19 Конституції України).

Особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків (ч.1 ст. 9 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», далі - Закон).

Учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів (ч.1 ст. 10 Закону).

Особам, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із зменшенням пенсійного віку на 10 років (п.1.ч.1 ст. 55 Закону).

Посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом (ч.3 ст. 65 Закону).

Особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років (ч.1 ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування».

За пунктом 10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 501 від 25серпня 1992 року (чинного на момент видачі посвідчення, далі - Порядку №501), пунктом 10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 51 від 20 січня 1997 року " (чинного на момент перереєстрації посвідчення, далі - Порядку №51) посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС видавалося на підставі одного з наступних документів, зокрема посвідчення про відрядження в зону відчуження, довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (з зазначенням кількості днів і населеного пункту).

Документом, який засвідчує особливий статус особи є посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону (п.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій затвердженого Постановою правління пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року №22-1, далі - Порядок №22-1 ).

Застосовуючи зазначенні в рішенні нормативно-правові акти, беручи до уваги пояснення сторін, письмові докази, частково задовольняючи позов суд виходить з таких мотивів.

З системного аналізу положень норм Законів, Порядку №501, Порядку №51, Порядку №22-1 вбачається, що документом, який підтверджує статус громадянина постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС".

Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, має загальний стаж роботи більше 15 років, досяг віку 50 років, посвідчення не визнано недійсним.

Участь позивача у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС також підтверджується змістом відомостей зазначених у військовому квитку, архівній довідці, довідці №754.

Суд констатує, що надання інших документів при зверненні за призначенням пенсії з підстав зазначених позивачем законодавством не передбачено.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що підстави для відмови в призначені пенсії, на які посилається відповідач, є необґрунтованими, а позивач має право на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку.

Суд зауважує, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функції (п.1 ст. 2 КАС України).

Тому, виходячи з завдань адміністративного судочинства, суд не може перебрати на себе повноваження відповідача щодо прийняття рішення, прийняття якого відноситься до компетенції суб'єкта владних повноважень.

В зв'язку з чим вимога позивача про зобов'язання відповідача призначити позивачу пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку починаючи з дня звернення 16 лютого 2015 року із заявою про призначення пенсії задоволенню не підлягає.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ч. 2 ст. 71 КАС України).

Відповідачем не доведено правомірність рішення від 29 квітня 2015 року, тому виходячи з наведених норм, фактичних даних, аналізуючи докази, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2, 11, 86, 159-163 КАС України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Іванівському районні Одеської області про визнання відмови у призначенні пенсії на пільгових умовах незаконною, зобов'язання призначити пенсію на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку - задовольнити частково.

Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Іванівському районі Одеської області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку - протиправними.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Іванівському районі Одеської області, за заявою ОСОБА_1 від 16 лютого 2015 року, прийняти рішення про призначення пенсії на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку. У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 в іншій частині -відмовити.

Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду через Іванівський районний суд Одеської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

СуддяО. О. Кравчук