Постанова № 53758229, 16.11.2015, Жовківський районний суд Львівської області

Дата ухвалення
16.11.2015
Номер справи
444/2303/15-а
Номер документу
53758229
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 444/2303/15-а

Провадження № 2-а/444/39/2015

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 листопада 2015 року Жовківський районний суд Львівської області в складі :

головуючого судді Мікула В. Є.,

при секретарі Петришин М.Є.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Жовкві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Жовківському районі про визнання дій неправомірними та зобов»язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ :

Позивач звернувся до суду з позовом про визнання дій неправомірними та зобов»язання вчинити дії. Свої позовні вимоги мотивує тим, що з 19.02.2002 по 20.02.2012 перебувала на державній службі.

Позивач вказує, що з 20 лютого 2012 року її звільнено за власним бажанням у зв'язку із виходом на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».

ПФУ в Жовківському районі Львівської області розмір пенсії позивачу обчислено виходячи із заробітної плати нарахованої за 2007-2011 роки без врахування виплат матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та сум індексації заробітної плати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. При цьому про не врахування цих виплат позивача не повідомлено ні письмово, ні усно.

Дізнавшись про недотримання відповідачем у її випадку вимог чинного законодавства про пенсійне забезпечення громадян 02.09.2015, з метою досудового врегулювання питання, позивач звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Жовківському районі Львівської області, із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», подавши при цьому довідку про заробітну плату (складові заробітної плати державного службовця), згідно форми, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 № 5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 2а-4753/09/2670, тобто з врахуванням вищезазначених виплат.

Листом від 10.09.2015 № 4075/03-21 Управління ПФУ в Жовківському районі Львівської області позивачу відмовлено у задоволенні поданих нею вимог.

Вказані дії відповідача вважає протиправними та просить позов задоволити.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі, посилаючись на доводи, зазначені в позовній заяві. Просить позов задоволити у повному обсязі.

Представники відповідача в судовому засіданні щодо позову заперечили, просять відмовити в задоволенні такого. Крім того, подали суду письмові заперечення, які долучені до матеріалів справи.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи та перевіривши їх доказами, а відтак, з'ясувавши дійсні обставини справи, суд приходить до висновку, що позв підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.

Конституцією України закріплено норму щодо обов'язку органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ст.19).

Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 19.02.2002 по 20.02.2012 перебувала на державній службі.

З довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до З.У. «Про державну службу» № 11-19/4894 від 06.08.2015 року, виданої Львівською митницею ДФС, вбачається розмір надбавок, премій та інших виплат за період з 01.01.2007 р. по 31.12.2011 р.

З листа Управління ПФУ в Жовківському районі № 4075/03-21 від 10.09.2015 року вбачається, що такі види виплат, як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань не включені до структури заробітної плати, оскільки є одноразовими виплатами, що унеможливлює їх врахування при розрахунку пенсії.

За змістом статті 37 Закону № 3723-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95ВР "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічна правова позиція відображена у постановах Верховного Суду України від 20.02.2012 року № 21-430а11, від 14 травня 2013 року № 21-125а13, від 8 липня 2015 року №732/48/15-а.

Як вбачається із довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до З.У. «Про державну службу» № 11-19/4894 від 06.08.2015 року на всі виплати, включені в довідку (зокрема суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат), нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Щодо вимоги виплатити ОСОБА_1 про виплату недоотриманої суми пенсії з урахуванням індексу інфляції суд вважає, що така вимога не підлягає до задоволення, оскільки такі суми можна встановити лише після перерахунку пенсії, яку зобов"язано провести відповідача, а на даний час такі розрахунки не проведено, що унеможливлює встановлення точного розмірку суми.

Керуючись ст. 7-11,14,69-71,86,87,159,160-163 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Позовну заяву задоволити частково.

Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Жовківському районі Львівської області щодо не включення ОСОБА_1 при нарахуванні пенсії до середньомісячного заробітку державного службовця сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та сум індексації заробітної плати під час обчислення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» - протиправними.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Жовківському районі Львівської області перерахувати розмір призначеної ОСОБА_1 пенсії на 21 лютого 2012 року, з урахуванням інших видів виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги па вирішення соціально-побутових питань та сум індексації заробітної плати), на які нараховано та утримано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

В частині позовних вимог щодо виплатити ОСОБА_1 недоотриманої суми пенсії з урахуванням індексу інфляції - відмовити.

Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Жовківський районний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя В. Є. Мікула