Ухвала суду № 53756574, 04.11.2015, Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Дата ухвалення
04.11.2015
Номер справи
308/12343/15-а
Номер документу
53756574
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

308/12343/15-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

в порядку скороченого провадження

04.11.2015 місто Ужгород

Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Бенца К.К., розглянувши в порядку cкороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ужгородському районі Закарпатської області про визнання дій протиправними та зобовязання здійснити перерахунок тавиплату пенсії ,-

встановив:

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Ужгородському районі Закарпатської області про визнання дій протиправними та зобовязання здійснити перерахунок тавиплату пенсії починаючи з 24.03.2014 року виходячизрозрахунку90%заробітку відсуми місячної (чинної)зарплати відповіднодост.50-1ЗаконуУкраїни«Пропрокуратуру» вредакції чиннійна час призначення пенсії .

В обгрунтування позовних вимог позивач ОСОБА_1 зазначила, що вона перебуває на обліку та з 08.09.2011 року їй Управлінням Пенсійного фонду України в Ужгородському районі призначена пенсія завислугоюроків урозмірі90%середньогозаробіткунапідставіст.50-1ЗаконуУкраїни«Пропрокуратуру».Узв'язкузізміноюпосадових окладів працівників прокуратурипідвищеніпосадовіокладипрацівниківпрокуратури,атакожіззвільненнямзорганівпрокуратури з04.03.2014року, вонаподала доуправління Пенсійного фонду Українив Ужгородському районі довідкупрокуратуриЗакарпатськоїобласті№18-68 вих-14 від21.03.2014рокута звернуласьіз заявоюпроздійснення відповідноперерахунку призначеної їйпенсії. 20.05.2015 року позивач повторно звернулася із письмовою заявою до управління Пенсійного фонду Українив Ужгородському районі про інформування її щодо розміру у відсотках призначеної пенсії та відомостей про перерахунок пенсії з дати звільнення зорганів прокуратури, а 08.06.2015 року нею отримано лист від відповідача в якому зазначено, що відповідачздійснивперерахунокпенсії з дати звільнення 03.03.2014 року відповідно до ст.50-1ЗаконуУкраїни«Пропрокуратуру» у редакції чинній із 01.10.2011 року виходячизрозміру80%відмісячногозаробітку обрахованоговідповіднододовідки№18-68вих-14від21.03.2014року, аневиходячизрозміру 90%якїйбулопризначенораніше.

Зтакимперерахунком позивач непогоджується, оскількивонапропрацювала в органахпрокуратури23роки та 8 місяців ,атомуначасзвернення до управління Пенсійного фонду Українив Ужгородському районі їйправомірнота законнобуло призначено з 08.09.2011 року пенсіюврозмірі90%відсумимісячноїзаробітноїплати,відповіднодоч.1ст.50-1Закону України "Пропрокуратуру"(вредакціїчиннійнаденьпризначенняпенсії).

Позивач зазначає, що коригуваннязазначених виплат проводиться шляхом застосуваннякоефіцієнтазагальногопідвищеннярозмірівпосадовогоокладу,надбавокдо нього за класний чин.Посадовийоклад,надбавки закласнийчинтазавислугу років при призначенні пенсіївраховуютьсяврозмірах,постановленихнаденьзвільненнязроботи,що дає правона даний видпенсії. Відповіднодост.50-1ЗаконуУкраїни"Пропрокуратуру"перерахунок їїпенсії повиненбувздійснюватисьна підставідокументівпенсійноїсправита додатково поданих неюдокументів. Позивач вказує на те, що відповідачемневраховано,щост.50-1ЗаконуУкраїни«Пропрокуратуру»вредакції чинній із 01.10.2011 року неє підставоюзменшення90-відсоткового розмірураніше призначеноїзаконної пенсії, яку було призначено до 01.10.2011 року, тобтоновийпорядок виплати пенсії не поширюється напенсіонерів, якимпенсіяпризначенадонабраннячинностіцимзаконом. На думку позивача, відповідач протиправно поширює положення Закону про призначення пенсії на її перерахунок, тобто на пенсію, яка була призначена раніше, застосував нові положення Закону до правовідносин , які виеикли задовго до набрання ними чинності. Позивач вказує , що частиною3ст.22КонституціїУкраїни передбачено, що при прийнятті новихзаконів абовнесенні змін до чинних законівнедопускаєтьсязвуженнязмісту та обсягу існуючихправісвобод.

Посилаючисьнавикладене, позивач вважає,що такідії відповідача вчинені під час здійснення перерахунку раніше призначеної їй пенсії виходячи із розрахунку 80% відсуми місячногозаробіткуєнеправомірними.

З посиланням на викладене , на положення ст.ст. 8, 22, 58, ч.1 ст. 92 Конституції України, на рішення Конституційного суду України від 09 лютого 1999 року № 1- рп/99, на положення Закону України «Про прокуратуру » позивач просить суд: визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Ужгородському районі Закарпатської області вчинені під час здійснення перерахунку раніше призначеної їй пенсії виходячи із розрахунку 80% відсуми місячногозаробітку та зобовязати управління Пенсійного фонду України в Ужгородському районі Закарпатської області провестиперерахунок призначеної пенсії івиплатупенсіїОСОБА_1 починаючиз24.03.2014року,відповіднодост.50-1ЗаконуУкраїни«Пропрокуратуру», виходячизрозрахунку 90%заробітку відсуми місячної(чинної)зарплати тавиплатити різницюміжфактичноотриманою з24.03.2014року таналежноюдосплатисумою пенсії, перерахувавшиїїнаособистийпенсійнийрахунокпозивача.

Ухвалою судді від 13 жовтня 2015 року відкрито провадження по справі у порядку скороченого провадження.

Від Відповідача до суду 30 жовтня 2015 року надійшли письмові заперечення на позов, в яких Управління Пенсійного фонду України в Ужгородському районі Закарпатської області просить у задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ужгородському районі Закарпатської області про визнання дій протиправними та зобовязання здійснити перерахунок тавиплату пенсії, відмовити в повному обсязі.

Суд визнав наявні матеріали достатніми для прийняття судового рішення в порядку скороченого провадження та ухвалення постанови відповідно до ч. 6 ст. 183-2 КАС України.

За результатами розгляду справи у скороченому провадження суддя, оцінивши повідомлені Позивачем та Відповідачем обставини, перевіривши матеріали справи що надійшли до суду, об'єктивнооцінивши докази,які мають юридичне значення для розгляду справи івирішенняспорупосуті, розглянувши справу відповідно до п.4 ч.5 ст.183-2 КАС України - вважає, що є достатньо підстав для прийняття законного та обґрунтованого судового рішення, та є всі підстави для задоволення позову в повному обсязі.

Згідно зі ст. 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Судом враховується положення ст. 55 Конституції України, згідно з якою права і свободи людини і громадянина захищаються судом.

Згідно ч. 2 ст. 11, ч. 2ст. 71 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Частиною2ст.19КонституціїУкраїнивстановлено,щоорганидержавноївладитаорганимісцевогосамоврядування,їхпосадові особи зобов'язанідіятилишена підставі, вмежах повноважень тауспосіб,щопередбаченіКонституцієютазаконамиУкраїни.

Пенсійнезабезпеченняпрокурорівта слідчихпрокуратури,до яких законодавцем віднесено позивача,встановленоприписамист.50-1ЗаконуУкраїни«Пропрокуратуру».

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Ужгородському районі Закарпатської області, та з 08. 09.2011 року їй призначено пенсію за вислугу років відповідно до ст.50-1ЗаконуУкраїни«Пропрокуратуру» ( у редакції чинній на момент звернення) у розмірі 3648,73 грн., тобто 90% від суми місячноїзарплати, що стверджується даними протоколу №2261 від 25.01.2012 року.

24.03.2014р. ОСОБА_1 звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Ужгородському районі Закарпатської області із заявою про перерахунок їй пенсії узвязку із звільненням з органів прокуратури з 04.03.2014 року.

Відповідачемздійсненоперерахунокпенсіїпозивачаузв'язкуіззвільненням зорганів прокуратури,алевиходячизрозміру80%від суми місячноїзарплати напідставі довідки прокуратури Закарпатськоїобласті від21.03.2014року№18-68вих-14, прощо відповідач листом№16/Квід04.06.2015рокуповідомивпозивача./а.с.7-8/

Вказаніобставинипідтверджуються: пенсійнимпосвідченням позивачасерія ААИ №376371від25.11.2014року;заявоюОСОБА_1 від24.03.2014року про перерахунок пенсії; даними листаУправлінняПенсійногофондуУкраїнив Ужгородському районі Закарпатської області №16/Квід04.06.2015року ; даними протоколу № 2261 від 25.01.2012 року про призначення пенсії позивачу; розпорядженням142919від02.04.2015року про перерахунок пенсії зпенсійноїсправипозивача.

Пенсійний фонд України і його територіальні органи у своїй діяльності повинні керуватися Конституцією України та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства соціальної політики України, іншими актами законодавства України, а також дорученнями Президента України та Міністра.

Згідност.50-1ч.1ЗаконуУкраїни"Пропрокуратуру" (вредакції,щодіялана час призначення пенсіїпозивачу) прокурориіслідчізі стажемроботи не менше 20років, утомучислізістажемроботинапосадахпрокурорівіслідчихпрокуратуринеменше10років,маютьправонапенсійне забезпеченнязавислугуроків незалежновідвіку.Пенсія призначаєтьсяв розмірі 80відсотківвідсумиїхньоїмісячної(чинної)заробітноїплати,докотрої включаютьсявсівидиоплати праці, на якінараховуютьсястраховівнески,одержуваної перед місяцемзвернення запризначеннямпенсії.Закожен повнийрікроботипонад10років нацих посадахпенсія збільшуєтьсяна2відсотки,аленебільше90відсотківвідсумимісячного (чинного) заробітку.

Увідповідності доч.12ст.50-1ЗаконуУкраїни«Пропрокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсійпровадитьсязадокументами пенсійноїсправитадокументами, додатково поданими пенсіонерами, виходячизрозмірумісячногозаробіткузавідповідноюпосадою, зякої особавийшла напенсію, станомначасзверненнязапризначеннямабоперерахунком.

Згідноз ч.17ст.501ЗаконуУкраїни«Пропрокуратуру»,призначені працівникам прокуратурипенсіїперераховуютьсяузв'язку зпідвищеннямзаробітноїплати відповідних категорій прокурорсько-слідчихпрацівників.Перерахунок призначенихпенсій провадитьсяз першогочисла місяця,щойдезамісяцем,вякомунасталиобставини,щотягнутьзасобою зміну розмірупенсії. Якщопри цьомупенсіонернабувправанапідвищенняпенсії,різницювпенсії за минулийчасможебути виплаченойомуне більшякза12місяців. Перерахунокпенсій провадитьсяз урахуванням фактичноотримуванихпрацівникамивиплатіумовоплатипраці, що існувалинаденьйогозвільнення зроботи.

Вподальшомудост.50-1ЗаконуУкраїни«Пропрокуратуру»вносилисьпевнізміни.

ЗакономУкраїни"Прозаходищодозаконодавчогозабезпеченняреформуванняпенсійної системи", якийнабравчинностіз01.10.2011р.,внесенозмінидост.50-1ЗаконуУкраїни "Про прокуратуру",зокремазміненоувідсоткахрозмірпенсіїзавислугуроків, яка призначається прокурорам іслідчимуразіреалізаціїнимитакогоправа.Пенсіяпризначаєтьсяврозмірі 80 відсотківвід сумиїхньоїмісячної(чинної)заробітноїплати,доякоївключаютьсявсівидиоплатипраці,зякоїбулосплаченоєдинийвнесокназагальнообов'язковедержавнесоціальнестрахування,адо1січня2011року-страховівнескиназагальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцемзверненнязапризначеннямпенсії.

Втойжечас,положеннятієїжстаттіЗУ«Пропрокуратуру»відносноумов та порядку перерахункупенсіїзалишилисянезмінними.

Разомзтим,підставитапорядокперерахункупенсійпрокурорамрегулюютьчастини13,18ст.50-1Закону№1789,положення якихщодо перерахунку пенсіїу зв'язкуз прийняттям Закону№3668-УІзміннезазнали.

Такимчиномвнесенізмінидостатті50-1ЗаконуУкраїни«Пропрокуратуру» щодо розміру пенсіїувідсоткахстосуютьсяпорядкупризначенняпенсіїпрокурораміслідчиму разі реалізації ними праванапенсійнезабезпечення, анеперерахунку вжепризначеної пенсії.

Процедурипризначеннятаперерахункупенсіїрізнізазмістомімеханізмомїхпроведення. Нормами,яківизначаютьмеханізмпроведенняперерахункупенсіїзавислугуроківпрокурорам,єч.ч.13,18ст.50-1ЗаконуУкраїни«Пропрокуратуру»у редакції, яка діяланачас призначення пенсії.

Згідноч.13ст.50-1ЗаконуУкраїни"Пропрокуратуру" обчислення(перерахунок) пенсій провадитьсязадокументамипенсійноїсправитадокументами,додатковоподанимипенсіонерами,виходячизрозмірумісячногозаробіткузавідповідноюпосадою,зякоїособавийшлана пенсію, станомначасзверненнязапризначеннямабоперерахунком.

Згідноч.18ст.50-1ЗаконуУкраїни"Пропрокуратуру" (вредакціїна часздійснення перерахунку) призначеніпрацівникам прокуратури пенсіїперераховуютьсяузв'язку зпідвищенням заробітноїплати відповіднихкатегорійпрокурорсько-слідчихпрацівників. Перерахунок призначених пенсійпровадитьсязпершогочисламісяця,щойдезамісяцем,уякомунасталиобставини,щотягнутьзасобоюзмінурозмірупенсії.Якщоприцьомупенсіонер набув праванапідвищенняпенсії, різницювпенсіїзаминулийчасможебутивиплаченойомунебільшякза12місяців.Перерахунок пенсійпровадитьсяз урахуваннямфактично отримуваних працівникомвиплат іумов оплатипраці,щоіснувалинаденьйогозвільненнязроботи.

Враховуючинаведене,перерахунокпенсіїпозивачуповиненбув бути здійснений відповідачем напідставідокументівпенсійноїсправи тадокументів,додатково поданих позивачем, виходячизрозрахунку90%відсумимісячногозаробітку.

Згіднозпунктом2розділуII«Прикінцевітаперехідніположення»ЗаконуУкраїни« Про заходищодозаконодавчогозабезпеченняреформуванняпенсійноїсистеми» обмеження пенсії (щомісячногодовічногогрошовогоутримання)максимальним розміром, встановленимцим Законом,непоширюєтьсянапенсіонерів,якимпенсія(щомісячне довічне грошове утримання) призначенадонабраннячинностіцимЗаконом.Позивачупенсіябулапризначена08.09.2011 року, тобтодонабраннячинностівказанимзаконом.

Зоглядуна викладене, при перерахунку пенсіїпрацівникампрокуратури має застосовуватисянорма, якавизначаєрозмірпенсіїу відсоткахбезобмеженняїї граничного розміру,щодіяланамоментпризначенняпенсії.

Крімтого,вирішуючипитанняпрозастосуванняцьогоЗаконувчасі,судвиходитьізтого,щозгіднозістаттею22КонституціїУкраїнизакріпленінеюправаісвободине є вичерпними, гарантуються інеможутьбутискасовані.Приприйняттіновихзаконівабовнесенні змін до чинних законодавчих актівнедопускаєтьсязвуженнязмістутаобсягуіснуючихправісвобод.

АналогічнаправовапозиціязіспірногопитаннявисловленаВерховнимСудомУкраїнив постановах №21-348а13від10.12.2013року,№21-445а13від17.12.2013року.

Відповіднодовимогст.58КонституціїУкраїни,законитаіншінормативноправові акти немають зворотноїдіївчасі, крімвипадків,коли вонипом'якшуютьабо скасовують відповідальністьособи.

Такимчином,приперерахункупозивачупенсіїпідлягаєзастосуваннюположенняст.50-1вредакціїЗаконуУкраїни«Пропрокуратуру»,чиннійначаспризначенняпенсії.

Отжеправопозивачанавирахуванняпенсіїурозмірі90%відйогозаробітноїплати після прийняття ЗУ«Прозаходищодозаконодавчогозабезпеченняреформуванняпенсійноїсистеми», виходячизпринципунезворотностідіїзаконівучасі,повиннозалишатисянезмінним.

Враховуючивищенаведене,судприходитьдовисновку,щодії відповідача вчинені під час здійснення перерахунку раніше призначеної позивачу пенсії виходячи із розрахунку 80% відсуми місячногозаробіткуєнеправомірними, атомупозовнівимоги підлягають до задоволенняяктакі,щопідтвердженніматеріаламисправи,ґрунтуютьсяна вимогах чинного законодавстватанеспростованіналежнимитадопустимимидоказамивідповідачем.

Відповідно до статті 8 КАС України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.

Відповідно до ч.3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють зокрема, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обгрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значеня для прийняття рішення тощо.

Відповідно до статті 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності.Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Згідно зі ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Приймаючи до уваги викладене, з огляду на встановлені в судовому засіданні обставини та визначені відповідно до них правовідносини, а також те, що на час розгляду справи та винесення постанови по суті заявлених позовних вимог, відповідачем доказів щодо правомірності свого рішення суду надано не було, будь-які відомості, які б спростовували зазначені позивачем обставини у суду відсутні, а тому приходжу до висновку ,що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню. Відповідач не довів законність своїх дій при здійсненні перерахунку раніше призначеної позивачу пенсії виходячи із розрахунку 80% відсуми місячногозаробітку.

Відповідно до ч.1 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

На підставі викладеного та керуючись Конституцією України, ст. ст. 2, 11, 69-71, 158-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, ЗУ Про прокуратуру, cуд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ужгородському районі Закарпатської області про визнання дій протиправними та зобовязання здійснити перерахунок тавиплату пенсії задовольнити.

Визнатинеправомірнимидіїуправління Пенсійного фонду України в Ужгородському районі Закарпатської області під час здійснення перерахунку раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії виходячи із розрахунку 80% відсуми місячногозаробітку.

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Ужгородському районі Закарпатської області здійснити перерахунок призначеної пенсії івиплатупенсіїОСОБА_1 починаючи з24.03.2014року,відповіднодост.50-1ЗаконуУкраїни«Пропрокуратуру», виходячизрозрахунку 90%заробітку відсумимісячної(чинної)зарплати тавиплатити різницюміжфактичноотриманою з24.03.2014року таналежноюдосплатисумою пенсії, перерахувавши їїнаособистий пенсійний рахунокпозивача.

Стягнути із Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 сплачений нею судовий збір у розмірі 487,20 гривень ( чотиристо вісімдесят сім гривень 20 коп.).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Ужгородський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови . Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Ужгородського

міськрайонного суду ОСОБА_2