Справа №265/5836/15-а
Провадження №2-а/265/175/15
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 листопада 2015 року місто Маріуполь
Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі:
головуючого судді Ковтуненко О.В.,
за участю секретаряБабенко А.Г.
розглянувши у судовому засіданні в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя про визнання неправомірною бездіяльності та про зобов'язання нарахувати та виплатити суми індексації пенсії,
В С Т А Н О В И В:
28 серпня 2015 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом до відповідача про визнання бездіяльності неправомірною, про перерахунок та виплату індексації пенсії, посилаючись на те, що він перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя та отримує пенсію. Відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 (далі - Порядок) його пенсія підлягає індексації. При проведенні такої індексації грудень 2013 року повинен бути визначений як базовий місяць, так як у цьому місяці було проведено останнє підвищення пенсії. З 01 січня 2015 року відповідач індексацію пенсії не проводить, а тому просив суд визнати неправомірною бездіяльність відповідача щодо не проведення індексації пенсії з 01 січня 2015 року, виходячи з базового місяця грудня 2013 року у порушення Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, та зобов'язати відповідача провести перерахунок та сплату індексації.
Позивач ОСОБА_1 до суду не прибув, надіславши письмові пояснення щодо заперечень відповідача, та заяву, в якій просив розглядати справу за його відсутності, позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити. У письмових поясненнях зазначив, що Кабінетом Міністрів України не затверджено особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообовязкового державного соціального страхування на 2015 рік, як того вимагають Перехідні положення Закону України «Про державний бюджет України на 2015 рік», отже вважає, що будь-які обмеження щодо проведення нарахування та виплати індексації протягом 2015 року, відсутні.
09 вересня 2015 року представник відповідача за довіреністю ОСОБА_2 подала до суду письмові заперечення Управління ПФУ в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя, в яких просила справу розглядати за відсутності представника відповідача, проти позову заперечувала, зазначаючи, що позивач дійсно перебуває на обліку в управлінні з 05 вересня 1987 року. Згідно з п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17 липня 2003 року № 1078, у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, мінімальної пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообовязкове державне соціальне страхування, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів, місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації доходів населення. Індексація пенсії за цей час не проводиться. Для всіх видів пенсій визначення базового місяця провадиться у місяці перерахунку пенсій, що призводить до збільшення загального розміру пенсії. Пунктом 9 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» визначено, що Кабінетом Міністрів України затверджується особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2015 рік, а також те, що норми і положення Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування. До прийняття постанови Кабінету Міністрів України про особливий порядок індексації грошових доходів населення при проведенні індексації пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) в 2015 році застосовуються коефіцієнти, які були встановлені для індексації у грудні 2014 року. Таким чином, при проведенні індексації пенсії гр. ОСОБА_1 застосовуватиметься базовий місяць грудень 2013 року із застосуванням коефіцієнту індексації, встановленого в грудні 2014 року. На підставі викладеного просить відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Суд, дослідивши письмові докази, прийшов до висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню у повному обсязі, виходячи з наступного.
Згідно ч. 1 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (далі за текстом постанови - Закон) індексація грошових доходів населення це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг; а поріг індексації це величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.
За ст. 2 Закону індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, до яких, крім іншого, відноситься пенсія.
На підставі ст. 4 Закону індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 %. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у ч. 1 цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
За ст. 5 Закону індексація пенсій, інших виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, інших видів соціальної допомоги проводиться відповідно за рахунок Пенсійного фонду України, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, за рахунок коштів Державного бюджету України.
Згідно до ст. 6 Закону в разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін. При цьому порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Визначення правил обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення закріплено у Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 з подальшими змінами та доповненнями (далі за текстом - Порядок).
За п. 2 Порядку індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, в тому числі, пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у п. 3 цього Порядку), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачується замість пенсії.
Натомість відповідно до п. 3 Порядку до об'єктів індексації, визначених у п. 2, не відносяться, зокрема, соціальні виплати, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму (пенсії, обчислені з урахуванням абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; додаткова пенсія, підвищення, компенсаційні виплати, надбавки та інші доплати до пенсії, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму).
Верховний Суд України у своїй постанові від 08 вересня 2015 року № 21-606а15, постановленій у порядку перегляду з підстав неоднакового застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права, зазначив, що до обєктів індексації, визначених у пункті 2 Порядку, не відносяться, зокрема, соціальні виплати, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму (пенсії, обчислені з урахуванням абзацу першого частини першої статті 28 Закону України № 1058-IV); додаткова пенсія, підвищення, компенсаційні виплати, надбавки та інші доплати до пенсії, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя, отримуючи пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року.
З трудової книжки позивача вбачається, що останній не працює з 08 червня 2001 року.
Розмір пенсії позивача складається з: основної пенсії, що була нарахована у відповідності до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» у розмірі 1615,20 гривень, доплати за понаднормативний стаж 48 років 455,52 гривень, підвищення за ст. 42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» з 01 березня 2010 року - 2,80 гривень, підвищення за ст. 42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» з 01 березня 2012 року 43,34 гривень, надбавки дітям війни 66,43 гривень (а.с.9-10, 12).
17 березня 2015 року ОСОБА_1 звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя із заявою, в якій крім іншого просив здійснити перерахунок пенсії відповідно до ст. 42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»
У відповідь на звернення відповідач листом від 09 липня 2015 року № 14078/04 повідомив позивача, що пенсія виплачується на підставі чинного законодавства України, та визначив базові місяці для індексації пенсії, останнім з яких є грудень 2013 року.
Судом встановлено, та не спростовується відповідачем у письмових запереченнях, що індексація пенсії позивача з січня 2015 року проводиться у вигляді сталої величини, із застосуванням коефіцієнту індексації, встановленого в грудні 2014 року, виходячи з базового місяця грудня 2013 року.
Цей розмір та порядок нрахування індексації суперечить вимогам Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».
Посилання відповідача на положення пункту 9 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» суд до уваги не приймає, виходячи з наступного.
Пунктом 9 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік», встановлено, що Кабінетом Міністрів України затверджується особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2015 рік, а норми і положенняЗакону України «Про індексацію грошових доходів населення»застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2015 рік.
Однак, на виконання наведеної норми Кабінетом Міністрів України не було затверджено особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2015 рік.
Доказів встановлення у період з 1 січня 2015 року обмеження на проведення нарахування та виплату індексації, встановлення відповідних розмірів бюджетних асигнувань, відповідачем не надано.
З огляду на викладене, суд приходить до переконливого висновку, що позивач має право на індексацію пенсії наростаючим підсумком з 01 січня 2015 року, виходячи з базового місяця грудня 2013 року, відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та вважає позовні вимоги ОСОБА_1 обгрутованими та такими, що підлягають задоволенню повністю.
На підставі наведеного, враховуючи висновок, викладений у постанові Верховного Суду України від 08 вересня 2015 року № 21-606а15, керуючисьст.158-163 КАС України, суд-
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя про визнання неправомірною бездіяльності та про зобов'язання нарахувати та виплатити суми індексації пенсії задовольнити.
Визнати неправомірною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя Донецької області щодо не проведення ОСОБА_1 індексації пенсії в межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та не обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком, починаючи з 1 січня 2015 року, виходячи з базового місяця грудня 2013 року.
Зобовязати управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя Донецької області провести нарахування та виплату ОСОБА_1 суми індексації пенсії наростаючим підсумком, виходячи з базового місяця грудня 2013 року відповідно до вимогЗакону України «Про індексацію грошових доходів населення»та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078в межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України, починаючи з 01 січня 2015 року, з урахуванням фактично виплачених коштів.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Донецького апеляційного адміністративного суду через Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя