Постанова № 53747666, 03.11.2015, Шевченківський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
03.11.2015
Номер справи
761/15310/15-а
Номер документу
53747666
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 761/15310/15-а

Провадження №2-а/761/299/2015

П О С Т А Н О В А

іменем України

03 листопада 2015 року Шевченківський районний суд м. Києва у складі:

головуючого - судді Малинникова О.Ф.

при секретарі - Данилевській Є.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

У травні 2015 року до суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії.

Позивач зазначив, що 20 листопада 1987 року він був призваний на строкову військову службу Радомишльським РВК Житомирської області. У подальшому за період з 20 листопада 1987 року по 13 травня 1997 року він проходив військову службу у Збройних силах, при цьому у період з 01 серпня 1989 року по 20 червня 1993 року був курсантом вищого військового навчального закладу, а з 20 червня 1993 року по 13 травня 1997 року - на офіцерських посадах у Збройних силах України. У листопаді 2012 року прийнятий на роботу у прокуратуру Центрального регіону України з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері (з 01 вересня 2014 року військова прокуратура Центрального регіону України) на посаду старшого прокурора прокуратури регіону з питань вирішення звернень та прийому громадян, забезпечення доступу до публічної інформації, на якій працює по теперішній час. При переведенні для подальшої служби в органи прокуратури України в тому, що до стажу моєї роботи за новою спеціальністю прокурорського працівника, який дає право на призначення пенсії за вислугу років, буде зарахований у повному обсязі час проходження мною військової служби у Збройних силах з 20 листопада 1987 року до 13 травня 1997 року.

За результатами розгляду його звернення у травні 2015 року про призначення пенсії за вислугу років Управлінням Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Києва за вихідним № 8109/10 від 21 травня 2015 року йому було повідомлено про відсутність у нього права на зарахування часу перебування на військовій службі у Збройних силах до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за вислугу років, передбаченої законодавством для прокурорів і слідчих, оскільки чинною редакцією статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» це не передбачено.

Як вважає позивач відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», норм Законів України «Про пенсійне забезпечення», «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», «Про військовий обов'язок і військову службу» до 22-річного стажу його роботи, що дає право на пенсію за вислугу років повинні бути зараховані 9 років 5 місяців 22 дні - час проходження військової служби (з 20.11.1987 до 13.05.1997) та понад 17 років роботи на прокурорсько-слідчих посадах (з 13.05.1997 до дня звернення), що в сукупності надає мені право для призначення пенсії за вислугу років відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», адже загальний розмір стажу роботи на прокурорських посадах становить більше 22 років.

З огляду на викладене, позивач просив:

- Визнати протиправним рішення суб'єкта владних повноважень - Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Києва щодо невизнання його права на зарахування часу проходження ним військової служби у Збройних силах в період з 01 серпня 1989 року до 13 травня 1997 року включно до 22-річного стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років, передбачену законодавством для прокурорів і слідчих прокуратури.

- Визнати його право на зарахування до 22-річного стажу його роботи, що дає право на пенсію за вислугу років, передбачену законодавством для прокурорів і слідчих, поряд зі стажем його роботи на прокурорсько-слідчих посадах в органах прокуратури України, часу проходження ним військової служби у Збройних силах в період з 01 серпня 1989 року до 13 травня 1997 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Києва зарахувати до 22-річного стажу роботи, що дає право на пенсійне забезпечення за вислугу років працівникам прокуратури, час проходження військової служби з 01 серпня 1989 року до 13 травня 1997 року та призначити йому пенсію за вислугу років згідно Закону України «Про прокуратуру».

- Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Києва здійснювати виплату мені пенсії за вислугу років згідно Закону України «Про прокуратуру» з дня мого звернення до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Києва, тобто з 06 травня 2015 року.

В своїх письмових запереченнях представник Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва зазначає, що згідно ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку прокурори і слідчі за наявності на день звернення вислуги років особам, які звернулися з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року - 22 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 12 років;

Працівникам, які не мають вислуги років, передбаченої частиною першою цієї статті, за наявності необхідного стажу роботи на посадах прокурорів та слідчих прокуратури, а також страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті - 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", після досягнення чоловіками 57 років, пенсія призначається в розмірі, пропорційному кількості повних років роботи на прокурорських посадах, з розрахунку 60 відсотків місячного заробітку за відповідну вислугу років, передбачену частиною першою цієї статті.

До вислуги років, що дає право на пенсію, зараховується час роботи на прокурорських посадах, в тому числі у військовій прокуратурі, стажистами в органах прокуратури, слідчими, суддями, на посадах начальницького складу органів внутрішніх справ, офіцерських посад Служби безпеки України, посадах державних службовців, які займають особи з вищою юридичною освітою, в науково-навчальних закладах Генеральної прокуратури України працівниками, яким присвоєно класні чини, на виборних посадах у державних органах, на посадах в інших організаціях, якщо працівники, що мають класні чини, були направлені в зазначені організації, а потім повернулися в прокуратуру, строкова військова служба, половина строку навчання у вищих юридичних навчальних закладах. Згідно наданих документів страховий стаж Позивача становить 27 років 9 місяців 14 днів, з них стаж вислуги років 19 років 7 місяців 27 днів, стаж роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури становить 17 років 11 місяців 15 днів. Враховуючи вищевикладене, призначити позивачу пенсію по вислузі років не має законних підстав.

В судове засідання з"явились сторони.

Відповідно до частини 1, 2 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд заслухавши думку позивача, вивчивши заперечення представника відповідача повно, об'єктивно та всебічно дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Згідно обставин справи між сторонами виник спір щодо виконання відповідачем вимог ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку прокурори і слідчі за наявності на день звернення вислуги років особам, які звернулися з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року - 22 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 12 років; тобто про визнання права позивача на зарахування йому часу перебування на військовій службі у Збройних Силах до стажу роботи, що дає право на призначення йому пенсії за вислугу років та виплату пенсії.

Як вбачається з матеріалів адміністративної справи та встановлено судом позивач 20 листопада 1987 року був призваний на строкову військову службу Радомишльським РВК Житомирської області, яку проходив у Московському військовому окрузі ППО, спочатку у військовій частині 03054 - на посаді курсанта, а потім у військовій частині 20770 - на посаді командира відділення.

01 серпня 1989 року був зарахований на 1-й курс Мінського вищого військового командного училища, яке закінчив у 1993 році.

Після закінчення вказаного військового училища його було присвоєно військове звання лейтенант він проходив службу на посадах методиста - організатора соціально-психологічної служби (СПС) та заступника командира штабної роти з виховної роботи у військовій частині А1679 95 навчального центру аеромобільних військ у м. Житомирі.

В 1995 році був зарахований на 1-й курс Національної юридичної академії України ім. Я.Мудрого, яку закінчив у 2000 році з дипломом за спеціальністю «Правознавство» та кваліфікацією «Юрист».

13 травня 1997 року, продовжуючи навчання в Національній юридичній академії ім. Я.Мудрого, наказом Міністра оборони України № 0228 був переведений для подальшого проходження військової служби у розпорядження Генерального прокурора України з залишенням на військовій службі.

З 13 по 22 травня 1997 року знаходився у розпорядженні Генерального прокурора України.

З 22 травня 1997 року по 11 червня 1997 року знаходився у розпорядженні військового прокурора Центрального регіону України.

В період з 11 червня 1997 року по 19 січня 1999 року проходив службу у військовій прокуратурі Донецького гарнізону на посадах слідчого, старшого слідчого та помічника прокурора гарнізону.

З 19 січня 1999 року по 21 червня 1999 року проходив службу на посаді помічника військового прокурора Київського гарнізону.

В період з 21 червня 1999 року по 05 липня 1999 року знаходився у розпорядженні військового прокурора Південного регіону України.

З 05 липня 1999 року по 11 березня 2002 року проходив службу на посаді помічника військового прокурора Донецького гарнізону.

З 11 березня 2002 року по 09 липня 2004 року проходив службу на посадах помічника та старшого помічника військового прокурора Житомирського гарнізону.

З 09 липня 2004 року по 12 березня 2006 року проходив службу на посаді заступника військового прокурора Сумського гарнізону.

З 12 березня 2006 року по 04 січня 2011 року проходив службу на посаді прокурора-криміналіста військової прокуратури Центрального регіону України.

З 04 січня 2011 року по 04 травня 2011 року проходив службу на посаді старшого помічника військового прокурора Центрального регіону України (з питань вирішення звернень та прийому громадян).

З 04 травня 2011 року по 14 серпня 2012 року проходив службу на посаді старшого помічника військового прокурора Центрального регіону України (з питань вирішення звернень та прийому громадян, забезпечення доступу до публічної інформації).

З 15 серпня 2012 року по 22 листопада 2012 року перебував у розпорядженні Міністра оборони України.

У листопаді 2012 року, відповідно до частини сьомої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», звільнений з військової служби в запас за пунктом «г» (у зв'язку із скороченням штатів).

В листопада 2012 року прийнятий на роботу у прокуратуру Центрального регіону України з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері (з 01 вересня 2014 року військова прокуратура Центрального регіону України) на посаду старшого прокурора прокуратури регіону з питань вирішення звернень та прийому громадян, забезпечення доступу до публічної інформації, на якій працюю по теперішній час.

Таким чином, судом встановлено що, як зазначено в послужному списку (а.с. 14 -19) позивач у період з 20 листопада 1987 року по 13 травня 1997 року позивач проходив військову службу у Збройних силах, при цьому у період з 01 серпня 1989 року по 20 червня 1993 року був курсантом вищого військового навчального закладу, а з 20 червня 1993 року по 13 травня 1997 року - на офіцерських посадах у Збройних силах України.

Як встановлено з матеріалів пенсійної справи позивачу зараховано строк його підтвердження к стажу 19 місяців 7 днів з низ на посаді прокурорського працівника 17 років 11 місяців 15 днів, військова служба 1 рік 8 місяців 12 днів. У відповіді відповідача неправомірно зазначено, позивачу що його стаж становить 27 років 9 місяців 14 днів, з них стаж вислуги років 19 років 7 місяців 27 днів, стаж роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури становить 17 років 11 місяців 15 днів. Враховуючи вищевикладене, призначити позивачу пенсію по вислузі років не має законних підстав.

Згідно зі статтею 2 Закону України «Про пенсійне забезпечення», в якості окремого виду державних пенсій, визначено трудові пенсії, до яких, серед іншого, віднесені пенсії за вислугу років, які відповідно до статті 51 цього ж Закону встановлюються окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком. Саме на підставі цієї норми закону наведеною вище статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» й передбачено пенсійне забезпечення прокурорів і слідчих за вислугу років незалежно від віку.

Статтею 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначені види трудової діяльності, що зараховуються до стажу роботи, який дає право на трудову пенсію, а відтак згідно зі статтею 2 цього ж Закону на такий вид трудової пенсії як за вислугу років.

Зокрема, відповідно до пункту «в» частини 3 вищезгаданої статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до стажу роботи, який дає право на пенсію за вислугу років, зараховується військова служба незалежно від місця проходження служби. Будь-яких обмежень щодо зарахування часу проходження військової служби до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за вислугу років, передбачену законодавством для прокурорів і слідчих, зазначена норма закону не містить. Згідно із частиною 1 статті 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби

Тому у відповідності до ст. 25 Закону України «Про загальний військовий обов'язок і військову службу» в редакції Закону від 25 березня 1992 року № 2232 було передбачено, що період навчання у військово-навчальних закладах зараховується курсантам як строкова військова служба. Позивачу неправомірно було відповідачем не зараховано в його стаж навчання в Мінському Вищому Військовому командному училище з 01.08.1989 року по 20.06.93 року, а саме чотири роки + 19 місяців 7 днів = 23,7.

Листом Міністерства юстиції України № 22-26-1454 від 14 квітня 2006 року дано роз'яснення Міністерству оборони України, що до 31 липня 1999 року діяла редакція Закону України «Про загальний військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232, де статтею 24 було визначено, що початком перебування на військовій службі є день відправлення у військову частину з обласного збірного пункту - для громадян, призваних на строкову військову службу.

Поряд із цим, статтею 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» в редакції закону від 20 грудня 1991 року № 2011 було передбачено, що час перебування громадян на військовій службі зараховується до загального і безперервного трудового стажу, а також до стажу роботи за спеціальністю.

У відповідності до положень статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», норм Законів України «Про пенсійне забезпечення», «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», «Про військовий обов'язок і військову службу» до 22-річного стажу його роботи, що дає право на пенсію за вислугу років повинні бути зараховані 4 роки - його навчання в Мінському Вищому Військовому командному училище з 01.08.1989 року по 20.06.93 року а саме чотири роки + та понад 17 років роботи на прокурорсько-слідчих посадах (з 13.05.1997 до дня звернення), що в сукупності надає йому право для призначення пенсії за вислугу років відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», адже загальний розмір стажу роботи на прокурорських посадах становить більше 22 років.

З огляду на викладене на підставі Закону України «Про прокуратуру», норм Законів України «Про пенсійне забезпечення», «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», «Про військовий обов'язок і військову службу» та керуючись ст.ст.7,18, 19, 71, 86, 94, 159, ч.ч.1, 2 ст.160, ст.161, ч.1 ст.162, ст.163, КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

- Визнати його право на зарахування до 22-річного стажу його роботи, що дає право на пенсію за вислугу років, передбачену законодавством для прокурорів і слідчих, поряд зі стажем його роботи на прокурорсько-слідчих посадах в органах прокуратури України, часу проходження ним навчання в Мінському Вищому Військовому командному училище з 01.08.1989 року по 20.06.93 року.

- Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Києва, 01054, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 29, Код ЄДРПОУ 26087323, зарахувати до 22-річного стажу роботи, що дає право на пенсійне забезпечення за вислугу років працівникам прокуратури, час проходження проходження ОСОБА_1 навчання в Мінському Вищому Військовому командному училище з 01.08.1989 року по 20.06.93 року та призначити йому пенсію за вислугу років згідно Закону України «Про прокуратуру».

- Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Києва, 01054, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 29, Код ЄДРПОУ 26087323, здійснювати виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років згідно Закону України «Про прокуратуру» з дня його звернення до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Києва, тобто з 06 травня 2015 року.

У позовних вимогах ОСОБА_1 щодо Визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень - Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Києва щодо невизнання його права на зарахування часу проходження ним військової служби у Збройних силах в період з 21 червня 1993 року до 13 травня 1997 року включно до 22-річного стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років, передбачену законодавством для прокурорів і слідчих прокуратури відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня її проголошення до Київського апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м. Києва

Суддя: О.Ф. Малинников.