Постанова № 53746136, 20.11.2015, Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області

Дата ухвалення
20.11.2015
Номер справи
695/3621/15-а
Номер документу
53746136
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області

Справа № 695/3621/15-а

номер провадження 2-а/695/86/15

Категорія 83

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 листопада 2015 року м. Золотоноша

Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області в складі:

головуючого судді Середи Л.В.,

при секретарі Оніщенко Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Золотоноша адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Золотоніському районі Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України в Золотоніському районі Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити дії, мотивуючи свою позицію тим, що вона з 25 квітня 2014 року одержує пенсію державного службовця, призначену їй управлінням Пенсійного фонду України у Золотоніському районі (пенсійне посвідчення, видане 13.05.2014 серії ААИ № 606716).

05 жовтня 2015 року вона звернулась до управління Пенсійного фонду України в Золотоніському районі із заявою про здійснення перерахунку пенсії з моменту її призначення, включивши додатково до заробітної плати для обчислення її пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, на що отримала 21 жовтня 2015 року відмову управління Пенсійного фонду України в Золотоніському районі.

Так як позивач вважає, що відмова управління ПФУ в здійсненні перерахунку пенсії з моменту її призначення, а саме із 25.04.2014 року, щодо включення додатково до заробітку для обчислення її пенсії суми допомоги на оздоровлення та індексації є необгрунтованою, незаконною та не відповідає вимогам ст. 19 Конституції України, ст., ст. 33 ч., ч. 2, 7 та 37 Закону України Про державну службу, ст. 66 Закону України Про пенсійне забезпечення, ст. 41 ч. 1 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, ст. 2 Закону України Про оплату праці, п.1 Постанови Кабінету Міністрів України Про деякі питання вдосконалення розміру заробітку для обчислення пенсій від 31.05.2008 року та такою, що порушує її конституційне право на пенсійне забезпечення, тому ОСОБА_1 звернулась до суду з даним позовом.

Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні на позовних вимогах наполягала в повному обсязі та просила суд повністю їх задовольнити, посилаючись на доводи, зазначені у позовній заяві.

Представник відповідача управління Пенсійного фонду України в Золотоніському районі Черкаської області ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги ОСОБА_1 не визнав та заперечував проти задоволення позову мотивуючи свою позицію ти, що позивач з 25.04.2014 року перебуває на пенсійному обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Золотоніському районі Черкаської області, та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України Про державну службу. Пенсію обчислено при загальному страховому стажі роботи 27 років 3 місяці 6 днів, в тому числі стаж державного службовця 16 років 11 місяці 7 дні, та розрахунок пенсії проведено в розмірі 80% від заробітної плати працюючого державного службовця в органах державної служби на посаді заступника керівника апарату начальника відділу у справах молодіта спорту Золотоніської РДА, яка на момент звернення за призначенням пенсії становила 2069,24грн. та складалась із наступних виплат: посадовий оклад - 1371,00 грн.; надбавка за 10 ранг 80,00 грн.; надбавка за вислугу років (25%) 362,00 грн.; середній розмір премії за 60 місяців 255,49 грн. Розмір пенсії позивача станом на 27.10.2015 року становить 1655,39 грн. Згідно із ст. 33 Закону України Про державну службу заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Тобто, зміни до чинного законодавства, зокрема, Закону України Про державну службу та постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. № 865 Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій не вносилися і, відповідно при визначенні заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця включаються складові заробітної плати передбаченими нормативно-правовими актами. На підставі вище викладеного управління Пенсійного фонду України в Золотоніському районі Черкаської області просить суд відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Крім того, представник відповідача просив застосувати строки позовної давності передбачені ст., ст. 99, 100 КАС України.

Суд, заслухавши доводи позивача ОСОБА_1 і заперечення представника відповідача ОСОБА_2, дослідивши матеріали справи та з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають до часткового задоволення з наступних підстав.

Позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Золотоніському районі Черкаської області з 25.04.2014 року та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України Про державну службу. Пенсію обчислено при загальному страховому стажі роботи 27 років 3 місяці 6 днів, в тому числі стаж державного службовця 16 років 11 місяці 7 дні, при цьому розрахунок пенсії позивача управлінням Пенсійного фонду України в Золотоніському районі здійснювався без включення у розмір заробітної плати позивача матеріальної допомоги на оздоровлення та сум індексації заробітної плати.

Відповідно до довідки виданої Золотоніською РДА № 521/01-01-11 від 19.11.2015 року в графі інші виплати включені матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати на загальну суму 31787,2 грн. На всі виплати, що включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Відповідно до вимог ст. 37 Закону України Про державну службу на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для жінок - не менш 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менш 10-ти років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш 20-ти років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 90% від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 90% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Як передбачено ч.2 ст. 33 Закону України Про державну службу від 16.12.1993 року, заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Відповідно до ч.1 ст.66 Закону України Про пенсійне забезпечення від 05.11.1991 року до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці, на які згідно до вимог Закону України Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, яка діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно до ст. 41 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 року, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: 1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких, згідно із цим Законом були фактично обчислені та сплачені страхові внески до Пенсійного фонду в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески; 2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення, і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.

Виходячи з цього, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично були нараховані та сплачені внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (доход) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Разом з тим суд у відповідності до ч.1 ст. 100 КАС України залишає без розгляду вимоги позивача в частині, щодо зобовязання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України Про державну службу за період з 25 квітня 2014 року по 20 квітня 2015 року, оскільки у відповідності до ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, та позивач не зверталася до суду з клопотанням про поновлення пропущеного строку звернення до суду як пропущеного з поважних причин. При цьому позивач ствердила в судовому засіданні, що їй відомо було про призначення пенсії без врахування матеріальної допомоги та індексації з самого початку та вона звернулась письмово з цього приводу до УПФУ в Золотоніському районі лише 05.10.2015 року і дізналася про порушення своїх прав та законних інтересів, отримавши відповідь від управління пенсійного фонду України в Золотоніському районі Черкаської області про відмову у здійсненні вищезазначеного перерахунку пенсії 21 жовтня 2015 року, тому суд вважає, що права позивача підлягають захисту з 21 квітня 2015 року.

Таким чином, суд вважає, що позов підлягає до часткового задоволення та визнає дії відповідача щодо відмови в донарахуванні призначеної позивачу пенсії у відповідності до ст., ст. 37, 37-1 Закону України Про державну службу неправомірними та зобов'язати його здійснити донарахування позивачу до призначеної пенсії у розмірі 80% заробітної плати з урахуванням отриманої в період з квітня 2009 року по березень 2014 року матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсії відповідно до Закону України Про державну службу та з яких сплачено страхові внески.

На підставі зазначеного та керуючись ст., ст. 4, 6, 10, 11, 19, 49, 51, 71, 79, 94, 99, 100, 158, 159, 160, 161, 162, 185-186 КАС України, Законом України Про державну службу, Законом України Про пенсійне забезпечення, Законом України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування, Законом України Про оплату праці, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Золотоніському районі Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України у Золотоніському районі Черкаської області щодо відмови у здійсненні донарахування раніше призначеної пенсії включивши у розрахунок суми інших виплат, на які було нараховано, утримано та перераховано внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Золотоніському районі Черкаської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України Про державну службу та виплатити пенсію починаючи із 21 квітня 2015 року у розмірі 80% заробітної плати на підставі довідки Золотоніської районної державної адміністрації № 521/01-01-11 від 19.11.2015 року про складові заробітної плати з урахуванням зазначених у ній сум матеріальної допомоги на оздоровлення та сум індексації заробітної плати.

Позовні вимоги ОСОБА_1 в частині, щодо зобовязання відповідача провести нарахування та виплату пенсії відповідно до Закону України Про державну службу у розмірі 80% заробітної плати підставі довідки Золотоніської районної державної адміністрації № 521/01-01-11 від 19.11.2015 року про складові заробітної плати з урахуванням зазначених у ній сум матеріальної допомоги на оздоровлення та сум індексації заробітної плати за період з 25 квітня 2014 року по 20 квітня 2015 року залишити без розгляду.

Допустити негайне виконання постанови у межах суми стягнення пенсії за один місяць.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Золотоніський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: Середа Л.В.

Повний текст виготовлено та підписано головуючим 25 листопада 2015 року.