Справа № 569/11963/15-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 листопада 2015 року Суддя Рівненського міського суду Галінська В.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Рівне про визнання дій протиправними та зобов"язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду із вищевказаним позовом, згідно якого просила визнати протиправними дії упраління Пенсійного фонду України в м.Рівне щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії на виконання постанови Рівненськго міського суду від 03.04.2015 року №569/4336/15-а, із перевищенням базового місяця індексації пенсійної виплати, зобов"язати управління Пенсійного фонду України в м.Рівне здійснити перерахунок пенсії державного службовця ОСОБА_1, почтнаючи із 01.03.2015 року, на виконання постанови Рівненсько міського суду від 03.04.2015 року №569/4336/15- а, без перевизначення базового місяця індексації пенсійної виплати. до Управління пенсійного фонду України в м. Рівне про визнання дій протиправними та зобов"язання здійснити перерахунок та виплату пенсії.
У встановлений законом строк відповідач подав заперечення проти позову, де вказує, що що у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації. (п.5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 N 1078 (зі змінами і доповненнями)). Таким чином на виконання рішення суду, ухваленого на користь позивача управлінням змінюється базовий місяць при обчисленні індексу споживчих цін для індексації пенсійної виплати, оскільки в такому місяці відбулося підвищення грошових доходів населення, в т.ч. за рахунок виплат, передбачених п. 2 Порядку. Позовні вимоги в частині зобов'язання управління Пенсійного фонду України в м.Рівне здійснити перерахунок та виплатити пенсію без визначення точного періоду (із зазначенням кінцевої дати) є нечіткими. Просили відмовити в задоволенні позовних вимог повністю.
Сторони в судове засідання не з"явилися, позивач подав заяву про слухання справи у письмовому провадженні, представник відповідача в судове засідання не з"явився.
Дослідивши матеріали, долучені до позовної заяви, подане відповідачем заперечення на адміністративний позов, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, з огляду на таке.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Рівне та отримує пенсію відповідно до Закону України Про державну службу..
Постановою Рівненського міського суду від 03 квітня 2015 року, яка залишена без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 17 червня 2015 року, задоволено позовні вимоги ОСОБА_1, про визнання дій протиправними та зобво"язання вчинити певні дії. Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України і м.Рівне щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 з урахуванням одержаних сум виплат матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди державного виконавця та індексації заробітної плати відповідно до довідки від 04.03.2015 року №86, виходячи із 90% заробітної плати, починаючи з 01.03.2015 року. Зобов"язано управління Пенсійного фонду України в м.Рівне здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_1, додатково включивши до вже врахованих складових заробітної плати одержані суми виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди державнго виконавця та індексації заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальнообо"язкове державне пенсійне страхування відповідно до довідки від 04.03.2015 року №86, виходячи із 90% заробітної плати починаючи з 01.03.2015 року.
В порядку виконання зазначеної постанови 24.04.2015 року та 08.07.2015 року головним державним викнавцем відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного теритріального управління юстиції у Рівненській області ОСОБА_2 вікрито виконавче провадження.
Проте всупереч наведеного, після проведення перерахунку на виконання рішення суду, розмір пенсії ОСОБА_1 не виплачується.
На письмову заяву ОСОБА_1 з проханням надати інформацію про результат виконання рішення суду, управління Пенсійного фонду України в м. Рівне надало лист-відповідь від 18.08.2015 року №294/10, в якому зазначає, що при перерахунку пенсії згідно рішення суду було змінено базовий місяць проведення індексації пенсійної виплати. Тому заявник вважає дії управління Пенсійного фонду України в м. Рівне, які полягають у перерахуванні її пенсії із перевизначенням базового місяця індексації протиправними та такими, що ґрунтуються лише на припущеннях, а не на нормах чинного законодавства; враховуючи загальновизнані державою принципи верховенства права, законності та соціальної справедливості.
За загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно - правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно - правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
У рішенні від 5 квітня 2001 року Конституційний Суд України зазначив, що Конституція У країни закріпила принцип незворотності дії в часі законів та інших нормативно - правових актів (частина перша статті 58). Це означає, що дія закону та іншого нормативно - правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно - правовим актом.
Як встановлено, пенсія ОСОБА_1 була призначена за нормами Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ, відповідно до якої пенсія державним службовцям призначалась в розмірі 80 % від суми їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
За чинним законодавством, перерахунок пенсії - це процедура повторної оцінки розміру вже призначеної пенсії, у зв'язку зі зміною обставин, наданням нових документів, прийняттям нових законодавчих актів, зміни соціальних стандартів тощо.
Розмір пенсії може переглядатися як в індивідуальному, так і в масовому порядку. Підставою для індивідуального перерахунку може бути додатково надані документи, які дають право на подальший перегляд розміру виплачуваної пенсії. Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за № 1566/11846 від 27 грудня 2005.
Статтею 1 зазначеного Закону визначено, що індексація грошових доходів населення -встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населеная, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів та послуг, а поріг індексації - величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.
За приписами ст. З Закону, індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.
Згідно листа Міністерства соціальної політики України від 27.01.2011 №150-10/136-11 щодо індексації грошових доходів, у разі підвищення працівнику заробітної плати для визначення базового місяця при проведенні індексації здійснюється порівняння суми підвищення заробітної плати та суми індексації, що нараховується в місяці збільшення грошового доходу. При проведенні такого порівняння береться заробітна плата до підвищення (з урахуванням посадового окладу, доплат, надбавок, передбачених чинним законодавством, та премій) в розрахунку за повний відпрацьований місяць та величина приросту індексу споживчих цін, на який нараховується індексація. Місяць встановлення надбавки,що передбачена чинним законодавством, та місяць, в якому збільшується її розмір за рахунок постійно зростаючого відсотка порівняно з попереднім періодом, вважаються базовими нри проведенні індексації у разі, якщо сума підвищення грошових доходів перевищує суму індексації, яка б мала бути нарахована за відповідний місяць. При цьому місяць поновлення виплати передбаченої законодавством надбавки після тимчасової її невиплати не є підставою вважати місяць базовим для проведення індексації. У разі, якщо одночасно з поновленням ви плати надбавки має місце збільшення її розміру, то в такому випадку місяць, в якому відбулося таке підвищення, вважається базовим ири обчисленні індексу споживчих цін для індексації.
Згідно пункту 5 Порядку проведення індексації місяць, в якому відбулося підвищення грошових доходів населення за рахунок його постійних складових, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Грошові доходи, одержані за цей місяць, не індексуються. З наступного за базовим місяцем, наростаючим підсумком розраховується індекс для проведення подальшої індексації. Якщо с ума підвищення заробітної плати за рахунок постійних складових менша від суми індексації, нарахованої відповідно до Порядку, то місяць такого підвищення не вважається базовим і індексація продовжується. У разі порівняння суми підвищення заробітної плати та суми індексації при визначенні базового місяця береться заробітна плата в частині постійних складових в розрахунку за повний відпрацьований місяць.
Базовим з метою проведення індексації вважається місяць, в якому заробітна плата збільшилася за рахунок підвищення (установлення) її складових, що виплачуватимуться постійно. Інакше такий місяць не вважатиметься базовим, тому індексація має провадитися на загальних підставах. Щоб місяць підвищення вважався базовим, сума підвищення має перекрити суму індексації, яку могло бути нараховано в цьому місяці, а інакше індексацію потрібно здійснювати на загальних підставах. Виплата разових премій, надбавок і доплат не є підставою вважати місяць базовим, оскільки таке підвищення має тимчасовий характер.
Відтак, оскільки перерахунок пенсії ОСОБА_1 повязаний з переглядом розміру вже призначеної їй пенсії на підставі судового рішення, правовідносини, що виникли у зв"язку з цим, регулюються законодавством, чинним на момент призначення пенсії. Розмір пенсії внаслідок виконання рішення суду не є таким, що підвищився внаслідок дії загальних чинників. Нарахований за рішенням суду розмір пенсії позивача є таким, що підлягав виплаті при призначенні пенсії, але протиправно не був нарахований та виплачений в належному розмірі. Порушені права позивача можуть бути захищені шляхом задоволення адміністративного позову і зобовязання відповідача до проведення перерахунку та виплати пенсії позивача по віку по Закону України "Про державну службу" на виконання постанови Рівненського міського суду від 03 квітня 2014 року за №569/4336/15-а без перевищення базового місяця індексації пенсійної виплати.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цьогоКодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позиву.
Суд, оцінюючи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, приходить до висновку, що доводи відповідача спростовуються встановленими судом обставинами, наявними в матеріалах справи доказами та нормами права. Протилежного відповідач не довів, а тому суд визнає дії Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне неправомірними.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 11, 17, 18, 71, 94, 160, 161, 162, 163, 171-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Рівне про визнання дій протиправними та зобов"язання здійснити перерахунок та виплату пенсії - задовольнити.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 на виконання постанови Рівненського міського суду від 03.04.2015 №569/4336/15-а із перевизначенням базового місяця індексації пенсійної виплати.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Рівне здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_1 починаючи із 01.03.2015 року на виконання постанови Рівненського міського суду від 03.04.2015 року №569/4336/15-а , без перевизначення базового місяця із виплатою заборгованості.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Особи, які брали участь у справі, не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови суду, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя -