Постанова № 53742104, 17.11.2015, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.11.2015
Номер справи
548/290/15-а
Номер документу
53742104
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 листопада 2015 р. Справа № 548/290/15-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Подобайло З.Г.

Суддів: Рєзнікової С.С. , Тацій Л.В.

за участю секретаря судового засідання Гришко Ю.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Хорольському районі Полтавської області на постанову Хорольського районного суду Полтавської області від 07.08.2015р. по справі № 548/290/15-а

за позовом ОСОБА_1

до Управління Пенсійного фонду України в Хорольському районі Полтавської області

про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління пенсійного фонду України в Хорольському районі Полтавської області, в якому просить визнати дії відповідача щодо відмови йому у перерахунку пенсії з урахуванням вимог, передбачених законодавчими актами, які регламентували оплату праці осіб-ліквідаторів аварії на ЧАЕС неправомірним ; зобов'язати відповідача зробити перерахунок та виплачувати пенсію ОСОБА_1 згідно тієї заробітної плати, яка повинна була йому виплачена за роботу в зоні відчуження ЧАЕС відповідно до чинного на той момент законодавства, починаючи з 01.02.2015 року та в подальшому довічно.

Постановою Хорольського районного суду Полтавської області від 07.08.2015р. позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано дії Управління Пенсійного фонду України в Хорольському районі щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії з урахуванням вимог, передбачених законодавчими актами, які регламентували оплату праці осіб - ліквідаторів аварії на ЧАЕС неправомірними. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Хорольському районі зробити перерахунок та виплачувати пенсію ОСОБА_1 згідно заробітної плати в розмірі 2590,17 крб., яка повинна була йому виплачена за роботу в зоні відчуження ЧАЕС відповідно до чинного на той момент законодавства, починаючи з 01.02.2015 року з урахуванням сплаченого.

Управління пенсійного фонду України в Хорольському районі Полтавської області, не погодившись з постановою суду першої інстанції , подало апеляційну скаргу , вважає, що судом першої інстанції на враховано той факт, що позивач вже отримує пенсію за віком згідно даної довідки, а нової довідки про заробіток, яка б ґрунтувалася на висновку судово-економічної експертизи до управління позивачем надано не було, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Хорольського районного суду від 07.08.2015 року , прийняти нове судове рішення, яким відмовити позивачу в позові.

Апеляційна скарга розглядається відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Задовольняючи позовні вимоги , суд першої інстанції виходив з того , що розмір заробітної плати, нарахованої ОСОБА_1 за роботу в зоні ЧАЕС в період з 15.06.1986р. по 02.09.1986 р., складає 2590,17 крб., а заробітна плата вказана у довідці № 2949 від 20.06.2008 року не відповідає вимогам чинного законодавства на той час , що підтверджується висновком судової економічної експертизи №325, тому Управлінням пенсійного фонду України в Хорольському районі Полтавської області безпідставно відмовлено у проведені перерахунку пенсії позивачу.

Проте, колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог , виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.

Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя та здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Так, статтею 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що особам, які проживали або працювали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для отримання державних пенсій.

Зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менш, ніж 5 календарних днів, - передбачено зменшення віку на 10 років.

Згідно ст.57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

У разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.

Також, частиною другою ст.27 Закону України " Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування " передбачено , що за бажанням особи пенсію можна визначити за так званою двоскладовою формулою. Тобто,частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до набрання чинності цим Законом ( до 01.01.2004 року), може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частину розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом ( після 01.01.2004 року)відповідно до цього Закону.

При цьому, частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.

Відповідно до вимог стаття 40 Закону України " Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування " для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.

За вибором особи, яка звернулася за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключається період до 60 календарних місяців підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу.

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Постановою Пенсійного фонду України N 22-1, 25.11.2005, затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до абзацу 2 п. 2.1 вказаного Порядку до заяви про призначення пенсії за віком додаються , крім іншого , за бажанням пенсіонера у період до 01 січня 2016 року ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) до 01 липня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам. У разі якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01 липня 2000 року.

Відповідно до п. 2.10 Порядку довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об'єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.

Частиною 4 статті 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Судом апеляційної інстанції встановлено та підтверджено копією пенсійної справи, що 23.01.2011р. ОСОБА_1 при зверненні до Управління Пенсійного фонду України в Хорольському районі Полтавської області з заявою для призначення пенсії за віком надав наступні документи : паспорт,трудову книжку, атестат, довідку з військомату, документи про стаж , посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 р. , військовий квіток, архівні довідки , довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 20.06.2008р. № 2949 , № 2950.

Згідно протоколу № 2132 від 21.06.2011 року позивачу призначено пенсію за віком відповідно ст.55 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи " як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії , який брав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 1986 році із зниженням пенсійного віку на 10 років.

При призначенні пенсії Управлінням пенсійного фонду враховано подані документи, в тому числі і довідку про про заробітну плату для обчислення пенсії від 20.06.2008р. № 2949 , яка підтверджує суми отриманої позивачем заробітної плати в зоні відчуження з 1982 р. по 1987 р.

Відповідач вказує , що розмір пенсії за віком, як учаснику ЧАЕС 2 категорії проведено позивачу згідно ст.40 Закону України " Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування " та для обчислення пенсії за віком враховано заробітну плату за 60 місяців підряд за період з 01.01.1984 р. по 31.12.1988 р. згідно довідки про заробітну плату №2949 від 20.06.2008 року за роботу в Кременчуцькому управлінні кирпичних заводів , видану Трудовим архівом м.Кременчука та за весь період страхового стажу з 01.04.2004 р. по 30.04.2011 р.

З матеріалів справи встановлено , що 23.09.2014 року позивач звернувся до Управління пенсійного фонду України в Хорольському районі Полтавської області з заявою, в якій просив прийняти копії наступних документів: довідки з архівного відділу Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області від 28.07.2014 року, №02-041211460-ГІ з особовим рахунком за 1986 рік; архівної довідки з Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 28.07.2014 року; довідки з військової частини 61610 від 27.11.1992 року № 2104 та довідки з військової частини 61610 № 4429; надати йому детальну роздруківку щодо обрахунку його пенсійного забезпечення, подальших змін в ньому, зробити перерахунок відповідно особовим рахункам за 1986 рік, наданим архівним відділом Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області 28.07.2014 року з урахуванням вище зазначених довідок і здійснити доплату не донарахованого йому пенсійного забезпечення; перевірити правильність нарахування пенсії та виплачувати належні йому грошові суми згідно законодавству України.

Управління пенсійного фонду України в Хорольському районі Полтавської області , розглянувши представлені копії документів про роботу в зоні ЧАЕС, листом від 29.09.2014 року повідомило позивача , що йому призначено пенсію за віком відповідно ст.55 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи " як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії , який брав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 1986 році із зниженням пенсійного віку на 10 років з 11.06.2011 року при загальному страховому стажі роботи 20 років 7 місяців. Розмір пенсії за віком, як учаснику ЧАЕС 2 категорії проведено згідно ст.40 Закону України " Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" , а саме враховано заробітну плату за 60 місяців підряд за період з 01.01.1984 р. по 31.12.1988 р. згідно довідки про заробітну плату №2949 від 20.06.2008 року за роботу в Кременчуцькому управлінні кирпичних заводів , видану Трудовим архівом м.Кременчука ,та за ввесь період страхового стажу з 01.04.2004 р. по 30.04.2011 р. Провести розрахунок пенсійної виплати за двоскладовою формулою в даний час неможливо, так як у довідці про заробітну плату, яка знаходиться в пенсійній справі, не вказано конкретно які саме суми заробітку було нараховано позивачу за період виконання робіт в зоні ЧАЕС за червень- вересень 1986 року, що також не відображено в копіях особових рахунків за 1986 рік, які надіслані в додаток до звернення .

15.01.2015р. позивач звернувся з заявою до Управління пенсійного фонду України в Хорольському районі Полтавської області, в якій просив перерахувати його пенсію відповідно до наявних документів (довідку, затверджену Наказом Міністерства соціальної політики України № 536 від 03.09.2012 р., про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках немає можливості отримати через ліквідацію підприємства, де він працював на момент аварії, що підтверджується довідкою Головного управління статистики від 02.07.2014 року 033-20 858з) згідно Законів України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Листом від 20.01.2015р. Управління пенсійного фонду України в Хорольському районі Полтавської області повідомило про неможливість проведення такого перерахунку пенсії та роз'яснено на підставі яких норм Закону та на підставі яких документів обчислено позивачу розмір пенсію .

Позивач в даному позові не оскаржує саму процедуру призначення пенсії , він лише не згоден із розміром заробітної плати, визначений в довідці №2949 від 20.06.2008 року, з якої Управління Пенсійного фонду України в Хорольському районі Полтавської області здійснило обчислення пенсії.

Судом першої інстанції не враховано той факт, що позивач вже отримує пенсію за віком обчислену згідно довідки №2949 від 20.06.2008 року, нової довідки про заробітну плату, яка б ґрунтувалася на висновках судово-економічної експертизи до Управління позивачем надано не було.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що Управлінням Пенсійного фонду України в Хорольському районі Полтавської області правомірно здійснено обчислення пенсії згідно довідки від 20.06.2008р. № 2949 , яка підтверджує суми отриманої позивачем заробітної плати в зоні відчуження з 1982 р. по 1987 р. та яка була надана позивачем до заяви про призначення пенсії, іншої довідки чи будь-яких документів з визначенням розміру заробітної плати іншої ніж в довідці № 2949 , поданій до пенсійного фонду, матеріали пенсійної справи не містять.

На підставі наведеного, суд апеляційної інстанції дійшов висновку , що позовні вимоги є неправомірними та такими , що не підлягають задоволенню.

Наведене не враховано судом першої інстанції , тому постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню відповідно положень ст. 202 КАС України з прийняттям нової постанови про відмову у задоволені позовних вимог .

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Хорольському районі Полтавської області задовольнити.

Постанову Хорольського районного суду Полтавської області від 07.08.2015р. по справі № 548/290/15-а скасувати.

Прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Подобайло З.Г.Судді(підпис) (підпис) Рєзнікова С.С. Тацій Л.В. Повний текст постанови виготовлений 23.11.2015 р.