КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 810/5460/15 Головуючий у 1-й інстанції: Лиска І.Г. Суддя-доповідач: Шелест С.Б.
У Х В А Л А
Іменем України
24 листопада 2015 року 17:20 м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуюча суддя: Шелест С.Б.
Судді: Глущенко Я.Б., Пилипенко О.Є.
Секретаря судового засідання: Коломійцевої А.О.
за участю:
від позивача - не з'явився;
представників відповідача: Яценко Я.В., Дубінська І.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Кандидата на посаду Сквирського міського голови ОСОБА_4 на постанову Київського окружного адміністративного суду від 21.11.15р. у справі №810/5460/15 за позовом Кандидата на посаду Сквирського міського голови ОСОБА_4 до Сквирської міської виборчої комісії Сквирського району Київської області про визнання незаконними дій, визнання виборів такими, що не відбулись, зобов'язання вчинити дії
у с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду з позовом, у якому просив: визнати дії та бездіяльність Відповідача незаконними; визнати вибори у Єдиному одномандатному виборчому окрузі з виборів Сквирського міського голови такими, що не відбулись; зобов'язати Відповідача провести повторні вибори у Єдиному одномандатному виборчому окрузі з виборів Сквирського міського голови.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 21.11.15р. у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись з вказаною постановою, Позивач подав апеляційну скаргу, у якій просить суд скасувати постанову з мотивів порушення судом норм права та ухвалити нове рішення про задоволення адміністративного позову.
Свої вимоги Апелянт мотивує тим, що під час проведення голосування на місцевих виборах з виборів Сквирського міського голови, а також в ході встановлення підсумків голосування були допущені чисельні порушення вимог Закону України «Про місцеві вибори», що призвело до встановлення недостовірних результатів виборів.
Заслухавши суддю-доповідача, представників Відповідача, розглянувши матеріали справи та апеляційну скаргу Позивача, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що Відповідачем виконано постанову Київського окружного адміністративного суду від 05.11.15р. шляхом проведення повторного підрахунку голосів виборців з виборів Сквирського міського голови Сквирського району Київської області на виборчій дільниці №320866, що оформлено відповідним актом та протоколом про повторний підрахунок голосів виборців на вказаній виборчій дільниці №320866 від 16.11.2015 р., затвердженим згідно з протоколом засідання Сквирської МВК № 12 від 16.11.2015р.; відсутні визначені чинним законодавством підстави як для визнання виборів такими, що не відбулися, так і для проведення повторних виборів.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Позивач згідно посвідчення №4 від 28.09.15р. зареєстрований кандидатом на посаду Сквирського міського голови Сквирського району Київської області.
25 жовтня 2015 року відбулися чергові місцеві вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, призначені Постановою Верховної Ради України від 17.07.15р. №645-УІІІ.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 05.11.15р. у справі №810/5271/15 було частково задоволено адміністративний позов Кандидата на посаду Сквирського міського голови ОСОБА_4 до Сквирської міської виборчої комісії Сквирського району Київської області, треті особи: Центральна районна лікарня, Дільнична виборча комісія №320866 та визнано протиправною бездіяльність Сквирської міської виборчої комісії Сквирського району Київської області щодо непроведення повторного підрахунку голосів виборців з виборів Сквирського міського голови Сквирського району Київської області на виборчій дільниці №320866; зобов'язано Сквирську міську виборчу комісію Сквирського району Київської області провести повторний підрахунок голосів виборців з виборів Сквирського міського голови Сквирського району Київської області на виборчій дільниці №320866.
Вказана постанова в апеляційному порядку не оскаржувалась та відповідно до ч. 3 ст. 177 КАС України набрала законної сили.
Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, на виконання постанови суду, Відповідачем було проведено повторний підрахунок голосів виборців з виборів Сквирського міського голови на виборчій дільниці №320866.
За результатами повторного підрахунку голосів складено Акт про виявлені неточності у протоколі ДВК №320866 з виборів Сквирського міського голови при повторному підрахунку від 16.11.2015 року; Протокол Сквирської міської виборчої комісії про повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці №320866 з виборів Сквирського міського голови від 16.11.15р., який затверджений згідно з протоколом засідання Сквирської МВК № 12 від 16.11.15р.
Позивач, не оспорюючи протокол про повторний підрахунок голосів від 16.11.15р. вважає, що його права порушені бездіяльністю Відповідача, що мала місце під час виборів 25.10.2015р. та встановлена рішенням суду, що, у свою чергу, на думку Позивача, ставить під сумнів результати виборів у Єдиному одномандатному виборчому окрузі з виборів Сквирського міського голови у цілому.
З цього приводу колегія суддів зазначає наступне.
Так, згідно Акту про виявлені неточності у протоколі ДВК №320866 з виборів Сквирського міського голови при повторному підрахунку від 16.11.15р., Сквирською МВК було перевірено кількість невикористаних бюлетенів - 1035 та кількість виборців, які отримали бюлетені-555 (533+22), що становить разом 1590. Загалом їх сума відповідає кількості бюлетенів, яка була видана ДВК №320866 згідно протоколу про передачу виборчих бюлетенів з виборів міського голови.
При перевірці пакетів з використаними бюлетенями за кожного з кандидатів на міського голову МВК виявлені такі порушення:
- у пакеті з використаними бюлетенями за кандидата на посаду Сквирського міського голову ОСОБА_5 було виявлено 1 виборчий бюлетень за ОСОБА_6 Таким чином, за ОСОБА_5 проголосували -72 виборці; за ОСОБА_6 - 20 виборців;
- у пакеті з використаними бюлетенями за кандидата на посаду Сквирського міського голову ОСОБА_7 було виявлено 1 виборчий бюлетень за ОСОБА_4 Таким чином, за ОСОБА_7 проголосували -105 виборці; за ОСОБА_4 - 97 виборців.
На основі протоколу про повторний підрахунок на виборчій дільниці №320866 внесені зміни у протокол про результати виборів Сквирського міського голови.
При перевірці контрольних талонів було виявлено 4 талони без прізвища члена ДВК та його підпису та 1 контрольний талон без підпису члена ДВК дільниці №320866.
Аналогічні дані про кількість виборчих бюлетенів та голосів виборців міститься також в Протоколі Сквирської міської виборчої комісії про повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці №320866 з виборів Сквирського міського голови від 16.11.15р.
З наявного в матеріалах справи Протоколу засідання Сквирської міської виборчої комісії №12 від 16.11.15р. вбачається, що Відповідачем згідно змін та даних протоколу про повторний підрахунок голосів виборців з виборів Сквирського міського голови внесено дані у протокол про результати виборів Сквирського міського голови та затверджено протокол Сквирської міської виборчої комісії про результати виборів Сквирського міського голови.
Таким чином, вищевикладене спростовує доводи Апелянта про наявність бездіяльності Відповідача щодо не проведення повторного підрахунку голосів виборців з виборів Сквирського міського голови Сквирського району Київської області.
Позивачем не надано доказів неналежного виконання Відповідачем постанови Київського окружного адміністративного суду від 05.11.15р. у справі №810/5271/15, як і не спростовано правомірність результатів повторного підрахунку голосів, оформлених 16.11.2015р.
Відповідно до вимог ч. 11 ст. 85 Закону України «Про місцеві вибори» від 14.07.15р. № 595-VIII (надалі - Закон № 595-VIII), вибори у виборчому окрузі визнаються такими, що не відбулися, у зв'язку з настанням обставин, передбачених частиною дев'ятою цієї статті та частиною другою статті 48 цього Закону.
У свою чергу, частиною 9 статті 85 Закону № 595-VIII передбачено, що територіальна виборча комісія приймає рішення про визнання відповідних місцевих виборів такими, що не відбулися якщо до виборчого бюлетеня для голосування у день виборів включено лише одного кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, і за результатами голосування у день виборів він не був обраний відповідно до вимог частини восьмої цієї статті або якщо до виборчого бюлетеня для голосування у день виборів включено двох кандидатів на посаду міського (міста, кількість виборців у якому дорівнює або є більшою ніж 90 тисяч) голови, і жоден з них не був обраний відповідно до вимог частини сьомої цієї статті.
Частиною 2 ст. 48 Закону № 595-VIII передбачено, що у разі якщо у відповідному виборчому окрузі після закінчення строку реєстрації кандидатів не залишилося жодного кандидата, жодного виборчого списку місцевих організацій партій, вибори у такому виборчому окрузі визнаються такими, що не відбулися.
Вказані правові норми встановлюють обставини та вичерпні підстави для визнання виборів такими, що не відбулися.
Такі обставини і підстави мають бути підтверджені відповідними та належними доказами.
Разом з тим, матеріали справи таких доказів не містять.
Відповідно до ч. 1 ст. 91 Закону № 595-VIII, рішення про призначення повторних виборів депутатів (депутата) у відповідному багатомандатному, одномандатному виборчому окрузі приймається територіальною виборчою комісією не пізніш як у десятиденний строк з дня прийняття рішення про визнання відповідних виборів депутатів у цьому виборчому окрузі такими, що не відбулися, чи в разі визнання особи такою, яка відмовилася від депутатського мандата у відповідному одномандатному виборчому окрузі.
Перелік підстав для проведення повторних виборів також є вичерпним.
Отже, вірним є висновок суду першої інстанції по суті позовних вимог.
Приймаючи до уваги те, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду доводами апелянта не спростовані, підстави для задоволення апеляційної скарги - відсутні.
Враховуючи несплату Апелянтом судового збору за подання апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції у розмірі визначеному п.п. 2 п.3 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» ( в редакції чинній з 01.09.15р.) з урахуванням приписів п.п. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 та ч. 3 ст. 6 цього Закону, судовий збір підлягає стягненню з Позивача в доход Державного бюджету України у розмірі 1 607,76 грн.
Керуючись ст.ст. 172, 177, 195, 196, 200, 205, 206 КАС України, Київський апеляційний адміністративний суд
у х в а л и в :
апеляційну скаргу Кандидата на посаду Сквирського міського голови ОСОБА_4 на постанову Київського окружного адміністративного суду від 21.11.15р. у справі №810/5460/15 - залишити без задоволення, а постанову Київського окружного адміністративного суду від 21.11.15р. у справі №810/5460/15- без змін.
Стягнути з Кандидата на посаду Сквирського міського голови ОСОБА_4 (АДРЕСА_1; ідентифікаційний код НОМЕР_1) до Державного бюджету України (Київський апеляційний адміністративний суд; отримувач коштів: УДКСУ у Печерському р-ні; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 38004897; банк отримувача: ГУДКCУ у м. Києві; код банку отримувача: 820019; рахунок отримувача: 31211206781007; код класифікації доходів до бюджету: 22030001) судовий збір у розмірі 1 607 (одна тисяча шістсот сім) грн. 76 коп.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.
Головуюча суддя Шелест С.Б.
Судді Глущенко Я.Б.
Пилипенко О.Є.
.
Головуючий суддя Шелест С.Б.
Судді: Глущенко Я.Б.
Пилипенко О.Є.