Ухвала суду № 53741550, 19.11.2015, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.11.2015
Номер справи
379/1421/15-а
Номер документу
53741550
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 379/1421/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Василенко О.М. Суддя-доповідач: Аліменко В.О.

У Х В А Л А

Іменем України

19 листопада 2015 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Аліменка В.О.,

суддів Безименної Н.В., Кучми А.Ю.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Таращанському районі Київської області на постанову Таращанського районного суду Київської області від 09 жовтня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Таращанському районі Київської області про визнання незаконними рішень, дій чи бездіяльності органу державної влади та зобов'язання вчинити певні дії , -

В С Т А Н О В И Л А:

У вересні 2015 року ОСОБА_2 звернувся до Дарницького Таращанського районного суду Київської області з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Таращанському районі Київської області, в якому просив:

Визнати неправомірними дії посадових осіб Управління Пенсійного фонду України в Таращанському районі Київської області щодо відмови у прийнятті довідки виданої Таращанським РВ ГУ МВС України в Київській області за № 1967 від 14.09.2015 року, згідно постанови Таращанського районного суду справа № 379/979/15-а від 21.07.2015 року, провадження 2-а/379/100/15 та ухвали Київського Апеляційного Адміністративного суду від 08.09.2015 року по справі 379/979/15-а про заробітну плату в зоні відчуження з 29.04 по 05.05.1986 року для нарахування пенсії.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Таращанському районі Київської області прийняти довідку про заробітну плату за роботу у зоні відчуження яка видана Таращанським РВ ГУ МВС України в Київській області за № 1967 від 14.09.2015 року, згідно постанови Таращанського районного суду справа № 379/979/15-а від 21.07.2015 року, провадження 2-а/З79/100/15 та ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 08.09.2015 року по справі 379/979/15-а, провести перерахунок та виплачувати пенсію з 02.04.2015 року - з моменту звернення до ГУ МВС України в Київській області та в подальшому здійснювати відповідні виплати безстроково - довічно.

Постановою Дарницького районного суду м. Києва від 04 вересня 2015 року позов задоволено частково.

Відповідач, не погоджуючись із постановою суду подав апеляційну скаргу, в якій просить Постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити.

Свої вимоги апелянт аргументує тим, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права та надано невірну правову оцінку діям відповідача щодо правомірності нарахування та перерахунку пенсії.

Відповідно до ч. 1 ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Оскільки апеляційна скарга подана на рішення суду першої інстанції, прийняте в порядку скороченого провадження, то колегія суддів приходить до висновку про розгляд справу у порядку письмово провадження у відповідності до п. 3 ч. 1 ст. 197 КАС України.

Згідно ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги наявними у справі доказами, колегія суддів приходить до наступного.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, перевіривши доводи апеляційної скарги наявними у справі доказами, колегія суддів приходить до наступного.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язати діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_2 15.09.2015 року звернувся з письмовою заявою до управління Пенсійного фонду України в Таращанському районі Київської області, з проханням прийняти довідку про заробітну плату за роботу в зоні відчуження, видану Таращанським РВ ГУ МВС України в Київській області від 14.09.2015 року № 1967 та провести згідно неї перерахунок пенсії.

22.09.2015 року відповідачем надано відповідь позивачу, в якій викладено роз'яснення щодо призначення йому пенсії. Управління Пенсійного фонду України в Таращанському районі Київської області відмовляючи в перерахунку пенсії послалося на те, що позивач працював в м. Чорнобиль, яке відповідно до рішення Урядової комісії від 19.08.1986 року №108 віднесено у період з травня по червень 1986 року до 2 зони небезпеки, тому позивачеві не могла проводитися оплата праці за підвищеними до 100% тарифними ставками.

З даного приводу колегія суддів зазначає наступне.

У відповідності до листа Міністерства праці України від 24.04.1997 року № 06-1695 «Про оплату праці громадян, які виконували роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження в 1986-1990 роках» на військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, зайнятих на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, порядок і розміри підвищеної оплати праці, передбачені розпорядженням Ради Міністрів СРСР від 17.05.1986 № 964 (оплата в 5-ти, 4-х, 3-х і 2-хкратному розмірах), було поширено розпорядженням Ради Міністрів СРСР від 23.05.1986 № 1031. При цьому, грошове утримання в підвищених розмірах виплачувалось, виходячи з посадових окладів, а особам офіцерського і начальницького складу, прапорщикам і мічманам також з окладів за військове чи спеціальне звання. Всі інші надбавки, підвищення і компенсації, що виплачувались за основним місцем роботи, нараховувались тільки на одинарний посадовий оклад.

На решті території зони відчуження, що не була віднесена до зон небезпеки оплата праці проводилась з дня аварії, виходячи з підвищених до 100% тарифних ставок (посадових окладів) відповідно до постанови ЦК КПРС, Президії Верховної Ради СРСР, Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 07.05.1986 р № 524-156 (постанова Ради Міністрів УРСР від 08.05.1986 р № 168).

Згідно з п. 7 Порядку обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до ст. 54 і 57 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210, пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.

Таким чином, зі змісту пункту 7 вказаного Порядку слідує, що підставою для призначення пенсії, крім довідки про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 9 березня 1988 року № 122, можуть бути інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Форма довідки про заробітну плату, яка видається особам, що виконували роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження затверджена листом Міністерства соціального захисту населення України від 27.02.1996 р. за № 01/3/241 - 013-2. Згідно цієї форми стверджуючі документи про роботу в зоні відчуження додаються в копії.

При прийнятті такої довідки органи ПФУ перевіряють правильність встановленої кратної оплати праці, годинної тарифної ставки, доплати за роботу в нічний час, розмірів премій та інших виплат. Включають до заробітку доплати за роботу в надурочний та нічний час, за роботу у вихідний та святковий день лише за наявності належно оформлених документів, за виконану роботу в зоні (табелі обліку робочого часу, довідки про відпрацьований час, які були складені і завірені під час виконання роботи в зоні відчуження). Табелі обліку, що складалися за основним місцем роботи, маршрутні листи, які складалися пізніше до уваги не приймають і підставою для проведення оплати праці в кратних розмірах вони бути не можуть.

Щодо порядку обчислення середньомісячного заробітку для обчислення пенсії в розмірі відшкодування фактичних збитків ліквідаторам наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, пенсії колишнім співробітникам апарату МВС - учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесеним до першої категорії, а також тим, які отримали в 1986-1987 роках дозу опромінення, обчислюється відповідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 25 листопада 1993 р. № 1006-р з їх грошового утримання за період роботи в зоні відчуження із розрахунку посадових окладів, що діяли в період роботи в зоні Чорнобильської АЕС, у кратних розмірах відповідно до зон небезпечності, де вони несли службу. Але такий розрахунок заробітної плати в організації відсутній.

Відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії..

Відповідно до ст.ст. 54, 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»та Постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.11.2011 року № 1210, пенсія по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи призначається, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках. Заробітна плата для обчислення пенсій враховується за будь-які 12 місяців підряд такої роботи. У випадку, коли особа пропрацювала у зоні менш як 12 місяців підряд, пенсія обчислюється, виходячи із заробітної плати за повні календарні місяці підряд в зоні відчуження.

Згідно п.п. 4 п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.11.2011 року № 1210, уразі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням, пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.

Згідно п. 8 листа Міністерства соціального захисту населення України від 27.02.1996 року, роз'яснено, що Довідку Форми № 122 подавати для призначення пенсій у відповідності зі статтею 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не обов'язково, оскільки період роботи в зоні відчуження вказано в довідці про заробіток.

Також, варто зазначити, що при подачі апеляційної скарги управлінням Пенсійного фонду України в Таращанському районі Київської області в Київській області було подано клопотання про звільнення від сплати судового збору, яке було задоволено частково, а саме: відстрочено сплату судового збору до ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Тому, колегія суддів приходить до висновку про стягнення з відповідача (апелянта) відповідно до п. 2 ч.3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року №3674-VI судового збору за подання апеляційної скарги у розмірі 535,92 грн.

Підсумовуючи вище викладене, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що доводи, викладені в апеляційній скарзі не знайшли свого підтвердження, оскаржувана Постанова винесена судом першої інстанції відповідно до норм матеріального та процесуального права.

Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Таращанському районі Київської області на Постанову Таращанського районного суду Київської області від 09 жовтня 2015 року - залишити без задоволення.

Постанову Таращанського районного суду Київської області від 09 жовтня 2015 року - без змін.

Стягнути з управління Пенсійного фонду України в Таращанському районі Київської області (адреса: 09500, вул. Леніна, 3, м. Тараща, Київська область, код ЄДРПОУ 22202715) судовий збір за подачу апеляційної скарги в розмірі 535(п'ятсот тридцять п'ять) гривень 92 (дев'яносто дві) копійки.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення Ухвала в повному обсязі.

Головуючий суддя В.О. Аліменко

Судді Н.В. Безименна

А.Ю. Кучма

.

Головуючий суддя Аліменко В.О.

Судді: Безименна Н.В.

Кучма А.Ю.