Постанова № 53740867, 20.11.2015, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.11.2015
Номер справи
813/933/15
Номер документу
53740867
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 листопада 2015 року Справа № 813/933/15

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючий суддя Грень Н. М.,

секретар судового засіданняІванес Х.О.,

представника позивачаОСОБА_1,

представника відповідачаОСОБА_2,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Львові Міжрегіонального головного управління Міндоходів про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна Державного підприємства «Львівугілля», що перебуває у податковій заставі, -

в с т а н о в и в :

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Львові Міжрегіонального головного управління Міндоходів до Державного підприємства «Львівугілля» з вимогою надати дозвіл на погашення усієї суми податкового боргу відповідача за рахунок продажу майна, що перебуває у податковій заставі.

Вимоги обґрунтовані тим, що у відповідача наявний податковий борг в сумі 11643010,00 грн., який самостійно ним не сплачено, а вжиті позивачем заходи по його погашенню не дали результатів.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив позов задовольнити.

Відповідач у судовому засіданні проти позову заперечив, зазначив, що ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 25.02.2015 року залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 24.06.2015 року у справі № 813/6431/15 Відстрочено виконання постанови Львівського окружного адміністративного суду від 13.01.2015 року по справі № 813/6431/14 до 31 грудня 2017 року.

Суд зясував обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги та ті, які мають інше значення для вирішення справи, повно, всебічно та обєктивно дослідив докази у справі, та встановив наступне.

Державне підприємство «Львівугілля» зареєстроване як юридична особа з присвоєнням коду ЄДРПОУ 32323256 та взято на податковий облік у СДПІ зОВП у м. Львові МГУ Міндоходів від 28.01.2003 року за № 02-215 /а.с. 5-6/.

Згідно з Довідкою про суми податкового боргу станом на 17.02.2015 року за відповідачем рахується заборгованість перед бюджетом по податку на додану вартість на загальну суму 55345264,86 грн. /а.с.15/.

Згідно з п. 1.1. ст. 1 Податкового кодексу України (далі - ПК України), відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України.

Органом стягнення відповідно до п. 14.1.137 ст. 14 ПК України є державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу.

Платниками податків згідно з п. 15.1 ст. 15 ПК України визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок зі сплати податків та зборів.

Відповідно до п. 14.1.175 статті 14 ПК України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Контролюючий орган відповідно до п. 95.1 цієї статті здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.

З матеріалів справи встановлено, що позивачем на адресу Державного підприємства «Львівугілля» надсилалися перша податкова вимога форми Ю1 № 1/171 від 17.06.2003 року, та друга податкова вимога форми «Ю2» № 2/175 від 22.07.2003 року /а.с.7-8/.

Джерелами погашення податкового боргу платника податків згідно з п. 87.2 ст. 87 ПК України є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Відповідно до п. 88.1 ст. 88 ПК України з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.

Право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення (п. 88.2 ст. 88 ПК України).

Згідно з п. 89.3 ст. 89 ПК України майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.

До акту опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу.

Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника контролюючого органу, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг.

Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Судом з матеріалів справи встановлено, що податковими керуючими 20.10.2014 року складено акт № 12 опису майна на загальну суму 1496400,00 грн., 22.10.2014 року складено акт № 16 опису майна на загальну суму 661500,00 грн., 22.10.2014 року складено акт № 17 опису майна на загальну суму 1163500,00 грн., 07.11.2014 року складено акт № 19 опису майна на загальну суму 339400,00 грн., 07.11.2014 року складено акт № 20 опису майна на загальну суму 358000,00 грн., 07.11.2014 року складено акт № 21 опису майна на загальну суму 661500,00 грн., 07.11.2014 року складено акт № 22 опису майна на загальну суму 358000,00 грн., 19.02.2015 року складено акт № 4 опису майна на загальну суму 14434000,00 грн. /а.с. 9-16/.

Порядок продажу майна, що перебуває у податковій заставі, визначено ст. 95 ПК України.

Відповідно до абз. 2 п. 95.3. ст. 95 ПК України контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі. Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 13.01.2015 року у справі № 813/6431/14, що набрала законної сили, задоволено позов Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Львові Міжрегіонального головного управління Міндоходів до ДП «Львівугілля» про стягнення коштів в сумі 11643010,00 грн.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 25.02.2015 року залишеною без змін Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 24.06.2015 року, відстрочено виконання постанови Львівського окружного адміністративного суду від 13.01.2015 року по справі № 813/6431/14 до 31 грудня 2017 року. Вищевказана ухвала набрала законної сили.

За правилами, встановленими ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч.1 ст.69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Такі обставини, (тобто ті, що встановлені в судовому рішенні іншого суду, яке набрало законної сили (ч.1, ч.4 ст.72 КАС України)) є преюдиційними.

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано положення ст. 255 КАС України, відповідно до якої постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

При розгляді даної справи судом встановлено, що ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 25.02.2015 року відстрочено виконання постанови Львівського окружного адміністративного суду від 13.01.2015 року по справі № 813/6431/14 до 31 грудня 2017 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 138 КАС України предметом доказування є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи (причини пропущення строку для звернення до суду тощо) та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.

Відповідно до ч. 1 ст. 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є, передчасними та безпідставними, а тому у задоволенні таких слід відмовити.

Відповідно до ст. 94 КАС України судові витрати у цій справі не підлягають стягненню зі сторін.

Керуючись ст.ст. 7-14, 17-20, 50, 69-72, 86, 94, 138, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

п о с т а н о в и в :

1.У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

2. Судові витрати стягненню не підлягають.

Постанова може бути оскаржена, згідно зі ст. 186 КАС України, протягом 10 днів з дня її проголошення чи отримання копії постанови, шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили, згідно зі ст. 254 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Суддя Грень Н.М.

Повний текст постанови складено та підписано 24.11.2015 року.