Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 листопада 2015 року справа №П/811/3390/15
Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі колегії суддів: головуючого судді Брегея Р.І., суддів Мирошниченка В.С. та Дегтярьової С.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом: Кандидата на посаду Кіровоградського міського голови ОСОБА_1 до відповідача: Кіровоградської міської виборчої комісії
про визнання протиправною та скасування постанови за участю:
секретаря судового засідання Осипової Н.В.,
представників:
позивача ОСОБА_2,
відповідача ОСОБА_3,
Кандидат на посаду Кіровоградського міського голови ОСОБА_1 звернувся з позовом до Кіровоградської міської виборчої комісії про визнання протиправною та скасування постанови Кіровоградської міської виборчої комісії №140 «Про зміни до Постанови Кіровоградської міської виборчої комісії від 07 листопада 2015 року №115 «Про утворення ДВК звичайних та спеціальних виборчих дільниць для повторного голосування по виборах Кіровоградського міського голови 15 листопада 2015 року»».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що Кіровоградська міська виборча комісія діяла всупереч положенням ЗУ «Про місцеві вибори» та Постанови ЦВК №236, а саме - одержавши подання про заміну членів дільничної виборчої комісії звичайної виборчої дільниці №350867 після дня повторного голосування, з порушенням строків внесення такого подання, прийняла оскаржувану постанову, якою замінила членів виборчої комісії.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд їх задовольнити.
Представником відповідача до суду подано заперечення, відповідно до змісту якого позов ним не визнається в повному обсязі з огляду на те, що чинне законодавство передбачає право відповідного субєкта, за поданням якого призначено кандидатуру члена виборчої комісії, вносити подання про його заміну в порядку п.2 ч.4 ст.29 Закону України «Про місцеві вибори» без обмеження будь-яким строком.
Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення учасників судового процесу, зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 зареєстрований кандидатом на посаду Кіровоградського міського голови (а.с.7).
Згідно ч.1 ст.12 Закону України Про місцеві вибори від 14.07.2015 р. №595-VIII (далі за текстом Закон №595-VIII) суб'єктом виборчого процесу на відповідних місцевих виборах, зокрема, є кандидат на посаду міського голови.
Матеріалами справи підтверджено, що постановою Кіровоградської міської виборчої комісії від 07.11.2015 року №115 утворено дільничні виборчі комісії звичайних та спеціальних виборчих дільниць для повторного голосування по виборах Кіровоградського міського голови 15 листопада 2015 року в межах міста Кіровограда (а.с.33). Відповідно до додатку до даної постанови дільнична виборча комісія №350867 налічує по вісім членів від кожного кандидата на посаду Кіровоградського міського голови: ОСОБА_1 та ОСОБА_4.
21 листопада 2015 року кандидатом на посаду Кіровоградського міського голови ОСОБА_4 подано до Кіровоградської міської виборчої комісії подання про заміну членів та голови дільничної виборчої комісії №350867 (а.с.29-32).
Постановою Кіровоградської міської виборчої комісії від 21 листопада 2015 року №140 внесено зміни до постанови Кіровоградської міської виборчої комісії від 07 листопада 2015 року №115 «Про утворення ДВК звичайних та спеціальних виборчих дільниць для повторного голосування по виборах Кіровоградського міського голови 15 листопада 2015 року» припинивши достроково повноваження голови та семи членів дільничної виборчої комісії №350867 (від кандидата на посаду Кіровоградського міського голови ОСОБА_4П.) та включивши до складу нових голову та членів комісії (а.с.8-9).
В своєму позові позивач посилається на те, що кандидат на посаду Кіровоградського міського голови ОСОБА_4 подав вищевказане подання поза межами строків, визначених законодавством, що на думку позивача, не давало права Кіровоградській міській виборчій комісії припиняти повноваження членів комісії та включати до її складу інших осіб. При цьому позивач послався на абзац 5 ч.6 ст.29 Закону №595-VIII та п.3.1. Постанови Центральної виборчої комісії від 7 вересня 2015 року №236 «Про Роз'яснення щодо порядку внесення змін до складу територіальних та дільничних виборчих комісій з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост сіл, селищ» - надалі Постанова ЦВК №236.
Згідно ч.1 та 2 ст.29 Закону №595-VIII повноваження члена територіальної виборчої комісії припиняються з моменту сформування нового складу територіальної виборчої комісії у порядку, визначеному цим Законом. Повноваження члена дільничної виборчої комісії припиняються одночасно з припиненням повноважень дільничної виборчої комісії.
Вичерпний перелік дострокового припинення повноваження члена відповідної територіальної, дільничної виборчої комісії визначений ч.4 ст.29 Закону №595-VIII, який передбачає 11 випадків.
Так, повноваження члена дільничної виборчої комісії припиняються достроково, зокрема, у звязку з внесенням подання про заміну члена виборчої комісії суб'єктом, за поданням якого кандидатуру такого члена було включено до складу виборчої комісії (п.2 ч.4 ст.29 Закону №595-VIII).
Згідно абзацу 5 ч.6 ст.29 Закону №595-VIII, на який посилається позивач в обґрунтування своєї позиції, у разі дострокового припинення повноважень усього складу виборчої комісії, окремого члена виборчої комісії відповідна виборча комісія не пізніш як на третій день з дня припинення повноважень комісії (її окремого члена), але не пізніш останнього дня перед днем голосування, затверджує новий склад виборчої комісії або приймає рішення про включення до складу відповідної виборчої комісії іншого члена (у разі надходження відповідного подання у порядку, встановленому цією частиною) у порядку, встановленому цим Законом.
Дана частина 6 статті 29 Закону №595-VIII, визначає особливості дострокового припинення повноважень з підстав, визначених пунктами 3-11 ч.4 ст.29 Закону №595-VIII.
Так, згідно з абзацом 1 частини 6 статті 29 Закону №595-VIII, виборча комісія, яка достроково припинила повноваження усього складу виборчої комісії з підстав, визначених пунктами 3 - 11 частини четвертої цієї статті (крім територіальної виборчої комісії), окремого члена виборчої комісії, не пізніше наступного дня повідомляє про це суб'єктів, за поданням яких до складу комісії було включено осіб, повноваження яких достроково припинено. Такі суб'єкти вправі не пізніше ніж на другий день з дня отримання такого повідомлення внести подання з новими кандидатурами до складу відповідної виборчої комісії.
Тобто підставою для прийняття рішення комісією про дострокове припинення повноважень є певні обставини, визначені пунктами 3-11 ч.4 ст.29 Закону №595-VIII, а не подання. Скористатись же правом на пропонування нових кандидатів до складу відповідної виборчої комісії такий субєкт згідно абз.1 ч.6 статті 29 Закону №595-VIII може вже після прийняття рішення комісією про дострокове припинення повноважень.
Згідно абзацу 2 частини 6 статті 29 Закону №595-VIII, якщо у строк, встановлений цією частиною (не пізніше ніж на другий день з дня отримання субєктом повідомлення про припинення повноважень), не надійшли подання щодо кандидатур до складу виборчої комісії та/або якщо кількість запропонованих до складу виборчої комісії осіб не дозволяє сформувати її склад у мінімальній кількості, встановленій частиною першою статті 22 цього Закону або частиною третьою статті 23 цього Закону, до складу комісії включаються кандидатури в порядку, передбаченому частиною сімнадцятою статті 22 або частиною дев'ятою статті 23 цього Закону, із тим, щоб кількісний склад такої виборчої комісії відповідав її мінімальній кількості.
Таким чином, норми абзацу 5 ч.6 ст.29 Закону №595-VIII повністю узгоджуються із іншими абзацами ч.6 ст.29 Закону №595-VIII, оскільки необхідною умовою даної частини для прийняття рішення є надходження подання, визначеного саме ч.6 ст.29 Закону №595-VIII, а не ч.4 ст.29 Закону №595-VIII .
З системного аналізу норм Закону №595-VIII судом встановлено, що лише у випадку, передбаченому п.2 ч.4 ст.29 Закону №595-VIII, виключною та єдиною підставою для прийняття рішення про дострокове припинення повноважень члена виборчої комісії є подання про заміну члена виборчої комісії, направлене субєктом, за поданням якого кандидатуру такого члена було включено до складу виборчої комісії. При цьому будь-яких інших умов та строків направлення такого подання Закон №595-VIII не містить.
Згідно ч.4 ст.29 Закону №595-VIII подання про заміну члена виборчої комісії вноситься суб'єктом, за поданням якого кандидатуру такого члена було включено до складу виборчої комісії, на паперових носіях та в електронному вигляді до відповідної виборчої комісії за формою, затвердженою Центральною виборчою комісією.
Більш того, згідно п.1.8 Постанови ЦВК №236, якою надане роз'яснення щодо порядку внесення змін, зокрема, до складу дільничних виборчих комісій, подання про заміну члена виборчої комісії подається і розглядається в порядку, встановленому розділом 3 цього роз'яснення.
Згідно п.3.3. Постанови ЦВК №236 подання про заміну члена виборчої комісії суб'єктом, за поданням якого кандидатуру такого члена було включено до складу виборчої комісії, може вноситися у будь-який час після утворення виборчої комісії (сформування її складу), що узгоджується із нормами Закону №595-VIII.
З огляду на викладене посилання позивача на залишення поза увагою Кіровоградською міською виборчою комісією під час прийняття оскаржуваної постанови факту пропуску кандидатом на посаду міського голови ОСОБА_5 строків для направлення подання про заміну членів виборчої комісії є безпідставним з огляду на відсутність такого обмеження в законі. Позиція ж з приводу можливості комісії прийняти рішення не пізніше останнього дня перед днем голосування, судом не приймається з огляду на те, що таке подання подане після проведення голосування.
З огляду на викладене, позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Відповідно до ч.9 ст.172 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
Позивачем при подачі позовної заяви заявлено одну позовну вимогу, за якою судовий збір не сплачувався, а тому судовий збір у розмірі 487,20 грн. підлягає стягненню до спеціального фонду Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст.86, 94, 159 163, 167, 172, 177 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь спеціального фонду Державного бюджету України (розрахунковий рахунок: 31210206784002, отримувач коштів: УК у м.Кіровограді, /м. Кіровоград/ 22030001; Банк отримувача: ГУ ДКСУ у Кіровоградській області, МФО 823016; Код ЄДРПОУ 38037409; код класифікації доходів бюджету 22030001) судовий збір у розмірі 487,20 (чотириста вісімдесят сім грн. 20 коп.).
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у дводенний строк з дня проголошення постанови.
Головуючий суддя Р.І. Брегей
Судді В.С.Мирошниченко
ОСОБА_6