Постанова № 53740719, 10.11.2015, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.11.2015
Номер справи
810/4572/15
Номер документу
53740719
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 листопада 2015 року 810/4572/15

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Василенко Г.Ю., розглянувши в порядку письмового провадження в м. Києві адміністративну справу за позовом Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Трипільська брама" до державного реєстратора прав на нерухоме майно Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Київській області ОСОБА_1, Головного територіального управління юстиції у Київській області, приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування рішень, зобовязання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

Обслуговуючий кооператив "Житлово-будівельний кооператив "Трипільська брама" звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до державного реєстратора прав на нерухоме майно Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Київській області ОСОБА_1, Головного територіального управління юстиції у Київській області, приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_2, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати Рішення державного реєстратора ОСОБА_1 від 27 серпня 2015 року №23960903 про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень;

- скасувати заборону на нерухоме майно №1342, накладену приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_2;

- скасувати запис про іпотеку в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень №7960470;

- скасувати запис про обтяження в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень №7960492;

- зобов'язати Головне територіальне управління юстиції у Київській області внести до Державного реєстру прав запис про припинення іпотеки об'єкту незавершеного будівництва - недобудованого житлового будинку по вулиці Лермонтова, 34 у м. Обухів;

- зобов'язати Головне територіальне управління юстиції у Київській області внести до Державного реєстру прав запис про припинення обтяження об'єкту незавершеного будівництва - недобудованого житлового будинку по вулиці Лермонтова, 34 у м. Обухів.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що державним реєстратором прав на нерухоме майно ОСОБА_1 протиправно відмовлено у державній реєстрації іншого речового права - припинення іпотеки на обєкт незавершеного будівництва - житловий будинок по вулиці Лермонтова, 34 у місті Обухові, оскільки рішенням Господарського суду Київської області від 15.07.2015 №911/1713/15 скасовано Договір іпотеки, на підставі якого було накладено обтяження на вказане нерухоме майно. Однак, як зазначає позивач, відповідач 1 не взяв до уваги зазначене рішення суду та протиправно відмовив у державній реєстрації права та їх обтяжень. При цьому позивач зауважив, що державному реєстратору було подано всі необхідні документи для проведення державної реєстрації припинення іпотеки та обтяження на вказаний обєкт незавершеного будівництва.

Представник Головного територіального управління юстиції у Київській області позов не визнав, надав суду письмові заперечення, в яких просив суд у задоволенні позову відмовити. В обґрунтування заперечень вказав, що оскаржуване рішення прийняте з урахуванням вимог чинного законодавства, оскільки державна реєстрація припинення обтяження нерухомого майна іпотекою проводиться нотаріусом одночасно із зняттям ним заборони, накладеної під час посвідчення договору іпотеки.

У судове засідання зявився представник позивача та представник ГТУЮ у Київській області.

До початку розгляду справи по суті, від представника позивача надійшло до суду клопотання про розгляд справи за його відсутності в порядку письмового провадження.

Частиною 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні в разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи вимоги зазначених статей, суд вважає за можливим розглянути справу в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів.

Дослідивши матеріали справи, зясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити з таких підстав.

Судом встановлено, що 28.08.2009 між ТОВ "Фінансова компанія "Град-Інвест" (Іпотекодержатель) та ОК "Житлово-будівельний кооператив "Трипільська брама" (Іпотекодавець) укладено Іпотечний договір, відповідно до умов якого ТОВ "Фінансова компанія "Град-Інвест" (Іпотекодержатель) були передані в іпотеку майнові права на обєкт будівництва: ІІ черга житлового комплексу з прибудованою школою мистецтв, орієнтовна загальна площа якого складає 31826 кв.м., що буде розташована за адресою: м. Обухів біля будинку по вулиці Лермонтова, 22 та складатиметься з трьох секцій 2А, 2Б, 2В.

Вказаний Договір іпотеки був посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_2 та зареєстрований в реєстрі за №1341.

У звязку з посвідченням даного Договору іпотеки приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_2 на підставі ст. 73 Закону України "Про нотаріат" накладено заборону відчуження на обєкт незавершеного будівництва, а саме: ІІ черга житлового комплексу з прибудованою школою мистецтв, орієнтовна загальна площа якого складає 31826 кв.м., що буде розташована за адресою: м. Обухів біля будинку по вулиці Лермонтова, 22 та складатиметься з трьох секцій 2А, 2Б, 2В, який належить Обслуговуючому кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Трипільська брама", яка зареєстрована в реєстрі за №1342.

Також, на підставі вказаного договору іпотеки приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_2 до Державного реєстру іпотек було внесено запис про іпотеку №7960470 (до 01.01.2013 запис №9005094 від 28.08.2009) та до Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна було внесено запис про обтяження №7960492 (до 01.01.2013 запис №9005273 від 28.08.2009) на зазначений обєкт незавершеного будівництва.

Відповідно до рішення Виконавчого комітету Обухівської міської ради №944 від 02.09.2014 зі змінами, внесеними рішенням №1102 від 04 листопада 2014 року, об'єктам другої черги будівництва житлового комплексу по вулиці Лермонтова у місті Обухові присвоєні наступні адреси: Торгово-побутовому комплексу - вулиця Лермонтова, 26; Музичній школі - вулиця Лермонтова, 30; Паркінгу (автостоянці) - вулиці Лермонтова, 32; Житловому будинку - вулиця Лермонтова, 34.

22 серпня 2015 року представник ОК "Житлово-будівельний кооператив "Трипільська брама" звернувся до Реєстраційної служби Обухівського міськрайонного управління юстиції Київської області із заявою про державну реєстрацію припинення іпотеки на обєкт незавершеного будівництва - житловий будинок по вулиці Лермонтова, 34 у м. Обухів.

В якості підстави для здійснення державної реєстрації припинення обтяження позивачем до вказаної заяви додано рішення Господарського суду Київської області від 15.07.2015 у справі №911/1713/15, яким, зокрема, визнано недійсним Договір іпотеки від 28-го серпня 2009 року, укладений між Обслуговуючим кооперативом "Житлово-будівельний кооператив "Трипільська брама" (Іпотекодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Град-Інвест" (Іпотекодержатель), посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_2 та зареєстровано в реєстрі за №1341, номер запису про іпотеку: 7960470.

За наслідками розгляду заяви від 22.08.2015 №12946815 рішенням державного реєстратора прав на нерухоме майно Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Київській області ОСОБА_1 від 27.08.2015 №23960903 було відмовлено у державній реєстрації припинення іпотеки на незавершене будівництво з реєстраційним номером 520406632231, що знаходиться за адресою: Київська область, місто Обухів, вулиця Лермонтова, будинок 34.

Зі змісту рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень від 27.08.2015 №23960903 вбачається, що воно прийнято на підставі та в порядку статті 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", пунктів 20 та 28 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 №868.

При цьому, підставою для відмови у реєстрації припинення іпотеки на вказаний обєкт незавершеного будівництва державний реєстратор прав на нерухоме майно ОСОБА_1 зазначила, що документи, подані для проведення державної реєстрації прав, не відповідають вимогам або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують, оскільки подане заявником рішення Господарського суду Київської області від 15.07.2015 щодо визнання недійсним Договору іпотеки від 28.08.2009 виконати неможливо. Крім того, в даному рішенні зазначено, що відповідно до п. 41 Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 №1141, особа повинна надати рішення суду про скасування рішення державного реєстратора, що набрало законної сили.

Однак, не погоджуючись із рішенням про відмову у державній реєстрації припинення іпотеки, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Статтею 4 Закону України "Про іпотеку" передбачено, що обтяження нерухомого майна іпотекою підлягає державній реєстрації в порядку, встановленому законом.

Згідно статті 17 Закону України "Про іпотеку" іпотека припиняється у разі визнання іпотечного договору недійсним. Відомості про припинення іпотеки підлягають державній реєстрації у встановленому законодавством порядку.

Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Державний реєстр речових прав на нерухоме майно - єдина державна інформаційна система, що містить відомості про права на нерухоме майно, їх обтяження, а також про об'єкти та суб'єктів цих прав.

Згідно з частиною 1 статті 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація прав є обов'язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав.

Згідно ч. 5 ст. 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація прав є публічною, проводиться органом державної реєстрації прав, який зобов'язаний надавати інформацію про зареєстровані права та їх обтяження в порядку, встановленому цим Законом.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, зокрема, право власності на нерухоме майно.

Згідно з частини 1 статті 15 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: 1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; 2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; 3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; 4) внесення записів до Державного реєстру прав; 5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; 6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.

Відповідно до ст. 19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація прав проводиться на підставі:

- договорів, укладених у порядку, встановленому законом;

- свідоцтв про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього Закону;

- свідоцтв про право власності, виданих органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді; державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом;

- рішень судів, що набрали законної сили;

- інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.

Частиною 1 статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" передбачено, що у випадку, передбаченому цим Законом, державним реєстратором є нотаріус як спеціальний суб'єкт, на якого покладаються функції державного реєстратора прав на нерухоме майно.

Суд звертає увагу на те, що процедуру проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав, а також процедуру взяття на облік безхазяйного нерухомого майна визначає Порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 №868.

Пунктом 1 Порядку №868 передбачено, що цей порядок визначає процедуру проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав, а також процедуру взяття на облік безхазяйного нерухомого майна.

Згідно п. 71 Порядку №868 державна реєстрація припинення обтяження нерухомого майна іпотекою проводиться нотаріусом одночасно із зняттям ним заборони, накладеної під час посвідчення договору іпотеки.

При цьому, п.п. 1 п.75 Порядку №868 визначено, що документами, що підтверджують виникнення, перехід та припинення обтяжень речових прав на нерухоме майно, зокрема, є рішення суду щодо обтяження речових прав на нерухоме майно, що набрало законної сили.

Пунктом 78 Порядку №868 передбачено, що державна реєстрація припинення обтяжень речових прав на нерухоме майно у результаті зняття нотаріусом заборони проводиться нотаріусом, яким знято заборону.

Згідно п. 5.1 гл. 15 р. 2 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України №296/5 від 22.02.2012 (надалі - Порядок №296/5), нотаріус, який накладав заборону, знімає заборону відчуження майна при одержанні повідомлення, зокрема, за рішенням суду.

Якщо нотаріус, який наклав заборону, позбавлений можливості зняти її (у разі смерті, заміщення нотаріуса, у разі неможливості виконання ним своїх обов'язків, припинення нотаріусом діяльності, передачі документів до державного нотаріального архіву або з будь-яких інших причин), заборона може бути знята іншим нотаріусом. При цьому таким нотаріусом направляється за місцем зберігання справи, що містить відомості про накладання заборони, повідомлення про зняття заборони.

Відповідно до п. 6.1 та п. 6.2 гл. 15 р. 2 Порядку №296/5 про зняття заборони, а також про зняття судовими або слідчими органами та органами державної виконавчої служби накладеного ними арешту на майно нотаріус робить відповідні відмітки в реєстрі для реєстрації заборон і арештів та в алфавітній книзі обліку заборон відчуження і арештів нерухомого майна.

Відомості про зняття заборони відчуження нерухомого майна, а також про зняття судовими або слідчими органами та органами державної виконавчої служби накладеного ними арешту на об'єкти нерухомого майна підлягають обов'язковій реєстрації в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно в порядку, установленому законодавством у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно.

Згідно п. 2.1 Порядку прийняття і розгляду заяв про внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та скасування записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України №3502/5 від 12.12.2011 (надалі - Порядок №3502/5), для внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації прав та скасування записів Державного реєстру прав заявник подає органу державної реєстрації прав, державним реєстратором якого було проведено державну реєстрацію прав, або нотаріусу, яким проведено державну реєстрацію прав, заяву та документи, визначені цим Порядком.

У разі ліквідації державної нотаріальної контори, зупинення або припинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса заява подається до органу державної реєстрації прав за місцем розташування нерухомого майна.

При цьому, відповідно до пп. 2.14.2 п. 2.14 Порядку №3502/5 державний реєстратор приймає рішення щодо відмови у внесенні змін до записів, відмови у внесенні записів про скасування державної реєстрації прав, відмови у скасуванні записів Державного реєстру прав виключно за наявності таких підстав, зокрема, у разі внесення записів про скасування державної реєстрації прав або скасування записів Державного реєстру прав органом державної реєстрації прав або нотаріусом, до якого звернувся заявник, не проводилась державна реєстрація прав на відповідний об'єкт нерухомого майна, взяття на облік безхазяйного нерухомого майна або внесення змін до запису Державного реєстру прав.

З аналізу зазначених вище норм вбачається, що державна реєстрація припинення обтяжень речових прав на нерухоме майно проводиться тим нотаріусом, який дане обтяження зареєстрував, за виключенням випадків ліквідації державної нотаріальної контори, зупинення або припинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса, а також у випадках коли нотаріус, який наклав заборону, позбавлений можливості зняти її (у разі смерті, заміщення нотаріуса, у разі неможливості виконання ним своїх обов'язків, припинення нотаріусом діяльності, передачі документів до державного нотаріального архіву або з будь-яких інших причин).

Як було встановлено судом, державна реєстрація обтяжень, а саме, заборона відчуження на незавершене будівництво, що знаходиться за адресою: Київська область, місто Обухів, вулиця Лермонтова, будинок 34, була проведена приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_2

А відтак, враховуючі зазначені норми чинного законодавства, саме приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу ОСОБА_2 повинен здійснити дії щодо припинення записів про іпотеку майна, про обтяження майна та про заборону відчуження майна, яке перебуває в іпотеці згідно Договору іпотеки від 28.08.2009 №1341.

Зважаючи на викладене, суд приходить до висновку, що відмовляючи у державній реєстрації припинення іпотеки державний реєстратор прав на нерухоме майно ОСОБА_1 діяла на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законами України.

За таких обставин суд не вбачає підстав для задоволення позовної вимоги про визнання протиправним та скасування рішення про відмову у державній реєстрацій прав та їх обтяжень від 27.08.2015 №23960903.

Щодо позовних вимог про скасування заборони на нерухоме майно №1342, накладену приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_2; скасування запису про іпотеку в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень №7960470; скасування запису про обтяження в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень №7960492, суд зазначає наступне.

Положеннями частини першої статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Із наведених положень вбачається, що суд захищає лише порушені, невизнані або оспорюванні права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин.

Тобто, судовий захист прав, свобод або інтересів шляхом повного чи часткового задоволення адміністративного позову можливий виключно відносно тієї особи, права, свободи або інтереси якої порушено з боку конкретного суб'єкта владних повноважень та за умови порушення її прав.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного суду України від 10.04.2012.

Згідно п. 2.1 Порядку прийняття і розгляду заяв про внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та скасування записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України №3502/5 від 12.12.2011 (надалі - Порядок №3502/5), для внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації прав та скасування записів Державного реєстру прав заявник подає органу державної реєстрації прав, державним реєстратором якого було проведено державну реєстрацію прав, або нотаріусу, яким проведено державну реєстрацію прав, заяву та документи, визначені цим Порядком.

Разом з тим, матеріали справи не містять доказів того, що позивач звертався до приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_2 з вимогами про припинення іпотеки, скасування запису про обтяження та скасування заборони відчуження, зареєстрованих на підставі договору іпотеки від 28.08.2009 №1341. Таких доказів не надано і на день розгляду справи.

Враховуючи зазначене, вказані вимоги не підлягають задоволенню.

Щодо решти заявлених позовних вимог, які полягають у зобов'язанні Головного територіального управління юстиції у Київській області вчинити певні дії, то слід зазначити, що останні мають похідний характер від розглянутих вище позовних вимог щодо яких суд дійшов висновку про відмову у їхньому задоволенні, а, отже, вони не підлягають задоволенню.

За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.

Обовязок доказування визначений у статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України. Зокрема, частина перша даної норми встановлює, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Частина друга даної статті визначає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Тобто, ці норми одночасно покладають обовязок на сторін доводити суду обґрунтованість своїх тверджень або заперечень.

Проте, позивачем не було доведено суду обґрунтованості позовних вимог.

З огляду на зазначене та беручи до уваги достатній і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що викладені у позовній заяві доводи позивача є не обґрунтованими, а його вимоги такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 11, 14, 69, 70, 71, 86, 128, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

п о с т а н о в и в:

Відмовити Обслуговуючому кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Трипільська брама" в задоволенні позовних вимог.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Василенко Г.Ю.