Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
20 листопада 2015 р. № 820/10766/15
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Панченко О.В.
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 до Жовтневого відділу державної реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач - ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправною відмову Жовтневого відділу державної реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції щодо внесення змін до актового запису про народження ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, в графі "батько", записавши: батько - ОСОБА_3. Внесення до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції запис про усиновлення ОСОБА_3 ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, на підставі рішення виконавчого комітету Жовтневої районної ради народних депутатів Харківської області від 15.01.1985 року;
- зобов'язати Жовтневий відділ державної реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції внести зміни до актового запису про народження №390, складений 23.04.1975 року Жовтневим відділом державної реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції на ім'я ОСОБА_4, а саме: в графі "батько" вказати "ОСОБА_3";
- зобов'язати Жовтневий відділ державної реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції внести зміни до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції запис про усиновлення ОСОБА_3 ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, на підставі рішення виконавчого комітету Жовтневої районної ради народних депутатів Харківської області від 15.01.1985 року.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 вказав, що рішенням виконавчого комітету Жовтневої районної ради народних депутатів Харківської області від 15.01.1985р. було дозволено ОСОБА_3 усиновити ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1. Відповідно до ст. ст. 114-115 КпШС УСРС змінено прізвище та по батькові дитини на ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, батько - ОСОБА_3, мати - ОСОБА_5. Згідно до вимог ст. 113 КпШС УСРС, копію вказаного рішення направлено до відділу РАГС Жовтневого району м. Харкова для виконання. Однак, як вбачається з відповіді Жовтневого відділу державної реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції № 1443/04-04-04-05 від 09.10.2015р., на адвокатський запит від 08.10.15р. вищезазначене рішення виконкому Жовтневої районної ради народних депутатів Харківської області від 15.01.1985р. не виконано, відміток про внесення змін, даних про усиновлення дитини - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_3 чи скасування усиновлення, актовий запис про народження не містить. У зв'язку з цим, адвокатом позивача 15.10.15р. було подано заяву до Жовтневого відділу державної реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції про внесення змін до актового запису про народження ОСОБА_4 (російською мовою "ОСОБА_4") ІНФОРМАЦІЯ_1, в графі "батько" записавши "ОСОБА_3" на підставі рішення виконавчого комітету Жовтневої районної ради народних депутатів Харківської області від 15.01.1085р. про усиновлення ОСОБА_3 ОСОБА_4. Однак, Жовтневій відділ ДРАЦС ХМУЮ у внесенні зазначених змін до актового запису безпідставно відмовив, що слугувало підставою для звернення позивача з даним позовом до суду.
Позивач - ОСОБА_1, та його представник, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлені судом належним чином, в порядку, передбаченому ст.ст. 33-35 КАС України, у судове засідання не прибули, однак представником позивача надано на адресу суду заяву, в якій останній просив суд розглядати справу без його участі та участі позивача. В заяві останній зазначив, що позовні вимоги позивач та представник підтримують і просять суд їх задовольнити. (а.с. 24).
Відповідач - Жовтневий відділ державної реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції, у судове засідання повноважного представника не направив, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений судом належним чином, в порядку, передбаченому ст.ст. 33-35 КАС України. (а.с.23). У письмових запереченнях на позов відповідач вказав, що не визнає та не погоджується з двома (першою та третьою) вимогами позивача. Так, відповідач не відмовляв позивачу у внесенні змін до актового запису, а відповідь № 1488 від 20.10.15р., яку було надано заявнику має право роз'яснювальний характер, в якій викладаються норми чинного законодавства щодо внесення змін до актових записів цивільного стану. Також, чинне законодавство виключило з обов'язкової державної реєстрації усиновлення з 1993р., тобто на теперішній час неможливо скласти актовий запис про усиновлення та видати свідоцтво про усиновлення через відсутність таких бланків та можливостей програмного забезпечення Державного реєстру актів цивільного стану громадян. Внесення змін до актового запису про народження передбачає окрім того вилучення свідоцтва про народження з даними дитини та батьків до усиновлення з метою його знищення. (а.с.25-26). Одночасно, відповідач у письмових запереченнях на позов просив суд розглянути справу за відсутність представника відділу.
Оскільки матеріали справи містять докази, які в своїй сукупності повно та всебічно висвітлюють обставини спірних правовідносин, а завданням адміністративного судочинства України згідно з ч.1 ст.2 КАС України є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і неухильне дотримання судом вимог даної норми процесуального закону є обов'язковим в кожній адміністративній справі, то спір підлягає вирішенню на підставі наявних у справі документів.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Порядок реєстрації актів цивільного стану в Україні регламентується Правилами реєстрації актів цивільного стану в Україні, затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000р. № 52/5 (з наступними змінами) та Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року № 96/5, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 14.01.2011р. за № 55/18793 (далі- Правила).
Відповідно до п.-п. 2.13 - 2.14 вказаних вище Правил, підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є:
2.13.1 рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану;
2.13.2 постанова адміністративного суду;
2.13.3 висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану районного, районного в місті, міського (міст обласного значення), міськрайонного, міжрайонного управління юстиції або дипломатичного представництва чи консульської установи України;
2.13.4 заява про визнання батьківства (додаток 3);
2.13.5 заява матері, яка не перебуває у шлюбі, опікуна, піклувальника або самої повнолітньої особи щодо внесення відомостей про батька дитини, якщо вони не зазначені в актовому записі про народження відповідно до статті 135 Сімейного кодексу України;
2.13.6 заява дружини або чоловіка, які зберегли дошлюбні прізвища, про обрання прізвища одного з них як спільного прізвища або про приєднання до свого прізвища прізвища другого з подружжя згідно із статтею 53 Сімейного кодексу України за формою, наведеною в додатку 4;
2.13.7 заява про зміну прізвища малолітньої дитини обох батьків у разі зміни прізвища одного з них та згода дитини, яка досягла семи років, згідно з частиною третьою статті 148 Сімейного кодексу України за формою, наведеною в додатку 5;
2.13.8 заява про зміну прізвища малолітньої дитини обох батьків або одного з них, якщо другий помер, оголошений померлим, визнаний недієздатним або безвісно відсутнім, та згода дитини віком від семи до чотирнадцяти років, якій при державній реєстрації народження присвоєне прізвище одного з батьків, згідно з частиною четвертою статті 148 Сімейного кодексу України за формою, наведеною в додатку 5;
2.13.9 актовий запис про зміну імені. Цей актовий запис є підставою: для зміни прізвища батьків в актовому записі про народження малолітніх дітей у разі зміни їх прізвища з дотриманням вимог статті 148 Сімейного кодексу України; для зміни імені батька та по батькові дитини в актовому записі про народження малолітньої дитини у разі подання батьками заяви про зміну по батькові дитини.
2.13.10 актовий запис про шлюб та розірвання шлюбу. Ці актові записи є підставою для зміни прізвищ батьків (одного з них) в актовому записі про народження малолітньої дитини при умові одночасної зміни прізвища дитини;
2.13.11 рішення органу опіки та піклування, оформлене розпорядженням районної державної адміністрації чи рішенням виконавчого комітету про зміну прізвища малолітньої дитини відповідно до частини п'ятої статті 148 Сімейного кодексу України.
2.13.12. Внесення змін до актових записів цивільного стану можливе також і в інших окремих випадках, якщо це не суперечить чинному законодавству України.
2.14. Підставою для внесення відповідних відміток в актові записи цивільного стану, у тому числі про анулювання та поновлення, є:
рішення суду про усиновлення (удочеріння), про позбавлення або поновлення батьківських прав, про розірвання шлюбу, визнання шлюбу недійсним, поновлення шлюбу після його розірвання у випадку, передбаченому статтею 118 Сімейного кодексу України, анулювання актових записів цивільного стану, у яких зазначено про необхідність проставлення відмітки у відповідному актовому записі цивільного стану, визнання розірвання шлюбу фіктивним;
висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану про визнання шлюбу недійсним та анулювання актового запису про шлюб;
висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану про анулювання актового запису цивільного стану;
актовий запис про розірвання шлюбу.
Згідно до п. 2.16, п. 2.16.5 Правил, зміни, доповнення, виправлення вносяться в паперові носії актових записів цивільного стану та одночасно до Державного реєстру актів цивільного стану громадян. Відомості про усиновлення, скасування усиновлення, визнання усиновлення недійсним, позбавлення та поновлення батьківських прав вносяться до паперового носія актового запису цивільного стану та Державного реєстру актів цивільного стану в день надходження копії відповідного рішення суду до відділу державної реєстрації актів цивільного стану або в день її пред'явлення особою, зазначеною в рішенні суду, або уповноваженою нею особою.
Зазначені положення кореспондуються з ч. 4 ст. 49 ЦК України, за приписами якої народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Слід зазначити, що відповідно до рішення суду про усиновлення в актовому записі про народження змінюються відомості щодо батьків дитини, у т.ч. дати та місця її народження, дати державної реєстрації народження. У разі зміни рішення суду про усиновлення дати народження дитини дата державної реєстрації народження може бути також змінена за заявою особи. зазначеної у рішенні суду, або уповноваженої нею особи (п. 2.16.1 Правил).
Відповідно до п. 2 розд. УІІ "Прикінцевих положень" Сімейного кодексу України, норми законодавства, котрі регулювали шлюбно - сімейні правовідносини, втратили чинність з 1.01.2004р., за винятком норм У "Акти громадянського стану" Кодексу про шлюб та сім'ю України, які зберігають чинність у частині, що не суперечить Сімейному кодексу України, до прийняття спеціального закону.
Як роз'яснив Пленум Верховного Суду України в п. 1 постанови № 3 від 15.05.2006р. "Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів" за загальним правилом дії законів та інших нормативно - правових актів у часі (ч. 1 ст. 58 Конституції України) норми Сімейного кодексу України застосовуються до сімейних відносин, які виникли після набрання ним чинності. тобто не раніше 1 січня 2004р.
До сімейних відносин, які вже існували на зазначену дату, норми Сімейного кодексу України застосовуються в частині лише тих прав і обов'язків що виникли після набрання ним чинності. Ці права й обов'язки визначаються на підставах, передбачених Сімейним кодексом України.
Так, згідно ст. 113 КЗпШ від 20.06.1969р. № 2006 УІІ в редакції, що діяла на час винесення рішення про усиновлення виконавчим комітетом Жовтневої районної ради народних депутатів Харківської області від 15.01.1085р., усиновлення дитини виникає з часу прийняття рішення про усиновлення державною адміністрацією районів, районів містКиєва і Севастополя, виконавчими комітетами міських чи районних у містах Рад народних депутатів.
Усиновлення підлягало обов'язковій державній реєстрації в органах РАЦС.
слід також відзначити, що відповідно до ст. 225 Сімейного кодексу України, усиновлення вважається здійсненим у день набрання чинності рішенням суду про усиновлення.
Аналізуючи викладені вище норми закону, слід дійти висновку, що станом на 15.01.1985р. орган, який мав право надавати дозвіл на усиновлення ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 був виконавчий комітет Жовтневої районної ради народних депутатів Харківської області і суд не мав правових підстав для прийняття рішення щодо даних питань.
Як вбачається з довідок Служби у справах дітей Жовтневого району Управління служб у справах дітей Департаменту праці та соціальної політики Харківської міської ради № 06-42/959-15 від 15.10.2015р. та архівного відділу Харківської міської ради б/н від 08.10. 2015р., даних про скасування або визнання недійсним рішення виконавчого комітету Жовтневої районної ради народних депутатів Харківської області від 15.01.1985р. про усиновлення дитини - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_3 немає.
Отже, на даний час згадане рішення є чинним, в установленому законом порядку не скасоване.
Вирішуючи спір суд також відзначає, що статтею 3 Закону України "Про органи реєстрації актів громадянського стану" визначено, що правову основу діяльності органів реєстрації актів громадянського стану визначають Конституція України, цей Закон та інші акти законодавства України.
Відповідно до ч.1 статті 6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" №2398-VІ від 01.07.2010 року, відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд, здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Згідно з ч.1 ст.22 Закону, внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Частинами 3 та 4 статті 22 Закону передбачено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану. Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.
Відповідно до пункту 2.13 "Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання", затверджених наказом Міністерства юстиції України №96/5 від 12.01.2011р., підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є: постанова адміністративного суду.
Відповідно до ч.9 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті (ч.1 ст.9); державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану (ч.2 ст.9); актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану (ч.3 ст.9).
За правилами, встановленими ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Проте, відповідачем - Жовтневим відділом державної реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції, за правилами ч.2 ст.71 КАС України не доведено правомірності не вчинення відділом відповідних дій щодо внесення змін до актового запису про народження № 390, складений 23.04.1975р.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача документально та нормативно обґрунтовані, а тому є такими, що підлягають задоволенню.
Разом з тим, суд відхиляє доводи позивача щодо наявності підстав для визнання протиправною відмову Жовтневого відділу державної реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції, оскільки лист № 1443/04-04-04-05 від 09.10.2015р., на якій посилається позивач, не є офіційною відмовою у внесенні змін до актового запису.
Враховуючи наведене та керуючись ст.ст. 8 і 19 Конституції України, ст.ст. 7-11, ч. 1 ст. 158, ст. 159, ч.ч. 1, 2 ст. 160, ст. 161, ч. 1 ст. 162, ст. 163, 168, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Жовтневого відділу державної реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Зобов'язати Жовтневий відділ державної реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції внести зміни до актового запису про народження №390, складений 23.04.1975 року Жовтневим відділом державної реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції на ім'я ОСОБА_4, а саме в графі "батько" вказати "ОСОБА_3".
Зобов'язати Жовтневий відділ державної реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції внести зміни до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції запис про усиновлення ОСОБА_3 ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 на підставі рішення виконавчого комітету Жовтневої районної ради народних депутатів Харківської області від 15.01.1985 року.
В решті позовних вимог - відмовити.
Постанова набирає законної сили згідно з ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду згідно з ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: шляхом подачі через Харківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення (у разі застосування судом ч. 3, ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, у разі повідомлення суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 цього Кодексу, про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду) апеляційної скарги з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя Панченко О.В.