ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 листопада 2015 року м. Київ К/800/61586/14
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі
суддів: Мороз Л.Л.,
Горбатюка С.А.,
Шведа Е.Ю.,
розглянула у порядку попереднього розгляду касаційну скаргу ДСП "Чорнобильський спецкомбінат" на постанову Київського окружного адміністративного суду від 12.09.2014 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 11.11.2014 року у справі за позовом ДСП "Чорнобильський спецкомбінат" до Територіальної державної інспекції з питань праці у Київській області Державної інспекції України з питань праці про визнання протиправним та скасування рішення,
ВСТАНОВИЛА:
Державне спеціалізоване підприємство «Чорнобильський спецкомбінат» звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Вишгородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області про визнання протиправним та скасування рішення від 13.05.2014 року №0002910.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 12.09.2014 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 11.11.2014 року, у задоволенні адміністративного позову відмолено.
Не погоджуючись з судовими рішеннями першої та апеляційної інстанції у справі, ДСП "Чорнобильський спецкомбінат" подало до Вищого адміністративного суду України касаційну скаргу, у якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанції та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за лютий 2014 року Вишгородською ОДПІ до ДСП «Чорнобильський спецкомбінат» застосовано штраф у розмірі 150983,85 грн. та нараховано пеню у розмірі 1509,84 грн., про що прийнято рішення від 13.05.2014 року № 0002910.
Частиною 8 статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон) платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20-го числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
Отже, суму єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за лютий 2014 року позивач був зобов'язаний сплатити не пізніше 20.03.2014 року.
Днем сплати страхових внесків вважається - у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду (частина 9 статті 20 Закону).
Як встановлено, списання банком з розрахункового рахунку позивача суми платежу з єдиного внеску за лютий 2014 року відбулось лише 21.03.2014 року, а тому вважається, що позивач сплатив суму єдиного внеску саме 21.03.2014, тобто з порушенням строку, встановленого частиною 8 статті 9 Закону.
За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10% своєчасно не сплачених сум (пункт 2 частини одинадцятої статті 25 Закону).
Крім того, згідно з частинами 10 та 13 статті 25 Закону на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1% суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, враховуючи факт несвоєчасної сплати позивачем суми єдиного внеску, суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованого висновку, що у відповідача були наявні підстави для застосування штрафу та пені до ДСП "Чорнобильський спецкомбінат".
У касаційній скарзі позивач зазначає, що несвоєчасне списання коштів відбулось не з його вини, оскільки кошти, призначені для сплати єдиного внеску надійшли від розпорядника бюджетних коштів після закінчення строку сплати єдиного внеску. Крім того, платіжні доручення про сплату сум єдиного внеску до банку були подані до закінчення строку сплати єдиного внеску, а банк провів списання коштів одразу після їх надходження від розпорядника бюджетних коштів.
Проте, вказаним доводам суди попередніх інстанцій вже надали правову оцінку, з якою погоджується і колегія суддів.
Частина 9 статті 20 Закону пов'язує момент сплати єдиного збору зі списанням банком суми платежу, а не з часом надання платіжного доручення банку.
Також, відсутність вини у правовідносинах щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (на відміну від правовідносин щодо порушення правил здійснення господарської діяльності) закон не передбачає, як підставу для звільнення від відповідальності.
Так, за змістом частини 10 статті 20 Закону підставою застосовування до страхувальників фінансових санкцій, передбачених цим Законом, є несвоєчасна сплата страхових внесків.
Враховуючи наведене, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій відносно того, що оскаржене у цій справі рішення прийнято на підставі закону.
Касаційну скаргу слід відхилити, оскільки рішення судів першої та апеляційної інстанції ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги висновків судів не спростовують, підстави для призначення справи до розгляду в судовому засіданні відсутні.
Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку, що при розгляді справи судами допущено неправильне застосування норм матеріального чи порушення норм процесуального права, які передбачені ст.ст. 225 - 229 Кодексу адміністративного судочинства України як підстави для зміни, скасування судового рішення, залишення позовної заяви без розгляду або закриття провадження у справі.
Керуючись ст. ст. 220, 220-1, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу ДСП "Чорнобильський спецкомбінат" відхилити, постанову Київського окружного адміністративного суду від 12.09.2014 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 11.11.2014 року у цій справі залишити без змін.
Ухвала є остаточною і оскарженню не підлягає.
Судді: