Постанова № 53735166, 07.10.2015, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.10.2015
Номер справи
808/4322/14(пр/808/8/15)
Номер документу
53735166
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

"07" жовтня 2015 р. справа № 808/4322/14

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді:Богданенка І.Ю.,

суддів: Уханенка С.А. Дадим Ю.М. ,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Запорізького обласного військового комісаріату

на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 17 квітня 2015 року

у справі №808/4322/14

за позовом Запорізького обласного військового комісаріату

до Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності

третя особа ОСОБА_1

про визнання незаконним та скасування частково рішення,

ВСТАНОВИВ:

У липні 2014 року Запорізький обласний військовий комісаріат звернувся у Запорізький окружний адміністративний суд з позовом до Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, третя особа ОСОБА_1 про визнання незаконним та зобов'язання скасувати рішення заступника директора Виконавчої дирекції Запорізького обласного відділення фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 06 травня 2014 року №98 в частині щодо порушення частин 1, 2 статті 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», пункту 4.11 Порядку отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, та у частині застосування фінансових санкцій щодо неправомірно витрачених страхових коштів на суму 2145,60 гривень та штрафу у розмірі 50% неправомірно витрачених страхових коштів на суму 1072,80 гривень.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 16 вересня 2014 року адміністративний позов залишено без розгляду.

Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 11 грудня 2014 року задоволено апеляційну скаргу Запорізького обласного військового комісаріату, ухвалу Запорізького окружного адміністративного суду від 16 вересня 2014 року скасовано, справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду.

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 17 квітня 2015 року відмовлено у задоволенні позовних вимог.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, Запорізький обласний військовий комісаріат подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального і процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як підтверджується матеріалами справи, у квітні 2014 року контрольно-ревізійним відділом Виконавчої дирекції Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності проведена перевірка дотримання порядку використання та своєчасності і повноти повернення невикористаних страхових коштів у Запорізькому обласному військовому комісаріаті, за результатами якої складено акт №152 від 25 квітня 2014 року (а.с. 11-16).

Перевіркою правильності прийняття рішень щодо видачі санаторно-курортних путівок та їх використання, зокрема, встановлено:

на підставі рішення комісії соціального страхування від 02 вересня 2013 року №5 застрахована особа ОСОБА_2 отримала санаторно-курортну путівку №111371 для спільного лікування з чоловіком ОСОБА_3 за 20% вартості в Центрі медичної реабілітації та санаторного лікування «Крим» вартістю 6258 гривень, початок терміну лікування з 26 вересня 2013 року (21 календарних днів);

комісія із соціального страхування направила лист до Центру медичної реабілітації та санаторного лікування «Крим» про поділ путівки з терміном лікування на 12 діб з доплатою за 3 доби;

згідно з довідками Центру медичної реабілітації та санаторного лікування «Крим» ОСОБА_2 перебувала на лікуванні з 26 вересня 2013 року по 07 жовтня 2013 року (12 діб), ОСОБА_3 з 26 вересня 2013 по 04 жовтня 2013 року (9діб), документи про доплату за 3 доби до перевірки не надані.

Відповідно до акту перевірки, встановлені обставини призвели до порушення позивачем частин 1, 2 статті 47 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» та пункту 4.11 Порядку отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 25 лютого 2009 №12 (надалі - Порядок №12).

За виявленими порушеннями, Виконавчою дирекцією Запорізького обласного відділення Фонду прийнято рішення від 06 травня 2014 року №98 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності, яким зобовязано позивача, перерахувати неправомірно витрачені кошти Фонду на суму 2952,15 гривень та застосовано штраф у розмірі 50% суми неправомірно витрачених страхових коштів 1476,08 гривень, у тому числі у звязку з порушенням законодавства щодо санаторно-курортного лікування: неправомірно витрачені страхові кошти 2145,60 гривень, штраф 1072,80 гривень (а.с. 21-22).

За результатами адміністративного оскарження, відмовлено у задоволенні скарги позивача на рішення від 06 травня 2014 року №98 Виконавчої дирекції Запорізького обласного відділення Фонду та рішення визнано таким, що підлягає виконанню у повному обсязі (а.с. 23-30).

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив із правомірності рішення відповідача від 06 травня 2014 року №98 в частині щодо порушення Запорізьким обласним військовим комісаріатом частин 1, 2 статті 47 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» та пункту 4.11 Порядку №12 та застосування внаслідок цього фінансових санкцій щодо неправомірно витрачених страхових коштів на суму 2145,60 гривень та штрафу у сумі 1072,80 гривень, оскільки при розподілі путівки №111371 не дотримані умови терміну лікування особи не менше 12 діб, документи про доплату за 3 доби до перевірки не надані, тобто позивачем допущено витрачання коштів поза встановленим порядком.

Суд апеляційної інстанції не погоджується з висновком суду першої інстанції.

На час виникнення спірних відносин, правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв'язку з вагітністю та пологами, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей відповідно до Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначалися Законом України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням».

Відповідно до частин 1, 2 статті 47 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» для забезпечення відновлення здоров'я застрахована особа та члени її сім'ї (а також особа, яка навчається у вищому навчальному закладі) мають право на отримання санаторно-курортного лікування, оздоровлення в спеціалізованих оздоровчих закладах (у тому числі дитячих) у межах асигнувань, установлених бюджетом Фонду на зазначені цілі, та в порядку і на умовах, визначених правлінням Фонду. Надання послуг застрахованим особам, пов'язаних із санаторно-курортним лікуванням, здійснюється за наявності медичних показань.

Пунктом 4.11 Порядку №12, передбачено, що комісією (уповноваженим) із соціального страхування приймається рішення про поділ путівки для спільного санаторно-курортного лікування застрахованої особи та члена її сім'ї, що працює (дружини або чоловіка, які перебувають у шлюбі), у тому числі на іншому підприємстві (застрахованої особи), або її дитини віком від 4 до 18 років, застрахованої особи та члена її сім'ї, який навчається у вищому навчальному закладі з денною формою навчання, а також для двох застрахованих осіб, що працюють на одному підприємстві, за умови попереднього отримання письмового погодження адміністрації санаторно-курортного закладу і терміну лікування кожної особи не менше 12 діб.

Фактичними обставинами справи, підтверджується, що у липні 2013 року застрахована особа працівник Комунарського районного військового комісаріату м. Запоріжжя (відокремленого структурного підрозділу Запорізького обласного військового комісаріату) ОСОБА_4 звернулася до комісії по обовязковому державному соціальному страхуванню у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням і похованням позивача з заявою про забезпечення санаторною путівкою та подала медичну довідку за формою №070/0 (а.с. 32, 34, 35).

Під час засіданні комісії, ОСОБА_4 запропонувала проходження санаторного лікування разом з чоловіком ОСОБА_1, який є працівником позивача, застрахованою особою та подала відповідну медичну довідку за формою №070/0 (а.с. 37, 38).

Згідно з копією протоколу №5 від 02 вересня 2013 року, комісією по обовязковому державному соціальному страхуванню у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням і похованням Запорізького обласного військового комісаріату прийнято рішення про надання путівки з оплатою 20% вартості до санаторію «Крим» (а.с. 33).

Комісія по соціальному страхуванню позивача, листом від 05 вересня 2013 року, звернулася до медичної частини центру медичної реабілітації та санаторного лікування санаторію «Крим» з питанням розподілу санаторно-курортної путівки №111371 між ОСОБА_4 та ОСОБА_1 для сумісного оздоровлення, терміном лікування на 12 днів кожному та з доплатою за 3 дні по прибуттю до санаторію (а.с. 42).

Листом від 06 вересня 2013 року, центр медичної реабілітації та санаторного лікування санаторію «Крим» повідомив, що адміністрація санаторію не заперечує проти розподілу путівки з обовязковою доплатою за 3 дні по прибуттю до санаторію (а.с. 43).

Путівкою на санаторно-курортне лікування №111371 у центрі медичної реабілітації та санаторного лікування санаторію «Крим» передбачені строк лікування 21 день, дата заїзду 26 вересня 2013 року, дата виїзду 16 жовтня 2013 року; вартість путівки склала 6258 гривень (а.с. 41).

Відповідно до квитанції №109 від 24 вересня 2013 року ОСОБА_4 здійснена оплата санаторно-курортної путівки у сумі 1258 гривень (а.с. 40).

У подальшому, до комісії по обовязковому державному соціальному страхуванню у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням і похованням Запорізького обласного військового комісаріату подані довідки про фактичне перебування на санаторному лікуванні у центрі медичної реабілітації та санаторного лікування санаторію «Крим» ОСОБА_4 з 26 вересня по 07 жовтня 2013 року, ОСОБА_1 з 26 вересня по 04 жовтня 2013 року (а.с. 44, 45).

За доводами Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, перебування ОСОБА_1 на лікуванні 9 діб, замість 12, ненадання документів про оплату 3 діб призвели до витрат, проведених з порушенням чинного законодавства, у сумі 2145,60 гривень: ((6258-(6258х20%)) : 21 х 9).

Як встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 у судовому засіданні визнав факт перебування на санаторно-курортному лікуванні 9 днів, замість 12, що повязано з неналежними умовами перебування у санаторію та прийняттям рішення адміністрацією санаторію не брати оплату за 3 дні.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За змістом частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони, зокрема, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.

Частиною 1 статті 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» встановлено, що страхувальники та інші отримувачі страхових коштів у разі порушення порядку використання страхових коштів відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.

Також, відповідно до пункту 6.2 Порядку №12, сума витрат Фонду за путівки, що видані з порушенням цього Порядку, у тому числі не використані, не приймається до заліку та відшкодовується за рахунок страхувальника.

Враховуючи наведене, суд апеляційної інстанції доходить висновку, що Запорізьким обласним військовим комісаріатом при розподілі путівки не допущені порушення частин 1, 2 статті 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», пункту 4.11 Порядку №12, оскільки ОСОБА_4 та ОСОБА_1, будучи застрахованими особами, мали медичні показання на направлення на санаторно-курортне лікування, поділ путівки для спільного санаторно-курортного лікування здійснений за умови попереднього отримання письмового погодження адміністрації санаторно-курортного закладу і терміну лікування кожної особи не менше 12 діб.

Отже, оскаржуване рішення прийнято відповідачем без урахування всіх обставин, що мають значення для його прийняття та є неправомірним та підлягає скасуванню в частині порушення позивачем частин 1, 2 статті 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», пункту 4.11 Порядку отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, та у частині повернення витрачених страхових коштів на суму 2145,60 гривень та застосування штрафу на суму 1072,80 гривень, у звязку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню.

Враховуючи наведене, судом першої інстанції невірно застосовано норми матеріального права, дійшов висновків, які не відповідають обставинам справи, що призвело до неправильного вирішення справи, в звязку з чим, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне апеляційну скаргу задовольнити, рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову про задоволення позовних вимог.

У відповідності з частиною 6 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.

Згідно з частиною 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Запорізьким обласним військовим комісаріатом понесені судові витрати, а саме сплачено судовий збір на загальну суму 1161,60 гривень, що підтверджується платіжними дорученнями №№: 1013 від 01 липня 2014 року, 1144 від 15 липня 2014 року, 1751 від 18 вересня 2014 року, 1366 від 22 квітня 2015 року, 1806 від 26 травня 2015 року (а.с. 52, 55, 95, 166, 176).

Керуючись статтями 195, 197, 198, 202, 205, 207, 211, 212 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Запорізького обласного військового комісаріату задовольнити.

Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 17 квітня 2015 року скасувати.

Позовні вимоги задовольнити.

Визнати неправомірним та скасувати рішення Виконавчої дирекції Запорізького обласного відділення фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 06 травня 2014 року №98 в частині порушення Запорізьким обласним військовим комісаріатом частин 1, 2 статті 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», пункту 4.11 Порядку отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, та у частині повернення витрачених страхових коштів на суму 2145,60 гривень і застосування штрафу на суму 1072,80 гривень.

Стягнути із Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (код ЄДРПОУ 20485413) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Запорізького обласного військового комісаріату (код ЄДРПОУ 07835529) судовий збір у розмірі 1161 (одна тисяча сто шістдесят одна) грн. 60 коп.

Постанова набирає законної сили через пять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.

Головуючий:І.Ю. Богданенко

Суддя:С.А. Уханенко

Суддя:Ю.М. Дадим