Рішення № 53733167, 19.11.2015, Господарський суд Запорізької області

Дата ухвалення
19.11.2015
Номер справи
908/5513/15
Номер документу
53733167
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

номер провадження справи 3/153/15

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.11.2015 Справа № 908/5513/15

За позовом: Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр-т. Леніна, 206, ідентифікаційний код 04053915)

до відповідача: Відкритого акціонерного товариства Запоріжжяобленерго (69035, м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, 14, ідентифікаційний код 00130926)

про стягнення 348218,70 грн.

Суддя Соловйов В.М.

при секретарі Осоцькому Д.І.

Представники:

від позивача: ОСОБА_1, головний спеціаліст відділу з питань цивільно-правових відносин управління з питань правового забезпечення роботи галузей міського господарства, довіреність № 01/02-17/02071 від 30.06.2015р.

від відповідача: ОСОБА_2, юрисконсульт відділу захисту правових інтересів та корпоративних прав, довіреність № 297 від 15.06.2015р.

Запорізька міська рада звернулась до господарського суду Запорізької області з позовною заявою до відповідача ВАТ Запоріжжяобленерго про стягнення з відповідача на користь позивача суми збитків в розмірі 348218,70 грн.

Відповідно до Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 29.10.2015р. справу розподілено судді Соловйову В.М.

Позовні вимоги мотивовані обставинами, викладеними у позовній заяві, та обґрунтовані ст. 15, 16, 22, 611, 612, 623, 638, 640-642, 646, 649 ЦК України, 69-1, 71 Бюджетного кодексу України, ст. 36, 40, 60 Закону України Про регулювання містобудівної діяльності, ст. 22, 54, 55, 83 ГПК України.

Ухвалою господарського суду Запорізької області від 30.10.2015р. позовна заява прийнята до розгляду, порушено провадження у справі № 908/5513/15, справу до розгляду в засіданні господарського суду призначено на 19.11.2015р. об 11 год. 40 хв.

В судовому засіданні 19.11.2015р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення. Повідомлено, що повне рішення буде складено 23.11.2015р.

Під час розгляду справи здійснювалось повне фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

В судовому засіданні 19.11.2015р. представник позивача підтримала позовні вимоги з підстав, наведених у позовній заві, та просить суд стягнути з відповідача на користь позивача суму збитків в розмірі 348218,70 грн.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що 25.12.2013р. за № ЗП 083133560004 Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області зареєстровано декларацію про початок будівельних робіт на об'єкті будівництва "Реконструкція виробничих приміщень будівлі ЗМЕМ по вул. Горького, 73 в м. Запоріжжя під Call-центр (в межах земель їх розміщення)". Замовником будівництва є ВАТ Запоріжжяобленерго.

Частиною 2 статті 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" передбачено, що замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту.

Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури (частина 3 статті 40 Закону України Про регулювання містобудівної діяльності).

Частиною 1 ст. 40 Закону України Про регулювання містобудівної діяльності закріплено, що порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до Закону.

24.12.2012р. Запорізькою міською радою прийнято рішення № 77 Про порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Запоріжжя.

У п. 2.1 Порядку встановлено, що договір про пайову участь, укладається з виконавчим комітетом Запорізької міської ради.

Договір укладається до прийняття обєкта будівництва в експлуатацію (п. 3.6 Порядку).

Пунктом 3.3 Порядку залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Запоріжжя, затвердженого рішенням № 77, передбачено, що замовник, який має намір укласти договір, зобовязаний звернутися з заявою до міського голови.

Договір про участь замовників у розвитку інжерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Запоріжжя (далі - Договір про пайову участь) укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття обєкта будівництва в експлуатацію.

ВАТ Запоріжжяобленерго не зверталось у встановленому законом порядку до міського голови щодо укладення Договору про пайову участь.

Відповідач у встановлений 7-денний строк, тобто до 01.01.2014р., не поінформував виконавчий комітет Запорізької міської ради про початок виконання будівельних робіт на обєкті будівництва "Реконструкція виробничих приміщень будівлі ЗМЕМ по вул. Горького, 73 в м. Запоріжжя під Call-центр (в межах земель їх розміщення)"

Обовязок укласти договір про пайову участь у відповідача виник з 25.12.2013р., тобто з дати реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт.

11.08.2014р. за № ЗП 143142230165 Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області зареєстровано декларацію про готовність об'єкта до експлуатації.

10.09.2014р. Запорізькою міською радою прийнято рішення № 40 Про внесення змін до Порядку залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Запоріжжя, затвердженого рішенням Запорізької міської ради від 24.12.2012 № 77.

Пунктом 7.1 Порядку залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Запоріжжя, затвердженого рішенням № 40, встановлено, що сума коштів пайової участі замовників у розвитку інфраструктури міста, несплачена замовниками в строки, визначені законодавством, є збитками територіальної громади.

В пункті 7.3 Порядку залучення коштів пайової участі визначено, що розмір збитків територіальної громади м. Запоріжжя за невнесення замовником коштів пайової участі на розвиток інфраструктури м. Запоріжжя становить розмір не сплаченої пайової участі.

Розрахунок збитків здійснюється з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва, визначеної забудовником в декларації про готовність обєкта до експлуатації.

Таким чином, ВАТ Запоріжжяобленерго порушено вимоги статті 40 Закону України Про регулювання містобудівної діяльності та Порядку, затвердженого рішенням Запорізької міської ради від 10.09.2014 № 40.

Внаслідок невиконання ВАТ Запоріжжяобленерго встановленого законом обов'язку щодо участі у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту територіальній громаді м. Запоріжжя завдано збитки.

З огляду на вищезазначене та з урахуванням розрахунку, здійсненого позивачем, сума збитків складає 348218,70 грн.

30.09.2014р. позивач звернувся до відповідач з пропозицією укласти договір про пайову участь. До пропозиції було додано договір про пайову участь і розрахунок розміру пайової участі в 3 примірниках.

У відповіді від 27.10.2014р. відповідач повідомив виконавчий комітет Запорізької міської ради про незгоду укладення договору.

17.07.2015р. позивач звернувся до ВАТ Запоріжжяобленерго з вимогою про відшкодувати збитків в розмірі 348218,70 грн. у двадцятиденний строк з дня отримання даної вимоги.

27.07.2015р. відповідачем отримано вимогу та залишено її без задоволення.

Відповідач в судовому засіданні 19.11.2015р. проти позовних вимог заперечив з підстав, наведених у відзиві на позовну заяву від 18.11.2015р.

На думку відповідача, рішенням Запорізької міської ради від 24.12.2012р. № 77 Про порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Запоріжжя (далі - Порядок) яким визначено механізм залучення до пайової участі, порядок укладення договорів та розрахунок розміру пайового внеску, під будівництвом слід розуміти нове будівництво, реконструкцію, реставрацію, капітальний ремонт (обєктів будівництва).

Відповідач зазначає, що відповідно до Порядку договір про участь замовників у розвитку інжерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Запоріжжя укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття обєкта будівництва в експлуатацію.

Проте, відповідно до декларації про готовність обєкта до експлуатації, зареєстрованої Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області 11.08.2014р. за № ЗП 143142230165, реконструйовані виробничі приміщення будівлі ЗМЕМ по вул. Горького, 73 в м. Запоріжжя під Call-центр прийняті до експлуатації.

ВАТ Запоріжжяобленерго вважає, що позовні вимоги Запорізької міської ради не підлягають задоволенню виходячи з того, що позивач не довів складу цивільного правопорушення, необхідного для застосування до відповідача цивільно-правової відповідальності, зокрема не довів порушення відповідачем зобовязання, а також недоотримання бюджетом міста запланованих коштів.

Відповідач зазначає, що ОСОБА_1 України Про регулювання містобудівної діяльності зобовязує замовника будівництва взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста за умови наявності у останнього наміру щодо забудови земельної ділянки та виконання на ній робіт щодо обєктів, визначених як обєкти будівництва згідно з наведеними вище нормами.

Проте, відповідачем здійснено реконструкцію вже існуючих виробничих приміщень будівлі ЗМЕМ по вул. Горького, 73 в м. Запоріжжя під Call-центр, а забудова ділянки при цьому не здійснювалась взагалі.

Також на думку відповідача позовна заява не містить належних та допустимих доказів наявності запланованих у бюджеті м. Запоріжжя надходжень спеціального бюджету міста та витрат на розвиток інфраструктури населеного пункту, його інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури у звязку із здійсненою відповідачем реконструкцією, позивач жодним чином не обґрунтував в чому полягає необхідність надходжень та витрат на розвиток міської інфраструктури у звязку із здійсненою відповідачем реконструкцією, не надав жодного розрахунку, як планувалось отримання Запорізькою міською радою таких надходжень, у тому числі від відповідача грошових коштів у розмірі 348218,70 грн. для створення і розвитку інфраструктури міста.

За таких обставин відповідач вважає, зо позивачем не доведено наявність в діях (бездіяльності) відповідача усіх елементів складу цивільного правопорушення необхідних для застосування такої міри відповідальності, як відшкодування шкоди, та наявності підстав щодо стягнення з відповідача на користь позивача збитків у вигляді упущеної вигоди в сумі 348218,70 грн.

На підставі вищевикладеного відповідач просить суд у задоволенні позову відмовити повністю.

Розглянувши матеріали справи, та заслухавши представників сторін, суд

ВСТАНОВИВ:

25.12.2013р. за № ЗП 083133560004 Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області зареєстровано декларацію від 20.12.2013р. про початок виконання будівельних робіт на об'єкті будівництва "Реконструкція виробничих приміщень будівлі ЗМЕМ по вул. Горького, 73 в м. Запоріжжя під Call-центр (в межах земель їх розміщення)".

Поштова/будівельна адреса будівництва: Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Горького, 73.

Вид будівництва: реконструкція.

Код обєкта: 1220.9; III категорія складності.

Технічний нагляд здійснює: ФОП ОСОБА_3.

Проектна документація розроблена: ТОВ Інжсервіспроект.

Загальна площа будівлі відповідно до проектної документації: 546,0 кв.м.

Замовник будівництва: ВАТ Запоріжжяобленерго.

11.08.2014р. за № ЗП 143142230165 Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області зареєстровано декларацію про готовність об'єкта до експлуатації - "Реконструкція виробничих приміщень будівлі ЗМЕМ по вул. Горького, 73 в м. Запоріжжя під Call-центр, код обєкта згідно з державним класифікатором будівель 1220.9, III категорія складності.

В Розділі 1 Декларації про готовність обєкта до експлуатації замовником зазначено Відкрите акціонерне товариство Запоріжжяобленерго, 69035, м. Запоріжжя, Орджонікідзевський район, вул. Сталеварів, 14, ідентифікаційний код згідно ЄДРПОУ 00130926, Іпн. 001309208249 (свідоцтво платника ПДВ № 11046023), тел. 286-38-96.

Згідно Розділу 11. Інформація про обєкт вказаної Декларації, дата початку будівництва 02.01.2014р., дата закінчення будівництва 17.03.2014р., строк введення обєкта в експлуатацію ІІІ квартал 2014р.

Згідно Розділу 12. Техніко-економічні показники обєкта (з урахуванням результатів технічної інвентаризації) Декларації:

Опис обєкта: несучі конструкції - внутрішній каркас - металевий, внутрішні стіни та перегородки - цегляні, перекриття - монолітна з/б плита.

Перелік інженерного обладнання обєкта: холодне та гаряче водопостачання, водовідведення, ліфт, сміттєпровід, опалення: централізоване, вид індивідуальних опалювальних установок - електричне опалення.

Загальна площа будівлі: 515,8 кв.м.

Кошторисна вартість будівництва за затвердженою проектною документацією становить 3482,187 тис. грн., у тому числі: витрати на будівельно-монтажні роботи 2462,256 тис. грн., витрати на машини, обладнання та інвентар 753,627 тис. грн.

Вартість основних фондів, які приймаються в експлуатацію 2802,748 тис. грн., у тому числі: витрати на будівельно-монтажні роботи 2090,600 тис. грн., витрати на машини, обладнання ти інвентар 488,195 тис. грн. (Розділ 15 Декларації).

Оцінивши представлені докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню повністю з наступних підстав.

Згідно п. 8 ч. 2 ст. 16 ЦК України, відшкодування збитків є одним зі способів захисту цивільних прав та інтересів.

Відповідно до ч. 1, п. 1 ч. 2 ст. 22 ЦК України, особа, якій завдано збитків в результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.

Частиною 1 ст.224 ГК України встановлено, що учасник господарських відносин, який порушив господарське зобовязання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки субєкту, права або законні інтереси якого порушено.

Відповідно до ч.2 ст.22 ЦК України збитками є:

1) втрати, яких особа зазнала у звязку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусила зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки);

2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушено (упущена вигода).

Відповідно до ч. 2 ст. 224, ч.1 ст.225 ГК України, під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобовязання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною. До складу збитків, що підлягають відшкодуванню особою, яка допустила господарське правопорушення, включаються: неодержаний прибуток (втрачена вигода), на який сторона, яка зазнала збитків, мала право розраховувати у разі належного виконання зобов'язання другою стороною.

Із змісту цих норм, а також ст. 610, 611 ЦК України слідує, що відшкодування збитків є одним із правових наслідків порушення зобовязання, мірою відповідальності. Порушенням зобовязання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобовязання (неналежне виконання).

Умови відшкодування збитків передбачені статтею 226 ГК України, із якої також слідує, що головною умовою відшкодування збитків є господарське правопорушення, яке вчинив учасник господарських відносин.

На кредитора покладений обовязок доведення факту невиконання або неналежного виконання зобовязання, прямого причинного звязку між порушенням зобовязанням і завданими збитками і їх розмір, на боржника - відсутність вини (ст. 614, 623 ЦК України).

Право на відшкодування завданих збитків виникає при наявності складу цивільного правопорушення: порушення цивільного права чи інтересу; завдання збитків, причинного звязку між порушенням права та збитками, наявність винної поведінки. Протиправна поведінка особи тільки тоді є причиною шкоди, коли вона прямо (безпосередньо) повязана зі збитками.

Встановлення причинного зв'язку між протиправною поведінкою особи, яка завдала шкоду, та збитками потерпілої сторони є важливим елементом доказування наявності реальних збитків. Слід довести, що протиправна дія чи бездіяльність завдавача є причиною, а збитки, які виникли у потерпілої особи, - наслідком такої протиправної поведінки.

Питання про наявність або відсутність причинного зв'язку між протиправною поведінкою особи і шкодою має бути вирішено судом шляхом оцінки усіх фактичних обставин справи.

Приписами ч. 1 ст. 33, ч. 2 ст. 34 ГПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на обґрунтування своїх вимог та заперечень.

Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтвердженні певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Позивач надав суду належні докази на підтвердження реальності існування збитків в сумі 348218,70 грн., виходячи з наступного:

Відповідно до ст. 40 Закону України від 17.02.2011р. N 3038-VI "Про регулювання містобудівної діяльності", порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону.

Замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.

Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.

Величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами. При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій.

Встановлений органом місцевого самоврядування для замовника розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не може перевищувати граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту.

Граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту з урахуванням інших передбачених законом відрахувань не може перевищувати:

1) 10 відсотків загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для нежитлових будівель та споруд;

2) 4 відсотки загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для житлових будинків.

Органам місцевого самоврядування забороняється вимагати від замовника будівництва надання будь-яких послуг, у тому числі здійснення будівництва об'єктів та передачі матеріальних або нематеріальних активів (зокрема житлових та нежитлових приміщень, у тому числі шляхом їх викупу), крім пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту, передбаченої цією статтею, а також крім випадків, визначених частиною п'ятою статті 30 цього Закону.

Розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається протягом десяти робочих днів з дня реєстрації органом місцевого самоврядування звернення замовника про укладення договору про пайову участь та доданих до нього документів, що підтверджують вартість будівництва об'єкта, з техніко-економічними показниками.

Договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.

Рішенням двадцять дев'ятої сесії шостого скликання Запорізької міської ради від 24.12.2012р. № 77 затверджений Порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Запоріжжя.

10.09.2014р. пятдесятою сесією шостого скликання Запорізької міської ради прийнято рішення № 40 Про внесення змін до Порядку залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Запоріжжя, затвердженого рішенням Запорізької міської ради від 24.12.2012 № 77.

Пунктами 1, 2 цього рішення викладено у новій редакції Порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Запоріжжя та форму договору про пайову участь замовників у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Запоріжжя.

Відповідно до підпункту 2.1 пункту 2. "Розрахунок розміру пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Запоріжжя" Порядку, величина пайової участі у розвитку інфраструктури, укладеному з виконавчим комітетом Запорізької міської ради, в особі міського голови, відповідно до встановленого цим Порядком розміру пайової участі, з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами, та не може перевищувати граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури, визначений чинним законодавством.

При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд, інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій.

У разі, якщо загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта не визначена згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами, вона визначається на основі встановлених нормативів для одиниці створеної потужності (додаток 1 до Порядку).

Відповідно до п. 2.2 Порядку, розмір пайової участі у розвитку інфраструктури м.3апоріжжя з урахуванням інших передбачених цим Порядком відрахувань становить:

- для нежитлових будівель та споруд - 10 % загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта;

- для житлових будинків - 4 % загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта.

Як зазначено в підпункті 3.1.1 Порядку, договір про пайову участь замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Запоріжжя (надалі - Договір) укладається до прийняття обєкту в експлуатацію.

У відповідності до підпункту 3.1.3. Порядку замовник, який має намір укласти Договір, зобов'язаний звернутися з заявою до міського голови.

Договір про пайову участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію (п.п.3.1.6 Порядку).

Згідно п.3.2 Порядку, яким регулюється порядок направлення пропозиції про укладення Договору (оферти), з метою забезпечення виконання замовниками обов'язку щодо сплати пайової участі виконавчі органи місцевого самоврядування вчиняють наступні дії:

3.2.1. Департамент архітектури та містобудування міської ради протягом 7 робочих днів з моменту отримання інформації щодо наявності зареєстрованої декларації про початок виконання будівельних робіт (дозволу) здійснює розрахунок розміру пайової участі, виходячи із загальної площі будівлі та основних показників об'єкта будівництва, що зазначаються забудовником в декларації про початок виконання будівельних робіт (дозволі), з урахуванням нормативів для одиниці створеної потужності (додаток 1 до Порядку), забезпечує підготовку проекту пропозиції про укладення Договору (оферти) та проекту Договору і подає на розгляд та погодження до погоджувальної комісії.

3.2.2. Погоджувальна комісія погоджує розрахунок розміру пайової участі.

3.2.3. Департамент архітектури та містобудування міської ради комплектує пакет документів (проект пропозиції про укладення Договору (оферти) та проект Договору з додатком) та передає до виконавчого комітету міської ради для організації їх підписання міським головою та поштового відправлення забудовнику, у встановленому законом порядку.

3.2.4. В разі неотримання виконавчим комітетом міської ради відповіді на пропозицію укласти Договір (оферту), департамент архітектури та містобудування міської ради готує звернення до виконавчого комітету міської ради з проханням вжити заходи щодо укладення Договору у судовому порядку.

Порядок сплати коштів пайової участі у розвитку інфраструктури міста визначений в п. 4 Порядку.

Зокрема, відповідно до п. 4.1 Порядку, кошти пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Запоріжжя сплачуються в повному обсязі до прийняття обєкта будівниці в експлуатацію єдиним платежем або частинами за графіком, що визначається. Договором.

Кошти для фінансування розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури перераховуються до бюджету розвитку м. Запоріжжя (п.4.2 Порядку).

Пунктом 7 Порядку встановлений порядок стягнення збитків, що спричинені невиконанням забудовником зобовязання щодо сплати пайової участі.

Так, в п.7.1 Порядку встановлено, що сума коштів пайової участі замовників у розвитку інфраструктури міста, несплачена замовниками в строки, визначені законодавством, є збитками територіальної громади.

Збитки, що виникли в результаті невиконання замовником зобовязання щодо сплати пайової участі, підлягають стягненню (п.7.2 Порядку).

Згідно п. 7.3 Порядку, Департамент архітектури та містобудування міської ради при отриманні інформації про реєстрацію декларації про готовність обєкта до експлуатації, та наявності інформації щодо не укладення забудовником Договору, здійснює розрахунок збитків, що становлять розмір пайової участі, не сплаченої забудовником. Розрахунок збитків здійснюється з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва, визначеної забудовником в декларації про готовність обєкта до експлуатації.

30.09.2014р. Запорізькою міською радою направлено на адресу ВАТ Запоріжжяобленерго лист "Про укладання договору про пайову участь замовників у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Запоріжжя" з доданим до нього проектом договору про пайову участь замовників у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Запоріжжя на 3 аркушах в трьох примірниках та розрахунком розміру пайової участі ВАТ Запоріжжяобленерго у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Запоріжжя по обєкту будівництва, вартість якого визначена на основі нормативів для одиниці створеної потужності на 2 арк. В трьох примірниках.

В зазначеному листі позивач звернувся до відповідача з пропозицією укласти договір про пайову участь замовників у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Запоріжжя та попередив, що у разі неможливості досягнення згоди з усіх істотних умов договору або неотриманні будь-якої відповіді від забудовника, щодо укладання запропонованого договору, позивач буде змушений звернутися до суду для захисту своїх прав та інтересів.

ВАТ Запоріжжяобленерго отримало зазначене рекомендоване поштове відправлення 06.10.2014р.

У відповіді від 27.10.2014р. ВАТ Запоріжжяобленерго повідомило Запорізького міського голову про незгоду з укладенням договору.

У звязку із реєстрацією 11.08.2014р. за № ЗП 143142230165 Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області декларації про готовність об'єкта до експлуатації - "Реконструкція виробничих приміщень будівлі ЗМЕМ по вул. Горького, 73 в м. Запоріжжя під Call-центр (в межах земель їх розміщення), код 1220.9, III категорія складності, кошторисною вартістю будівництва за затвердженою проектною документацією 3482,187 тис. грн., позивач 21.07.2015р. звернувся до відповідач з вимогою від 17.07.2015р. № 01/02-21/02320 про сплату суми збитків територіальній громаді м. Запоріжжя в розмірі 348218,70 грн. у двадцятиденний термін з дня отримання даної вимоги.

До вимоги було додано розрахунок розміру пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Запоріжжя, погоджений на засіданні погоджувальної комісії (протокол № 15 від 26.06.2015).

Вимога вручена відповідачу 21.07.2015р.

За висновком суду, вказаний розрахунок розміру пайової участі є вірним та відповідає приписам законодавства.

У встановлений строк відповідачем зазначена вимога залишена без задоволення.

Доказів сплати відповідачем суми збитків в розмірі 348218,70 грн. суду не надано.

За таких обстави суд вважає, що позовні вимоги заявлені правомірно та підлягають задоволенню повністю.

Заперечення ВАТ Запоріжжяобленерго з посиланням на те, що товариство не є забудовником земельної ділянки і тому не підпадає під дію ч.2 ст. 40 Закону України Про регулювання містобудівної діяльності, оскільки лише здійснило реконструкцію приміщення, спростовуються змістом статті 2 цього ж Закону, якою передбачено, що планування і забудова територій - діяльність державних органів, органів місцевого самоврядування, юридичних та фізичних осіб, яка передбачає реконструкцію існуючої забудови та територій.

Тобто, реконструкція існуючої забудови також є забудовою території.

Твердження відповідача про те, що позивачем не надано доказів в якості яких доходів згідно класифікації, встановленої ст.9 Бюджетного кодексу України, він міг отримати доходи та чи взагалі було запланованого їх надходження, є помилковими.

Згідно зі статтями 69-1, 71 Бюджетного кодексу України, кошти пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту, отримані відповідно до Закону України Про регулювання містобудівної діяльності є доходом місцевих бюджетів.

В статті 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" закріплено, що право комунальної власності на доходи місцевих бюджетів належить територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах.

Відповідно до ст. 10 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Твердження відповідача про те, що позовна заява не містить належних та допустимих доказів наявності запланованих у бюджеті м. Запоріжжя надходжень спеціального фонду бюджету міста та витрат на розвиток інфраструктури населеного пункту, його інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури у звязку із здійсненою відповідачем реконструкцією, відсутність обґрунтування позивача в чому полягає необхідність надходжень та витрат на розвиток міської інфраструктури у звязку із здійсненою відповідачем реконструкцією, а також заходів щодо уникнення збитків, зокрема, відсутні докази звернення позивача з позовом до суду про спонукання відповідача до укладення договору про пайову участь, не спростовують висновків суду.

За приписами частини 8 статті 37 Закону України Про регулювання містобудівної діяльності замовник зобов'язаний протягом семи календарних днів з дня видачі дозволу на виконання будівельних робіт або з дня набуття права на виконання таких робіт відповідно до частини п'ятої цієї статті письмово поінформувати виконавчий орган міської ради за місцезнаходженням об'єкта будівництва про початок виконання будівельних робіт.

Стаття 40 цього ж Закону встановлює обовязок замовника сплатити кошти пайової участі у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту на договірній основі. Договір про пайову участь укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.

Отже, обов'язок повідомити виконавчий комітет Запорізької міської ради про початок виконання будівельних робіт, а також звернутися за укладенням договору про сплату пайової участі покладений саме на відповідача.

У зв'язку з невиконанням відповідачем свого обов'язку, 30.09.2014р. виконавчий комітет Запорізької міської ради самостійно звернувся до нього з пропозицією укласти договір. Відповідь на вказану пропозицію відповідач повинен був надати до 26.10.2014р., чого зроблено не було. В подальшому, позивачу стало відомо, що 11.08.2014р. за № ЗП 143142230165 Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області зареєстровано декларацію про готовність об'єкта до експлуатації, що взагалі виключило можливість укладення договору в судовому порядку (ч. 9 ст. 40 Закону України Про регулювання містобудівної діяльності).

Крім того, звернення до суду з приводу укладення договору в судовому порядку є одним із способів захисту порушених прав, який позивач обирає на власний розсуд. В даних правовідносинах обов'язку Запорізької міської ради звернутися до суду з позовом про спонукання укладення договору з відповідачем не передбачено чинним законодавством України. Натомість, безпосередньо обов'язок укласти такий договір покладено на відповідача.

Таким чином, позивачем на власний розсуд обрано спосіб захисту порушених прав та вжито заходів для укладення договору та отримання доходу.

Отже, Запорізька міська рада зазнала збитків саме внаслідок невиконання відповідачем обов'язку щодо укладення відповідного договору та обов'язкової сплати коштів пайової участі. Має місце протиправна поведінка відповідача, завдані збитки позивачу, причинний зв'язок між протиправною поведінкою відповідача та збитками, завданими позивачу, а також вина відповідача у завданні збитків позивачу.

Чинним законодавством не передбачено обов'язку органу місцевого самоврядування направляти замовнику будівництва проект договору про сплату пайової участі. Однак, Запорізькою міською радою з власної ініціативи направлено відповідачу проект договору про сплату пайової участі, що свідчить про вжиття позивачем заходів для отримання доходу та уникнення збитків.

В сукупності вказані обставини свідчать про наявність в діях відповідача складу цивільного правопорушення, що є підставою для стягнення збитків.

Згідно зі ст. 44, 49 ГПК України, судові витрати покладаються на відповідача повністю, оскільки спір виник внаслідок його неправильних дій.

Керуючись ст. 44, 49, 82 - 85 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства Запоріжжяобленерго (69035, м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, 14, ідентифікаційний код 00130926) на користь Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр-т. Леніна, 206, ідентифікаційний код 04053915, розрахунковий рахунок 31512921700002 в ГУДКСУ у Запорізькій області, отримувач: УК м. Запоріжжя, ЄДРПОУ 38025409, МФО 813015, код платежу 24170000 Надходження коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту) суму збитків у розмірі 348218 (триста сорок вісім тисяч двісті вісімнадцять) грн.70 коп.

3. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства Запоріжжяобленерго (69035, м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, 14, ідентифікаційний код 00130926) на користь Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр-т. Леніна, 206, ідентифікаційний код 04053915, розрахунковий рахунок 35419001034816 в ГУДКСУ у Запорізькій області, отримувач: виконавчий комітет Запорізької міської ради, ЄДРПОУ 02140892, МФО 813015) 5223 (пять тисяч двісті двадцять три) грн. 28 коп. витрат на судовий збір.

4. Повне рішення складено 23.11.2015р.

Суддя В.М. Соловйов