Постанова № 53731494, 16.11.2015, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.11.2015
Номер справи
820/5174/15
Номер документу
53731494
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код за ЄДРПОУ 34390710

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 листопада 2015 р. № 820/5174/15

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бідонька А.В.,

суддів - Мар'єнко Л.М., Мельникова Р.В.

при секретарі судового засідання - Кульчій А.М.

за участю:

представника позивача - Школьної М.С.

третьої особи - ОСОБА_2

представника третьої особи - ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Зміївської міської ради до Державної архітектурно - будівельної інспекції України, третя особа: ОСОБА_2 про визнання протиправною та скасування реєстрації, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Зміївська міська рада, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної архітектурно - будівельної інспекції України, третя особа: ОСОБА_2, в якому, з урахуванням уточнень, просить суд визнати протиправною та скасувати реєстрацію Повідомлення від 11 лютого 2015 року №ХК 062150400229 про початок виконання будівельних робіт-будівництва третьою особою ОСОБА_2 прибудови до житлового будинку та господарських будівель за адресою: АДРЕСА_1, проведену Державною архітектурно - будівельною інспекцією України.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Зміївським районним судом Харківської області розглядається цивільна справа №621/2762/14-ц за позовом Зміївської районної ради до ОСОБА_2 про знесення самочинно збудованого нерухомого майна, третя особа - Департамент державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області. В ході судового розгляду вказаної справи позивачу стало відомо, що Департаментом державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області 11.02.2015 року було зареєстровано Повідомлення №ХК 062150400229 про початок виконання будівельних робіт по об'єкту будівництва ОСОБА_2 прибудови до житлового будинку та господарських будівель за адресою: АДРЕСА_1. Також, позивач зазначив, що 16.09.2014 року Комунальне підприємство "Зміївське бюро технічної інвентаризації" листом за вх. № 12 повідомило позивача про те, що згідно матеріалів інвентаризаційної справи на будинок АДРЕСА_1 виявлені факти самочинного будівництва, а саме: прибудови літ. А1-1 (шлакоблок) розміром 7,17 м х 4,35 м, прибудови літ. А2-1 (шлакоблок) розміром 6,10 м х 5,60 м, гаражу літ. Е (шлакоблок) розміром 3,35 м х 11,36 м. Позивач наголошує на тому, що про факти самочинного будівництва, допущені ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1, Департаменту державної архітектурно - будівельної інспекції у Харківській області були відомі ще у 2014 році, оскільки даний орган був залучений Зміївським районним судом Харківської області у розгляді цивільної справи №621/2762/14-ц за позовом Зміївської районної ради до ОСОБА_2 про знесення самочинно збудованого нерухомого майна, як третя особа. Таким чином, позивач вважає, що відповідач незаконно, за відсутності необхідної проектно-будівельної та дозвільної документації, зареєстрував повідомлення про початок виконання будівельних робіт.

Представник відповідача в письмових запереченнях, наданих до суду, зазначив, що проти позову заперечує, вважає його необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню, оскільки позивачем не надано будь-яких доказів, що реєстрація Повідомлення №ХК 062150400229 про початок виконання будівельних робіт-будівництва ОСОБА_2 прибудови до житлового будинку та господарських будівель за адресою: АДРЕСА_1 порушує права Зміївської міської ради. Також зазначив, що подане замовником ОСОБА_2 повідомлення було оформлене належним чином, відповідало вимогам затвердженої форми, у зв'язку з чим правові підстави для відмови замовнику ОСОБА_2 у реєстрації повідомлення були відсутні.

Третя особа в письмових запереченнях, наданих до суду, зазначила, що заперечує проти позову, вважає його необґрунтованим, безпідставним та просить відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки, на її думку, спірне повідомлення про початок виконання будівельних робіт оформлене належним чином, повнота даних внесених до повідомлення відповідає вимогам затвердженої форми. Також зазначила, що позивачем не було надано доказів про наявність порушення Інспекцією особистих прав, свобод чи інтересів позивача у сфері публічно-правових відносин.

Представник позивача в судове засідання прибула, адміністративний позов підтримала та просила задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Третя особа та представник третьої особи в судове засідання прибули, просили відмовити у задоволенні адміністративного позову.

Вислухавши пояснення представника позивача, третьої особи та представника третьої особи, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, колегією суддів встановлено наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 на праві приватної власності належить земельна ділянка площею 0,08 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, про що свідчить Державний акт на право приватної власності на землю, який видано Зміївською міською радою народних депутатів 14.11.2001 року на підставі Свідоцтва про право на спадщину за заповітом №3-793 від 31.10.2001 року та який зареєстровано в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 6552.

Зі змісту Свідоцтва про право на спадщину за заповітом за №3-793, виданого 31.10.2001 року державним нотаріусом Зміївської державної нотаріальної контори ОСОБА_4, встановлено, що до складу спадщини ввійшли: житловий будинок з надвірними будівлями, що знаходиться в АДРЕСА_1 та земельна ділянка площею 0,08 га, що розташована в АДРЕСА_1, надана для обслуговування житлового будинку і господарських споруд.

22.12.2014 року відділом містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Зміївської РДА на замовлення ОСОБА_2 було видано Будівельний паспорт №01-22/148 на будівництво прибудов до житлового будинку та господарських будівель за адресою: АДРЕСА_1

11.02.2015 року Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області була проведена реєстрація Повідомлення №ХК 062150400229 про початок виконання будівельних робіт про будівництво прибудови до житлового будинку та господарських будівель за адресою: АДРЕСА_1 (замовник - ОСОБА_2).

Перевіряючи правомірність дій відповідача щодо реєстрації повідомлення про початок виконання будівельних робіт №ХК 062150400229 від 11.02.2015 року на відповідність вимогам ч. 3 ст. 2 КАС України, колегія суддів виходить з наступного.

Згідно ст. 10 Закону України "Про архітектурну діяльність", для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури. додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, місцевих правил забудови населених пунктів, вимог вихідних даних, здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд.

Державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд здійснює центральний орган виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури. Державний контроль та нагляд у системі центрального органу виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури здійснює Державна архітектурно-будівельна інспекція України та її територіальні органи.

Відповідно до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", Положенням про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №294 від 09.07.2014 року та Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою КМУ №553 від 23.05.2011 року, основними завданням Держархбудінспекції та її територіальних органів є виконання дозвільних, реєстраційних функцій та здійснення контролю і нагляду у сфері будівництва, містобудування та архітектури. Крім того, інспекції державного архітектурно-будівельного контролю є єдиним органом державної влади уповноваженим на встановлення факту готовності об'єкту до експлуатації. Прийняття в експлуатацію об'єктів проводиться шляхом реєстрації Державною архітектурно-будівельною інспекцією та її територіальними органами поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації або на підставі акта готовності об'єкта до експлуатації шляхом видачі Інспекцією сертифікату.

Згідно ст. 4 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" об'єктами будівництва є будинки, будівлі, споруди будь-якого призначення, їх комплекси, лінійні об'єкти інженерно-транспортної інфраструктури.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" замовник має право виконувати будівельні роботи після: 1) направлення замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, які не потребують реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт або отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об'єктів будівництва, затвердженим центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування? 2) реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт щодо об'єктів будівництва, що належать до I-III категорій складності? 3) видачі замовнику органом державного архітектурно-будівельного контролю дозволу на виконання будівельних робіт щодо об'єктів будівництва, що належать до IV і V категорій складності.

Зазначені у частині першій цієї статті документи, що надають право на виконання будівельних робіт, є чинними до завершення будівництва.

Статтею 37 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" визначено, що право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням або зареєстрованою декларацією про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об'єктах будівництва, що належать до IV і V категорій складності, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після отримання дозволу на виконання будівельних робіт.

Дозвіл на виконання будівельних робіт видається органами державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня реєстрації заяви.

За наявності дозволу на виконання будівельних робіт отримання замовником та генеральним підрядником чи підрядником (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) інших документів дозвільного характеру для виконання будівельних робіт та видалення зелених насаджень у межах будівельного майданчика не вимагається.

Для отримання дозволу подається заява, до якої додаються: 1) копія документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або копія договору суперфіцію; 2) копія розпорядчого документа щодо комплексної реконструкції кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду у разі здійснення комплексної реконструкції кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду на замовлення органів державної влади чи органів місцевого самоврядування на відповідних землях державної чи комунальної власності (замість копії документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою); 3) проектна документація на будівництво, розроблена та затверджена в установленому законодавством порядку; 4) копія документа, що посвідчує право власності на будинок чи споруду, або згода його власника, засвідчена у встановленому законодавством порядку, на проведення будівельних робіт у разі здійснення реконструкції, реставрації чи капітального ремонту; 5) копії документів про призначення осіб, відповідальних за виконання будівельних робіт, та осіб, які здійснюють авторський і технічний нагляд; 6) інформація про ліцензію, що дає право на виконання будівельних робіт, та кваліфікаційні сертифікати.

Форма дозволу на виконання будівельних робіт, форма заяви, що подається для його отримання, форма відмови у видачі дозволу на виконання будівельних робіт, порядок видачі та анулювання дозволу на виконання будівельних робіт визначаються Кабінетом Міністрів України.

Процедура виконання будівельних робіт визначена Порядком виконання будівельних робіт (чинним на момент реєстрації спірного повідомлення про початок будівельних робіт), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011р. № 466 (далі Порядок № 466).

Відповідно до пункту 1 зазначеного Порядку № 466 будівельні роботи - роботи з нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту.

У відповідності до п. 2 Порядку № 466, будівельні роботи можуть виконуватися замовником після отримання документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або договору суперфіцію та: подання замовником за формою згідно з додатком 1 повідомлення про початок виконання будівельних робіт Держархбудінспекції або її територіальному органу (далі - Інспекція) за місцезнаходженням об'єкта будівництва - щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, які не потребують реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт (далі - декларація) або отримання дозволу на виконання будівельних робіт, відповідно до переліку об'єктів, будівництво яких здійснюється після надіслання повідомлення про початок виконання будівельних робіт; реєстрації відповідною Інспекцією декларації - щодо об'єктів будівництва, що належать до I - III категорії складності; видачі замовнику Інспекцією дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до IV і V категорії складності.

Згідно п. 3 Порядку № 466 зазначені в абзацах другому - четвертому пункту 2 цього Порядку документи, що надають право на виконання будівельних робіт, є чинними до завершення будівництва.

Відповідно до п. 6 Порядку № 466 повідомлення про початок виконання будівельних робіт надсилається замовником до Інспекції за місцезнаходженням об'єкта будівництва.

Не пізніше ніж за один календарний день до початку виконання будівельних робіт щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, які не потребують реєстрації декларації або отримання дозволу на виконання будівельних робіт, внесених до переліку об'єктів, будівництво яких здійснюється після подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт (про зміну даних у повідомленні про початок виконання будівельних робіт), замовник (його уповноважена особа) подає особисто або надсилає рекомендованим листом з описом вкладення чи через електронну систему здійснення декларативних процедур у будівництві до Інспекції повідомлення (про початок виконання будівельних робіт про зміну даних у повідомленні про початок виконання будівельних робіт) за формою згідно з додатком 1.

Судом встановлено, що будівельні роботи на об'єкті замовника ОСОБА_2 з реконструкції прибудов до житлового будинку та господарських будівель по АДРЕСА_1 проводяться на підставі зареєстрованого Інспекцією Повідомлення про початок виконання будівельних робіт №ХК 062150400229 від 11.02.2015 року.

Частиною 2 ст. 39-1 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" передбачено, що у разі виявлення інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю факту подання недостовірних даних, наведених у надісланому повідомленні чи зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, реєстрація такого повідомлення або декларації підлягає скасуванню інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Про скасування повідомлення або декларації замовник письмово повідомляється протягом трьох робочих днів з дня скасування.

Отже, підставами для скасування реєстрації повідомлення є, зокрема, недостовірні дані в повідомленні.

Суд зазначає, що у повідомленні про початок виконання будівельних робіт №ХК 062150400229 від 11.02.2015 року зазначено повні та достовірні дані. Так, зокрема, згідно із даними повідомлення про початок виконання будівельних робіт у замовника в наявності є Державний акт на право приватної власності на землю серії Р1 № 694165 від 14.11.2001 року.

Також, згідно з даними повідомлення будівельні роботи на об'єкті будівництва проводилися на підставі Будівельного паспорту на будівництво прибудов до житлового будинку та господарських будівель, розробленого відділом містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Зміївської районної державної адміністрації Харківської області №01-22/148 від 22.12.2014 року.

Тобто, будівельні роботи виконувалися замовником на підставі документа, що посвідчує право власності (Державний акт на право приватної власності на землю) та поданим до Інспекції замовником за формою згідно з додатком 1 повідомлення про початок виконання будівельних робіт.

Отже, з огляду на вище викладене, в даному випадку відсутні правові підстави для застосування ч. 2 ст. 39-1 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що спірне повідомлення було оформлене належним чином, відповідало вимогам затвердженої форми, у зв'язку з чим правові підстави для відмови відповідачем ОСОБА_2 у реєстрації повідомлення були відсутні, а на час реєстрації спірного повідомлення дії відповідача повністю відповідали нормам діючого законодавства.

Крім того, колегія суддів зазначає, що земельна ділянка площею 0,08 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 належить ОСОБА_2 на праві приватної власності, про що свідчить Державний акт на право приватної власності на землю, який видано Зміївською міською радою народних депутатів 14.11.2001 року, на підставі Свідоцтва про право на спадщину за заповітом №3-793 від 31.10.2001 року.

Зі змісту зазначеного Свідоцтва про право на спадщину за заповітом за №3-793 від 31.10.2001 року судом встановлено, що вищевказана земельна ділянка надана для обслуговування житлового будинку і господарських споруд та належала спадкодавцеві на підставі рішення № 295 Виконкому Зміївської міської ради Зміївського району Харківської області від 30 грудня 1999 року "Про передачу земельних ділянок у приватну власність для обслуговування житлових будинків та будівництва гр. м. Зміїва".

Тобто, земельна ділянка площею 0,08 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 є приватною власністю ОСОБА_2

Таким чином, права позивача в спірних правовідносинах не порушуються, оскільки він не є власником зазначеної земельної ділянки.

За змістом ч. 8 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України позивачем в адміністративній справі є особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов.

За приписами ч. 1 ст. 104, ст. 6 КАС України до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.

Виходячи із системного аналізу наведених норм КАС України, особа, яка звертається до адміністративного суду з позовом має довести наявність порушення оскаржуваним рішенням суб'єкту владних повноважень саме її прав та інтересів у сфері публічно-правових відносин, які потребують судового захисту.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Означене завдання за правилом ч. 3 ст. 2 КАС України реалізується адміністративними судами шляхом перевірки чи прийняті суб'єктами владних повноважень рішення та чи вчинені суб'єктами владних повноважень дії або бездіяльність: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частин 1, 2 статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, з урахуванням вимог, встановлених частиною 2 статті 19 Конституції України та частиною 3 статті 2 КАС України, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, колегія суддів дійшла висновку про необґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для відмови в задоволенні позовних вимог.

Відповідно до ч. 2 ст. 94 КАС України у разі ухвалення судового рішення на користь сторони, яка є суб'єктом владних повноважень, сплачений судовий збір позивачу не повертається.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 9, 11, 71, 72, 94, 160 - 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову Зміївської міської ради до Державної архітектурно - будівельної інспекції України, третя особа: ОСОБА_2 про визнання протиправною та скасування реєстрації - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.

Головуючий суддя Бідонько А.В.

Судді Мар'єнко Л.М.

Мельников Р.В.

Повний текст постанови виготовлений 20.11.2015 року.