Постанова № 53731248, 16.11.2015, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.11.2015
Номер справи
820/10474/15
Номер документу
53731248
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Харків

16 листопада 2015 р. Справа № 820/10474/15

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Нуруллаєва І.С.,

при секретарі судового засідання - Мараєвій О.В.,

за участю: позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - Кущевої О.В.,

представника третьої особи Міністерства оборони України - Фівкіна М.П.,

представника третьої особи Регіональний структурний підрозділ Київський районний центр "Київцентраеро" Державного підприємства обслуговування повітряного руху України "Украерорух"- не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України "Украерорух", треті особи - Міністерство оборони України, Регіональний структурний підрозділ Київський районний центр "Київцентраеро" Державного підприємства обслуговування повітряного руху України "Украерорух" про стягнення одноразової грошової допомоги, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України "Украерорух", треті особи - Міністерство оборони України, Регіональний структурний підрозділ Київський районний центр "Київцентраеро" Державного підприємства обслуговування повітряного руху України "Украерорух", у якому просить суд стягнути з Державного підприємства обслуговування повітряного руху України "Украерорух" (адреса: 08307, Київська область, м. Бориспіль, Аеропорт, код ЄДРПОУ 19477064) на користь ОСОБА_1 (місце проживання 61115, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) одноразову грошову допомогу при звільненні з військової служби в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за 28 повних календарних років служби в сумі 254583,00 (двісті п'ятдесят чотири тисячі п'ятсот вісімдесят три гривні 00 коп.) гривень.

В обґрунтування позову зазначено, що ОСОБА_1 під час проходження військової служби в Збройних Силах України наказом Міністра оборони України від 19.10.1999 року №600 був відряджений зі Збройних Сил України до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України "Украерорух" із залишенням на військовій службі. Наказом Міністра оборони України №1363 позивача було звільнено з військової служби у відставку за пунктом "Б" (за станом здоров'я) частини 6 статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу". Позивачем зазначено, що в порушення норм діючого законодавства відповідачем не була виплачена одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового утримання забезпечення за кожний повний календарний рік служби. Позивач для відновлення порушеного права звернувся із заявою до відповідача з проханням виплати одноразової грошової допомоги. Державне підприємство обслуговування повітряного руху України "Украерорух" листом від 07.09.2015 року №1.24-29 "Про розгляд скарги" повідомило позивача про відсутність обов'язку державного підприємства по виплаті зазначеної грошової допомоги, а також зазначено, що для отримання останньої позивачу необхідно звернутися до Міністерства оборони України. На думку позивача обов'язок по нарахуванню та виплаті грошових коштів мав бути виконаний саме відповідачем, оскільки припинення публічної служби відбулось під час роботи на штатній посаді в структурі державного підприємства. Зазначені обставини стали підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.

Позивач в судове засідання прибув, позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити позов.

Представник відповідача, Державного підприємства обслуговування повітряного руху України "Украерорух", в судове засідання прибув, проти заявленого позову заперечував та зазначив, що відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" виплата одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби осіб рядового, сержантського та офіцерського складу та деяких інших осіб здійснюється Міністерством оборони України за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачених на їх утримання. Підприємство відповідача є державним комерційним підприємством, яке не фінансується за рахунок Державного бюджету України. Отже, одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби повинна бути виплачена позивачу за рахунок коштів, передбачених на видатки Міністерству оборони України. На думку відповідача, позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Представник третьої особи, Міністерства оборони України, в судове засідання прибув, позовні вимоги позивача підтримав, у наданих до суду письмових поясненнях зазначив, що діючим законодавством визначено ОСОБА_1, як відрядженому до державних органів, установ та організацій військовослужбовцю, державою гарантувалося, зокрема грошове забезпечення в розмірі, не нижчому від грошового забезпечення військовослужбовців, передбаченого законодавством для військовослужбовців, які проходять військову службу в Збройних Силах України, в тому числі і виплата одноразової грошової допомоги при звільненні саме за рахунок державного підприємства, до якого відряджено зазначених військовослужбовців і в яких вони працювали. З врахуванням чого, на думку третьої особи, позовні вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Представник третьої особи, Регіонального структурного підрозділу Київський районний центр "Київцентраеро" Державного підприємства обслуговування повітряного руху України "Украерорух", в судове засідання не прибув, про дату, час та місце слухання справи повідомлений належним чином, через канцелярію суду надав клопотання про розгляд справи за його відсутності та зазначив, що підтримує правову позицію відповідача по справі.

Суд, вислухавши пояснення представників сторін, вивчивши доводи позову та заперечень проти нього, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності дійшов наступного висновку.

Судом під час судового розгляду справи встановлено, що ОСОБА_1 під час проходження військової служби в Збройних Силах України наказом Міністра оборони України (по особовому складу) від 08.12.1999 року № 704 (а.с. 75) та наказом командира військової частини А2362 (по стройовій частині) від 21.12.1999 року № 184 (а.с. 76) був відряджений зі Збройних Сил України до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України "Украерорух" із залишенням на військовій службі.

Наказом генерального директора Державного підприємства обслуговування повітряного руху України "Украерорух" (з особового складу) від 30.12.1999 № 295/о ОСОБА_1 був зарахований до списків особового складу та призначений на посаду заступника начальника Харківського регіонального структурного підрозділу Державного підприємства обслуговування повіряного руху України "Украерорух" (а.с. 77), після чого проходив військову службу на різних посадах в Державному підприємстві обслуговування повітряного руху України "Украерорух".

Наказом Міністра оборони України від 26.11.2010 року №1363 відповідно до ст. 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" звільнено з військової служби у відставку за пунктом "б" частини 6 (за станом здоров'я) полковника ОСОБА_1 з посади заступника директора Регіонального структурного підрозділу Київського районного центру "Київцентраеро" з використання повітряного простору Украероруху, що підтверджено наявним в матеріалах справи витягом з наказу (а.с. 18).

Відповідно до наказу Державного підприємства обслуговування повітряного руху України "Украерорух" (з особового складу) № 675/о (зв.бік а.с.18) та наказу Київського районного центру "Київцентраеро (з особового складу) № 502/о (а.с. 19 ) позивача було виключено зі списків особового складу Украероруху і звільнено з військової служби з вислугою років на військовій службі тривалістю 28 повних років і 03 місяці.

Відповідно до наявної в матеріалах справи довідки від 08.12.2010 року №10.1-1104/1 судом встанолвено, що сума загального грошового забезпечення позивача становить 18184,50 грн (зв. бік а.с.19).

Під час судового розгляду справи позивачем зазначено, що при звільненні з військової служби в порушення абзацу 5 частини 2 статті 15 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», частин 1, 5 статті 9 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», абзацу 2 пункту 14 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» позивачу не була виплачена одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

ОСОБА_1 звернувся до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України "Украерорух" із заявою від 03 липня 2015 року з проханням виплати одноразової грошової допомоги, яка була направлена засобами поштового зв¦язку та отримана відповідача, докази чого наявні в матеріалах справи (а.с. 13-14).

У зв'язку з не отриманням відповіді позивачем направлено на адресу відповідача скаргу від 15 серпня 2015 року з повідомленням про порушення термінів розгляду заяви від 03.07.2015 року у вигляді неотримання на неї відповіді, а також повторно надіслав заяву від 03.07.2015 року з проханням виплатити одноразової грошової допомоги та надання відповіді на неї (а.с. 15).

Судом встановлено, що листом від 07.09.2015 № 1.24-29 «Про розгляд скарги» позивачу було повідомлено про розгляд заяви та до листа додано копію листа Державного підприємства обслуговування повітряного руху України "Украерорух" від 17.07.2015 № 1.24-17 «Щодо переведення на посаду та виплату грошової допомоги» (а.с. 16-17).

Від так листом від 17.07.2015 року №1.24-17 відповідачем повідомлено про відмову у виплаті вказаної допомоги з посиланням на те, що гарантії соціального захисту військовослужбовців покладено на державу, виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям при звільненні з військової служби має здійснюватися за рахунок коштів державного бюджету, призначених на утримання Збройних Сил України, військовослужбовці, які відряджені до органів Украероруху, залишаються на військовій службі в Збройних Силах України і перебувають у публічних правовідносинах з Міністерством оборони України та запропоновано звернутися до Міністерства оборони України для вирішення питання про виплату допомоги.

Таким чином, ОСОБА_1 відмовлено у виплаті одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби.

Суд зазначає, що абз. 1 п. 2 статті 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" визначено, що військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової служби, які звільняються з військової служби за віком, станом здоров'я чи у зв'язку зі скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, після закінчення строку контракту, у зв'язку із систематичним невиконанням умов контракту командуванням, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

Відповідно до частини дев'ятої статті 6 Закону України від 25 березня 1992 року № 2232-XII "Про військовий обов'язок і військову службу" (у редакції, чинній на час вчинення спірних відносин) військовослужбовці Збройних Сил України та інших військових формувань за їх згодою можуть бути відряджені до органів виконавчої влади, підприємств і організацій, які виконують роботи в інтересах оборони держави та її безпеки. Перелік посад у цих органах та установах, які можуть бути заміщені військовослужбовцями, для вищого офіцерського складу затверджується Президентом України, для інших військовослужбовців - актами Кабінету Міністрів України.

Згідно зі статтею 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" до складу грошового забезпечення, зокрема, входять одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Пунктом 1 статті 15 Закону "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" встановлено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Згідно з приписами ст. 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" виплата військовослужбовцям одноразової грошової допомоги при звільненні їх з військової служби здійснюється Міністерством оборони України, іншими утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями та правоохоронними органами за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачених на їх утримання. Військовослужбовцям, звільненим зі служби безпосередньо з посад, займаних в органах державної влади, органах місцевого самоврядування або сформованих ними органах, на підприємствах, в установах, організаціях і у вищих навчальних закладах із залишенням на військовій службі, виплата одноразової грошової допомоги з підстав, передбачених цим пунктом, здійснюється за рахунок коштів органів, у яких вони працювали.

Відповідно до приписів статті 9 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом та звільняються зі служби за віком, станом здоров'я чи у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, закінченням строку контракту, систематичним невиконанням умов контракту командуванням, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

Частиною п'ятою статті 9 вище зазначеного Закону встановлено, що особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України, звільненим зі служби безпосередньо з посад, займаних в органах державної влади, органах місцевого самоврядування або у сформованих ними органах, на підприємствах, в установах, організаціях і у вищих навчальних закладах із залишенням на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, виплата одноразової грошової допомоги з підстав, передбачених частинами першою та другою цієї статті, здійснюється за рахунок коштів органів, у яких вони працювали.

Окрім того приписами пункту 14 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" визначено, що військовослужбовцям, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби, звільненим зі служби безпосередньо з посад, які вони займали в органах державної влади, органах місцевого самоврядування або сформованих ними органах, на підприємствах, в установах, організаціях і у вищих навчальних закладах із залишенням на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації, державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі, виплата одноразової грошової допомоги у випадках, передбачених пунктом 10 цієї постанови, здійснюється за рахунок коштів органів, у яких військовослужбовці та зазначені особи працювали.

Згідно з приписами абз. 2, 4 пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 19 липня 1999 року № 1281 "Про створення об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України" фінансування витрат на утримання підрозділів системи здійснюється за рахунок коштів, передбачених на ці цілі в державному бюджеті, частини коштів, що надходять від аеронавігаційних зборів та з інших джерел, не заборонених законодавством; грошове та матеріальне забезпечення військовослужбовців, відряджених до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, здійснюється у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2001 року № 104 "Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і установ виконання покарань, відряджених до органів виконавчої влади та інших цивільних установ".

В свою чергу, абзацом 1 пункту 155 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153, передбачено, що за відрядженими до державних органів, установ і організацій військовослужбовцями та членами їх сімей зберігаються всі гарантії та пільги, передбачені законодавством для військовослужбовців, а виплата грошового забезпечення та надання інших видів забезпечення відрядженим військовослужбовцям здійснюється у порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 1 постанови № 104 виплата грошового забезпечення провадиться за рахунок коштів тих державних органів, установ та організацій, до яких відряджені зазначені військовослужбовці, особи начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної кримінально-виконавчої служби.

Таким чином, суд приходить до висновку, що оскільки виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, відрядженим до підприємств, здійснюється за рахунок коштів цих підприємств, то виплата одноразової грошової допомоги, як складової частини такого забезпечення, зазначеним військовослужбовцям при звільненні зі служби має здійснюватися також за рахунок коштів такого підприємства.

Отже, з врахуванням встановлення під час судового розгляду обставин відрядження позивача до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України "Украерорух" із залишенням на військовій служби нарахування та виплата грошового забезпечення позивачу не здійснюється Міністерством оборони, а здійснюється саме відповідачем по справі.

Зазначена позиція суду узгоджується із висновками Верховного Суду України викладених у постановах від 13.06.2014 р. по справі №21-158-а14, від 15.07.2014 р. по справі №21-270а14, від 07.10.2014 р. по справі №21-398а14.

З врахуванням зазначеного суд приходить до висновку про наявність у відповідача, Державного підприємства обслуговування повітряного руху України "Украерорух" обов'язку виплати одноразової грошової допомоги при звільненні.

Від так, відповідно до приписів чинного законодавства розмір одноразової грошової допомоги з врахуванням вислуги років ОСОБА_1, яка становить 28 років 3 місяці (відповідно до наявного в матеріалах справи витягу з наказу від 26.11.2010 року №1363) та розміру місячного грошового утримання позивача на день звільнення в розмірі 18184,50 грн (відповідно до наявної в матеріалах справи довідки від 08.12.2010 року №10.1-1104/1) становить 254583,00 грн ( 18184,50 грн х 50% х 28 років = 254583,00 грн)

З врахуванням вище викладеного суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та необхідність задоволення адміністративного позову ОСОБА_1 до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України "Украерорух", треті особи - Міністерство оборони України, Регіональний структурний підрозділ Київський районний центр "Київцентраеро" Державного підприємства обслуговування повітряного руху України "Украерорух" про стягнення одноразової грошової допомоги.

Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.159-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України "Украерорух", треті особи - Міністерство оборони України, Регіональний структурний підрозділ Київський районний центр "Київцентраеро" Державного підприємства обслуговування повітряного руху України "Украерорух" про стягнення одноразової грошової допомоги - задовольнити.

Стягнути з Державного підприємства обслуговування повітряного руху України "Украерорух" (адреса: 08307, Київська область, м. Бориспіль, Аеропорт, код ЄДРПОУ 19477064) на користь ОСОБА_1 (місце проживання АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) одноразову грошову допомогу при звільненні з військової служби в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за 28 повних календарних років служби в сумі 254583,00 (двісті п'ятдесят чотири тисячі п'ятсот вісімдесят три) грн 00 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлено 23 листопада 2015 року.

Суддя Нуруллаєв І.С.