Єдиний унікальний номер № 728/2596/15-а
Номер провадження 2а/728/67/15
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 листопада 2015 року 09 годин 30 хвилин місто Бахмач
Суддя Бахмацького районного суду Чернігівської області Пархоменко П.І. розглянувши у в порядку скороченого провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до
відповідача ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в Бахмацькому районі Чернігівської області
предмет адміністративного позову: про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
11 листопада 2015 року ОСОБА_1 (далі позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України у Бахмацькому районі Чернігівської області (далі відповідач), в якому просив визнати дії ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Бахмацькому районі Чернігівської області щодо протизаконного застосування у 2015 році при переведені позивача з пенсії за вислугу років, призначеної у 1993 році згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-XII (далі Закон від 9 квітня 1992 року № 2262-XII) на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі Закон від 9 липня 2003 року № 1058-IV) показника середньої заробітної плати за 2007 календарний рік неправомірними; зобовязати відповідача провести обчислення пенсії за віком у відповідності до частини першої статті 27 та частин першої та другої статті 40 Закону від 9 липня 2003 року № 1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2012-2014 роки (2960, 62 грн.), нарахування та виплату її (пенсії за віком) у відповідному середньому розмірі на одну застраховану особу в цілому по Україні з 09 вересня 2015 року. Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що після звільнення з військової служби у 1993 році йому була призначена пенсія за вислугу років згідно із Законом від 9 квітня 1992 року № 2262-XII. 09 вересня 2015 року маючи право на пенсію за віком він подав заяву про призначення відповідної пенсії замість пенсії за вислугу років, але при розрахунку пенсії за вислугу років було взято показник середньої заробітної плати (доходу) за 2007 рік (1197,91 грн.), а не показник середньої заробітної плати за три календарних роки, що передують року призначення пенсії, що суттєво зменшило розмір пенсії позивача.
Представник відповідача подав письмові заперечення на позов, в яких просить відмовити позивачу у задоволенні позову, посилаючись на те, що відповідач діяв в межах повноважень, наданих йому законами України та підзаконними
нормативно-правовими актами. Зокрема, послався на те, що при переведені з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватись заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону від 9 липня 2003 року № 1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховується під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Вважає, що діючим законодавством при переведені із пенсії за вислугу років на пенсію за віком при розрахунку заробітної плати не передбачено можливість застосовувати показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі відповідно до частини четвертої статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС).
Судом на підставі частини першої статті 41 КАС у звязку з тим, що відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини та прийшовши до переконання про наявність достатніх підстав для прийняття постанови у даній адміністративній справі у скороченому провадженні, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи з 1993 року позивачу була призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону від 9 квітня 1992 року № 2262-XII.
З 09 вересня 2015 року позивач перебуває на обліку в ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Бахмацькому районі Чернігівської області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону від 9 липня 2003 року № 1058-IV.
Так, позивач звернувся до відповідача із заявою та відповідними документами про перехід на інший вид пенсії, а саме: про призначення пенсії за віком відповідно до Закону від 9 липня 2003 року № 1058-IV. За документами пенсійної справи страховий стаж позивача становить 42 роки 09 місяців.
Відповідачем при призначенні пенсії позивачу було застосовано показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях України за 2007 рік, а не показник середньої заробітної плати за 2012-2014 роки, з посиланням на те, що він отримував до часу звернення пенсію, яку було призначено у відповідності до Закону від 9 квітня 1992 року № 2262-XII.
Позивач, не погоджуючись з такими діями відповідача, оскаржив їх в судовому порядку.
До призначення пенсії за віком позивач отримував пенсію за вислугу років, як військовослужбовець, призначену на умовах і в порядку, передбачених Законом від 9 квітня 1992 року № 2262-XII, при розрахунку якої взагалі не застосовувалася будь-яка середня заробітна плата в галузях економіки України, бралися зовсім інші показники, ніж ті, що використовуються відповідачем для нарахування пенсії за віком на умовах, передбачених Законом від 9 липня 2003 року № 1058-IV.
За частиною третьою статті 43 Закону від 9 квітня 1992 року № 2262-XII особам, які мають право на пенсію за цим Законом обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.
Отже, аналіз змісту даної правової норми вказує на однозначний висновок, що при обчисленні пенсії за вислугу років, призначеної згідно Закону від 9 квітня 1992 року № 2262-XII за основу береться грошове забезпечення, яке, в свою чергу, складається з окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
В свою чергу, відповідно до статті 40 Закону від 9 липня 2003 року № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року.
Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Закон від 9 квітня 1992 року № 2262-XII не містить жодного посилання на показник «середня заробітна плата у галузях економіки України» (тим більше саме за 2007 рік).
За таких обставин даний показник не має жодного відношення до пенсії позивача за вислугу років, що отримувалася ним, оскільки при її розрахунку він не застосувався взагалі, а тому і не повинен застосовуватися при розрахунку пенсії за віком.
Таким чином, оскільки формула розрахунку раніше призначеної пенсії не містила в собі такої складової як «середня заробітна плата (дохід), що передує року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії», то висновок про необхідність застосування для призначення позивачу пенсії за віком показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України (тим більше за 2007 рік), є не вірним.
Статтею 5 Закону від 9 квітня 1992 року № 2262-XII визначено, що особам, звільненим з військової служби, іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей може призначатися (за їх бажанням) пенсія на умовах і в порядку, передбачених Законом від 9 липня 2003 року № 1058-IV.
Отже, умови й порядок обчислення цих пенсій визначені різними законодавчими актами. Тобто, законодавець окремо виділив призначення пенсії на умовах і в порядку, передбачених Законом від 9 липня 2003 року № 1058-IV.
Таким чином, в даному випадку відбулося саме призначення пенсії на умовах і в порядку, передбачених Законом від 9 липня 2003 року № 1058-IV.
Крім того, позивачу було саме припинено виплату пенсії за вислугу років, призначену відповідно до Закону від 9 квітня 1992 року № 2262-XII, по причині призначення пенсії за віком за іншим Законом.
Таким чином, оскільки позивачу було призначено інший вид пенсії за іншим законом у 2015 році, то має застосовуватися середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України за три роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2012-2014 роки, як це передбачено статтею 40 Закону від 9 липня 2003 року № 1058-IV.
Також, оскільки пенсія згідно Закону від 9 липня 2003 року № 1058-IV була призначена вперше, то для визначення розміру пенсії мають застосовуватися формули, які використовуються при призначенні пенсії вперше, а не ті формули та граничні розміри коштів, які використовуються при переході із одного виду пенсії на інший.
Слід зауважити, що переведення з одного виду пенсії на інший виконується в порядку, передбаченому частиною третьою статті 45 Закону від 9 липня 2003 року № 1058-IV.
Як зазначено в нормі цієї статті, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії (частина четверта статті 45 вказаного Закону).
Отже, якщо проаналізувати наведені вище правові норми, то можна дійти висновку, що навіть при переведенні з одного виду пенсії на інший можуть застосовуватись норми частини 3 статті 45 Закону від 9 липня 2003 року № 1058-IV щодо застосування показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії, тільки за бажанням пенсіонера. Матеріали справи не місять жодних належних та допустимих доказів, які б підтверджували наявність такого бажання у позивача як на момент призначення пенсії за віком у 2015 році, та і на час вирішення спору в суді.
В частині третій статті 45 даного Закону мова йде про переведення з одного виду пенсії на інший вид пенсій по матеріалам пенсійної справи, що в даному випадку відсутнє, так як, мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, а не переведення з одного виду на інший вид пенсії в межах одного Закону.
Аналогічна правова позиція неодноразово висловлювалася Верховним Судом України, зокрема, у постановах від 31 березня 2015 року № 21-612а14 та від 09 червня 2015 року № 21-550а14, висновки якого виходячи із змісту статті 244-2 КАС є обовязковим для всіх субєктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права та мають враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Враховуючи вищевикладене, суддя приходить до висновку, що відповідачем при призначенні пенсії за віком в 2015 році, необхідно було застосувати показники середньої заробітної плати за 2012-2014 роки, а не показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях України за 2007 рік, що є підставою для задоволення адміністративного позову.
Відповідно до частини першої статті 94 КАС за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в Бахмацькому районі Чернігівської області на користь позивача підлягає стягненню сплачений ним судовий збір при поданні адміністративного позов в сумі 487 грн. 20 коп. (чотириста вісімдесят сім гривень 20 копійок).
Керуючись статтями 6, 8, 19, 68 Конституції України, статтями 6, 8- 70, 71, 86, 94, 128, 158-163, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-XII, Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в Бахмацькому районі Чернігівської області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити дії задовольнити.
Визнати дії ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в Бахмацькому районі Чернігівської області щодо підстав призначення і обчислення розміру пенсії за віком ОСОБА_1 відповідно до частини третьої статті 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік протиправними і такими, що не відповідають змісту і нормам Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV.
Зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в Бахмацькому районі Чернігівської області здійснити нарахування та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком у відповідності до вимог статті 40 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV, застосувавши показник заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, починаючи з 09 вересня 2015 року з урахуванням сум фактично сплаченої пенсії.
Стягнути на користь ОСОБА_1 487 грн. 20 коп. (чотириста вісімдесят сім гривень 20 копійок) судового збору за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в Бахмацькому районі Чернігівської області.
Копії постанови не пізніше наступного дня надіслати сторонам рекомендованим листом із повідомленням.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Бахмацький районний суд Чернігівської області.
Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Бахмацького районного суду
Чернігівської області ОСОБА_3