Справа № 589/3913/15-а
Провадження № 2-а/589/121/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 жовтня 2015 р. Шосткинський міськрайонний суд Сумської області у складі:
Шосткинський міськрайонний суд Сумської області у складі:
головуючого судді Євдокімової О.П.
за участю секретаря судового засідання Юрочко Л.Д.
позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Шосткинського міськрайонного суду в м. Шостка адміністративну справу за позовом приватного нотаріуса Шосткинського міського нотаріального округу Сумської області ОСОБА_1 до Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області про визнання протиправними та скасування вимоги про сплату боргу та рішення про застосування штрафних санкцій,-
ВСТАНОВИВ:
Приватний нотаріус Шосткинського міського нотаріального округу Сумської області ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області про визнання протиправним та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 20.07.2015року №Ф-0007321702 та рішення про застосування штрафних санкцій від 20.07.2015 року № НОМЕР_1.
У судовому засіданні позов підтримав в повному обсязі який мотивує тим, що відповідач дійшов помилкового висновку про порушення позивачем абз.1 п.2 ч.1 ст.7, п.11 ст.8, п.2 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», п.44.1 ст.44, п.п. «б» п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено суму доходу, на який нараховується єдиний внесок, розмірі 113207,63 грн. Податковим органом безпідставно визначено, що у звітності з єдиного внеску у графі 2 таблиці 3 додатка 5 до Звіту з єдиного внеску сума чистого доходу (прибутку), в рядках календарних місяців зазначається як середньомісячний річний оподатковуваний дохід, який визначається шляхом ділення річного чистого доходу (прибутку) на кількість календарних місяців, протягом яких він отриманий. При цьому в місяцях, в яких дохід не отримувався у таких графах проставляється прочерк або залишається не заповненим. Проте, відповідачем не враховано, що звітним періодом для приватних нотаріусів визначено календарний рік, за який сплачується єдиний внесок до 1 травня наступного року, а тому у звітності з єдиного внеску у графі 2 таблиці 3 додатка 5 до Звіту з єдиного внеску сума чистого доходу (прибутку) в рядках календарних місяців зазначена позивачем на власний розсуд, виходячи із суми річного чистого доходу (прибутку).
Представник Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області, в судове засідання не зявився, надав суду заперечення та просив справу розглядати без його участі. Заперечуючи проти позову, свою позицію обґрунтовує тим, що приватним нотаріусом ОСОБА_1 у звітах з єдиного внеску за 2012-2014 рр. занизивши суму доходу автоматично занизив розмір єдиного внеску у сумі 66842,20грн. за 2012 р., 2013р,- 15693,02 грн., за 2014р. 30672,41грн. При цьому, Книга обліку доходів і витрат приватний нотаріус ОСОБА_1 взагалі не веде, а розподіл суми чистого доходу помісячно здійснює на власний розсуд, який не відповідає фактично отриманому прибутку у цих місяцях. Тому, Шосткинською ОДПІ було проведені розподілення суми чистого доходу за 2012 та 2014 роки із розрахунку середньомісячного річного оподатковуваного доходу приватного нотаріуса на кожен місяць, у якому було отримано чистий дохід.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що Шосткинською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Сумській області проведена планова виїзна перевірка платника податків, який проводить незалежну професійну діяльність ОСОБА_1 щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів за період з 2012 року по 2014 року, дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виконання вимог валютного та іншого законодавства за період з 29.03.2012 року по 31.12.13 року, за результатами якої складено акт № 314/18-17-17-0203-2812115253 від 20,07.2015 року (а.с.10-22).
Згідно висновків акту перевірки, приватним нотаріусом ОСОБА_1 порушено вимоги абз.1 п.2 ч.1 ст.7, п.11 ст.8, п.2 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та п.44.1 ст.44, пп. «б» п. 176.2ст.176 Податкового кодексу України, п.3.1.13, п.п.3.1.2 - 3.10 розділу III Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, сум утриманого з них податку (форма №1ДФ), затвердженого наказом ДПА України від 24.12.2010 року №1020, в результаті чого у перевіряємому періоді занижено суму доходу, на який нараховується єдиний внесок в розмірі 113207,663 грн. та, відповідно, визначено суму донарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у сумі 113207,63 грн. із застосуванням штрафних санкцій у сумі 13129,25грн. за донарахування своєчасно не нарахованого єдиного внеску.
На підставі акту перевірки Шосткинською ОДПІ прийнято вимогу про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 20.07.2015 року №Ф-0007321702 на загальну суму 13129,25 грн., у тому числі 66842,20грн. за 2012 р., 2013р,- 15693,02 грн., за 2014р. 30672,41грн. у зв'язку з невірним визначенням щомісячної суми чистого оподатковуваного доходу, на який нараховується єдиний внесок (а.с.7).
Також прийнято рішення про застосування штрафних санкцій від 20.07.2015 року №0007331702 в сумі 13129,25 грн. за донарахування територіальним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску (а.с.9).
З акту перевірки вбачається, що приватним нотаріусом ОСОБА_1В.у звітах з єдиного внеску за 2012 рік сума чистого оподатковуваного доходу, на які нараховується єдиний внесок, визначена у загальній сумі 132316,08 грн., у тому числі 66842,20грн. за 2012 р., 2013р,- 15693,02 грн., за 2014р. 30672,41грн За 2013 рік суму чистого оподатковуваного доходу, на який нараховується єдиний внесок, визначена в загальній сумі 332583,34 грн., у тому числі: в січні - листопаді визначено в сумі 1500 грн. на місяць, а в грудні - 316083,34 грн.
При цьому, перевіркою встановлено, що Книга обліку доходів і витрат, яку зобов'язані вести фізичні особи, які проводять незалежні професійну діяльність, приватним нотаріусом ОСОБА_1 не велася.
У відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону Україн «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно п. 5 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності.
У відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону Україн «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»,єдиний внесок для платників, зазначених, зокрема, у п.5 ч.1 ст.4 Закону №2464, встановлюється у розмірі 34,7 відсотків суми доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального єдиного внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).
Нарахування єдиного внеску здійснюється в межах максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом (ч.3 ст.7 Закону №2464).
Платники єдиного внеску, зазначені у п.5 ч.1 ст.4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 1 травня наступного року (ч.8 ст.9 Закону № 2464) .
Сума доходу, з якої розраховується єдиний внесок має відповідати чистому доходу, заявленому в податковій декларації, яка подається фізичною особою, яка забезпечує себе роботою самостійно, до органів доходів і зборів за результатами календарного року.
Сума чистого оподатковуваного доходу встановлюється на підставі документів первинного бухгалтерського обліку, а саме, для осіб визначених в п.5 ч.1 ст.4 Закону №2464, книзі обліку доходів та витрат.
Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 08.10.2010 №22-2, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 01.11.2011 року за №1014/18309 та діяла до 08.01.2014 року.
Пунктом 3.4. даного Порядку передбачалося, що фізичні особи, які забезпечують себе роботою самостійно - займаються незалежною професійною діяльністю, а саме науковою, юридичною практикою, в тому числі адвокатською, нотаріальною діяльністю, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід безпосередньо від цієї діяльності, за умови, що такі особи не є найманими працівниками чи підприємцями, самі за себе формують та подають до органів Пенсійного фонду звіт один раз на рік до 01 травня року, наступного за звітним періодом. Звітним періодом для них є календарний рік. Звіт подається за формою згідно з додатком 5 до цього Порядку. В таблиці 3 в другій графі зазначається сума доходу, заявлена в податковій декларації.
Таким чином, сума доходу, з якої розраховується єдиний внесок в графі усього таблиці 3 додатка 5 до зазначених вище Порядків має відповідати чистому доходу, заявленому в податковій декларації, яка подається фізичною особою, яка забезпечує себе роботою самостійно, до органів доходів і зборів за результатами календарного року.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що згідно податкової декларації про майновий стан і доходи за 2012р. - 2014р.р., позивачем задекларовані суми чистого оподатковуваного доходу (а.с. 25-32)
Згідно таблиці 3 нарахування єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування особами, які забезпечують себе роботою самостійно позивачем в графі «Сума доходу, заявлена в податковій декларації» вказана в розмірі 230625,00 грн. за 2012р., 79807,00 грн. за 2013р., та 144,467,57 грн. за 2014р. (а.с. 33-35)
Згідно таблиці 3 нарахування єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування особами, які забезпечують себе роботою самостійно позивачем в графі «Сума доходу, заявлена в податковій декларації» вказана в розмірі
Тобто, дані таблиці 3 за 2012р. відповідають даним податкової декларації про майновий стан і доходи за 2012р., дані таблиці 3 за 2013р. відповідають даним податкової декларації про майновий стан і доходи за 2013р. а дані таблиці 3 за 2014р. відповідають даним податкової декларації про майновий стан і доходи за 2014р
Як вже зазначалось, обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Згідно роз'яснень Пенсійного фонду України «Опис формату звіту щодо суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування органами Пенсійного фонду України відповідно до Порядку, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 08.10.2010 №22-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.11.2010 за № 1014/18309, враховуючи зміни постанови правління Пенсійного фонду №18-1 від 23.06.2011, зміни постанови правління Пенсійного фонду № 24-1 від 10.12.2012» - особи, які забезпечують себе роботою самостійно, тобто займаються незалежною професійною діяльністю, формують та подають звіт згідно з таблицею 3 додатка №5 до Порядку.
У графі 2 таблиці 3 додатка 5 «Сума доходу, заявлена в податковій декларації» відображаються в розрізі місяців суми доходу (прибутку), отриманого від відповідної діяльності та задекларованого до органу податкової служби за результатами звітного року, який визначено за нормами Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб, без врахування максимальної величини, з якої справляється єдиний внесок.
У графі 3 таблиці 3 додатка 5 «Сума доходу, на яку нараховується єдиний внесок з урахуванням максимальної величини бази нарахування єдиного внеску» відображаються в розрізі місяців суми доходу (прибутку), отриманого від відповідної діяльності та задекларованого до органу податкової служби за результатами звітного року, який визначено за нормами Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб, з урахуванням максимальної величини, з якої справляється єдиний внесок.
У графі 5 таблиці 3 додатка 5 «Сума нарахованого єдиного внеску (гр. 3 х гр. 4)» відображається сума нарахованого єдиного внеску, розрахована шляхом множення суми, зазначеної у графі 3, на розмір єдиного внеску в розрізі кожного місяця.
В свою чергу, дані книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність за 20.12. 2013р., дані обліку доходів і витрат від незалежної професійної діяльності за відповідні періоди, відрізняються від суми доходів відображених у таблицях 3 додатків 5 в розрізі місяців суми доходу, розподіл яких проводився позивачем на власний розсуд.
В свою чергу, відповідач зазначає, що сума обрахованого позивачем самостійно ЄВ не відповідає сумі ЄВ, що мала обраховавуватись виходячи з середньомісячного розміру чистого доходу позивача та ставки єдиного внеску на відповідний місяць, встановленої Законом.
Суд з приводу заявлених сторонами у справі доводів зазначає наступне.
Дійсно, розмір ЄВ підлягає обрахуванню виходячи з чистого річного оподаткованого доходу, при цьому у розмірі 34.7%, та як вже зазначалось вище, сума ЄВ з розподілом на щомісячні платежі, які мають відповідати розміру максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом.
Як вбачається з матеріалів справи та розрахунку сум донарахованого позивачу єдиного внеску, відповідачем обраховано суму єдиного внеску не на підставі даних податкових декларацій позивача щодо розміру чистого оподатковуваного доходу за 2012 -2014 роки.
Отже, відповідачем неправомірно встановлено порушення позивачем вимог Закону при самостійному визначенні єдиного внеску, що підлягає сплаті за наслідками 2012 та 2014 років, та невірно обраховано розмір ЄВ, що підлягає донарахуванню.
Таким чином, суд встановив, що дані обліку доходів і витрат від незалежної професійної діяльності позивача за 2012-2014р.р. з урахуванням максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, суми єдиного внеску обраховані вірно.
Отже, при формуванні оскаржуваної вимоги про сплату боргу від 20.07.2015р. за №Ф НОМЕР_2 відповідач безпідставно донараховано суму недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування
В свою чергу, відповідно до п.3 ч.11 ст.25 Закону №2464 орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції, зокрема за донарахування територіальним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску.
Враховуючи безпідставне донарахування суми недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування на зазначену суму, безпідставним відповідно і є нарахування штрафної санкції в зазначеному розмірі .
Таким чином позов позивача слід задовольнити.
У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
Під час подання позовної заяви судовий збір позивачем сплачено не було.
Частиною другою ст.4 Закону України від 08.07.2011р. №3674-VI «Про судовий збір» передбачено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою ставка судового збору становить 0,4 розміру мінімальної заробітної плати.
Відповідно до абзацу другого ч.3 ст.6 вказаного Закону встановлено, що у разі коли в позовній заяві обєднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Статтею 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» установлено мінімальну заробітну плату у місячному розмірі з 1 січня 2015р.: 1 378,00 грн.
Таким чином судовий збір становить 1102,4 грн. судового збору.
Відповідно до ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, оголосити вступну та резолютивну частину постанови, а повний текст постанови буде складено 26 жовтня 2015 року.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов приватного нотаріуса Шосткинського міського нотаріального округу Сумської області ОСОБА_1 до Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області про визнання протиправним та скасування Вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 20.07.2015 року №Ф-0007321702 та Рішення про застосування штрафних санкцій від 20.07.2015 року № НОМЕР_1 задовольнити.
Визнати неправомірними та скасувати Вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 20.07.2015 року №Ф-0007321702 та Рішення про застосування штрафних санкцій від 20.07.2015 року № НОМЕР_1.
Стягнути судовий збір у розмірі 1102,4 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Шосткинський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлено 26.10.2015 року.
Суддя Шосткинського міськрайонного суду
Сумської області ОСОБА_2