Справа 681/1874/15-а
Постанова
іменем України
11 листопада 2015 року
близько 14 години 40 хвилин Полонський районний суд Хмельницької області в складі головуючого судді Боб"яка Б.В., з участю секретаря Будника Д.О., з участю представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача Гусяк С.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України у Полонському районі Хмельницької області про визнання протиправною відмову здійснити нарахування та виплату пенсії,
встановив :
20 жовтня 2015 року ОСОБА_1, представник ОСОБА_3 за дорученням, звернувся до суду з адміністративним позовом до управління пенсійного Фонду України у Полонському районі (далі - УПФ), в якому просить визнати незаконною відмову відповідача в призначенні для нього пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку; визнати незаконним та скасувати протокол № 999 від 28 серпня 2015 року про відмову у призначенні йому пенсії зі зменшення пенсійного віку; зобов'язати УПФ призначити та виплачувати для нього пенсію як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до ст. 55 Закону України від 28 лютого 1991 р. № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зі зменшенням пенсійного віку з 20 серпня 2015 року. Обґрунтовуючи вимоги представник ОСОБА_3 зазначив, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 2), оскільки в 1986 році знаходився в зоні відчуження, а тому має право на пенсійне забезпечення із зменшенням пенсійного віку на 10 років. Однак, УПФ незаконно відмовило йому в призначенні такої пенсії із мотивів, що період його перебування в 1986 році у зоні відчуження не підтверджений первинними документами.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 позов підтримав і просив задоволити.
Представник відповідача позов не визнала із вказаних вище мотивів.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню. Судом встановлено такі факти і відповідні їм правовідносини.
Встановлено, що для ОСОБА_3 в травні 2015 року виповнилось 55 років, він має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 2) згідно до посвідчення серії НОМЕР_1, виданого 11 червня 1993 року Хмельницькою облдержадміністрацією. 20 серпня 2015 року позивач звернувся із заявою до УПФ, в якій просив призначити для нього пенсію із зменшенням пенсійного віку на 10 років, в чому відповідач для нього протоколом № 999 від 28 серпня 2015 року відмовив.
Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Відповідно до абзацу 1 частини 1 статті 55 Закону № 796-ХІІ учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, - які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів зоні відчуження, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, на 10 років.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 1991 року № 106 затверджено Перелік населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи. Згідно цього Переліку до зони відчуження віднесені населені пункти Чорнобильського і Поліського районів Київської області, у тому числі села Вільча, Буда - Варовичі.
Відповідно до даних архівної довідки №24/10920 від 04 липня 1993 року, виданої управлінням хімічних військ Прикарпатського військового округу ОСОБА_3 в складі військової частини 34434 виконував задачі по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у зоні відчуження 118 днів з 04 липня 1986 року до 31 жовтня 1986 року в населеному пункті Вільча.
За даними архівної довідки галузевого державного архіву Міністерства оборони України ОСОБА_3 у складі військової частини № 31434, яка дислокувалась з 02 вересня 1986 року в с. Вільча, з 01 листопада 1986 року - в с. Буда-Варовичі, приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в період 04 липня 1986 року по 03 листопада 1986 року, при цьому отримав дозу опромінення.
Згідно із записами у військовому квитку позивача (сторінка 23), він, в період з 04 липня 1986 року по 31 жовтня 1986 року, знаходився в секторі № 2 по наданню допомоги по ліквідації наслідків на ЧАЕС.
Згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1 передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додається, зокрема, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи та надає право на користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС».
Як вбачається з матеріалів справи, посвідчення учасника ліквідації наслідків на Чорнобильній АЕС 2 категорії позивачу видано 11 червня 1993 року, яке перереєстровано в 1997 року і є чинним.
Відповідно до Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 р. N 51, пунктів 2,3 - посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства. Учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 р. - незалежно від кількості робочих днів, з 1 липня 1986 р. до 31 грудня 1986 р. - не менше 5, а у 1987 році - не менше 14 календарних днів, віднесеним до категорії 2, видаються посвідчення синього кольору, серія А.
З огляду на встановлені обставини та правові положення УПФ безпідставно зводить спір до правомірності встановлення статусу громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, заперечуючи факт участі позивача у ліквідації наслідків на ЧАЕС, що не відноситься до компетенції відповідача, тому дії про відмову ОСОБА_3 у призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку на 10 років є протиправними.
Керуючись ст.ст. 9, 11, 71, 159,161- 163 КАС України, суд
постановив :
Позовні вимоги задовольнити.
Визнати протиправною відмову управління Пенсійного фонду України у Полонському районі Хмельницької області здійснити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_3 і скасувати протокол №999 від 28 серпня 2015 року про відмову призначити пенсію.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Полонському районі Хмельницької області призначити, здійснити нарахування та виплачувати з 20 серпня 2015 року ОСОБА_3 пенсію за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до ч.1 ст.55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Постанову в межах суми платежу за один місяць звернути до негайного виконання.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_3 и 487 грн. 20 коп. судового збору.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького адміністративного апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги до Полонського районного суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, викладеної в повному обсязі. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення цієї постанови, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії даної постанови.
Суддя Б.В. Боб"як