ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 листопада 2015 року м.ПолтаваСправа № 816/2893/15
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Удовіченка С.О.,
за участю:
секретаря судового засідання - Петрукович Ю.О.,
представника відповідача - Жовковського М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Татнєфть - АЗС - Україна" про застосування заходів реагування щодо державного нагляду та контролю, -
В С Т А Н О В И В:
05 листопада 2015 року Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Татнєфть - АЗС - Україна" в якому просило до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, експлуатацію комплексу ГНС, що орендує ТОВ "Татнєфть - АЗС - Україна" у ТОВ "Харків-Капітал", за адресою: Харківська область, Харківський район, с.Васищево, вул. Промислова, 20, зупинити повністю шляхом його знеструмлення, у зв'язку з опечатуванням пристроїв відключення джерел електропостачання, у зв'язку з чим зобов'язати ТОВ "Татнєфть - АЗС - Україна" негайно припинити його використання з метою проведення будя-якої діяльності, не пов'язаної з усуненням порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки та покласти на Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області обов'язок щодо забезпечення виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації комплексу ГНС, що орендує ТОВ "Татнєфть - АЗС - Україна" у ТОВ "Харків-Капітал", за адресою: Харківська область, Харківський район, с.Васищево, вул. Промислова, 20, в частині здійснення державного нагляду за усуненням порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області проведена планова перевірка додержання та виконання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки на ГНС, що орендує ТОВ "ТАТНЄФТЬ - АЗС - УКРАЇНА" у ТОВ "Харків-Капітал" за адресою: Харківська область, Харківський район, с. Васищево, вул. Промислова, 20, в ході якої встановлено, що останнє експлуатуються з порушенням вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей. Стверджував, що до усунення порушень встановлених під час перевірки ГНС не може експлуатуватися.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, надав через канцелярію суду клопотання про розгляд справи у його відсутність.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, надані сторонами докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що ТОВ "ТАТНЄФТЬ - АЗС - УКРАЇНА" зареєстроване як юридична особа, ідентифікаційний код 38194448, про що свідчить виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 18 квітня 2012 року (а.с. 130).
До плану - графіку перевірки підприємств, установ та організацій, у власності або в користуванні яких перебувають об'єкти підвищеної небезпеки та об'єкти, що включені до Переліку об'єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04 березня 2015 року №83, включено ТОВ "ТАТНЄФТЬ - АЗС- УКРАЇНА" за адресою: Харківська область, Харківський район, с. Васищево, вул. Промислова, 20, для проведення перевірки з 02 червня 2015 року по 19 червня 2015 року (а.с. 104-106).
Відповідно до наказу від 07 травня 2015 року № 91 (а.с. 107), посвідчення на проведення перевірки від 27 травня 2015 року №28 (а.с. 113), головним інспектором відділу пожежної безпеки управління державного нагляду та контролю Головного управління ДСНС України у Харківській області, старшим лейтенантом служби цивільного захисту Фоміним А.А., провідним інспектором відділу техногенної безпеки управління державного нагляду та контролю ГУ ДСНС України у Харківській області старшим лейтенантом служби цивільного захисту Гріндєвим А.О., провідним інспектором відділу державного нагляду та контролю Харківського РУ ДНС України у Харківській області старшим лейтенантом служби цивільного захисту Явтушенко Іваном Сергійовичем, у період з 02 червня 2015 року по 19 червня 2015 року проведено планову перевірку будівель, споруд, приміщень та території нафтобази ТОВ "ТАТНЄФТЬ - АЗС- УКРАЇНА" за адресою: Харківська область, Харківський район, с. Васищево, вул. Промислова, 20, на предмет додержання (виконання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки.
За результатами перевірки складено акт №30 (а.с. 114-126), в якому зафіксовано порушення розділу IV п. 1.24, розділу III п. 2.3, розділу IV п. 1.18, розділу IV п. 1.17, розділу V п. 3.6, розділу II п. 8, розділу III п. 2.31, розділу III п. 2.37, розділу III п. 2.15, розділу II п. 15, п. 16, розділу IV п. 1.6, розділу III п. 2.23, розділу IV п. 1.8, розділу V п. 1.2, розділу IV п. 1.18, розділу VI п. 9.1, розділу V п. 3.11, п. 3.12, розділу III п. 2.9, розділу V п. 2.1, розділу V п. 2.3, розділу V п. 3.10, розділу V п. 1.2, розділу V п. 1.6, розділу II п. 3, розділу V п. 1.4 Правил пожежної безпеки в Україні, додаток Л ДБН В.2.5-56:2010 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Системи протипожежного захисту", розділу III п. 1.15, розділу VI п. 9.1, розділу V п. 2.2 Правил пожежної безпеки в Україні, п. 3.1.1, п. 4.2.5, п. 4.3.2, п. 4.3.4, п. 4.3.6, п. 4.4.7, п. 4.5.5, п. 4.4.10, п. 4.4.12, п. 4.4.13 Правил техногенної безпеки у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях, ст. 20 п.2 Додатку, ст. 40, ст. 53, ст. 130 Кодексу цивільного захисту України.
Примірник акту перевірки отримано 19 червня 2015 року головним інженером ОСОБА_5, про що свідчить підпис останнього на акті перевірки.
На підставі акту перевірки №30 від 19 червня 2015 року позивачем винесено директору ТОВ "ТАТНЄФТЬ - АЗС - Україна" ОСОБА_6 припис №31 від 25 червня 2015 року про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту, яким встановлено строк для усунення порушень - 03 вересня 2015 року (а.с. 182-185).
Доказів щодо оскарження припису в адміністративному або судовому порядку сторонами не надано.
Посилаючись на норми частини 5 статті 4, частини 7 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», пункту 12 частини 1 статті 67, частини 2 статті 68, частин 1, 2 статті 70 Кодексу цивільного захисту України, позивач звернувся до суду про зупинення повністю експлуатацію комплексу ГНС, що орендує ТОВ "ТАТНЄФТЬ - АЗС - УКРАЇНА" у ТОВ "ХАРКІВ - КАПІТАЛ", за адресою: Харківська область, Харківський район, с. Васищево, вул. Промислова, 20.
Надаючи оцінку обґрунтованості позовних вимог, суд виходить з наступного.
Статтею 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05 квітня 2007 року №877-V (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Частиною 4 статті 4 вказаного Закону передбачено, виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.
Відповідно до положень частин 1, 2 статті 64 Кодексу цивільного захисту України від 02 жовтня 2012 року №5403-VI, центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.
Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.
Згідно із Положенням про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженим Указом Президента України від 16 січня 2013 року, № 20/2013, Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС України) є центральним органом виконавчої влади, одним із основних завдань якого є здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб.
На підставі приписів постанови Кабінету Міністрів України від 21 січня 2013 року №33 "Про утворення територіальних органів Державної служби з надзвичайних ситуацій та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України", створено територіальні органи Державної служби з надзвичайних ситуацій, в тому числі Головне управління ДСНС у Харківській області.
Таким чином Головне управління ДСНС у Харківській області є територіальним органом виконавчої влади, який здійснює державний нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки.
У відповідності до вимог статті 66 Кодексу цивільного захисту України державний нагляд (контроль) здійснюється шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
Згідно із частиною 6 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю), у разі виявлення порушень вимог законодавства, складає акт.
В силу положень частини 7 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
Частиною 5 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" встановлено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду.
Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Статтею 70 Кодексу цивільного захисту України визначено перелік підстав для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів. До вказаного переліку віднесено, зокрема, такі підстави, як: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами (пункт 1 частини 1 статті 70); нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій (пункт 4 частини 1 статті 70); невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність (пункт 6 частини 1 статті 70). Зміст позовної заяви Головного управління ДСНС у Харківській області свідчить, що зазначені підстави послугували приводом для звернення останнього до суду із відповідним позовом.
Таким чином Головне управління ДСНС у Харківській області як орган державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки звернулося до суду із позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації комплексу ГНС в межах повноважень та в порядку, визначених чинним законодавством.
Вирішуючи питання про наявність обґрунтованих підстав для застосування до ТОВ "ТАТНЄФТЬ - АЗС - УКРАЇНА" заходів реагування щодо державного нагляду (контролю), суд виходить з наступного.
Як вбачається з акту перевірки №30 від 19 червня 2015 року, на підставі якого винесено припис №31 від 25 червня 2015 року перевіркою ТОВ "ТАТНЄФТЬ - АЗС - УКРАЇНА" встановлено, що експлуатація комплексу ГНС, що орендує ТОВ "ТАТНЄФТЬ - АЗС - УКРАЇНА", яка знаходиться за адресою: вул. Харківська область, Харківський район, с. Васищево, вул. Промислова, 20, здійснюється з порушенням вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, а саме: розділу IV п. 1.24, розділу III п.2.3, розділу IV п. 1.18, розділу IV п. 1.17, розділу V п. 3.6, розділу II п. 8, розділу III п.2.31, розділу III п. 2.37, розділу III п.2.15, розділу II п. 15, п. 16, розділу IV п. 1.6, розділу III п. 2.23, розділу IV п. 1.8, розділу V п.1.2, розділу IV п. 1.18, розділу VI п. 9.1, розділу V п. 3.11, п. 3.12, розділу III п. 2.9, розділу V п. 2.1, розділу V п. 2.3, розділу V п. 3.10, розділу V п. 1.2, розділу V п. 1.6, розділу II п. 3, розділу V п. 1.4 Правил пожежної безпеки в Україні, додаток Л ДБН В.2.5-56:2010 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Системи протипожежного захисту", розділу III п. 1.15, розділу VI п. 9.1, розділу V п. 2.2 Правил пожежної безпеки в Україні, п. 3.1.1, п. 4.2.5, п. 4.3.2, п. 4.3.4, п. 4.3.6, п. 4.4.7, п. 4.5.5, п. 4.4.10, п. 4.4.12, п. 4.4.13 Правил техногенної безпеки у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях, ст. 20 п.2 Додатку, ст. 40, ст. 53, ст. 130 Кодексу цивільного захисту України.
Матеріалами справи підтверджено, що з метою організації та контролю виконання заходів щодо усунення виявлених в ході перевірки порушень відповідачем видано наказ №475/1 від 26 червня 2015 року, яким створено комісію по організації виконання приписів ДСНС (а.с. 186).
Листом від 02 вересня 2015 року за вих.№21/04-1511 ТОВ "ТАТНЄФТЬ - АЗС - УКРАЇНА" повідомило Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області про усунення порушень, встановлених у приписі №31 від 25 червня 2015 року (а.с. 187-188).
У термін з 21 вересня 2015 року по 23 вересня 2015 року Головним управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області повторно проведено перевірку ТОВ "Татнєфть-АЗС-Україна" з питань додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, під час якої перевірено будівлі, споруди, приміщення та територію ГНС ТОВ "ТАТНЄФТЬ-АЗС-УКРАЇНА", за адресою: Харківська область, Харківський район, с. Васищево, вул. Промислова, 20.
За результатами такої перевірки складено акт №74 від 23 вересня 2015 року (а.с.189-208), в якому зафіксовано порушення ТОВ "ТАТНЄФТЬ -АЗС - УКРАЇНА":
- розділу V п.2.2 Правил пожежної безпеки в Україні - підприємство не забезпечене системою зовнішнього протипожежного водопроводу відповідно до вимог ДБН В.2.5-64:2012 "Внутрішній водопровід та каналізація",
- ст. 53 Кодексу цивільного захисту України - не прийнято і експлуатацію в установленому порядку автоматизовану систему раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі їх виникнення.
Інші порушення, які були зазначені в акті перевірки №30 від 19 червня 2015 року, не знайшли відображення в акті №74 від 23 вересня 2015 року.
13 листопада 2015 року Головним управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області повторно проведено перевірку ТОВ "Татнєфть-АЗС-Україна" з питань додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, під час якої перевірено будівлі, споруди, приміщення та територію ГНС ТОВ "ТАТНЄФТЬ-АЗС-УКРАЇНА", за адресою: Харківська область, Харківський район, с. Васищево, вул. Промислова, 20.
За результатами такої перевірки складено акт №96 від 13 листопада 2015 року (а.с. 216-225), з якого слідує, що порушень не виявлено.
Крім того, як слідує із письмових пояснень позивача від 17 листопада 2015 року вх. №27727/15 (а.с. 212) в ході проведеної 13 листопада 2015 року позапланової перевірки ТОВ "ТАТНЄФТЬ-АЗС-УКРАЇНА", за адресою: Харківська область, Харківський район, с. Васищево, вул. Промислова, 20, встановлено, що зазначені в адміністративному позові порушення вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей (як персоналу об'єкту, так й іншим громадянам, а також особам, які будуть здійснювати гасіння виниклої пожежі), відповідачем усунуто.
Виходячи з вищевикладеного та враховуючи, що ТОВ "ТАТНЄФТЬ-АЗС-УКРАЇНА" усунуто порушення (які створюють загрозу життю та здоров'ю людей) встановлені під час перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, суд приходить до висновку про необхідність відмови у задоволенні позову
Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Татнєфть - АЗС - Україна" про застосування заходів реагування щодо державного нагляду та контролю відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складено 23 листопада 2015 року.
Суддя С.О. Удовіченко