ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 У Х В А Л А
про забезпечення адміністративного позову
20 листопада 2015 року № 813/5971/15
Львівський окружний адміністративний суд у колегіальному складі:
головуюча суддя Братичак У.В., суддя Кравців О.Р., суддя Хома О.П.,
секретар судового засідання Бугара М.Р.,
за участю:
представника позивача Негрі Г.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання Львівського міського комунального підприємства "Львівтеплоенерго" про забезпечення адміністративного позову у адміністративній справі за позовом ЛМКП "Львівтеплоенерго" до Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, третя особа - Міністерство юстиції України про визнання дій незаконними, визнання протиправними та скасування постанов, -
В С Т А Н О В И В:
На розгляд суду надійшла позовна заява ЛМКП "Львівтеплоенерго" до Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України (далі - Департамент ДВС МЮУ), третя особа - Міністерство юстиції України про:
- визнання дій Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України щодо винесення постанови від 17.06.2015 р. (ВП№21775393) про стягнення з ЛМКП "Львівтеплоенерго" виконавчого збору у розмірі 2 920 854, 18 грн. незаконними;
- визнання дій Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України щодо винесення постанови про відкриття виконавчого провадження від 09.10.2015 року ( ВП№48981555) з виконання постанови від 17.06.2015р. про стягнення з ЛМКП "Львівтеплоенерго" виконавчого збору у розмірі 2 920 854, 18 грн. незаконними;
- визнання дій Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України щодо винесення постанови про арешт коштів боржника від 19.10.2015 р. ( ВП№48981555) незаконними;
- визнання протиправною та скасування постанови Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України від 17.06.2015 р. ( ВП№21775393) про стягнення з ЛМКП "Львівтеплоенерго" виконавчого збору у розмірі 2 920 854, 18 грн.;
- визнання протиправною та скасування постанови Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про відкриття виконавчого провадження від 09.10.2015 року ( ВП№48981555) з виконання постанови від 17.06.2015р. про стягнення з ЛМКП "Львівтеплоенерго" виконавчого збору у розмірі 2 920 854, 18 грн.;
- визнання протиправною та скасування постанови Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про арешт коштів боржника від 19.10.2015 р.
Позивачем разом з позовною заявою подано клопотання про забезпечення позову, відповідно до якої позивач просить суд вжити заходи забезпечення позову шляхом:
- зупинення дії постанови про відкриття виконавчого провадження від 09.10.2015р. Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України ВП № 48981555;
- зупинення дії постанови Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України від 17.06.2015р. (ВП № 21775393) про стягнення з ЛМКП "Львівтеплоенерго" виконавчого збору у розмірі 2920854,18 грн.;
- зупинення дії постанови Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про арешт коштів боржника від 19.10.2015р.
Подане клопотання обґрунтоване тим, що виконання даних постанов Відділу примусового виконання рішень Департаменту ДВС МЮУ містить очевидну небезпеку заподіяння шкоди правам та економічним інтересам як ЛМКП "Львівтеплоенерго" так і громади міста, для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, також існує небезпека зриву опалювального сезону.
У зв'язку з накладеним арештом на кошти, позивач, на даний момент, немає можливості розпоряджатися грошима для здійснення безпосередньої господарської діяльності, існує безпосередня загроза зриву опалювального сезону. ЛМКП "Львівтеплоенерго" позбавлене можливості розраховуватись за поставлений природний газ, що матиме наслідком припинення поставки газу та зупинення діяльності підприємства.
Представник позивача у судовому засіданні клопотання підтримав у повному обсязі.
При вирішенні клопотання про забезпечення позову суд керується ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) відповідно до якої завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Стаття 19 Конституції встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.117 КАС України суд за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Згідно з ч. 3 статті 117 КАС України подання адміністративного позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, але суд у порядку забезпечення адміністративного позову може відповідною ухвалою зупинити дію рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються. Ухвала негайно надсилається суб'єкту владних повноважень, що прийняв рішення, та є обов'язковою для виконання.
Відповідно до ч. 1 ст. 118 КАС України, клопотання про забезпечення адміністративного позову розглядається не пізніше наступного дня після його одержання й у разі обґрунтованості та терміновості вирішується ухвалою негайно без повідомлення відповідача та інших осіб, які беруть участь у справі.
З матеріалів справи судом з"ясовано, що постановою від 19.10.2015р. накладено арешт на всі рахунки позивача в межах виконання виконавчого провадження із стягнення виконавчого збору в сумі 2920854,18 грн. Вказане виконавче провадження відкрите відповідно до постанови від 09.10.2015р. ВП №48981555, прийнятої на виконання постанови про стягнення виконавчого збору від 17.06.2015р. ВП № 21775393.
Так, судом з'ясовано, що відповідачем накладено арешт на рахунки ЛМКП "Львівтеплоенерго", які є із спеціальним режимом використання для проведення розрахунків з гарантованим постачальником природного газу, також накладено арешт на рахунки, де знаходяться кошти від Європейського банку з реконструкції та розвитку, надані на підставі міжнародної угоди, згоду на обов'язковість якої надано Верховною Радою України. Окрім цього, накладено арешт на рахунки, кошти на яких використовуються для виплати заробітної плати працівникам. Накладення арешту на такі рахунки обмежено чинним законодавством України, зокрема ст. 52 Закону України "Про виконавче провадження".
У зв'язку із винесенням вказаних постанов на час розгляду справи у суді позивач позбавлений можливості здійснювати розрахунки за придбаний газ, виплачувати заробітну плату найманим працівникам, сплачувати обов'язкові податки і збори, ставиться під загрозу зрив опалювального сезону.
Вказані обставини, на переконання суду є достатніми підставами вважати про існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам та інтересам як позивача, так і інших осіб до ухвалення рішення в адміністративній справі, а для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат.
Таким чином суд дійшов висновку про необхідність забезпечення позову шляхом зупинення дії постанов про відкриття виконавчого провадження від 09.10.2015р. та накладення арешту на рахунки від 19.10.2015р. у ВП №48981555.
Щодо забезпечення позову шляхом зупинення дії постанови про стягнення виконавчого збору, то вжиття заходів забезпечення позову у запропонований позивачем спосіб є неможливим, оскільки при цьому фактично ухвалюється рішення без розгляду справи по суті, що не відповідає меті застосування правового інституту забезпечення позову.
Керуючись ст.ст.117, 118 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
1. Клопотання представника позивача про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову - задовольнити частково.
2. Зупинити дію постанов Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про відкриття виконавчого провадження від 09.10.2015р. та арешт коштів боржника від 19.10.2015р. у ВП № 48981555 - до прийняття судом рішення у адміністративній справі.
Відповідно до ч. 5 ст. 118 КАС України, виконання ухвал з питань забезпечення адміністративного позову здійснюється негайно в порядку, встановленому законом для виконання судових рішень.
Ухвала з питань забезпечення адміністративного позову може бути оскаржена. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Головуюча суддя Братичак Уляна Володимирівна
Суддя Кравців Олег Романович
Суддя Хома Олена Петрівна