Постанова № 53694218, 12.11.2015, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.11.2015
Номер справи
803/3610/15
Номер документу
53694218
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 листопада 2015 року Справа № 803/3610/15

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Димарчук Т.М.,

при секретарі судового засідання Шепталовій О.П.,

з участю представників позивача Голік Е.В., Горбача Ю.В.,

представника відповідача Токарчука В.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Три Л" про застосування заходів реагування,

ВСТАНОВИВ:

Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області (УДСНС України у Волинській області) звернулося з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Три Л" (ТзОВ "Три Л") про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за результатами планової перевірки реконструкції приміщення готелю "Лучеськ" в м. Луцьк, проспект Відродження, 1 та реконструкції торговельно-розважального комплексу, складських та офісних приміщень, частини будівлі (приміщення з №1-1 по №1-8), приміщення кафе та дискотеки, магазину промислових товарів №1, магазину промислових товарів №2 під торгово-розважальний комплекс в м. Луцьку, вул. Рівненська, 89 складено акт перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб № 91 від 25 вересня 2015 року, яким зафіксовано ряд порушень вимог Кодексу цивільного захисту України (КЦЗ України), Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30 грудня 2014 року № 1417. Примірник акту 25 вересня 2015 року вручено директору товариства ОСОБА_4

Оскільки виявлені порушення вимог та правил у сфері пожежної і техногенної безпеки під час реконструкції приміщення готелю "Лучеськ", торговельно-розважального комплексу, складських та офісних приміщень, приміщення кафе та дискотеки, магазинів промислових товарів №1 та №2 ТзОВ «Три Л» створюють загрозу життю та здоров'ю людей, тому позивач відповідно до частини п'ятої статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05 квітня 2007 року № 877-V (Закон № 877-V), частини першої статті 67 КЦЗ України просив застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду у вигляді повного зупинення роботи вказаного об'єкту до повного усунення виявлених порушень.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2015 року відкрито скорочене провадження в даній адміністративній справі на підставі статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України), яку сторонам надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Відповідачем вказану ухвалу отримано 19 жовтня 2015 року (а.с.27).

Відповідно до частини третьої статті 183-2 КАС України відповідач у десятиденний строк з дня одержання ухвали про відкриття скороченого провадження може подати заперечення проти позову та необхідні документи або заяву про визнання позову. У зв"язку з поданням письмових заперечень справу призначено у відкрите судове засідання.

Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити. Оскільки, виявлені порушення вимог та правил у сфері пожежної і техногенної безпеки під час реконструкції приміщення готелю "Лучеськ", торговельно-розважального комплексу, складських та офісних приміщень, частини будівлі (приміщення з №1-1 по №1-8), приміщення кафе та дискотеки, магазину промислових товарів №1, магазину промислових товарів №2 під торгово-розважальний комплекс створюють загрозу життю та/здоров'ю людей, тому, відповідно до частини п'ятої статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05 квітня 2007 року № 877-V (Закон № 877-V), частини першої статті 67 КЦЗ України позивач просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду у вигляді повного зупинення будівельно-монтажних робіт вказаного об'єкту до повного усунення виявлених порушень

Представник відповідача позовних вимог не визнав та пояснив, що єдиною підставою для повного чи часткового зупинення будівельно-монтажних робіт ТзОВ «Три Л» є факт створення відповідачем загрози життю та здоров'ю людей і цей факт не доведений позивачем належними та допустимими доказами. На момент проведення перевірки на підприємстві, даний об'єкт ще не введено в експлуатацію і на ньому здійснюються планові будівельно-монтажні роботи. Реконструкція приміщення готелю "Лучеськ", торговельно-розважального комплексу, складських та офісних приміщень, приміщення кафе та дискотеки, магазинів промислових товарів №1 та №2 здійснюється генпідрядником ПП «Житлобуд-1» згідно усіх необхідних будівельних норм. Генеральний план погоджено у відповідних службах та отримано відповідні дозволи. Крім того, відповідно до п.11 ч.1 статті 67 Кодексу цивільного захисту України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить: складення актів перевірок, приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень. Тобто, при виявлення порушень уповноваженим органом повинен виноситися припис чи інший документ, який підлягає виконанню у встановлені строки. Проте, позивач взагалі не виносячи припис, відразу звернувся до суду з позовом, який може паралізувати роботу підприємства, що на думку відповідача є неприпустимим та таким, що суперечить вимогам нормативних актів. Вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом повного зупинення будівельно-монтажних робіт на об'єкті будівництва ТзОВ «Три Л» може призвести до негативних наслідків для самого товариства, його працівників та підрядних і проектних організацій, які працюють на даному об'єкті, а тому такі заходи реагування не підлягають до застосування, оскільки не є виправданими. Просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази по справі, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.

Відповідно до Критеріїв розподілу суб'єктів господарювання за ступенями ризику його господарської діяльності, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29 лютого 2012 року № 306, ТзОВ "Три Л" віднесено до об'єкту з високим ступенем ризику, який планово перевіряється не частіше одного разу на рік.

Відповідно до наказу УДСНС України у Волинській області № 141 від 14 липня 2015 року до переліку об'єктів господарювання, які підлягають плановій перевірці додержання (виконання) вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки включено ТзОВ "Три Л" (м. Луцьку, вул. Рівненська, 89) з періодом проведення такої перевірки з 15 вересня по 25 вересня 2015 року (а.с.13-14).

На підставі вказаного наказу і посвідчення на проведення перевірки №108 від 07 вересня 2015 року (а.с.16) УДСНС України у Волинській області проведено перевірку додержання (виконання) вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки ТзОВ "Три Л" (м. Луцьку, вул. Рівненська, 89) висновки якої викладено в акті №91 від 25 вересня 2015 року (а.с.17-22).

Вказаний акт містить перелік порушень вимог законодавства, виявлених позивачем під час здійснення перевірки, а саме: сторона будівлі готелю по осі А (тильна сторона) утеплена горючим матеріалом (пінополістерольними плитами); приміщення готелю не відокремлені від офісних приміщень банку глухою протипожежною перегородкою 1-го типу; не проведено технічне обслуговування наявних вогнегасників; місця складання будівельних матеріалів на будівельному майданчику не відповідають затвердженому генплану; опорядження фасадної теплоізоляції будівлі готелю (1-ї ступені вогнестійкості) по осі Г відповідає збірній системі з опорядження класу В, яке забороняється застосовувати для будівель такого ступеня вогнестійкості, умовної висоти та поверховості; місце проведення зварювальних робіт на даху будівлі готелю не забезпечено первинними засобами пожежогасіння (вогнегасником, ящиком з піском та лопатою), а також не захищені горючі конструкції (гумове покриття) покрівлі; не забезпечено необхідний клас вогнестійкості косоурів сходових кліток торгово-розважального комплексу; новобудову не забезпечено первинними засобами пожежогасіння з розрахунку: на 200 м.кв. площі підлоги - один вогнегасник та бочками з водою; наявні пожежні щити на території будівництва не укомплектовано з розрахунку: вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., покривало з негорючого теплоізоляційного матеріалу розміром 2x2 м - 1 шт., гаки - 3 шт., лопати - 2 шт., ломи - 2 шт., сокири - 2 шт., а також на пожежних щитах не вказано їх порядкові номери та номери телефону для виклику пожежно-рятувальних підрозділів, та літерний індекс "ПЩ"; в підвальному поверсі будівлі готелю та на місці виконання зварювальних робіт влаштовано тимчасову електромережу, яка під'єднана до електромережі методом "скрутки" чим не забезпечено пожежобезпечну експлуатацію електромереж та електроустановок; відповідальна особа за виконання зварювальних робіт на об'єкті не пройшла спеціальне навчання (пожежно-технічний мінімум); не прибрані з території будівництва горючі будівельні відходи; розпочато роботи з вогнезахисного обробляння металевих конструкцій без повідомлення місцевого органу державного нагляду у сфері пожежної та техногенної безпеки; роботи з вогнезахисту металевих конструкцій будівлі не здані актом прийняття виконаних робіт з вогнезахисного обробляння. Виявлені порушення вимог та правил у сфері пожежної і техногенної безпеки під час реконструкції приміщення готелю "Лучеськ", торговельно-розважального комплексу, складських та офісних приміщень, частини будівлі (приміщення з №1-1 по №1-8), приміщення кафе та дискотеки, магазину промислових товарів №1 та №2 ТзОВ "Три Л" створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

Примірник наведеного акту 25 вересня 2015 року вручено директору ТзОВ "Три Л" ОСОБА_4, що засвідчено підписом особи на 11 сторінці акту перевірки.

Відповідно до підпункту 50 пункту 4 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого Указом Президента України від 16 січня 2013 року № 20/2013, ДСНС України, відповідно до покладених на неї завдань, організовує і здійснює безпосередньо та через свої територіальні органи державний нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту міністерствами, іншими центральними і місцевими органами виконавчої влади, органами виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, іншими суб'єктами господарювання, а також громадянами України, іноземцями та особами без громадянства.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 січня 2013 року № 33 "Про утворення територіальних органів Державної служби з надзвичайних ситуацій та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України" Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області є територіальним органом виконавчої влади з питань забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, рятувальних справах та гасіннях пожеж, профілактики травматизму невиробничого характеру, та діє на підставі Положення про Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області, затвердженого наказом Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 04 лютого 2013 року № 3.

Відповідно до статті 1 Закону України № 877-V від 05 квітня 2007 року «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Відповідно до статті 5 Закону № 877-V планові заходи здійснюються відповідно до річних або квартальних планів, які затверджуються органом державного нагляду (контролю).

Статтею 7 Закону № 877-V визначено, що для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки. На підставі наказу оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу, яке підписується керівником або заступником керівника органу державного нагляду (контролю) (із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові) і засвідчується печаткою. У посвідченні (направленні) на проведення заходу зазначаються: найменування органу державного нагляду (контролю), що здійснює захід; найменування суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу щодо діяльності якого здійснюється захід; місцезнаходження суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу, щодо діяльності яких здійснюється захід; номер і дата наказу, на виконання якого здійснюється захід; перелік посадових осіб, які беруть участь у здійсненні заходу, із зазначенням їх посади, прізвища, ім'я та по батькові; дата початку та дата закінчення заходу; тип заходу (плановий або позаплановий); вид заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд, інспектування тощо); підстави для здійснення заходу; предмет здійснення заходу; інформація про здійснення попереднього заходу (тип заходу і строк його здійснення). Перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику суб'єкта господарювання або уповноваженій ним особі посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб'єкту господарювання копію посвідчення (направлення).

Таким чином, відповідач при проведенні перевірки діяв в межах та у спосіб передбачений Конституцією України, Кодексом цивільного захисту України та інших законодавчих актів.

Частиною сьомою статті 7 цього Закону визначено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Як визначено статтею 10 Закону № 877-V суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) має право, зокрема, вимагати від посадових осіб органу державного нагляду (контролю) додержання вимог законодавства; бути присутнім під час здійснення заходів державного нагляду (контролю); одержувати та знайомитися з актами державного нагляду (контролю); надавати в письмовій формі свої пояснення, зауваження або заперечення до акта органу державного нагляду (контролю); оскаржувати в установленому законом порядку неправомірні дії органів державного нагляду (контролю) та їх посадових осіб.

Відповідно до пункту 12 частини першої статті 67 КЦЗ України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Відповідно до частини 1 статті 68 КЦЗ України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом

Частиною другою статті 68 КЦЗ України передбачено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Як встановлено статтею 70 КЦЗ України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є:

1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами;

2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення;

Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Судом встановлено, що будь-яких доказів про усунення виявлених перевіркою реконструкції приміщення готелю "Лучеськ" в м. Луцьк, проспект Відродження, 1 та реконструкції торговельно-розважального комплексу, складських та офісних приміщень, частини будівлі (приміщення з №1-1 по №1-8), приміщення кафе та дискотеки, магазину промислових товарів №1, магазину промислових товарів №2 під торгово-розважальний комплекс в м. Луцьку, вул. Рівненська, 89 порушень відповідачем не надано, водночас, відповідно до статті 11 Закону № 877-V виконання вимог органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства є обов'язком суб'єкта господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).

Відповідно до статті 70 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Надані позивачем докази щодо порушення відповідачем вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, які становлять загрозу життю та/або здоров'ю людей, суд вважає належними, що спростовує твердження відповідача про недоведеність заявлених вимог.

Судом не взято до уваги твердження відповідача, що при виявленні порушень уповноваженим органом, перед зверненням до суду, повинен виноситися припис чи інший документ, який є обов'язковим до виконання у встановлені строки з огляду на наступне.

Частиною сьомою статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.

Частиною восьмою статті 7 цього Закону визначено: припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.

Таким чином, як передбачено законодавством, лише у разі необхідності вжиття інших заходів реагування (аніж повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг) орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, який є обов'язковим до виконання.

Згідно з частиною першою статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

На підставі викладеного, враховуючи те, що встановлені перевіркою порушення відповідачем вимог законодавства створюють загрозу життю та здоров'ю людей, з метою недопущення спричинення такої шкоди, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду є обґрунтованими і підлягають до задоволення.

За змістом пункту 10 частини першої статті 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.

Керуючись статтями 158, 160, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Кодексу цивільного захисту України, Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю "Три Л" шляхом повного зупинення будівельно-монтажних робіт об'єкту: реконструкція приміщення готелю "Лучеськ" в м. Луцьк, проспект Відродження, 1 та реконструкція торговельно-розважального комплексу, складських та офісних приміщень, частини будівлі (приміщення з №1-1 по №1-8), приміщення кафе та дискотеки, магазину промислових товарів №1, магазину промислових товарів №2 під торгово-розважальний комплекс в м. Луцьку, вул. Рівненська, 89 до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.

Постанову звернути до негайного виконання.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з з дня отримання копії постанови, яка буде виготовлена в повному обсязі 17 листопада 2015 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Т.М. Димарчук