Справа № 344/16173/15-а
Провадження № 2-а/344/593/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 листопада 2015 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючої судді Пастернак І.А.
секретаря Кріцак Г.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську про визнання дій щодо проведення відрахувань з пенсії як працюючому пенсіонеру неправомірними, зобовязання нараховувати та виплачувати пенсію як непрацюючому пенсіонеру без проведення утримань з пенсії з 05.11.2015 року,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області з адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську про визнання дій щодо проведення відрахувань з пенсії як працюючому пенсіонеру неправомірними, зобовязання нараховувати та виплачувати пенсію як непрацюючому пенсіонеру без проведення утримань з пенсії з 05.11.2015 року. Позовні вимоги мотивував тим, що з 11.02.2011 року він перебуває на обліку в УПФ в м.Івано-Франківську. Однак з квітня 2015 року розмір його пенсії значно зменшився, як було зясовано в подальшомсу у звязку з тим, що позивач є працюючим пенсіонером. 17.06.2015 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську із заявою про перерахунок пенсії як непрацюючому пенсіонеру без проведення утримань, проте, отримав відмову в такому перерахунку.
В судовому засіданні позивач, представник позивача позовні вимоги уточнили, просили визнати дії відповідача щодо проведення відрахувань з пенсії як працюючому пенсіонеру неправомірними, зобовязання нараховувати та виплачувати пенсію як непрацюючому пенсіонеру без проведення утримань з пенсії з 05.05.2015 року
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечила, просила відмовити з підстав, зазначених у запереченні.
Беручи до уваги пояснення учасників процесу, дослідивши письмові докази у справі, судом встановлено, що публічно-правовий спір між сторонами виник з приводу того, що відповідач здійснює нарахування та виплату позивачу пенсії як працюючій особі.
Так, позивач є пенсіонером та з 11.02.2011 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійногофонду України в м.Івано-Франківську, ця обставина сторонами не оспорюється, тому з урахуванням положення ч. 3 ст. 72 КАС України не потребує доказування в судовому засіданні.
Відповідно до Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення №213-VІІІ від 02.03.2015 року, тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, пенсії, призначені відповідно до цього Закону у період роботи особи (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") на інших посадах/роботах пенсії, розмір яких перевищує 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачуються в розмірі 85 відсотків призначеного розміру, але не менше 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
А тому, на підставі вище наведеного закону відповідачем з квітня 2015 року було проведено перерахунок пенсії позивачу, оскільки, згідно з інформацією відділу надходження, прогнозування платежів, обліку застрахованих осіб, позивач є директором приватного підприємства Легал. Водночас, позивач на даний час являється директором Івано-Франківської міської організації роботодавців (а.с.10, 11).
Відповідно до п.2.21 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування, затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1, документами, які підтверджують, що особа не працює (не провадить діяльність, повязану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування), є: трудова книжка, індивідуальні відомості про застраховану особу, що надаються відділом персоніфікованого обліку за формою згідно з додатком 1 до Положення, а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення, та відомості про відсутність інформації про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця за наявними в органі, що призначає пенсію, даними. У разі відсутності у зареєстрованої (взятої на облік) внутрішньо переміщеної особи документів, що підтверджують факт звільнення (припинення зайнятості), факт звільнення з роботи встановлюється на підставі особистої заяви із зазначенням дати, з якої особа не працює, та поясненням обставин, у звязку з якими неможливо внести запис у трудову книжку чи надати оригінал трудової книжки.
Як вбачається із матеріалів справи та було підтверджено в судовому засіданні учасникми процесу, позивачем при призначенні пенсії у 2011 році була надана відповідачу трудова книжка в оригіналі та дані системи персоніфікованого обліку.
Відповідно до копії трудової книжки заповненої 10.08.1992 року на ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, він 01.09.2008 року звільнени й з роботи по угоді сторін згідно п.1.ст. 36 КЗпП України (Наказ №6к від 01.09.2008 року)(запис №21). 01.09.2008 року ПП Легал призначений на посаду директора (Наказ №1к від 01.09.2008 року)(запис №22). Запис за №22 є недійсним. Всі вищезазначені записи у трудовій книжці засвідчені гербовими печатками (а.с.7, 8).
Крім того, в матеріалах справи містяться індивідуальні відомості про застраховану особу Форми ОК-5, з якої вбачається що ОСОБА_1 з часу звільнення з роботи жодних доходів не отримує та як фізична особа-підприємець не зареєстрований (а.с.9).
Позивач в судовому засіданні не заперечив, що він на даний час являється директором Івано-Франківської міської організації роботодавців, однак, здійснює дані функції на громадських засадах, жодних доходів не отримує.
А тому, у відповідача не було жодних законних підстав для застосування при нарахуванні пенсії ОСОБА_1 вимог Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення №213-VІІІ від 02.03.2015 року.
Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську про визнання дій щодо проведення відрахувань з пенсії як працюючому пенсіонеру неправомірними, зобовязання нараховувати та виплачувати пенсію як непрацюючому пенсіонеру без проведення утримань з пенсії з 05.05.2015 року підлягає до задоволення в повному обсязі.
Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
А тому, з відповідача слід стягнути на користь позивача понесені ним судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 487,20 грн.
На підставі викладеного, відповідно до Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення №213-VІІІ від 02.03.2015 року, Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування, затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1, ст.6-11, 71, 72, 94, 158-163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську про визнання дій щодо проведення відрахувань з пенсії як працюючому пенсіонеру неправомірними, зобовязання нараховувати та виплачувати пенсію як непрацюючому пенсіонеру без проведення утримань з пенсії з 05.05.2015 року задоволити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську щодо проведення відрахувань з пенсії ОСОБА_1 як працюючому пенсіонеру.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську (м.Івано-Франківськ, вул. Незалежності, 44, ідентифікаційний код 20550895) нараховувати та виплачувати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, жителю ІНФОРМАЦІЯ_3, пенсію як непрацюючому пенсіонеру без проведення утримань з пенсії з 05.05.2015 року.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську (м.Івано-Франківськ, вул. Незалежності, 44, ідентифікаційний код 20550895) на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, жителя ІНФОРМАЦІЯ_3 487,20 грн. витрат по оплаті судового збору.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення через суд першої інстанції.
Суддя Пастернак І.А.