Постанова № 53673113, 19.11.2015, Дзержинський районний суд м. Кривого Рогу

Дата ухвалення
19.11.2015
Номер справи
210/4409/15-а
Номер документу
53673113
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДЗЕРЖИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА ОСОБА_1 ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 210/4409/15-а

Провадження № 2-а/210/107/15

П О С Т А Н О В А

іменем України

"19" листопада 2015 р.

Дзержинський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді: Вікторович Н.Ю.,

за участю секретаря судового засідання: Ширинової К.С.,

позивача: ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кривому Розі в порядку ст.41 КАС України, справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, про визнання незаконними дій Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, та зобовязання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

11 вересня 2015 року до Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області звернувся позивач ОСОБА_2 з вищевказаним адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що він з 08 листопада 2012 перебував на обліку в управлінні Пенсійного забезпечення та отримував пенсію згідно Закону України «Про державну службу». Загальний стаж роботи на момент призначення пенсії складав 40 років 11 місяців 26 днів, із них 26 років 10 місяців 14 днів на державній службі. З 04 жовтня 1990 року працював спеціалістом по роботі закладів культури, завідувачем відділу культури, головним спеціалістом відділу з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення виконкому Дзержинської районної у місті ради (м. Кривий Ріг), з 12 липня 2010 року головним спеціалістом відділу праці управління праці та соціального захисту населення виконкому Дзержинської районної у місті ради (м. Кривий Ріг).

27 лютого 2015 року його було звільнено з посади головного спеціаліста відділу праці управління праці і соціального захисту населення виконкому Дзержинської районної у місті ради (м. Кривий Ріг) за власним бажанням, у звязку з виходом на пенсію, відповідно до ст.38 КЗпП України.

26 серпня 2015 року він звернувся до управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі з проханням здійснити перерахунок пенсії посадової особи місцевого самоврядування з врахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації.

У своїй відповіді від 26 серпня 2015 року №1720/02/37 управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу відмовило в задоволенні його заяви з підстав, що відповідно до ст.33 Закону України «Про державну службу» та постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865, заробітна плата державного службовця складається із посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Матеріальна допомога та індексація не входять до фонду оплати праці державного службовця, тому і при визначенні розміру пенсії врахувати цю виплату не має законних підстав. А розрахунок без врахування цих складових заробітної плати провести не вигідно.

Разом з тим вважає, що управління не надає правової оцінки наступному. Відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу», пенсія державним службовцям призначалася в розмірі 80% суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Відповідно до ст.7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» №2464-УІ від 08 липня 2010 року, для працівників - громадян України, які працюють на підприємствах, в установах та організаціях, єдиний внесок нараховується на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці».

Згідно з Інструкцією по статистиці заробітної плати, затвердженою наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року №5, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за №114/8713 суми виплат, повязані з індексацією заробітної плати працівників, матеріальна допомога, що має систематичний характер (на оздоровлення, в звязку з екологічним станом та інше), а також матеріальна допомога працівникам для вирішення соціально-побутових питань (в звязку зі скрутним матеріальним становищем) належать до фонду додаткової заробітної плати, а отже з цієї суми сплачується єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування.

Вказане підтверджується і безпосередньо довідкою від 06 серпня 2015 року №П-498-П про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи перед зверненням для обчислення пенсії), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». До складових заробітної плати ввійшли: надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація. На всі виплати, уключені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року, єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування.

Верховний Суд України вирішував питання про усунення розбіжностей у застосуванні статей 33, 37 Закону України «Про державну службу» (від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ) і в постановах від 06 листопада 2013 року (Постанова №21-350а-13), 20 лютого 2012 року (Постанова №21-430а11), 28 травня 2013 року (Постанова №21-97а13) (справи №№21-430а11, 21- 125а 13, 21-97а13 відповідно) зазначив, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Вважає, що відмова управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу щодо врахування матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, є необґрунтованою та безпідставною.

На підставі вищевикладеного просив вимоги задовольнити.

Присутній у судовому засіданні позивач ОСОБА_2 надав пояснення по суті справи, підтримав позовні вимоги у повному обсязі з підстав та мотивів, викладених у адміністративному позові, просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача - Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, до зали суду не зявився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, надав до суду письмові заперечення на адміністративний позов, та заяву про розгляд справи без його участі.

В своїх письмових запереченнях представник відповідача - Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, посилався на ті обставини, що позивач ОСОБА_2, з 08 листопада 2012 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, та отримує пенсію за віком, відповідно до Закону України «Про державну службу» та Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до ст.9 Закону України «Про державну службу», регулювання правового становища державних службовців, що працюють в апараті органів прокуратури, судів, дипломатичної служби, митного контролю, служби безпеки, внутрішніх справ та інших, здійснюється відповідно до цього Закону, якщо інше не передбачено законами України.

Згідно із ч.1 ст.37 Закону України «Про державну службу», пенсія державним службовцям призначається (перераховується) в розмірі 60 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Але в звязку зі змінами в чинному законодавстві з 01 червня 2015 року, пенсії відповідно до вищезазначеного закону не призначаються та не перераховуються.

Відповідно до ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу» встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. При цьому надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби (ч.5 ст.33 Закону).

Порядок обчислення стажу державної служби затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 03 травня 1994 року №283. Стаж державної служби позивача, обчислений відповідно до зазначеної постанови та складає 26 років 10 місяців 14 днів, що відповідно до Закону України «Про державну службу» дає підстави для встановлення надбавки за вислугу років у розмірі 40 % (понад 25 років).

Порядок визначення розміру заробітку для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» врегульовано постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії». Згідно якої при розрахунку заробітку враховується посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років, премія та інші надбавки.

Відповідно до постанови КМУ «Про внесення змін до постанови КМУ №865 від 31 травня 2000 року» №581 від 23 квітня 2003 року, при призначенні пенсії до заробітку для обчислення пенсії матеріальна допомога (на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань) не включається, оскільки є одноразовою виплатою, а не складовою заробітної плати.

Питання щодо виплати та нарахування індексації регулюється Законом України «Про індексацію грошових доходів громадян» та порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ №1078 від 17 липня 2013 року. Згідно цього порядку, проведення індексації грошових доходів населення - підвищення грошових доходів громадян в звязку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.

Відповідно до п.4 Порядку, індексації підлягають грошові доходи громадян у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Пунктом 5 Порядку встановлено, що у разі підвищення розмірів пенсії, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів, місяць в якому відбулось підвищення, вважається базовим при обчисленні індексації споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів отриманих громадянами за цей місяць не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації. Для всіх видів пенсій визначення базового місяця провадиться у місяці перерахунку пенсії, що призводить до збільшення загального розміру пенсії.

А тому вважає, що довідка №П-498-П від 06 серпня 2015 року про складові заробітної плати, яка включають в себе - премії, матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та індексацію, не є законодавчими актами для розрахунку пенсії державного службовця, а є документом для внутрішнього службового користування, а тому при призначенні (перерахунку) пенсії враховуються лише посадові оклади, премії, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі.

Згідно зі ст.33 Закону України «Про державну службу», матеріальна допомога, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація не входять до фонду оплати праці державного службовця, тому і при визначенні розміру пенсії врахувати ці виплати не має законних підстав.

Крім того, вважає, що позивач в адміністративному позові не зазначив, саме коли він дізнався про начебто порушенні своїх прав та не надав доказів поважності причини пропуску строку для звернення до суду.

На підставі вищевикладеного просив у задоволенні позовних вимог позивача ОСОБА_2 відмовити у повному обсязі.

Вислухавши пояснення позивача, повно, всебічно та обєктивно дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача ОСОБА_2 підлягають задоволенню виходячи із наступного.

Так, судом встановлено, що позивач ОСОБА_2, з 08 листопада 2012 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, та отримує пенсію за віком, відповідно до Закону України «Про державну службу» та Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».

Однак суми виплат з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески (матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати до виплат (доходів), що враховується в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії), не були враховані відповідачем в заробіток для обчислення пенсії ОСОБА_2

Суд вважає, що твердження представника відповідача у своїх запереченнях про те, що матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексація носять разовий характер та не є складовою заробітної плати, а сам факт утримання із даних виплат збору на загальнообовязкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру пенсії, є помилковим.

Згідно матеріалів справи, позивач ОСОБА_2 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровській області, та отримує пенсію державного службовця з 08 листопада 2012 року згідно Закону України «Про державну службу» та Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». Однак при розрахунку пенсії не були враховані виплати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а саме суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати до виплат (доходів), що враховується в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, відповідно до довідки про складові заробітної плати №П-498-П від 06 серпня 2015 року (а.с.10-13).

Листом від 26 серпня 2015 року №1720/02/37, відповідачеві у здійсненні такого перерахунку відмовлено з посиланням на те, що відповідно до ст.33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок, суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, не є складовими заробітної плати державного службовця, тому не можуть враховуватися при призначенні (перерахунку) пенсії, (а.с.14).

За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування.

У частині 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» №108/95ВР від 24 березня 1995 року встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 ЗУ «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною 2 статті 33 ЗУ «Про державну службу» 3723-ХІІ передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, входять до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» 1788-ХІІ від 05 листопада 1991 року врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до ч.1 ст.66 цього Закону, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» №1058-ІУ від 09 липня 2003 року визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, висновок відповідача про те, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обовязкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права. Так, Пенсійним фондом перевагу було надано положенням ЗУ «Про державну службу» №3723-ХІІ та Закону України «Про оплату праці» №108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними.

Відповідно до положень ст.99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Відповідно до ст.100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

А отже, посилання представника відповідача на те, що позивачем ОСОБА_2 в адміністративному позові не вказано момент, з якого він дізнавсь або повинен був дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, суд вважає безпідставними, оскільки на думку суду таким моментом є саме відповідь від 26 серпня 2015 року, якою позивачеві було відмовлено у перерахунку його пенсії.

На підставі викладеного, суд прийшов до висновку про можливість задоволення позовних вимог позивача ОСОБА_2

Відповідно до положень ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

А тому, з відповідача - Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, на користь позивача ОСОБА_2, за рахунок бюджетних асигнувань, підлягає стягненню сума сплаченого, та документально підтвердженого судового збору у розмірі 487,20 грн. (а.с.1).

Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст.19, 46 Конституції України, ст.ст.37, 37-1 Закону України «Про державну службу», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст.1, 2, 5, 11, 71, 72, 94, 122, 159-163, 167, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, про визнання незаконними дій Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, та зобовязання вчинити певні дії, задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області щодо відмови у перерахуванні ОСОБА_2 пенсії, з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, на які нараховані та сплачені страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, згідно довідки Виконавчого комітету Дзержинської районної у місті ради №П-498-П від 06 серпня 2015 року, про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», починаючи з 08 листопада 2012 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області здійснити донарахування пенсії ОСОБА_2 з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, на які нараховані та сплачені страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, згідно довідки Виконавчого комітету Дзержинської районної у місті ради №П-498-П від 06 серпня 2015 року, про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», починаючи з 08 листопада 2012 року, у розмірі 80% від суми заробітної плати.

Постанова підлягає негайному виконанню в межах стягнення за один місяць.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, на користь ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1, зареєстрованого за адресою: м. Кривий Ріг, пр. 200-річчя ОСОБА_1, буд.№14, кв.№24, проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, кв.№35, за рахунок бюджетних асигнувань, судовий збір у розмірі 487,20 грн. (чотириста вісімдесят сім гривень 20 коп.).

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.

Суддя: Н. Ю. Вікторович