Справа № 680/1145/15-а
№ 2-а/680/70/15
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20.11.2015 року смт. Нова Ушиця
Новоушицький районний суд Хмельницької області в складі:
головуючої - судді Шуригіної О.В.,
при секретарі Фурман Г.П.,
розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Новоушицькому районі про визнання дій неправомірними та зобовязання здійснити перерахунок пенсії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до суду із адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Новоушицькому районі про визнання неправомірними дій щодо відмови перерахувати їй пенсію з 06 травня 2015 року в розмірі 90% від суми заробітної плати, з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, відповідно до довідок №05-10/140, №05-10/141 від 02 листопада 2015 року в заробітну плату для призначення їй пенсії відповідно до Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу».
Обґрунтовуючи свої вимоги посилається на положення статей 33, 37 Закону № 3723-XII «Про державну службу», статті 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення», ст. 41 Закону № 1058-1V «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».
Від УПФ в Новоушицькому районі заперечення на позов не надійшло.
Сторони в судове засідання не викликались, оскільки справа розглядається в порядку скороченого провадження без участі сторін відповідно до ст. 183-2 КАС України.
Вивчивши та дослідивши докази по справі , суд дійшов до наступного.
Позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Новоушицькому районі та з 07 квітня 2010 року отримує пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 90% від суми заробітної плати.
02 листопада 2015 року позивач звернулася в Управління Пенсійного фонду України в Новоушицькому районі із заявою про перерахунок призначеної їй пенсії державного службовця з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати.
Листом від 03 листопада 2015 року Управління Пенсійного фонду України в Новоушицькому районі відмовило позивачу у перерахунку пенсії.
Частиною 1 статті 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Відповідно до частини 1 статті 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, зокрема, враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески.
Згідно зі статтею 2 Закону України "Про оплату праці", структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України "Про державну службу".
Статтею 37-1 Закону України "Про державну службу" передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до статті 33 Закону України "Про державну службу", заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. При цьому саме на Кабінет Міністрів України покладається регулювання питань оплати праці державних службовців, встановлення розмірів посадових окладів, надбавок, доплат, матеріальної допомоги.
Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-IV не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії. Із змісту статті 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця установлений постановами Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 та від 23 квітня 2003 року № 581. Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 із змінами і доповненнями передбачено, що особи, які вийшли на пенсію згідно Закону України "Про державну службу" мають право на перерахунок пенсій, але лише за умови підвищення заробітної плати державним службовцям після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу".
Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2003 року № 581 встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, премія та інші надбавки враховуються в середніх розмірах стосовно визначених законодавством таких виплат у відповідному державному органі, з якого особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично їй встановлені.
З аналізу зазначених норм вбачається, що чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати.
Проте, слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження, а саме з виплат державним службовцям як допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, а також премії та надбавки на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Отже, з наведеного вбачається, що усі інші виплати (матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація), які виплачувались позивачу, є частиною заробітної плати державного службовця та виплачуються за рахунок та у межах фонду оплати праці, а також, враховуються при обчисленні середнього заробітку, що зберігається за посадовою особою відповідно до законодавства, на них нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а тому повинні враховуватись при обчисленні розміру пенсії державного службовця у розмірах, що виплачуються на день звільнення посадової особи з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії, у даному випадку пенсію державного службовця.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо здійснення перерахунку пенсії державного службовця з урахуванням інших виплат, а саме: з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально - побутові потреби та індексації доходів, зазначених у довідці про складові заробітної плати, на які були нараховані страхові внески та які отримувались позивачем.
Крім того, вказані суми виплат є складовими заробітної плати, а тому підлягають зарахуванню для визначення заробітку при перерахунку пенсії позивачу.
Таким чином позов щодо перерахунку пенсії підлягає до задоволення.
Що ж стосується вимоги про перерахунок пенсії з 06 травня 2015 року, а також звернення постанови до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць, суд виходить із наступного.
Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України " Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Враховуючи, що позивач звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії 02 листопада 2015 року, тобто до 15 числа, та надала усі необхідні документи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з 01 листопада 2015 року.
Позовні вимоги за період з 06 травня 2015 року по 01 листопада 2015 року не підлягають до задоволення з огляду на наступне.
Відповідно до п. 5 постанови КМУ від 31 травня 2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій" перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Враховуючи, що позивач подала відповідачу довідки про розмір заробітної плати 02 листопада 2015 року, то підстави для перерахункупенсії з 06 травня 2014 року відсутні.
Пунктом 1 ч. 1ст. 256 КАС Українивстановлено вичерпний перелік постанов суду, які виконуються негайно, в тому числі про присудження виплати пенсій. Проте, в даному випадку прийняте рішення є зобов'язального характеру, тому не може бути допущено до негайного виконання.
Згідно з ч. 1 статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.. 19 Конституції України, ст.. 33, 37 Закону № 3723-XII «Про державну службу», ст. 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення», ст. 1 Закону № 108/95ВР «Про оплату праці» ст. 41 Закону № 1058-IV «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», Законом України від 26 червня 1997 року № 400/97 ВР «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» ст.ст. 184, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду Українив Новоушицькому районі Хмельницької області щодо відмови включити суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення в заробітну плату позивача для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу".
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України вНовоушицькому районі Хмельницької області здійснити нарахування пенсії ОСОБА_1 з 01 листопада 2015 року, включивши до заробітної плати, з якої нараховується пенсія, суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення до відпусток, відповідно до поданих довідок №05-10/140, №05-10/141 від 02 листопада 2015 року .
В решті позовних вимог відмовити.
Судові витрати в сумі 487,20 грн. присудити на користь ОСОБА_1 з Управління Пенсійного фонду України в Новоушицькому районі за рахунок бюджетних асигнувань.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною. Апеляційна скарга подається до Вінницього апеляційного адміністративного суду через Новоушицький районний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: ОСОБА_2