Постанова № 53660883, 10.11.2015, Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області

Дата ухвалення
10.11.2015
Номер справи
274/4314/15-а
Номер документу
53660883
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 274/4314/15-а

Провадження № 2-а/0274/148/15

Постанова

Іменем України

10.11.2015 р. м. Бердичів

Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області

Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області в складі: головуючого-судді Щербака Д.С., за участю секретаря Поступайло Х.О., сторін, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Бердичеві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Бердичівської міської ради Житомирської області, відділу з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Бердичівського міськвиконкому Житомирської області, управління житлово-комунального господарства Бердичівського міськвиконкому Житомирської області про визнання незаконною бездіяльність суб'єкта владних повноважень,-

Встановив:

У вересні 2015 року до суду звернувся позивач - ОСОБА_1 з вказаним позовом до відповідачів - виконавчого комітету Бердичівської міської ради Житомирської області, відділу з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Бердичівського міськвиконкому Житомирської області, управління житлово-комунального господарства Бердичівського міськвиконкому Житомирської області, в обґрунтування якого зазначив, що, всупереч положенням Закону України «Про звернення громадян» йому не надано відповідачами належної та обґрунтованої відповіді на звернення щодо приведення до належних комунальних та санітарних норм зливної канави для унеможливлення підтоплення по пров. Спартаківському, 7 в м. Бердичеві та просив зобовязати належно організувати виконання робіт по усуненню причин та наслідків підтоплення.

Заявою від 19.10.2015р. уточнив позовні вимоги шляхом посилання на наказ Міністерства охорони здоровя України від 17.03.2011р. №145 «Про затвердження Державних санітарних норм та правил утримання територій населених місць».

В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив суд їх задовольнити з наведених у позові підстав.

Представники відповідачів на підставі довіреностей ОСОБА_2 та ОСОБА_3 проти позову заперечили. Вважають, що наявний спір щодо упорядкування канави підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, так як повязаний з правом власності та користування суміжних землекористувачів. Щодо вимог про визнання незаконною бездіяльності в ненаданні відповіді на звернення, вважають їх безпідставними, оскільки відповіді на всі звернення позивача надано.

Представник відповідача управління житлово-комунального господарства Бердичівського міськвиконкому Житомирської області на підставі довіреності ОСОБА_4 в судове засідання не зявився, надав суду письмову заяву про розгляд справи у його відсутності.

Заслухавши сторін та дослідивши докази по справі, суд приходить до часткового задоволення позову з наступних підстав.

Судом встановлено, що по пров. Спартаківському у м. Бердичеві розміщується зливна канава.

Внаслідок неодноразового погіршення її технічного стану у період з 2000 р. по 2014 р. відбувалось підтоплення земельних ділянок по пров. ОСОБА_4 та пров. Спартаківському (арк.5,7).

Згідно листа виконкому Бердичівської міської ради від 21.08.2014р. за №К-2131 вказана канава не облікована жодною експлуатуючою організацією міста Бердичева. Проте, на усунення негативних наслідків міським комунальним підприємством «Бердичівкомунсервіс» були розпочаті роботи щодо улаштування мереж поверхневого водовідведення з перспективою відведення води у напрямку р. Гнилоп?ять через пров. ОСОБА_4 та вул. Спартаківську, замовлено виготовлення проектно-кошторисної документації. Також повідомлено, що при умові відповідного фінансування, проведення меліоративних робіт за вищевказаною адресою планується провести у наступному році.

В свою чергу, представниками відповідача не надано доказів облаштування мереж поверхневого водовідведення води по пров. ОСОБА_4 та Спартаківському на даний час.

Відповідно до ст.30 Закону України «Про місцеве самоврядування» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать забезпечення соціально-культурних закладів, які належать до комунальної власності відповідних територіальних громад, а також населення паливом, електроенергією, газом та іншими енергоносіями; вирішення питань водопостачання, відведення та очищення стічних вод; здійснення контролю за якістю питної води.

Згідно ч.2 ст.10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» забезпечення виконання місцевих програм та здійснення заходів з благоустрою населених пунктів; організація забезпечення на території населеного пункту чистоти і порядку, дотримання тиші в громадських місцях.

Відповідно до ст.23 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» до об'єктів благоустрою території житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, на яких розміщені об'єкти житлової забудови, громадські будівлі та споруди, інші об'єкти загального користування.

Благоустрій території житлової та громадської забудови здійснюється з урахуванням вимог використання цієї території відповідно до затвердженої містобудівної документації, правил благоустрою території населеного пункту, а також установлених будівельних норм, державних стандартів, норм і правил.

Відповідно до п.5.2.2 ДСТУ-Н Б В.2.5-61:2012 «НАСТАНОВА З УЛАШТУВАННЯ СИСТЕМ ПОВЕРХНЕВОГО ВОДОВІДВЕДЕННЯ», затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 10 квітня 2012р. за №152, Системи поверхневого водовідведення складаються з мереж відкритого, закритого або змішаного типів [4,9]. Мережі відкритого типу улаштовують для забезпечення водовідведення з автомобільних доріг, на територіях сільських поселень та в населених пунктах міського типу - тільки у межах паркових та зелених зон, площинних спортивних споруд. В зонах забудови міських населених пунктів за застосовують мережі закритого типу (Державні санітарні правила планування та забудови населених пунктів). Закриті конструкції мереж поверхневого водовідведення є найбільш досконалими, оскільки відповідають усім вимогам благоустрою міської території.

Згідно п.2.25 Державних санітарних норм та правил утримання територій населених місць, затверджених наказом Міністерства охорони здоровя від 17.03.2011р.за №145, відведення стічних вод, що утворилися на забудованій території внаслідок випадання атмосферних опадів, повинно здійснюватись з усього басейну стоку системою зливової (дощової) каналізації, яка є обов'язковим елементом благоустрою населених пунктів. У містах і селищах міського типу необхідно передбачати зливову (дощову) каналізацію закритого типу з попереднім очищенням стоку. Застосування відкритого водовідвідного устаткування (канав, кюветів, лотків тощо) допускається в сільських населених пунктах, а також на території парків.

Дія Санітарних норм поширюється на відносини, що виникають у сфері благоустрою населених пунктів та поводження з відходами, та вони є обов'язковими для виконання органами виконавчої влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності та підпорядкування і громадянами (п.1.3 Державних санітарних норм та правил утримання територій населених місць).

Як слідує з аналізу зазначених норм, обовязком відповідачів є забезпечення належного улаштування поверхневого водовідведення.

Згідно ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачами зазначені вище обставини не спростовані.

Згідно ч.1 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.

Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності (п.1 ч.2 ст.17 КАС України).

Таким чином, твердження відповідачів про те, що даний спір підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства безпідставні.

Відповідно до п.2 ч.4 ст.105 КАС України, адміністративний позов може містити вимоги про зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії.

Отже, за вказаних обставин має місце бездіяльність відповідачів, а тому позов в частині вимог зобовязання відповідачів належно організувати зливову канаву підлягає задоволенню.

Щодо вимог позивача про визнання незаконною бездіяльності в частині ненадання належної та обґрунтованої відповіді на звернення позивача, то вона є безпідставної, що підтверджується матеріалами справи.

Керуючись стаття 6, 11, 13, 17, 49, 71, 94, 105, 122, 163 КАС України, суд,

Постановив: Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Зобовязати виконавчий комітет Бердичівської міської ради Житомирської області, відділ з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Бердичівського міськвиконкому Житомирської області, управління житлово-комунального господарства Бердичівського міськвиконкому Житомирської області належно організувати виконання робіт по усуненню причин та наслідків підтоплення, облаштувавши згідно діючих санітарних та будівельних норм зливову канаву та каналізацію для унеможливлення підтоплення по пров. Спартаківському, 7 в м. Бердичеві.

У задоволенні інших позовних вимого відмовити за безпідставністю.

Стягнути з виконавчого комітету Бердичівської міської ради Житомирської області, відділу з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Бердичівського міськвиконкому Житомирської області, управління житлово-комунального господарства Бердичівського міськвиконкому Житомирської області на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 243,60 грн., а саме по 81,20 грн. з кожного.

Роз'яснити, що:

дана постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги на неї, якщо таку скаргу не було подано;

у разі подання на дану постанову апеляційної скарги вона, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження;

апеляційна скарга на дану постанову може бути подана до Житомирського апеляційного Адміністративного суду через Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня отримання її копії,.

Суддя: Д.С. Щербак