УКРАЇНА
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
46001, м. Тернопіль, вул. Князя Острозького, 20, тел: (0352) 22-01-36
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
Справа № 2-а/1970/2153/12
"21" травня 2012 р. м. Тернопіль
Суддя Тернопільського окружного адміністративного суду Хрущ В. Л., перевіривши на відповідність вимогам статей 105, 106 Кодексу адміністративного судочинства України матеріали позовної заяви Відділу освіти Тернопільської районної державної адміністрації до управління Пенсійного фонду України в Тернопільському районі Тернопільської області про визнання недійсним рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені №332 від 26.04.2012 року, -
ВСТАНОВИВ:
Вищезазначена позовна заява Відділу освіти Тернопільської районної державної адміністрації не відповідає вимогам, що встановлені статтею 106 Кодексу адміністративного судочинства України та дотримання яких - є обов’язковими у разі звернення до суду з позовом.
Так, відповідно до частини 3 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України - до позовної заяви додається, зокрема, документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
З 01.11.2011 року набрав чинності Закону України «Про судовий збір»від 08 липня 2011 року №3674-VI (із змінами, внесеними згідно із Законом №3828-VI ( 3828-17 ) від 06.10.2011 року), який визначає правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору.
При цьому відповідно до ч.2 ст. 10 «Прикінцеві та перехідні положення»вищезазначеного Закону внесено зміни до окремих законодавчих актів України, в тому числі і до статті 87 Кодексу адміністративного судочинства України, частину другу якої викладено в наступній редакції: "2. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом".
Відповідно до Закону України «Про судовий збір»ставки судового збору за подання позову до адміністративного суду встановлюються у таких розмірах:
- за подання до суду позовної заяви немайнового характеру - 0,03 розміру мінімальної заробітної плати;
- за подання до суду позовної заяви майнового характеру - 1 відсоток розміру майнових вимог, але не менше 0,1 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 2 розмірів мінімальних заробітних плат.
Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік»розмір мінімальної заробітної плати на 01 січня 2012 року складає 1073,00 грн.
Однак, при визначені характеру адміністративного позову слід враховувати Рішення Європейського суду з прав людини від 14 жовтня 2010 року у справі «Щокін проти України», з якого слідує, що за практикою Європейського суду з прав людини - вимога про визнання протиправним рішення суб’єкта владних повноважень, яке впливає на склад майна як фізичної, так і юридичної особи, та яким визначено суми відповідних стягнень податків, зборів, штрафних санкцій, пені тощо, - є майновою.
З огляду на викладене адміністративними позовами майнового характеру –є, в тому числі, вимоги щодо визнання протиправними рішень про визначення грошових зобов’язань платників єдиного внеску, про стягнення адміністративно –господарських та інших штрафних санкцій тощо, тобто, рішень, безпосереднім наслідком яких є втручання до майнових прав конкретної особи та наслідком яких може стати зміна складу майна такої особи.
Як слідує зі змісту прохальної частини позовної заяви, - позивачем заявлено вимоги про визнання недійсним рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені №332 від 26.04.2012 року, яким позивачу визначено суму грошового зобов'язання як платнику єдиного внеску по штрафних санкціях –у розмірі 48489,05 грн. та по пені –у розмірі 2424,45 грн.
Таким чином, вказаний позов є таким, що містить вимоги майнового характеру, і заявлені до суду вимоги про скасування такого рішення відповідача –суб’єкта владних повноважень, безпосереднім наслідком яких має стати зміна складу майна позивача, - є майновими.
Разом з тим, до позовної заяви, поданої безпосередньо через канцелярію суду після набрання чинності Законом України «Про Державний бюджет України на 2012 рік», позивачем доказів сплати у встановленому законом розмірі судового збору - за ставкою, визначеною Закон України «Про судовий збір»за подання до суду позовної заяви майнового характеру - 1 відсоток розміру майнових вимог, але не менше 0,1 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 2 розмірів мінімальних заробітних плат на визначений рахунок для його перерахування - не долучено, що є порушенням ч. 3 ст. 106 КАС України.
Суд зазначає, що позивачем до позовної заяви доказів звільнення його від сплати судового збору у встановленому законом порядку –не долучено.
В той же час, заявлене Відділом освіти Тернопільської районної державної адміністрації у позові клопотання про відстрочення сплати судового збору до першого судового засідання –є необґрунтованим та невмотивованим і не відповідає положенням статті 88 КАС України, згідно яких суд може відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк- з урахуванням майнового стану сторони. При цьому, якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду.
Крім того, як встановлено ч. 2 ст. 106 КАС України - на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості - зазначає докази, які не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів.
Водночас варто зазначити, що згідно з положеннями п.5 ч.1 ст. 108 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Так, статтею 100 КАС України встановлено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
При цьому, ч. 2 вищезазначеної статті визначено, що позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Разом з тим, оскаржуючи рішення управління Пенсійного фонду України, - позивачем зазначено про отриманння оскаржуваного в судовому порядку рішення лише 10.05.2012 року, проте жодних доказів, які б свідчили про отриманння даного рішення саме у цей день, а відтак і про подальше дотримання позивачем строку звернення до адміністративного суду протягом встановленого законом 10 денного строку з дня отримання такого рішення –не долучено, що в свою чергу, також позбавляє суд можливості вирішити питання про подачу адміністративного позову у строк, встановлений законом, та, відповідно вирішити питання про відкриття провадження у справі, оскільки відсутність належних доказів на підтвердження вищезазначеної обставини –може стати підставою для залишення позовної заяви без розгляду на стадії відкриття провадження у відповідності до положень статті 100 КАС України.
Відповідно до ч. 1 ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без дотримання вимог, встановлених статті 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
За таких обставин позовна заява підлягає залишенню без руху з наданням позивачу строку для усунення недоліків, визначених даною ухвалою, шляхом подачі через канцелярію Тернопільського окружного адміністративного суду: оригіналу документу про сплату в повному обсязі судового збору на визначений рахунок для його перерахування (а саме: одержувач - УДКС у м.Тернополі, код класифікації доходів бюджету - 22030001, ідентифікаційний код одержувача - 37977726, номер рахунку одержувача для зарахування коштів - 31216206784002, банк одержувача - ГУДКСУ у Тернопільській області, МФО - 838012), а також зазначення та надання доказів на підтвердження дати отримання оскаржуваного рішення та обставин вчасності подання адміністративного позову, чи наявність причин, які, на думку позивача, - є достатніми підставами для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними.
Враховуючи вищезазначене та керуючись ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України, -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву Відділу освіти Тернопільської районної державної адміністрації до управління Пенсійного фонду України в Тернопільському районі Тернопільської області про визнання недійсним рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені №332 від 26.04.2012 року –залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви, визначених даною ухвалою, шляхом подачі через канцелярію Тернопільського окружного адміністративного суду відповідних документів - до 05 червня 2012 року.
Роз’яснити позивачу, що згідно з пунктом 1 частини 3 статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України, - у разі невиконання вимог цієї ухвали у встановлений судом строк позовна заява буде вважатись неподаною і повернута позивачу з усіма доданими до неї матеріалами.
Копію ухвали надіслати позивачеві.
Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржена в апеляційному порядку у строки, передбачені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя (підпис) Хрущ В. Л.
Копія вірна:
Суддя Хрущ В. Л.