Постанова № 53653273, 19.11.2015, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.11.2015
Номер справи
806/2773/15
Номер документу
53653273
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Черняхович І.Е.

Суддя-доповідач:Котік Т.С.

ПОСТАНОВА

іменем України

"19" листопада 2015 р. Справа № 806/2773/15

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Котік Т.С.

суддів: Жизневської А.В.

Малахової Н.М.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "02" вересня 2015 р. у справі за позовом Овруцької міської ради Житомирської області до Овруцького районного сектору Управління державної міграційної служби України в Житомирській області, третя особа - ОСОБА_3 про визнання дій протиправними, скасування реєстрації місця проживання ,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 02 вересня 2015 року задоволено позов Овруцької міської ради Житомирської області.

Визнано протиправними дії районного сектору Управління державної міграційної служби в Житомирській області щодо реєстрації місця проживання громадянки ОСОБА_3 від 10.09.2014 року.

Скасовано реєстрацію місця проживання громадянки ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1.

В апеляційній скарзі ОСОБА_3, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду та прийняти нову - про відмову в задоволенні позову. Зокрема, апелянт посилається на те, що суд не надав належної оцінки обставинам, встановленим у судовому рішенні від 31.03.2014 року по справі №286/54/14-ц та не звернув уваги, що відповідно до Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання" та Порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні для реєстрації місця проживання можуть бути надані й інші документи, а саме технічний паспорт на квартиру.

Розглянувши справу в порядку, визначеному п.2 ч.1 ст.197 КАС України, перевіривши законність та обгрунтованість судового рішення, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що 19 вересня 2014 року Овруцьким районним сектором Управління державної міграційної служби в Житомирській області проведено реєстрацію місця проживання гр. ОСОБА_3 за адресою АДРЕСА_2.

20 січня 2015 року виконавчим комітетом Овруцької міської ради Житомирської області було отримано від Комунального підприємства "Комунальник" Овруцької міської ради повідомлення про реєстрацію гр. ОСОБА_3 за зазначеною вище адресою, що стало підставою для звернення до суду.

Суд першої інстанції, перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість обставин та мотивів, покладених суб'єктом владних повноважень в основу рішення про реєстрацію місця проживання ОСОБА_3 на відповідність вимогам ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України дійшов висновків, що його прийнято протиправно.

Колегія суддів апеляційного суду погоджується з вказаним висновком, виходячи з наступного.

Так, спірні правовідносини регулюються Законом України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання" та Порядком реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів, затвердженого Наказом МВС від 22.11.2012 № 1077 (далі - Порядок).

Зокрема, за змістом ст.6 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання" для реєстрації місця проживання особа або її законний представник, серед інших документів, подає документи, що підтверджують право на проживання в житлі, перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту, проходження служби у військовій частині, адреса яких зазначається під час реєстрації.

Пунктом 2.2. Порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів, для реєстрації місця проживання особа або її законний представник подає до територіального підрозділу ДМС, а після утворення центрів надання адміністративних послуг (далі - центр) - до відповідного центру, документ, зокрема який підтверджує її право на проживання в житлі - ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди) або інші документи. У разі відсутності зазначених документів реєстрація здійснюється за згодою власника/співвласників житла, наймача та членів його сім'ї на реєстрацію місця проживання. У разі реєстрації місця проживання у центрі договір оренди житлового приміщення може бути засвідчено адміністратором центру.

Отже, визначальною умовою для здійснення відповідної реєстрації місця проживання громадина України є документи, що підтверджують право на проживання в житлі, перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі.

При цьому, реєстрація місця проживання особи, яка не має відповідного правовстановлюючого документу на право користування житлом, можлива за умови згоди, зокрема, наймача або власника відповідного приміщення (житла).

Проте, як встановлено під час розгляду справи та не заперечувалося представником відповідача, при здійсненні реєстрації місця проживання гр. ОСОБА_3 за адресою АДРЕСА_2, остання надала лише технічний паспорт на квартиру, який не є документом, що підтверджує право користування чи право власності на житло.

Також, судом встановлено, що зазначене житло є комунальною власністю територіальної громади міста Овруча, однак, Овруцька міська рада, відповідно до чинного законодавства не надавала згоди для реєстрації особи у вказаному житловому приміщенні.

Отже, є вірними висновки суду першої інстанції, що реєстрацію місця проживання гр. ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_2 проведено з порушенням вимог Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання" та Порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів. Зазначені обставини не заперечувалися і представником відповідача.

Доводи третьої особи про те, що судом не взято до уваги обставини, встановлені судовим рішенням від 31.03.2014 року по справі №286/54/14-ц є безпідставними, оскільки вказаним рішенням не визнано за ОСОБА_3 право на проживання чи право власності на АДРЕСА_3, а лише встановлені обставини самовільного зайняття нею вказаного житлового приміщення.

На підставі вищезазначеного відсутні підстави для скасування судового рішення в частині визнання протиправними дій районного сектору Управління державної міграційної служби в Житомирській області щодо реєстрації місця проживання громадянки ОСОБА_3 від 10.09.2014 року.

Проте, задовольняючи позовні вимоги в частині скасування реєстрацію місця проживання громадянки ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1, суд першої інстанції підмінив державний орган, рішення якого оскаржується та прийняв рішення яке належить до компетенції суб'єкта владних повноважень - відповідача по справі.

Так, відповідно до пункту 7.1. Порядку, реєстрація / зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи скасовується в разі їх проведення з порушенням вимог законодавства.

Пунктом, 7.2 Порядку передбачено, що у разі виявлення такого порушення керівник територіального підрозділу ДМС проводить перевірку підстав реєстрації / зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи, за її результатами складає висновок та приймає рішення про скасування реєстрації / зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи. Копія цього висновку надсилається керівнику головного управління (управління) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - територіальний орган ДМС) для здійснення контролю.

Як встановлено судом першої інстанції, Овруцька міська рада Житомирської області зверталась до Овруцького районного сектору Управління державної міграційної служби в Житомирській області з вимогою зняття з реєстрації місця проживання гр. ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_2, однак було отримано листи - відповіді з рекомендацією звернутись до суду з питанням зняття з реєстрації гр. ОСОБА_3 за зазначеним вище місцем проживання.

З огляду на викладене, належним захистом порушеного права позивача як власника житлового приміщення буде зобов"язання Овруцького районного сектору Управління державної міграційної служби в Житомирській області прийняти рішення про скасування реєстрації місця проживання громадянки ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1, а тому судове рішення у названій частині підлягає зміні.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 201, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити частково.

Постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "02" вересня 2015 р. змінити щодо задоволення позову про скасування реєстрації місця проживання.

Зобов"язати Овруцький районний сектор Управління державної міграційної служби в Житомирській області прийняти рішення про скасування реєстрації місця проживання громадянки ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1.

В іншій частині судове рішення залишити без змін.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Т.С. Котік

судді: А.В. Жизневська

Н.М. Малахова

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу Овруцька міська рада Житомирської області вул. Радянська, 43,м.Овруч,Житомирська область,11106

3- відповідачу Овруцький районний сектор Управління державної міграційної служби України в Житомирській області вул.Леніна,4,м.Овруч,Овруцький район, Житомирська область,11100

4-третій особі: ОСОБА_3 - АДРЕСА_4,11106,