Ухвала суду № 53653159, 18.11.2015, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.11.2015
Номер справи
802/2853/15-а
Номер документу
53653159
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 802/2853/15-а

Головуючий у 1-й інстанції: Віятик Н.В.

Суддя-доповідач: Сушко О.О.

18 листопада 2015 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Сушка О.О.

суддів: Залімського І. Г. Смілянця Е. С. ,

за участю:

секретаря судового засідання: Литвинюка С.О.,

позивача: ОСОБА_2

представника відповідача: Літвіна С.М.

представника відповідача та третьої особи: Олійник Н.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Міністерство оборони України на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Міністерства оборони України, Вінницького обласного військового комісаріата, треті особи на стороні відповідачів, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору Іллінецький об`єднаний районний військовий комісаріат, Військова частина - польова пошта В2950 про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправною відмову Міністерства оборони України, оформлену Протоколом засідання комісії з розгляду питань повязаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби від 26.06.2015 №23, позивачу у призначенні і виплаті одноразової грошової допомоги у разі інвалідності; визнати протиправною вимогу Вінницького обласного військового комісаріату, оформлену листом від 15.07.2015 №12/2217, щодо необхідності долучення позивачем додаткових документів, що підтверджують призов на військову службу для призначення і виплати одноразової грошової допомоги; зобов'язати Міністерство оборони України і Вінницький обласний військовий комісаріат призначити і виплатити одноразову грошову допомогу у разі інвалідності позивачу, виходячи з розмірів встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Відповідно до постанови Вінницького окружного адміністративного суду від 12.10.2015 року вказаний позов задоволено частково: Визнати протиправним та скасувати пункт 98 Протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби від 26.06.2015 року №23 щодо скасування пункту 46 протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби від 19.06.2015 №22 щодо призначення одноразової грошової допомоги солдату у запасі позивачу (Вінницький ОВК), який є інвалідом ІІІ групи, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби. В іншій частині позову відмовлено.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду першої інстанції, відповідачем - Міністерства оборони України подано апеляційну скаргу з підстав невідповідності висновків суду обставинам справи, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим, апелянт просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити позивачу в задоволенні позову.

В судовому засіданні представник відповідача - Міністерства оборони України вимоги апеляційної скарги підтримав та просив суд їх задовольнити.

Позивач в судовому засідання заперечив проти апеляційної скарги.

Представник відповідача та третьої особи вимоги апеляційної скарги підтримала.

Заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін, виходячи з наступного.

Як встановлено судом першої інстанції, позивач починаючи з 17.05.2014 року проходив військову службу у військовій частині польова пошта В 0624 (польова пошта В 2950) на посаді водія стрілецького відділення стрілецького взводу стрілецької роти.

Наказом командира військової частини польова пошта В 0624 № 9 від 27.05.2015 року позивача з 27.05.2014 року зараховано до списків особового складу військової частини на всі види забезпечення.

Наказом командира військової частини польова пошта В 0624 № 19 від 07.06.2014 року рядового ОСОБА_2 увільнено з відділення охорони 3 взводу 1 роти охорони та призначено водієм 3 стрілецького відділення 3 стрілецького взводу стрілецької роти.

Також встановлено, що 27.07.2014 року, під час виконання бойового завдання в зоні проведення антитерористичної операції, позивач отримав поранення. У зв`язку з цим, позивач перебував на обстеженні та лікуванні у відповідних медичних закладах, зокрема, з 06.10.2014 р. по 28.10.2014 р., з 17.12.2014 р. по 30.12.2014 р., з 05.01.2015 р. по 22.01.2015 р. в Військово-медичному центрі Центрального регіону, м. Вінниця, що підтверджується свідоцтвом про хворобу №29 від 12.02.2015 року.

З довідки до акту огляду МСЕК №041377 від 01.04.2015 року, вбачається, що позивачу 31.03.2015 року встановлено III групу інвалідності.

Разом з цим, відповідно до витягу із Наказу Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України № 20-РС від 07.03.2015 року солдата ОСОБА_2 звільнено на підставі п. "б" ч. 8 ст. 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" і направлено для зарахування на військовий облік до Іллінецького ОРВК Вінницької області.

15.04.2015 року до Вінницького обласного військового комісаріату позивачем подано заяву про виплату одноразової грошової допомоги у звязку з встановленням інвалідності. Разом із вказаною заявою було подано довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності із зазначенням причинного зв'язку інвалідності; копію постанови військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного звязку поранення (контузії, травми або каліцтва); копію довідки, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не повязане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного спяніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження; копію довідки про безпосередню участь в АТО; копію наказу №81 від 17.03.2015, копію сторінок паспорта з даними про прізвище, імя та по батькові і місце реєстрації; копію документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів.

06.08.2015 року, позивачем було отримано лист відповідача 2 від 15.07.2015 року за №12/2217, згідно якого його повідомлено, що відповідачем 2 було направлено подані документи відносно прийняття рішення щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги в разі настання інвалідності до Департаменту фінансів Міністерства оборони України 21.05.2015 року за №12/1282. Також, вказаним листом повідомляється, що протоколом засідання комісії з розгляду питань, повязаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби від 26.06.2015 №23, позивачу відмовлено в призначенні одноразової грошової допомоги. В обґрунтування відмови в листі наводиться пункт 98 Протоколу, де зазначено: скасувати п. 46 протоколу засідання комісії з розгляду питань, повязаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби від 19.06.2015 №22 в частині призначення одноразової грошової допомоги солдату у запасі ОСОБА_2 (Вінницький ОВК), який є інвалідом III групи внаслідок травми, повязаної з виконанням обов`язків військової служби (довідка МСЕК серія 12 ААА № 0413777 від 01.04.2015 р.), оскільки документально не підтверджено його призов на військову службу, а документи містять суперечливі дані.

Крім того, вказаним листом позивачу запропоновано долучити до раніше поданих документів документи, що підтвердять призов на військову службу.

Суд першої інстанції при ухваленні оскарженої постанови виходив з обґрунтованості та доведеності позовних вимог, а відтак наявності підстав для часткового задоволення адміністративного позову.

З такими висновками суду першої інстанції колегія суддів апеляційної інстанції погоджується, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", дія цього Закону поширюється на військовослужбовців, які стали інвалідами внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов'язаного з проходженням військової служби, та членів їх сімей, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти.

Положеннями ч. 1 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

За змістом ч. 1 ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Згідно з ч. 2 ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" встановлено вичерпний перелік підстав, за наявності яких призначається і виплачується одноразова грошова допомога, зокрема, за п.4 встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.

В силу ч. 2 ст. 16-3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" у випадках, передбачених підпунктами 4 - 9 п. 2 ст. 16 цього Закону, одноразова грошова допомога призначається і виплачується відповідним військовослужбовцям, військовозобов'язаним або резервістам.

Пунктом 6 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року № 975 (далі Порядок) визначено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується: військовослужбовцю, інвалідність якого настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов`язків військової служби або внаслідок захворювання, повязаного з виконанням ним обов`язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок зазначених причин, у розмірі: 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності I групи; 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності II групи; 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності III групи.

В свою чергу, проходження військової служби позивачем, підтверджується наказами виданими органами і посадовими особами Міністерства оборони України, Генерального штабу Збройних Сил України, військовою частиною польова пошта (В0624), зокрема: наказ від 22.05.2014 року №7; наказ від 27.05.2014 року №9; наказ від 07.06.2014 року №19; наказ №256-РС; наказ від 09.12.2014 року №140; наказ від 07.03.2015 року №20-РС; наказ від 17.03.2015 року №81.

Крім того, встановлено, що під час проходження військової служби позивач, як військовослужбовець, отримував відповідне грошове забезпечення, що підтверджується банківською випискою від 08.05.2015 року та грошовим атестатом.

Також, факт проходження позивачем військової служби підтверджується військовим квитком; довідкою від 17.03.2015 року №924 про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захист незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, яка була додана до заяви про виплату одноразової грошової допомоги. Разом з тим, у зв`язку з проходженням позивачем військової служби і безпосередньою участю у проведенні антитерористичної операції, позивачем було отримано статус учасника бойових дій, що підтверджується посвідченням серії АА №296346, виданим 14.05.2015 року Управлінням особового складу штабу Командування Сухопутних військ.

Беручи до уваги вищевикладене, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що твердження відповідача, якими обґрунтовано відмому, а саме не підтвердження відповідними документами призов на військову службу позивача є безпідставними.

Відповідно до п. 13 Порядку, керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.

Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.

Так, позивач 15.04.2015 року звернувся до Вінницького ОВК із заявою про призначення та виплату одноразової грошової допомоги та пакетом документів, які листом Вінницького ОВК 21.05.2015 року за №12/1282 надіслані до Департаменту фінансів Міністерства оборони України.

Водночас, протоколом засідання комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби №22 від 19.06.2015 року солдату у запасі ОСОБА_2, звільненому 07.03.2015 року, який є інвалідом ІІІ групи внаслідок поранення, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби, на підставі довідки МСЕК серія 12 ААА № 0413777 від 01.04.2015 року призначено одноразову грошову допомогу у розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності в сумі 182700 грн.

Разом з тим, протоколом засідання комісії з розгляду питань, повязаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби від 26.06.2015 року №23, позивачу відмовлено в призначенні одноразової грошової допомоги шляхом скасування п. 46 протоколу №22 від 19.06.2015 року. В обґрунтування відмови зазначено, що документально не підтверджено його призов на військову службу, а документи містять суперечливі дані.

Слід зауважити, що вичерпний перелік необхідних документів для призначення і виплати одноразової грошової допомоги чітко визначено Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року №975 та наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 року №530. Вказаними нормативно-правовими актами не зобов`язано заявника подавати жодних документів, що підтверджують призов заявника на військову службу. При цьому, ст. 16-4 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), інвалідність або часткова втрата працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста є наслідком: вчинення ним злочину або адміністративного правопорушення; вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння; навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, встановленого судом); подання особою завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати одноразової грошової допомоги.

Тобто, перелік підстав відмови у виплаті допомоги є вичерпним.

Таким чином, відмова у призначенні і виплаті одноразової грошової допомоги позивачу, яка викладена у п. 98 протоколу засідання комісії з розгляду питань, повязаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби від 26.06.2015 року №23, із вказаних підстав є протиправною.

Що стосується позовної вимоги про визнання протиправною вимогу Вінницького обласного військового комісаріату, оформлену листом від 15.07.2015 року №12/2217, щодо необхідності долучення позивачем додаткових документів, що підтверджують призов на військову службу для призначення і виплати одноразової грошової допомоги, то суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що дана вимога не створює юридичних наслідків у формі прав, обов'язків, їх зміни чи припинення, не характеризується обов'язковістю приписів для позивача. Оскільки, лист від 15.07.2015 року №12/2217 є письмовим повідомленням заявника про прийняття комісією Міністерства оборони України рішення про відмову, із зазначенням мотивів відмови, а також насамперед є носієм інформації для адресата.

Щодо вимоги про зобов'язання Міністерства оборони України і Вінницького обласного військового комісаріату призначити і виплатити одноразову грошову допомогу у разі інвалідності позивачу виходячи з розмірів встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», то суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що у задоволенні позовної даної вимоги слід відмовити, з огляду на таке.

Оскільки, суд першої інстанції дійшов висновку про протиправність та скасування п. 98 протоколу засідання комісії Міністерства оборони України від 26.06.2015 року №23, відтак пункт п. 46 протоколу засідання комісії Міністерства оборони України №22 від 19.06.2015 року, відповідно до якого позивачу призначено одноразову грошову допомогу у разі інвалідності є чинним.

При цьому, відповідно до п. 14 Порядку, одноразова грошова допомога виплачується особі шляхом її перерахування уповноваженим органом на рахунок в установі банку, зазначений одержувачем виплати, або через касу уповноваженого органу.

Отже, що позовні вимоги в частині зобов'язання відповідачів призначити і виплатити одноразову грошову допомогу у разі інвалідності позивачу є передчасними та задоволенню не підлягають.

Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно встановив обставини справи і дав їм належну правову оцінку.

Згідно зі ст.195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку про необхідність залишення в силі постанови суду першої інстанції, оскільки вона прийнята у відповідності до норм матеріального та процесуального права, а доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження під час її розгляду в суді апеляційної інстанції.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.198, ст.200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З урахуванням вище викладеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, а відтак, відсутні підстави для скасування такого рішення.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд

У Х В А Л И В :

апеляційну скаргу Міністерство оборони України залишити без задоволення, а постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2015 року - без змін.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.

Ухвала суду складена в повному обсязі 20 листопада 2015 року.

Головуючий Сушко О.О.

Судді Залімський І. Г.

Смілянець Е. С.