ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/3037/15
21 жовтня 2015 р.м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
головуючої судді Подлісної І.М.
при секретарі судового засідання Дармограй Н.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства "Добра вода" до ОСОБА_1 територіального управління юстиції у Тернопільській області про визнання Розпорядження протиправним, -
ВСТАНОВИВ:
Приватне акціонерне товариство "Добра вода" звернулося до адміністративного суду з позовом до ОСОБА_1 територіального управління юстиції у Тернопільській області про визнання розпорядження начальника упраdління державної виконавчої служби ОСОБА_1 управління юстиції у Тернопільській області № 13 від 29.03.2013 р. про проведення територіальної підвідомчості виконавчих проваджень протиправними та скасувати його.
Представник позивача приватного акціонерного товариства "Добра вода" в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просить задовольнити позов в повному обсязі з мотивів викладених в позовній заяві.
Представник відповідача ОСОБА_1 територіального управління юстиції у Тернопільській області позов не визнає, заперечує проти його задоволення з мотивів викладених у запереченні.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, проаналізувавши матеріали справи, з'ясувавши усі обставини та перевіривши їх доказами приходить до переконання, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення, виходячи із наступних підстав.
Рішенням Господарського суду Тернопільської області від 28.08.2012 р. по справі " 2/50/5022-556/2012 частково задоволено ПрАТ "ДОБРА ВОДА" до ТОВ "ТОРГОВИЙ СВІТ" про стягнення заборгованості, 10.09.2012 р. Господарським судом Тернопільської області видано наказ на примусове виконання рішення на суму 841275,28 грн.
04.10.2012 року державним виконавцем Першого відділу ДВС Тернопільського міського управління юстиції винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 34582991 по виконання вищезгаданого наказу.
У зв'язку із невжиттям всіх передбачених чинним законодавством заходів для виконання рішення суду 27.12.2013 р. спільним протоколом ПрАТ "ДОБРА ВОДА" та в.о. начальника Першого відділу ДВС Тернопільського міського управління юстиції ОСОБА_2 було узгоджено ряд виконавчих дій, які зобов'язувався невідкладно вчинити Перший відділ ДВС Тернопільського міського управління юстиції, та, на жаль, по сьогоднішній день не вчинив.
ПрАТ "Добра вода" з метою захисту своїх прав неодноразово зверталася із скаргами на дії та бездіяльність Першого відділу ДВС Тернопільського МУЮ. Так ухвалою Господарського суду Тернопільської області від 17.04.2015 р. № 2/50/5022-556/2012 визнано незаконною бездіяльність органу ДВС та зобов'язано вчинити всі передбачені законом заходи спрямовані на виконання наказу Господарського суду Тернопільської області від 10.09.2012 р. Однак вказано ухвала також залишилася без виконання так, як 14.04.2015 р. державний виконавець виніс постанову про закінчення виконавчого провадження так, як дане провадження має бути передане на виконання у Другий відділ ДВС Тернопільського міського управління юстиції.
Враховуючи відсутність правових підстав для передачі виконавчого провадження ПрАТ "ДОБРА ВОДА" звернулося із скаргою від 04.06.2015 р. № 99 в Господарський суд Тернопільської області на незаконність дій Першого відділу ДВС та Другого відділу ДВС Тернопільського міського управління юстиції, зокрема щодо передачі виконавчого провадження.
Під час розгляду даної скарги в суді 18.08.2015 р. Головне територіальне управління юстиції у Тернопільській області надало засвідчену копію Ропрядження начальника управління державної виконавчої служби ОСОБА_1 управління юстиції у Тернопільській області № 13 від 29.03.2013 р. про проведення територіальної підвідомчості виконавчих проваджень. Господарський суд взяв до уваги даний документ та прийшов до висновку про безпідставність поданої скарги.
Відповідно до ст.6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Згідно ст. З Закону України «Про державну виконавчу службу» органами державної виконавчої служби є:
Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, до складу якого входить відділ примусового виконання рішень;
управління державної виконавчої служби ОСОБА_1 управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, до складу яких входять відділи примусового виконання рішень;
районні, районні у містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні відділи державної виконавчої служби відповідних управлінь юстиції.
Окрім цього, згідно п.1 Положення про районний, районний у місті, міський (міста обласного значення). міськрайонний, міжрайонний відділ державної виконавчої служби затвердженого Наказом Міністерства Юстиції України від 10.04.2012р. №549/5 Районний, районний у місті, міський (міста обласного значення), міськрайонний, міжрайонний відділ державної виконавчої служби (далі - Відділ) є структурним підрозділом районного, районного у місті, міського (міста обласного значення), міськрайонного, міжрайонного управління юстиції (далі - управління юстиції), що забезпечує реалізацію повноважень Державної виконавчої служби України (далі - ДВС України).
П.2. цього ж Положення передбачає що Відділ у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами та дорученнями Президента України, актами Кабінету Міністрів України, дорученнями Прем'єр-міністра України, наказами Міністерства юстиції України (далі - Мін'юст), дорученнями Міністра юстиції України, наказами ДВС України, дорученнями Голови ДВС України, наказами головного управління юстиції.
Як видно з аналізу вищезазначених норм, чинним законодавством не передбачено функціонування кількох відділів державної виконавчої служби утворених у містах без районного поділу. Більше того, серед законодавчих та підзаконних нормативно правових актів, якими у своїй діяльності керується відділ ДВС, згідно Положення, відсутній такий акт, як Розпорядження.
У відповідності до п.п.5.34 п.5 Порядку роботи з документами в органах державної виконавчої служби затверженого Наказом Міністерства юстиції України від 25.12.2008р. №2274/5 (Далі - порядку) Розпорядження - підзаконний акт управління, який видається в одноособовому порядку керівником органу в межах своєї компетенції, з оперативних та інших питань і має обов'язкову силу для осіб, що перебувають у його підпорядкуванні.
Текст розпорядження складається з констатуючої та розпорядчої частин. У констатуючій частині викладається мета запропонованих дій. Розпорядча частина починається словом "Прошу", "Зобов'язую". У пунктах розпорядчої частини зазначаються виконавці, конкретні дії та термін виконання дій. Якщо розпорядження доповнює, скасовує або змінює раніше видані розпорядження чи їх окремі пункти, про це зазначається в його тексті.
Окрім цього, відповідно до п.5.32. Порядку при оформленні документів слід дотримуватися таких правил.
Оформлюючи документи на двох і більше сторінках, друга та подальші сторінки мають бути пронумеровані. Номери сторінок документів ставлять посередині верхнього поля аркуша арабськими цифрами без слова "сторінка" та розділових знаків.
Згідно п. 5.27. Порядку додатки доповнюють, пояснюють окремі питання документа або документ в нічому. Про наявність додатків зазначається у тексті або після тексту документа перед підписом. Назва у тексті документа повинна відповідати назві самого додатка. Додатки до документів можуть бути двох видів:
- додатки, що пояснюють або доповнюють зміст основного документа;
- додатки, що є самостійними документами і надсилаються із супровідним листом.
Якщо документ має додатки, повна назва яких наводиться у тексті, то після тексту робиться відмітка про додаток та вказується на скількох він аркушах.
Якщо документ має додатки, повна назва яких не наводиться у тексті, то їх необхідно перелічити із зазначенням кількості аркушів у кожному додатку та кількості їх примірників.
З огляду на вищевикладене суд вважає, що Розпорядження начальника управління державної виконавчої служби ОСОБА_1 управління юстиції у Тернопільській області від 29.03.2013р. №13 по своїй суті суперечить ст.3 Закону України «Про державну виконавчу службу, п.п. 1,2 Положення про районний, районний у місті, міський (міста обласного значення), міськрайонний, міжрайонний відділ державної виконавчої служби затвердженого Наказом Міністерства Юстиції України від 10.04.2012р. №549/5; не відповідає вимогам Порядку роботи з документами в органах державної виконавчої служби затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 25.12.2008р. №2274/5 та винесене начальником управління ДВС ОСОБА_1 управління юстиції у Тернопільській області з порушенням вимог Положення про управління державної виконавчої служби головних управлінь юстиції в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 10.04.2012р. №549/5 та порушує права позивача, як сторони виконавчого провадження, а відтак підлягає скасуванню.
Окрім цього суд звертає увагу суду на те, що оскаржуване Розпорядження порушує інтереси позивача щодо повного та своєчасного вчинення усіх необхідних виконавчих дії державним виконавцем а також право на оскарження бездіяльності державного виконавця Першого відділу ДВС Тернопільського міського управління юстиції по вчиненню виконавчих дій, який 2 роки фактично не вчиняв жодних дій щодо виконання рішення в тому числі тих, які були узгоджені спільним протоколом від 27.12.2013р.
Керуючись ст.ст. 94, 158-167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково. Розпорядження начальника управління державної виконавчої служби ОСОБА_1 територіального управління юстиції у Тернопільській області №13 від 29 березня 2015 року "Про проведення територіальної підвідомчості виконавчих проваджень" в частині передачі з Першого відділу державної виконавчої служби Тернопільського міського управління юстиції виконавчого провадження про стягнення на користь Приватного акціонерного товариства "Добра вода" заборгованості до Другого відділу державної виконавчої служби Тернопільського міського управління юстиції визнати протиправним та скасувати.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути з з Державного бюджету України на користь Приватного акціонерного товариства "Добра вода" 73 (сімдесят три) гривні 08 копійок сплаченого судового збору.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддяПодлісна І.М.