ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 листопада 2015 року справа № 823/3442/13-а
11 год. 40 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гаврилюка В.О.,
секретар судового засідання - Будченко А.Ю.,
за участю представників:
прокуратури - Кравченко І.В.,
позивача - Новак О.І.,
відповідача - Коробка М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора Лисянського району в інтересах держави в особі центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до приватного акціонерного товариства "Лисянське ремонтно-транспортне підприємство" про стягнення штрафних санкцій,
встановив:
Прокурор Лисянського району в інтересах держави в особі центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку подав позов, в якому просить стягнути з відкритого акціонерного товариства "Лисянське РТП", правонаступником якого є приватне акціонерне товариство "Лисянське ремонтно-транспортне підприємство", штрафні санкції в сумі 17000 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що постановою центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1099-ЦД-1-Е від 23 травня 2013 року на відповідача за невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1365-ЦД-1-Е від 24.10.2012 накладено штрафну санкцію у розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17000 грн. Накладений штраф за вчинені правопорушення на ринку цінних паперів відповідачем у встановлений термін в добровільному порядку не сплачений, що є підставою для стягнення штрафу в судовому порядку.
Представники прокуратури та позивача в судовому засіданні позов підтримали в повному обсязі та просили його задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, вказавши на його необґрунтованість.
Заслухавши пояснення представників прокуратури та сторін, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.
Приватне акціонерне товариство "Лисянське ремонтно - транспортне підприємство", як суб'єкт господарювання - юридична особа, ідентифікаційний код 03766613, зареєстроване 17.09.1996.
30 квітня 2013 року заступником директора центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку складено акт № 1152-ЦД-1-Е про правопорушення на ринку цінних паперів, в якому встановлено ознаки порушення ВАТ "Лисянське РТП" вимог п. 10, ст. 8 Закону України "Про державне регулювання рику цінних паперів в Україні", а саме: невиконання розпорядження № 1365-ЦД-1-Е від 24.10.2012 про усунення порушень законодавства про цінні папери (термін виконання до 24.01.2013).
Розпорядження виносилося у зв'язку з порушенням вимог:
- статті 20 Закону України "Про акціонерні товариства" та статті6 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок", а саме: не здійснення емітентом переведення випуску акцій документальної форми існування у без документальну форму до 30 квітня 2011 року;
- пункту 5 розділу ХVІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про акціонерні товариства", а саме: не приведення до 30.04.2011 статутів та внутрішніх положень товариства у відповідність із нормами Закону України "Про акціонерні товариства".
13 травня 2013 року директором центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено постанову про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, в якій постановлено, що розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ВАТ "Лисянське РТП" відбудеться 23.05.05.2013р. о 16 год. 49 хв.
За результатами розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів 23 травня 2013 року директором центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено постанову № 1099-ЦД-1-Е, якою за невиконання розпорядження центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1365-ЦД-1-Е від 24.10.2012 про усунення порушень законодавства про цінні папери в частині п. 5 розділу XVII Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про акціонерні товариства" на позивача накладено штраф у розмірі 17000 грн.
Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначає Закон України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" № 448/96-ВР від 30 жовтня 1996 року (далі - Закон № 448/96-ВР).
Відповідно до статті 1 Закону № 448/96-ВР державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
Частиною 1 статті 5 Закону № 448/96-ВР передбачено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Згідно частин 1-4 статті 6 Закону № 448/96-ВР Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку складається з Комісії як колегіального органу та центрального апарату. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку може утворювати територіальні органи у випадках, передбачених у положенні про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.
З положень статті 8 Закону № 448/96-ВР вбачається, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право, зокрема:
- надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства (пункт 10 статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні");
- накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів (пункт 14 статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні").
Відповідно до пункту 8 статті 11 Закону № 448/96-ВР Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Розділом XVIII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 грудня 2007 р. № 2272, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.02.2008 за № 120/14811, передбачено, що штраф має бути сплачений юридичною особою не пізніше як через 15 днів з дати отримання ним постанови. У разі несплати штрафу у визначений строк, штраф стягується в судовому порядку.
Статтею 11 Закону № 448/96-ВР передбачено, що рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення штрафу може бути оскаржено в суді. Таке ж положення міститься в розділі XV Правил, згідно якого постанова за справою про правопорушення, а також рішення Комісії за скаргою на постанову можуть бути оскаржені до суду в порядку і строки, установлені законодавством. Крім того, згідно вказаної статті у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Як свідчить зміст постанови № 1099-ЦД-1-Е від 23 травня 2013 року, у зв'язку з прийняттям Закону України "Про депозитарну систему України", відповідно до розділу VI Прикінцевих та перехідних положень, емісійні цінні папери, випуск яких зареєстровано до дня опублікування цього Закону (11.10.2012) можуть існувати в документарній формі до дня набрання чинності цим Законом (11.10.2013), проте розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 1365-ЦД-1-Е від 24.10.2102 не виконано в частині п. 5 розділу XVII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про акціонерні товариства", а саме, не приведення до 30.04.2011 статутів та внутрішніх положень товариства у відповідність із нормами Закону України "Про акціонерні товариства".
Вказана постанова винесена за невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1365-ЦД-1-Е від 24.10.2012 року. У встановлений термін в добровільному порядку сума штрафу не сплачена.
При вирішенні спору суд також враховує, що постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 08 липня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 27 лютого 2014 року та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 21 липня 2015 року, в задоволенні адміністративного позову відкритого акціонерного товариства "Лисянське ремонтно-транспортне підприємство" до центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про скасування постанови № 1099-ЦД-1-Е від 23.05.2013 про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів та розпорядження № 1307-ЦД-1-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери відмовлено повністю.
Відповідно до частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи є обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 11, 14, 70, 71, 94, 159 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
постановив:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з приватного акціонерного товариства "Лисянське ремонтно-транспортне підприємство" (19300, Черкаська область, смт. Лисянка, пров. Бужанський, 40, ідентифікаційний код 03766613) в дохід бюджету через Центральний територіальний департамент Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (03680, м. Київ, вул. Горького, 51, ідентифікаційний код 38039715) штраф в розмірі 17000 (сімнадцять тисяч) грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя В.О. Гаврилюк
Постанова складена в повному обсязі 19.11.2015.