ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 листопада 2015 року справа № 813/5654/15
17год. 36хв. зал судових засідань №6
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Гулика А.Г.,
секретар судового засідання Щур В.Р.,
за участю:
представника позивачів ОСОБА_1,
представника відповідача Підгайного О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Вишгородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області, Державної податкової інспекції у Личаківському районі м.Львова Головного управління ДФС у Львівській області про зобов'язання до вчинення дій,-
в с т а н о в и в :
ОСОБА_3, ОСОБА_4 звернулися до суду з позовною заявою до Вишгородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області (далі - Вишгородська ОДПІ ГУ ДФС у Київській області), Державної податкової інспекції у Личаківському районі м.Львова Головного управління ДФС у Львівській області (далі - ДПІ у Личаківському районі м.Львова ГУ ДФС у Львівській області), в якій просить суд:
- зобов'язати Вишгородську ОДПІ ГУ ДФС у Київській області зняти товариство обмеженою відповідальністю "ЕЛЕКТРОН-БУД" (далі - ТзОВ "ЕЛЕКТРОН-БУД") (код ЄДРПОУ 14315227) з обліку як платника податків за основним місцем обліку;
- зобов'язати ДПІ у Личаківському районі м.Львова ГУ ДФС у Львівській області зняти ТзОВ "ЕЛЕКТРОН-БУД" (код ЄДРПОУ 14315227) з обліку як платника податків за неосновним місцем обліку.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 24.07.2015р. державним реєстратором реєстраційної служби Вишгородського районного управління юстиції Київської області до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесено запис про припинення ТзОВ "ЕЛЕКТРОН-БУД", засновником якого є ОСОБА_3, а ОСОБА_4 - голова комісії з припинення підприємства. Позивач зазначає, що на підставі повідомлення державного реєстратора відповідачі зобов'язані зняти ТзОВ "ЕЛЕКТРОН-БУД" з податкового обліку за основним та неосновним місцем обліку. Проте, відповідачі протиправно не виконали цього обов'язку.
Відповідач - Вишгородська ОДПІ ГУ ДФС у Київській області подав до суду заперечення проти позову, в якому просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Свої заперечення обґрунтовує тим, що в разі проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її реорганізації шляхом перетворення, внесенню державним реєстратором до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису про припинення має передувати внесення запису про реєстрацію новоутвореної особи як правонаступника особи, що припиняється. Відповідач зазначає, що оскільки в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відсутня інформація про правонаступників ТзОВ "ЕЛЕКТРОН-БУД", то у відповідача відсутні правові підстави для зняття з обліку вказаного товариства.
Відповідач - ДПІ у Личаківському районі м.Львова ГУ ДФС у Львівській області подав до суду заперечення на позовну заяву, в якому просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Свої заперечення обґрунтовує тим, що процес державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті перетворення проходить три етапи: 1) внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про рішення засновників щодо припинення юридичної особи; 2) державна реєстрація новоутвореної юридичної особи; 3) внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про припинення юридичної особи, яка припинилася шляхом перетворення. Зважаючи на те, державна реєстрація правонаступника ТзОВ "ЕЛЕКТРОН-БУД" не відбулася, відповідач вважає, що відсутні підстави для внесення запису про припинення вказаного товариства та зняття його з податкового обліку.
Представник позивачів у судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, наведених у позовній заяві. Просив суд позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Відповідач - Вишгородська ОДПІ ГУ ДФС у Київській області подав до суду клопотання про розгляд справи без участі уповноваженого представника відповідача.
Представник відповідача - ДПІ у Личаківському районі м.Львова ГУ ДФС у Львівській області в судовому засіданні проти задоволення позову заперечив з підтримав, наведених у письмовому запереченні. Просив суд в задоволенні адміністративного позову відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Відповідно до протоколу загальних зборів учасників ТзОВ "ЕЛЕКТРОН-БУД" №4 від 20.04.2015р. прийнято рішення реорганізувати ТзОВ "ЕЛЕКТРОН-БУД", шляхом зміни організаційно-правової форми на публічне акціонерне товариство.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 04.09.2015р. №1000276419 ТзОВ "ЕЛЕКТРОН-БУД" (код ЄДРПОУ 14315227) 24.07.2-15р. припинено за рішенням засновників. Дані про юридичних осіб-правонаступників - відсутні.
Суд встановив, що ТзОВ "ЕЛЕКТРОН-БУД" (код ЄДРПОУ 14315227) як платник податків перебуває на основному обліку в Вишгородській ОДПІ ГУ ДФС у Київській області та за неосновним місцем обліку - в ДПІ у Личаківському районі м.Львова ГУ ДФС у Львівській області. Станом на час розгляду справи ТзОВ "ЕЛЕКТРОН-БУД" не зняте з податкового обліку, що визнається відповідачами.
Не погоджуючись з бездіяльністю відповідачів, яка полягає в не знятті ТзОВ "ЕЛЕКТРОН-БУД" з податкового обліку, позивачі звернулися до суду з вимогою про зобов'язання відповідачів вчинити дії, а саме зняти ТзОВ "ЕЛЕКТРОН-БУД" з податкового обліку.
При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.
Відповідно до ст. 59 Господарського кодексу України (далі - ГК України) припинення суб'єкта господарювання здійснюється відповідно до закону.
Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців визначаються Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» від 15.05.2003р.
Відповідно до ст.33 вказаного Закону юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням державних органів, прийнятим у випадках, передбачених законом. Юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.
Як встановлено судом, 24.07.2015р. до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців внесено запис про припинення ТзОВ "ЕЛЕКТРОН-БУД" (код ЄДРПОУ 14315227), що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 04.09.2015р. та витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 04.09.2015р. №1000276419.
З огляду на наведене, суд вважає, що з 24.07.2015р. юридична особа ТзОВ "ЕЛЕКТРОН-БУД" є припиненою.
Порядок обліку платників податків і зборів затверджений наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011р. №1588 (далі - Порядок).
Згідно з п.п.1.2 п.1 вказаного Порядку ведення обліку платників податків є одним із способів податкового контролю. Облік платників податків ведеться з метою створення умов для здійснення контролюючими органами контролю за правильністю нарахування, своєчасністю і повнотою сплати податків, нарахованих фінансових санкцій, дотримання податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Підпунктом 11.31 пункту 11 вказаного Порядку передбачено, що зняття з обліку платників податків у контролюючих органах здійснюється у такому порядку: щодо платників податків, державна реєстрація припинення яких здійснюється згідно із Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» підставою для зняття їх з обліку у контролюючих органах є надходження від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи із зазначенням номера та дати внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру та відомості реєстраційної картки на проведення державної реєстрації припинення юридичної особи. Дата зняття з обліку відповідає даті закриття останньої картки особових рахунків платника податків або даті отримання повідомлення державного реєстратора про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи у разі, якщо на момент отримання такого повідомлення були закриті всі картки особових рахунків такого платника податків. Дані про зняття з обліку платника податків фіксуються в журналі за формою № 6-ОПП. Номер зняття з обліку відповідає номеру відповідного запису в журналі за формою № 6-ОПП.
На підставі аналізу наведених норм суд дійшов висновку, що контролюючий орган зобов'язаний зняти з обліку платника податків за умови надходження від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи із зазначенням номера та дати внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру та відомості реєстраційної картки на проведення державної реєстрації припинення юридичної особи.
Разом з тим, суд вважає, що до компетенції відповідачів - Вишгородської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області та ДПІ у Личаківському районі м.Львова ГУ ДФС у Львівській області не належить правова оцінка дій та рішень державного реєстратора щодо підстав державної реєстрації припинення юридичної особи.
З огляду на наведене, суд вважає протиправною бездіяльність відповідачів Вишгородської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області та ДПІ у Личаківському районі м.Львова ГУ ДФС у Львівській області, яка полягає в не знятті з обліку платника податків - ТзОВ "ЕЛЕКТРОН-БУД", яке припинене у встановленому законом порядку.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідачів зняти ТзОВ "ЕЛЕКТРОН-БУД" (код ЄДРПОУ 14315227) з обліку як платника податків за основним та неосновним місцем обліку, то така задоволенню не підлягає, з огляду на таке.
Відповідно до ч. 1. ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
За змістом статті 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому зазначеним Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. Водночас суб'єктивна оцінка порушення права не є абсолютною. В деяких випадках сам законодавець визначає коло осіб, права яких можуть бути порушені внаслідок бездіяльності, вчинення суб'єктом владних повноважень певних дій чи прийняття рішень, правомірно обмежуючи право інших осіб на звернення до суду за захистом порушених прав, свобод або інтересів.
Позивач у справі ОСОБА_3 є засновником ТзОВ "ЕЛЕКТРОН-БУД", а ОСОБА_4 - голова комісії з припинення вказаного товариства.
Позивачі не обґрунтували ні в позовній заяві, ні в судових засіданнях, яким чином порушені їхні права протиправною бездіяльністю відповідачів щодо не зняття з обліку платника податків - ТзОВ "ЕЛЕКТРОН-БУД", яке припинене у встановленому законом порядку.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є безпідставними, необґрунтованими, оскільки права позивачів в межах цього спору не порушені, а тому, задоволенню не підлягають.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положення ст. 9 КАС України передбачає, що суди при вирішенні справи керуються принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги є безпідставними та необґрунтованими, а тому у задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити.
Відповідно до ст. 94 КАС України судові витрати стягненню із сторін не підлягають.
Керуючись ст.ст. 4, 7-11, 14, 69-71, 72, 86, 87, 94, 159, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Вишгородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області, Державної податкової інспекції у Личаківському районі м.Львова Головного управління ДФС у Львівській області про зобов'язання до вчинення дій відмовити повністю.
Судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови суду складений та підписаний 20.11.2015р.
Суддя А.Г. Гулик