Постанова № 53650590, 10.11.2015, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.11.2015
Номер справи
809/3289/15
Номер документу
53650590
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" листопада 2015 р. № 809/3289/15

11 год. 20 хв. м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - Гундяка В.Д.

при секретарі Хомі О.В.,

за участю: позивача ОСОБА_1,

представника позивача ОСОБА_2,

представника відповідача ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Івано-Франківської митниці Головного управління ДФС України про зобов'язання до вчинення дій,-

ВСТАНОВИВ:

18.08.2015 року ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Івано-Франківської митниці ДФС України про зобов'язання до вчинення дій. Позовні вимоги мотивував тим, що відповідачем в порушення вимог чинного законодавства йому з 20.05.2014 року не виплачується різниця між заробітною платою, визначеною умовами праці згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 597 від 07.08.2013 року та заробітною платою згідно нових умов праці.

Позивач та його представник у судовому засіданні позовні вимоги підтримали, суду пояснили, що відповідачем з 20.05.2015 року безпідставно позбавлено позивача права на отримання різниці між заробітною платою, визначеною умовами праці згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 597 від 07.08.2013 року, та заробітною платою згідно нових умов праці. Зазначили, що з метою врегулювання спору з приводу виплати вищевказаної різниці ОСОБА_1 звернувся до відповідача, однак згідно листа від 20.07.2015 року зазначені у даному зверненні питання залишились не вирішені. Вказали, що відповідно до Указу Президента України за №726/2012 від 24.12.2012 і Постанови КМУ за №229 від 20.02.2013, протягом травня-серпня 2013 року Івано-Франківська митниця ДМС України була реорганізована в Івано-Франківську митницю Міндоходів, а відтак ОСОБА_1 був переведений до новоствореного органу, однак різниця у заробітній платі позивачу виплачувалась і надалі. Проте, з 20.05.2015 року відповідно до наказу №177-к від 20.05.2014 року ОСОБА_1 було переведено на аналогічну посаду у структурному підрозділі з частково зміненою назвою виплата вищевказаної різниці була припинена. При цьому позивач продовжував виконувати ті самі функції, що на його думку, не могло бути підставою для невиплати різниці в заробітній платі. За таких обставин вважають зазначені дії відповідача неправомірними. Просили позов задовольнити.

Представник відповідача позов не визнав з підстав, викладених у поданому запереченні. Пояснив, що при переведенні позивача відповідно до наказу Івано-Франківської митниці Міндоходів за №242-к від 28.10.2013 року посада ОСОБА_1 не змінилася, так як в її назву було додано тільки слово «державний», а тому різниця у заробітній платі позивача продовжувалась виплачуватись. Вказав, що згідно наказу відповідача за №177-к від 20.05.2015 року ОСОБА_1 було переведено на іншу посаду в іншому управлінні, так як попереднє, на думку відповідача, було ліквідоване. Вважає, що з огляду на дані обставини вимога позивача стосовно виплати різниці в заробітній платі з 20.05.2014 року та продовження її виплати в майбутньому є безпідставною, суперечить п.2 Постанови КМ України №597 від 07.08.2013 року Деякі питання оплати праці працівників Міністерства доходів і зборів та його територіальних органів і нормам Постанови №153 від 31.03.2015 року Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань оплати праці. Просив у задоволенні позову відмовити.

Вислухавши пояснення позивача, представників сторін, розглянувши матеріали адміністративної справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних мотивів.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходить службу в митних органах. Наказом Івано-Франківської митниці за №177-к від 20.05.2014 року з посиланням на затверджений штатний розпис станом на 01.01.2014 та наказ відповідача від 31.01.2014 №25 «Про введення в дію структури штатного розпису Івано-Франківської митниці Міндоходів на 2014 рік» позивача було переведено з посади головного державного інспектора відділу провадження у справах про порушення митних правил управління боротьби з контрабандою та митними правопорушеннями на посаду головного державного інспектора відділу провадження у справах про порушення митних правил оперативного управління боротьби з контрабандою та митними правопорушеннями. У звязку з цим з 20.05.2014 року ОСОБА_1 було позбавлено права на отримання різниці між заробітною платою, визначеною умовами оплати праці згідно з нормативно-правовими актами, та розміром заробітної плати, встановленим новими умовами праці.

Дані обставини відповідно до ч.3 ст.72 КАС України доказуванню не підлягають як такі, що визнаються сторонами, і в суду не виникає сумнівів щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.

Суд не погоджується з правомірністю прийнятого відповідачем рішення про припинення виплати різниці між заробітною платою, визначеною умовами оплати праці згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 597 від 07.08.2013 року, та розміром заробітної плати, встановленої новими умовами праці з огляду нижчевикладане.

Так на переконання суду, не вважається зміною посади працівника лише зміна або уточнення назви його структурного підрозділу без фактичних змін у функціях, які він здійснює.

Спірні правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються Митним кодексом України, постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.2013 № 597 «Деякі питання оплати праці працівників Міністерства доходів і зборів та його територіальних органів», постановою Кабінету Міністрів України №153 від 31.03.2015 року Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань оплати праці.

У відповідності до ст. 585 Митного кодексу України держава забезпечує достатній рівень оплати праці посадових осіб органів доходів і зборів з метою створення матеріальних умов для незалежного і сумлінного виконання ними службових обов'язків. Заробітна плата посадової особи органів доходів і зборів складається з посадового окладу, надбавок до нього, премії, доплат та інших виплат, розмір та порядок встановлення яких визначаються Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268 Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів встановлено, що різниця у заробітній платі виплачується працівникам за посадою, займаною відповідно до нових умов оплати праці до того часу, поки вони працюють на займаній посаді.

В свою чергу пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 07.08.2013 р. № 597 Деякі питання оплати праці працівників Міністерства доходів і зборів та його територіальних органів у редакції, що діяла до 31.03.2015 року, передбачено, що у разі зменшення у зв'язку з прийняттям цієї постанови розміру заробітної плати (без премії), грошового забезпечення (без премії) в окремих працівників, умови оплати праці яких визначені цією постановою, на час роботи на займаній посаді виплачується різниця між заробітною платою (без премії), грошовим забезпеченням (без премії), визначеними за умовами оплати праці згідно з нормативно-правовими актами, що втратили чинність, та розміром заробітної плати, встановленим за новими умовами оплати праці.

Указом Президента України від 24.12.2012 року № 726/2012 Про деякі заходи з оптимізації системи центральних органів виконавчої влади утворено Міністерство доходів і зборів України, реорганізувавши Державну митну службу України та Державну податкову службу України, а також покладено на Міністерство, що утворюється, функцію з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 року № 229 Про утворення територіальних органів Міністерства доходів і зборів утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Міністерства доходів і зборів, реорганізовано шляхом приєднання до відповідних територіальних органів Міністерства доходів і зборів територіальні органи Державної податкової служби та Державної митної служби та визначено територіальні органи Міністерства доходів і зборів правонаступниками територіальних органів Державної податкової служби та Державної митної служби, що реорганізуються.

На підставі вказаної постанови, Івано-Франківську митницю Державної митної служби України реорганізовано шляхом приєднання до Івано-Франківської митниці Міндоходів.

Судом встановлено, що згідно з наказом Івано-Франківської митниці Міндоходів за №5-к від 01.06.2013 року ОСОБА_1, старшого інспектора сектору провадження у справах про порушення митних правил служби боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Івано-Франківської митниці Державної митної служби України переведено на посаду головного інспектора відділу провадження у справах про порушення митних правил управління боротьби з контрабандою та митними правопорушеннями Івано-Франківської митниці Міндоходів (а.с. 68-74).

Наказом Міністерства доходів і зборів України від 11.09.2013 № 479 «Про умови оплати праці працівників Міністерства доходів і зборів та його територіальних органів» визначено, що нові умови оплати праці запроваджуються з 11.09.2013 року.

В судовому засіданні встановлено, що відповідно до наказу Івано-Франківської митниці Міндоходів за №242-к від 28.10.2013 року ОСОБА_1 було переведено на посаду головного державного інспектора відділу провадження у справах про порушення митних правил управління боротьби з контрабандою та митними правопорушеннями Івано-Франківської митниці Міндоходів, з посадовим окладом 1253 гривні на місяць згідно штатного розпису на 2013 рік Івано-Франківської митниці Міндоходів (а.с. 100-107).

Так як посада не змінилась, оскільки тільки додатково містила в собі слово "державний" за позивачем збереглась різниця у заробітній платі.

Наказом Міністерства доходів і зборів України від 02.12.2013 р. № 741 "Про внесення змін до наказів Міндоходів від 26.04.2013 №81 та від 18.10.2013 № 599" було внесено зміни до наказу Міндоходів від 18.10.2013 № 599 "Про затвердження Змін до Структури Міністерства доходів і зборів України" та ліквідовано підрозділи боротьби з контрабандою та митними правопорушеннями у складі митниць Міндоходів і утворено підрозділи податкової міліції - оперативні підрозділи боротьби з контрабандою та митними правопорушеннями у складі митниць Міндоходів, функціонально підпорядкувавши їх Головному оперативному управлінню Міндоходів (а.с. 108-109).

На підставі вищевказаного наказу, в грудні 2013 було затверджено перелік змін № 2 до штатного розпису Івано-Франківської митниці Міндоходів на 2013 рік, згідно з яким із штатного розпису було виведено управління боротьби з контрабандою та митними правопорушеннями та введено оперативне управління боротьби з контрабандою та митними правопорушеннями (а.с. 110-112).

Згідно з наказом Івано-Франківської митниці Міндоходів від 13.01.2014 № 8-к «Про попередження про наступне вивільнення працівників» ОСОБА_1 було повідомлено про зміни в організації праці та попереджено про наступне вивільнення (а.с. 113-114).

Наказом Івано-Франківської митниці Міндоходів «Про переведення» № 177-к від 20.05.2014 року позивача, на підставі заяви, було переведено з посади головного державного інспектора відділу провадження у справах про порушення митних правил управління боротьби з контрабандою та митними правопорушеннями на посаду головного державного інспектора відділу провадження у справах про порушення митних правил оперативного управління боротьби з контрабандою та митними правопорушеннями (а.с. 116-118).

Листом від 08.07.2014 № 3028/4/09-70-05-67 Івано-Франківська митниця Міндоходів звернулася до Територіальної державної інспекції (далі ТДІ) з питань праці в Івано-Франківській області з проханням здійснити позапланову перевірку стосовно забезпечення Івано-Франківською митницею Міндоходів вимог передбачених п.2 постанови КМУ № 597. Як вбачається з листа ТДІ з питань праці в Івано-Франківській області від 08.08.2014 № 01-21/2063, у Івано-Франківській митниці Міндоходів була проведена позапланова перевірка. В зазначеному листі ТДІ з питань праці в Івано-Франківській області вказано, що під час даної перевірки були взяті до уваги «зміни до штатного розпису Івано-Франківської митниці Міндоходів протягом 2013 - 2014 років, накази про переведення, записи, що були внесені до трудових книжок працівників, розрахункові листки по заробітній платі за період жовтня 2013 - липня 2014 року». Крім того у даному листі ТДІ з питань праці в Івано-Франківській області роз'яснено, що працівникам, в тому числі позивачу, які зайняли інші посади «доплата знята і не може проводитись, оскільки різниця у заробітній платі виплачується працівникам за посадою, займаною відповідно до нових умов оплати праці, затвердженихПостановою КМУ від 09.03.2006 №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» зі змінами, до того часу поки вони працюють на займаній посаді і не виплачується у разі переведення їх із займаної посади на іншу посаду» (а.с. 175-176).

В судовому засіданні встановлено, що Акт про результати проведеної Територіальною державною інспекцією з питань праці в Івано-Франківській області перевірки, припис, інші матеріали даної позапланової перевірки у Івано-Франківській митниці Міндоходів відсутні.

Як вбачається з пояснень сторін та підтверджується наявними письмовими доказами по справі, ОСОБА_1 з 20.05.2014 року Івано-Франківською митницею Міндоходів припинено виплату різниці між заробітною платою, визначеною умовами оплати праці згідно з нормативно-правовими актами, та розміром заробітної плати, встановленою новими умовами праці в зв'язку з переведенням на іншу посаду. Однак суд не може погодитись з таким висновком митного органу з наступних мотивів.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну службу», посада - це визначена структурою і штатним розписом первинна структурна одиниця державного органу та його апарату, на яку покладено встановлене нормативними актами коло службових повноважень.

Проведений судом аналіз положень про відділ провадження у справах про порушення митних правил управління боротьби з контрабандою та митними правопорушеннями Івано-Франківської митниці Міндоходів, затверджений у 2013 році, про відділ провадження у справах про порушення митних правил оперативного управління боротьби з контрабандою та митними правопорушеннями Івано-Франківської митниці Міндоходів, затверджений 21.05.2014 році, тимчасових посадових інструкцій головного державного інспектора відповідних структурних підрозділів, дає підстави стверджувати, що трудова функція ОСОБА_1, як працівника Івано-Франківської митниці Міндоходів, з урахуванням змін у її структурі і штатному розписі не зазнала змін (а.с. 13-27), а незначні зміни у текстовому формулюванні посадових обов'язків позивача не призвели до зміни його публічних функцій.

В судовому засіданні встановлено, що не змінилися також і посадові обовязки та розташування робочого місця ОСОБА_1, що на переконання суду, спростовує факт переміщення позивача на іншу посаду, так як зміна особою посади не можлива без зміни службових функцій цієї особи, які остання реалізує від імені держави.

Таким чином, відповідно до встановлених судом обставин відбулася лише зміна назви структурного підрозділу в якому проходить публічну службу позивач.

При цьому суд залишає без уваги твердження представника відповідача про ліквідацію структурного підрозділу та утворення нового відділу Івано-Франківської митниці Міндоходів, так як відповідно до ч.1 ст.104 Цивільного кодексу України ліквідованою може бути виключно юридична особа, яким відділ, управління або інший структурний підрозділ відповідача не являється.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Тобто, в даному випадку у відповідача наявний процесуальний обовязок доведення факту переведення позивача на іншу посаду, оскільки на цій обставині ґрунтуються заперечення митного органу.

Однак незважаючи на вищезгадані процесуальні вимоги достатніх доказів, які б свідчили про зміну функціональних обов 'язків ОСОБА_1, Івано-Франківською митницею суду не надано.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що оскільки змінилась виключно структура відповідача із збереженням посади на якій проходив службу ОСОБА_1, то митним органом в порушення чинного на момент виникнення спірних правовідносин законодавства України неправомірно не було здійснено перерахунку заробітної плати ОСОБА_1 з урахуванням різниці між заробітною платою, визначеною умовами оплати праці згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 597 від 07.08.2013 року, та розміром заробітної плати, встановленої новими умовами праці.

Однак при цьому суд враховує, що постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 2015 р. № 153 «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань оплати праці» (далі - Постанова № 153) Кабінет Міністрів України в абзаці третьому пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 травня 2014 р. № 236 «Про Державну фіскальну службу України» виключив слова «оплати праці та» та визнав таким, що втратив чинність пункт 2 постанови Кабінету Міністрів України від 7 серпня 2013 р. № 597 "Деякі питання оплати праці працівників Міністерства доходів і зборів та його територіальних органів". Постанова № 153 набрала чинності 10 квітня 2015 року.

Отже, відповідно до внесених змін, після 10 квітня 2015 року виплата різниці в зарплаті працівникам митних органів проводитись не може, оскільки не має правової підстави.

Беручи до уваги вищенаведене, вимога ОСОБА_1 стосовно виплати йому доплати з 11.04.2015 року та продовження виплати в подальшому є нормативно необгрунтованою та суперечить постанові Кабінету Міністрів України №597 від 07.08.2013 року Деякі питання оплати праці працівників Міністерства доходів і зборів та його територіальних органів і нормам Постанови №153 від 31.03.2015 року Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань оплати праці, а тому до задоволення не підлягає.

За таких обставин позов підлягає до часткового задоволення.

На підставі ч.2 ст.19 Конституції України, постанови Кабінету Міністрів України від 31 березня 2015 р. № 153 «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань оплати праці», п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 7 серпня 2013 р. № 597 "Деякі питання оплати праці працівників Міністерства доходів і зборів та його територіальних органів", керуючись ст.ст.11, 71, ч.1 ст. 72, ст. 86, ч.4 ст.128, ст.160, ст.162, КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

позов задовольнити частково.

Зобов'язати Івано-Франківську митницю Головного управління ДФС України здійснити перерахунок заробітної плати ОСОБА_1 з урахуванням різниці між заробітною платою, визначеною умовами оплати праці згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 597 від 07.08.2013 року, та розміром заробітної плати, встановленої новими умовами праці, за період з 20.05.2014 року до 10.04.2015 року.

В задоволенні позову в іншій частині відмовити.

Згідно ст.254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення встановлених строків подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Гундяк В.Д.

Постанова складена в повному обсязі 18.11.2015 року.