2- а 1258 /0514\ 2009
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 вересня 2009 року Добропільський міськрайонний суд Донецької області в складі:
Головуючого - судді Тітової Т.А
При секретарі Єфименко Т.В.
За участю представника управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради Жорової Н.А
Розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Добропіллі адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради, Головного управління Державного казначейства України в Донецькій області про стягнення недоотриманих сум,
В с т а н о в и в :
ОСОБА_2 звернувся в суд 15 червня 2009 року з позовом до відповідачів і просить визнати неправомірною відмову Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради виплатити недоотриману суму щомісячної доплати і стягнути на його користь за рахунок коштів Державного бюджету за 2006-2008 роки недоплачену суму 7777, 45 грн.
В обгрунтування вимог позивач зазначив , що його батько ОСОБА_4 був учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, присвоєна 1 категорії , є інвалідом 3 групи. Згідно ст.. 30 п. 6 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на дитину , яка потерпіла від катастрофи, передбачена щомісячна виплата 0,5 мінімальної заробітної плати. За період 2006-2008 років виплати провадились у невідповідних розмірах. Виходячи з мінімальної заробітної плати йому не доплачена вказана сума з такого розрахунку:
З 01.01.2006 по 01. 07.2006 350 х 6 - 19,80 = 2090,20
З 01 07.2006 по 01. 12.2006 375 х 5 - 16,50 = 1858,50
З 01 12.2006 по 01. 04.2007 - 400 х4 - 13,20 = 1586,80
З 01.04.2007 по 01. 07.2007 - 420 х3 23,10 = 1236,90
З 01.07.2007 по 01. 10.2007 - 440 х3 49,50 = 1270,50
З 01.10.2007 по 01. 01.2008 - 460 х3 - 49,50 =1330,50
З 01. 01.2008 по 01. 04.2008 - 515 х3 49,50 = 1495,50
З 01. 04.2008 по 01. 10.2008 - 525 х6 - 49,50 = 3100,50
З 01.10.2008 по 01. 12.2008 545 х3 - 49,50 = 1585.50
____
15554 :2 = 7777,45 грн.
Його звернення до Добропільського УПСЗН з приводу недоплати залишено без задоволення.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_2 участі не приймав. Звернувся з письмовою заявою про розгляд справи за його відсутності, позов підтримує.
Представник Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради Жорова Н.А позов не визнала і пояснила, що позивач знаходиться на обліку в УПСЗН з 28 березня 2006 року, відколи Управлінням провадиться нарахування і виплата щомісячної допомоги. Зазначила, що Законом України від 28 лютого 1991 року № 796-Х11 « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ст. 30 п. 6 передбачена кожній дитині шкільного віку, яка евакуйована із зони відчуження або народилась після 26 квітня 1986 року від батька, який на час настання вагітності матері, має підстави належати до категорії 1 або 2 , або матері, яка на час настання вагітності або під час вагітності має підстави належати до категорії 1 або 2, а також на кожну дитину, яка проживала у зоні безумовного ( обовязкового) відселення з моменту аварії до прийняття постанови про відселення щомісячна виплата 50 відсотків мінімальної заробітної плати незалежно від інших виплат. Посилається на те, що відповідно до статті 62 даного Закону порядок застосування Закону визначається Кабінетом Міністрів України.
Тому на дитину виплати проводились у розмірах , встановлених постановами КМУ № 836 від 26 липня 1996 року « Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та № 649 від 20 квітня 2007 року « Про встановлення розмірів виплат деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Крім того, представник управління посилається на пропущення позивачем
річного строку звернення до суду і на підставі ст..100 КАС України наполягає на відмові у задоволенні позову з цієї підстави.
Представник Головного управління Державного казначейства України в Донецькій області в судовому засіданні був відчутній . Звернувся з клопотання про розгляд справи за його відсутності , позов не визнає.
Вислухавши пояснення представника Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради, дослідивши матеріали справи , суд прийшов до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Встановлено, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 , є дитиною, що постраждала від Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням НОМЕР_1, виданим 3 вересня 1993 року , і він з 28 березня 2006 року знаходиться на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення ( далі УПСЗН) Добропільської міської ради.
Згідно довідки УПСЗН фактичне нарахування та виплата ОСОБА_2 здійснювалась із розрахунку щомісячно з квітня 2006 року по квітень 2007 року 3грн. 30 коп., а з травня 2007 року по грудень 2008 року - 16грн.50 коп. Виплати проводились в розмірах відповідно до постанов КМУ № 836 від 26 липня 1996 року « Про компенсаційні виплати особам, які постраждали від Чорнобильської катастрофи» і № 649 від 20 квітня 2007 року « Про встановлення розмірів виплат деяким категоріям громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Але суд з розміром проведених виплат не погоджується.
Відповідно до ст.. 30 ч. 1 п. 6 Закону України « Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи « потерпілим дітям, зазначеним у п.п. 1-6 статті 27 даного Закону, надаються такі гарантовані державою компенсації та пільги : щомісячна виплата 50 % мінімальної заробітної плати незалежно від інших виплат на кожну дитину шкільного віку, яка евакуйована із зони відчуження або народилася після 26 квітня 1986 року від батька, який на час настання вагітності матері, має підстави належати до категорії 1 або 2, або матері, яка на час настання вагітності або під час вагітності має підстави належати до категорії 1 або 2, а також на дитину, яка проживала в зоні безумовного ( обовязкового ) відселення з моменту аварії до прийняття постанови про відселення .
Розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.
Конституція України в ст.. 8 визначила діючим принцип верховенства права. Конституція має вищу юридичну силу . Закони та інші нормативно - правові акти повинні їй відповідати. Це означає, що нормативно - правові акти , які приймаються Кабінетом Міністрів України повинні відповідати актам вищої юридичної сили.
Згідно ст.. 9 ч. 4 КАС України у разі невідповідності нормативно правового акта Конституції України, закону України суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Керуючись принципом верховенства права та законності, суд при вирішенні спору відповідно до Закону України « Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» вважає, що рішення відповідача щодо відмови виплатити позивачу щомісячну допомогу у визначеному цим Законом розмірі від мінімальної заробітної плати є протиправним .
У 2007 році розмір мінімальної заробітної плати становив: в січні - березні 400 грн., квітні червні 420 грн., в липні - вересні - 440 грн., жовтні грудні 460 грн.
З урахування фактично отриманих позивачем сум на його користь підлягає стягненню недоотримана у 2007 році сума 2657,50 грн. згідно такому розрахунку: з 1 січня до 1 квітня : 200 грн. х 3 9,90 грн.; у квітні : 210 грн. - 5,94 грн.; з 1 травня до 1 липня : 220 грн. х2 - 33 грн.; з 1 липня до 1 грудня : 230 грн. х5 - 82,50 грн.; в грудні 257,50 грн. -16,50 грн.
Законом України № 107- У1 від 28 грудня 2007 року « Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України » розділ 11 п.. 28 були внесені зміни до ст.. 30 п. 6 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», згідно яких порядок і розмір допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Однак рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп\2008 положення п. 28 розділу « Внесення змін до деяких законодавчих актів України « Закону України « Про Державний бюджет України на 2008 рік» визнані такими, що не відповідають Конституції України. Згідно п. 5 рішення КСУ положення Закону України « Про Державний бюджет України на 2008 рік» втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Це означає, що положення ст.. 30 п. 6 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щодо розміру щомісячної допомоги 50 % мінімальної заробітної плати відновлене з 22 травня 2008 ріку.
Мінімальна заробітна плата у 2008 році становила: в січні березні - 515 грн., в квітні вересні - 525 грн., жовтні листопаді - 545 грн., в грудні 605 грн.
Тоді позивачу у 2008 році з 22 травня підлягає стягненню недоплачена сума 1851,35 грн. із такого розрахунку: з 22 травня по 31 травня : 262,50 грн. : 31 х10 16,50 : 31х10; з 1 червня до 1 листопада : 262,50 х5 16,50х5 ; у листопаді 272,50 16,50 ; в грудні 302,50 16,50.
Таким чином, рішення Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради про відмову у нарахуванні та виплаті допомоги позивачу як дитині , яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи , у розмірі , визначеному ст.. 30 п. 6 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 50% мінімальної заробітної плати за 2007 рік та з 22 травня по 31грудня 2008 року є протиправним. Всього у зазначеному періоді недоплачена сума становить 4361грн.01 коп., яка підлягає стягненню на користь позивача з Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради.
Вимоги ОСОБА_2 про стягнення щомісячної допомоги за 2006 рік задоволенню не підлягають у звязку з тим, що дія п. 6 ч. 1 ст. 30 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» була зупинена в частині виплати компенсацій і допомоги у розмірах відповідно до мінімальної заробітної плати на 2006 рік згідно з п. 37 ст. 77 Закону України № 3235-1У
Від 20 грудня 2005 року « Про Державний бюджет України на 2006 рік». До теперішнього часу питання щодо конституційності зупинення дії закону Конституційним Судом України не розглядалось, а зупинення дії закону не дає право на його застосування.
Суд не погоджується з доводами відповідача Управління праці та соціального захисту населення Добропільскої міської ради про те, що до спірних відносин слід застосовувати положення ст.. 99 КАС України щодо річного строку звернення до суду. Вважає, що згідно ст.. 268 ЦК України на дані правовідносини , повязані з вимогами про компенсацію у звязку з ушкодженням здоров»я , позовна давність не розповсюджується.
Відповідно до ст.. 30 п. 6 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.. ст..11, 71, 158- 163 КАС України, суд
П ос т а н о в и в :
Визнати протиправною відмову Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради у виплаті ОСОБА_2 недоотриманої суми щомісячної виплати за період з 1 січня 2007 року по 31грудня 2007 року і з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради р\р 35218063001528 банк ГУДКУ в Донецькій області МФО 834016 ЄДРПОУ 25954002 по КПКВ 2501210 « Компенсація сім»ям з дітьми та видатки на безплатне харчування дітей, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи « КЕКВ 1341 « Виплата пенсій та допоміг» за рахунок коштів державного бюджету на користь ОСОБА_2 4361 грн. 01 коп. недоотриманої суми щомісячної виплати за період з 1 січня 2007 року по 31 грудня 2007 року і з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року.
Стягнути з державного бюджету на користь ОСОБА_2 відшкодування судових витрат на сплату судового збору 1,90 грн.
В іншій частині позову відмовити.
На постанову може бути подана апеляція в Донецький апеляційний суд через даний суд протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів у зазначеному порядку.
Суддя Тітова Т.А