ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 листопада 2015 року м. Київ К/800/14206/15
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Черпака Ю.К. (судді-доповідача), Головчук С.В., Ліпського Д.В.,розглянувши в попередньому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Академії Сухопутних військ ім. Гетьмана Петра Сагайдачного до Виконавчої дирекції Львівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування рішення,
за касаційною скаргою Академії Сухопутних військ ім. Гетьмана Петра Сагайдачного на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2015 року,
встановив:
У січні 2013 року Академія Сухопутних військ ім. Гетьмана Петра Сагайдачного (далі-Академія) пред'явила позов до Виконавчої дирекції Львівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати (далі - Фонд) про визнання протиправним та скасування рішення від 27.12.2012 р. № 391 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності у частині, за наслідками якої підлягають поверненню кошти в сумі 5903,81 грн (неправомірно виплачена сума страхових коштів 3935,87 грн та сума штрафу за порушення порядку використання страхових коштів 1967,94 грн).
Позов обґрунтувала тим, що приймаючи оскаржуване рішення, відповідач дійшов помилкового висновку щодо наявності порушень з боку позивача при обчисленні середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат допомоги по вагітності і пологах ОСОБА_5 та ОСОБА_6
Постановою Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 13 листопада 2014 року позов задоволено: визнано протиправним та скасовано рішення від 27.12.2012 р. № 391 виконавчої дирекції Львівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності у частині, за наслідками якої підлягають поверненню до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності кошти в сумі 5903,81 грн.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2015 року скасовано постанову суду першої інстанції та прийнято нову постанову, якою в задоволенні позову відмовлено.
У касаційній скарзі Академія просить скасувати судове рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі постанову суду першої інстанції. Посилається на те, що розрахунок середньої заробітної плати працівників для розрахунку страхових виплат проведено у повній відповідності з вимогами Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 р. № 1266 (далі - Порядок).
В запереченні на касаційну скаргу відповідач зазначив про необґрунтованість її доводів, просить залишити судове рішення апеляційної інстанції без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.
Судами встановлено, що Академія перебуває на обліку у виконавчій дирекції Львівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності як страхувальник.
Відповідачем проведено планову перевірку Академії щодо правильності нарахування та використання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за період з 01 жовтня 2011 року по 30 вересня 2012 року, за результатом якої складено акт від 30.11.2012 р. № 569. Перевіркою встановлено, зокрема, що при обчисленні середньої заробітної плати для забезпечення ОСОБА_5 та ОСОБА_6 допомогою по вагітності і пологах позивачем до розрахунку включено авансові платежі за наступний місяць, тобто включено заробітну плату за фактично не відпрацьований час, з якої не сплачені страхові внески.
На підставі акта перевірки, відповідно до пункту 6 частини першої статті 28, статті 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» директором виконавчої дирекції Львівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності прийнято рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності від 27.12.2012 р. № 398, яким визначено суму витрат, здійснених з порушенням порядку використання страхових коштів, яка підлягає поверненню Фонду, в розмірі 4011,13 грн та застосовано 2005,56 грн штрафних санкцій за порушення порядку використання страхових коштів Фонду.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд апеляційної інстанції виходив з того, що відповідачем правильно визначено, що розрахунковими періодами для обчислення середнього заробітку при призначенні допомоги по вагітності та пологах для ОСОБА_5 є вересень та грудень 2011 року та для ОСОБА_6 є вересень, жовтень, листопад 2011 року, в яких сплачено страхові внески.
Колегія суддів погоджується із вказаним висновком суду апеляційної інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 6 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, підлягають особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту).
Згідно з частиною першою статті 38 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами.
Відповідно до статті 39 цього Закону допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу), обчисленої відповідно до статті 53 цього Закону, і не залежить від страхового стажу.
Як встановлено статтею 53 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», при обчисленні середньої заробітної плати (доходу) для забезпечення допомогою по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах враховуються всі види заробітної плати (доходу) в межах граничної суми місячної заробітної плати (доходу) за відпрацьований час, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, відповідно до статті 21 цього Закону.
Пунктами 3, 5 Порядку передбачено, що розрахунковим періодом, за який обчислюється середня заробітна плата (дохід) для розрахунку страхових виплат (крім страхування на випадок безробіття) та оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця, є період роботи за останнім основним місцем роботи (зайняття підприємницькою діяльністю) перед настанням страхового випадку, протягом якого застрахована особа працювала та сплачувала страхові внески або за неї сплачувалися страхові внески.
Місяці розрахункового періоду (з першого до першого числа), в яких застрахована особа не працювала з поважних причин (тимчасова непрацездатність, відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами, відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком), виключаються з розрахункового періоду.
Відповідно до пункту 5 Порядку якщо застрахована особа працювала та сплачувала страхові внески або за неї сплачувалися страхові внески менш як 6 календарних місяців, середня заробітна плата (дохід, грошове забезпечення) обчислюється за фактично відпрацьовані календарні місяці (з першого до першого числа), в яких сплачено страхові внески.
Календарний місяць - це відповідний місяць року за календарем, починаючи з першого по останній день кожного місяця у календарному році (який становить період з 01 січня по 31 грудня).
Пунктом 7 Порядку встановлено, що середня заробітна плата (грошове забезпечення) застрахованої особи обчислюється виходячи з нарахованої заробітної плати за видами виплат, що включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати (у тому числі в натуральній формі), які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України «Про оплату праці» (грошового забезпечення, розмір якого визначається згідно з нормативно-правовими актами, що регулюють порядок та умови його виплати), та підлягають обкладанню податком з доходів фізичних осіб, не враховуючи передбачені законодавством пільги щодо сплати зазначеного податку чи суми, на які цей дохід зменшується, з яких сплачувалися страхові внески до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Пунктом 14 Порядку передбачено, що середньоденна заробітна плата для розрахунку допомоги по вагітності та пологах обчислюється шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період заробітної плати, з якої сплачувалися страхові внески, на кількість календарних днів за розрахунковий період (без урахування календарних днів, не відпрацьованих з поважних причин: тимчасова непрацездатність, відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами, відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком).
Таким чином, до розрахунку виплат за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності включається заробітна плата, що визначена відповідно до Закону України «Про оплату праці», за фактично відпрацьовані календарні місяці (з першого до першого числа), обкладена податком з доходів фізичних осіб, та з якої сплачено страхові внески.
Як видно з матеріалів справи, страховий стаж ОСОБА_5 та ОСОБА_6 до настання страхового випадку становив менше шести місяців, але більше одного місяця, а тому для розрахунку їх середнього заробітку при обчисленні допомоги по вагітності і пологах потрібно враховувати заробітну плату за фактично відпрацьовані календарні місяці (з першого до першого числа), в яких сплачено страхові внески.
Отже, відповідачем правильно визначено, що розрахунковими періодами для обчислення середнього заробітку при призначенні допомоги по вагітності та пологах для ОСОБА_5 є вересень та грудень 2011 року та для ОСОБА_6 є вересень, жовтень, листопад 2011 року, в яких сплачено страхові внески, як того вимагають положення Порядку.
Однак включення авансових платежів за наступний місяць, виплачених у грудні 2011 року ОСОБА_5 та листопаді 2011 року ОСОБА_6, до складу середньої заробітної плати для розрахунку страхових виплат позивачем здійснено невірно, оскільки враховано заробітну плату за фактично не відпрацьований час, з якої не сплачені страхові внески, що суперечить нормам Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням».
За наведених обставин, враховуючи викладене, позовні вимоги задоволенню не підлягають, оскільки виконавчою дирекцією Львівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності правомірно прийнято рішення від 27.12.2012 р. № 391 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності в частині повернення неправомірно витрачених страхових коштів в сумі 3935,87 грн та застосування штрафних санкцій за порушення порядку використання страхових коштів у розмірі 1967,94 грн.
Доводи касаційної скарги не спростовують висновків судів першої та апеляційної інстанцій і не дають підстав вважати, що судове рішення ухвалено з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Касаційну скаргу Академії Сухопутних військ ім. Гетьмана Петра Сагайдачного відхилити, а постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2015 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та оскарженню не підлягає.
Судді:Черпак Ю.К. Головчук С.В. Ліпський Д.В.