ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 листопада 2015 року м. Київ К/800/62919/14
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Бутенка В.І (доповідач), Заїки М.М., Олексієнка М.М.,
провівши в порядку касаційного провадження попередній розгляд адміністративної справи за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «НВО «Промвпровадження» (далі - ТОВ «НВО «Промвпровадження») до Управління державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті у м. Києві (далі - Управління Укртрансінспекції у м. Києві) про визнання протиправним та скасування постанов,
в с т а н о в и в:
У березні 2014 року позивач звернувся до суду із вказаним позовом, в якому просив визнати протиправними і скасувати постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу: №005950 від 25.11.2013 року; №005951 від 25.11.2013 року; №005952 від 25.11.2013 року; №005953 від 25.11.2013 року; №005954 від 25.11.2013 року; №007332 від 02.09.2013 року; №007333 від 02.09.2013 року; №007266 від 29.08.2013 року.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 травня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 18 листопада 2014 року, позов задоволено частково.
Визнано протиправними та скасовано постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу: № 005950 від 25.11.2013 року; № 005951 від 25.11.2013 року; № 005952 від 25.11.2013 року; № 005953 від 25.11.2013 року; №005954 від 25.11.2013 року; № 007333 від 02.09.2013 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
В касаційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судами першої і апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення цих судів і ухвалити нове рішення про задоволення позову в повному обсязі.
Колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ТОВ «НВО «Промвпровадження» зареєстроване як юридична особа, здійснює діяльність по наданню послуг по перевезенню вантажів вантажним автомобільним транспортом, використовує працю найманих працівників.
Під час проведення державними інспекторами Управління Укртрансінспекції у м. Києві перевірок встановлено, що водії, які керували транспортними засобами марки SCANIA AA 6052 ММ, SCANIA АА 6861 МБ, SCANIA Р. 380 АА 6124 ІР, SCANIA АА 5243 НХ, що належать ТОВ «НВО «Промвпровадження», не мали усіх документів, необхідних для виконання вантажних перевезень. Зокрема, у водіїв транспортних засобів на момент перевірки були відсутні протоколи перевірки та адаптації тахографів до транспортних засобів, дозвіл на рух автомобільними дорогами України з перевищенням вагових обмежень, не оформлено щоденні реєстраційні листки режиму праці та відпочинку водія транспортного засобу.
В період з 29.08.2013 року по 25.11.2013 року Управлінням Укртрансінспекції у м. Києві по відношенню до позивача прийнято вісім постанов про застосування адміністративного-господарського штрафу на загальну суму 13600 грн. згідно абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» (далі - Закон №2344-III).
Статтею 6 Закону №2344-III передбачено, що державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України. Державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Відповідно до ст. 48 Закону №2344-III автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством України.
У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень, які здійснюються на договірних умовах чи для власних потреб, обов'язковим документом є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами.
Пунктом 6.1 Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 07.06.2010 року № 340 (зі змінами і доповненнями), встановлено, що вантажні автомобілі з повною масою понад 3,5 тонн повинні бути обладнані діючими та провіреними тахографами.
Абзацом 3 ч. 1 ст. 60 Закону №2344-III визначено відповідальність автомобільних перевізників за порушення законодавства про автомобільний транспорт: за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, застосовується штраф у розмірі сто неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно пунктів 2, 4 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року № 1567 (далі - Порядок), державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб'єктів господарювання, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України; державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок.
Рейдова перевірка транспортних засобів проводиться, зокрема, на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах, місцях вантаження та розвантаження вантажних автомобілів. Під час проведення рейдової перевірки перевіряється, зокрема, наявність визначених статтями 39 і 48 Закону №2344-III документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом, додержання водієм режиму праці та відпочинку. Рейдова перевірка проводиться групою посадових осіб у кількості не менше як дві особи відповідно до завдання на перевірку. У разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3 (пункти 14-16 та 21 Порядку).
Колегія суддів погоджується з висновком судів першої та апеляційної інстанцій щодо скасування постанов про застосування адміністративно- господарських штрафів за не оформлення протоколів перевірки та адаптації тахографа, оскільки позивачем було надано належні докази оформлення протоколів перевірки та адаптації тахографів до транспортних засобів.
Матеріали справи не містять будь-яких доказів, які б свідчили про протиправність прийняття контролюючим органом постанов про застосування адміністративно-господарського штрафу: №007332 від 02.09.2013 року, згідно якої позивачем не оформлено дозвіл на рух автомобільними дорогами України з перевищенням вагових обмежень; №007266 від 29.08.2013 року, згідно якої позивачем не оформлено щоденні реєстраційні листки режиму праці та відпочинку водія транспортного засобу, а тому колегія суддів вважає правильним висновок судів попередніх інстанції щодо відмови в задоволенні частини позовних вимог щодо скасування зазначених постанов.
Враховуючи усі обставини справи, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про часткове задоволення позовних вимог, оскільки ці вимоги підтверджені встановленими обставинами справи і наявними в матеріалах справи доказами.
Доводи касаційної скарги зроблених цими судами висновків не спростовують, а тому підстав для скасування чи зміни оскаржених судових рішень не вбачається.
Керуючись ст.ст. 220, 2201, 223, 224, 230, 231 КАС України, суд -
у х в а л и в:
Касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «НВО «Промвпровадження» залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 травня 2014 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 18 листопада 2014 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та оскарженню не підлягає.
С у д д і : В.І. Бутенко
М.М. Заїка
М.М. Олексієнко