Ухвала суду № 53644925, 09.11.2015, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.11.2015
Номер справи
813/2482/14
Номер документу
53644925
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 листопада 2015 року Справа № 876/8360/14

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Пліша М.А.,

суддів Шинкар Т.І., Ільчишин Н.В.,

за участю секретаря судового засідання Федак С.Р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційні скарги головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Міністерства доходів і зборів України та головного управління Міндоходів у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 11 серпня 2014 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства доходів і зборів України, головного управління Міндоходів у Львівській області третя особа головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання наказу, дій та бездіяльності протиправними та зобов'язання до вчинення дій,-

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувся в суд першої інстанції з адміністравтиним позовом до Міністерства доходів і зборів України, головного управління Міндоходів у Львівській області третьої особи головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області в якому просив, з урахуванням уточнень визнати неправомірним наказ Державної податкової адміністрації у Львівській області від 10 лютого 2003 року № 52-0 та бездіяльність ДПА у Львівській області, яка виразилась: у не нарахуванні та не виплаті належної йому заборгованості по щомісячній доплаті відповідно до пункту 5 «г» Постанови Кабінету Міністрів України від 31 грудня 1996 року № 1592 «Про умови оплати праці працівників органів державної податкової служби», у не перерахуванні та не виплаті належної йому грошової допомоги при звільненні; у не направленні матеріалів до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області для перерахунку призначеної йому раніше пенсії з врахуванням щомісячної доплати відповідно до пункту 5 «г» Постанови Кабінету Міністрів України від 31 грудня 1996 року № 1592 «Про умови оплати праці працівників органів державної податкової служби», визнати за ОСОБА_1 право на отримання в 2003 році місячної пенсійної доплати в розмірі - 49 %, в 2004-2005 роках в розмірі -50% суми пенсії, яка могла би бути нарахована відповідно до розпорядження ДПА у Львівській області за № 27 від 15.03.2000 року, визнавши протиправною бездіяльність ДПА у Львівській області у не проведенні такого нарахування та виплати за вказаний період часу, зобов'язати Державну податкову адміністрацію у Львівській області нарахувати та виплатити йому заборговану пенсійну доплату за 2003 р., 2004 р., та січень 2005 року відповідно до пункту 5 «г» Постанови Кабінету Міністрів України від 31 грудня 1996 року №1592 «Про умови оплати праці працівників органів державної податкової служби» так, як у нього немає відповідної кваліфікації, зобов'язати Державну податкову адміністрацію у Львівській області провести перерахунок та виплату належної йому заборгованої вихідної допомоги з врахуванням щомісячної доплати в розмірі 50% відповідно до пункту 5 «г» Постанови Кабінету Міністрів України від 31 грудня 1996 року № 1592 «Про умови оплати праці працівників органу державної податкової служби», так як у нього немає відповідної кваліфікації, зобов'язати Державну податкову адміністрацію у Львівській області нарахувати та виплатити йому заборговану різницю недоотриманої пенсії з врахуванням щомісячної доплати в розмірі 50% відповідно до пункту 5 «г» Постанови Кабінету Міністрів України від 31.12.1996 року № 1592 «Про умови оплати праці працівників органів державної податкової служби»,так як у нього немає відповідної кваліфікації, зобов'язати Державну податкову адміністрацію у Львівській області подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області матеріали для перерахунку раніше призначеної йому пенсії з врахуванням щомісячної доплати в розмірі 50% відповідно до пункту 5 «г» Постанови Кабінету Міністрів України від 31 грудня 1996 року № 1592 «Про умови оплати праці працівників органів державної податкової служби».

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 11 серпня 2014 року позовні вимоги задоволено частково, визнано протиправним та скасовано наказ державної податкової адміністрації у Львівській області від 10 лютого 2003 року № 52-0 «По особовому складу УПМ ДПА Львівській області» в частині зупинення виплати по п.5 «г» Постанови Кабінету Міністрів України від 31 грудня 1996 року № 1592 «Про умови оплати праці працівників органів державної податкової служби» щомісячної доплати від суми пенсії підполковнику податкової міліції ОСОБА_1, старшому слідчому в особливо важливих справах відділення розслідування кримінальних справ слідчого відділу податкової міліції ДПА у Львівській області та визнати протиправною бездіяльність ДПА у Львівській області, яка полягає: у не нарахуванні та не виплаті належної ОСОБА_1 заборгованості по щомісячній доплаті відповідно до пункту 5 «г» Постанови Кабінету Міністрів України від 31 грудня 1996 року № 1592 «Про умови оплати праці працівників органів державної податкової служби»; у неперерахуванні та невиплаті належної ОСОБА_1 грошової допомоги при звільненні відповідно до пункту 5 «г» Постанови Кабінету Міністрів України від 31 грудня 1996 року № 1592 «Про умови оплати праці працівників органів державної податкової служби»; у не направленні матеріалів до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області для перерахунку призначеної ОСОБА_1 раніше пенсії з врахуванням щомісячної доплати відповідно до пункту 5 «г» Постанови Кабінет Міністрів України від 31 грудня 1996 року № 1592 «Про умови оплати праці працівників органів державної податкової служби».

Зобов'язано головне управління Міністерства доходів і зборів України у Львівській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 заборговану доплату від суми пенсії за 2003 р., 2004 р., та січень 2005 року відповідно до пункту 5 «г» Постанови Кабінету Міністрів України від 31 грудня 1996 року № 1592 «Про умови оплати праці працівників органів державної податкової служби», провести перерахунок та виплату належної ОСОБА_1 суму заборгованої вихідної допомоги, з врахуванням щомісячної доплати від суми пенсії, в розмірі 50% - відповідно до пункту 5 «г» Постанови Кабінету Міністрів України від 31 грудня 1996 року № 1592 «Про умови оплати праці працівників органів державної податкової служби», направити до головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області матеріали для перерахунку раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії, з врахуванням щомісячної доплати від суми пенсії , в розмірі 50%- відповідно до пункту 5 «г» Постанови Кабінету Міністрів України від 31 грудня 1996 року № 1592 «Про умови оплати праці працівників органів державної податкової служби». У задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Міністерство доходів і зборів України та головне управління Міндоходів у Львівській області оскаржили його в апеляційному прядку, вважають, що постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права.

В апеляційній скарзі головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зазначає, що позов не підлягає до задоволення у зв'язку з пропуском позовної давності звернення до суду, оскільки відповідно до ч.2 ст.99 КАС України (в редакції, чинній на момент подання позову) для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Відповідно до ст.100 КАС України (в редакції, чинній на момент подання позову) пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін. Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області на цьому наполягало. Крім того, судом при постановленні рішення від 11.08.2014 року не досліджувалось кожну позовну вимогу окремо на строк давності, так як позивач просив визнати неправомірним наказ Державної податкової адміністрації у Львівській області від 10.02.2003 року №52-0, яку і задоволено рішенням суду, хоча згідно норм чинного законодавства строк оскарження наказу становить в межах місяця.

Також апелянт зазначає, що при винесенні рішення судом не враховано, що функції з призначення і виплати пенсій військовослужбовцям силових відомств передані органам Пенсійного фонду з 01.01.2007 р. відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік». Пенсійний фонд не є правонаступником силових органів щодо зобов'язань, які виникли до 01.01.2007 року.

Згідно з підпунктом 1 «г» пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 грудня 1996 р. №1592 «Про умови оплати праці працівників органів державної податкової служби», надано право керівникам органів державної податкової служби у межах встановлених фондів оплати праці та граничної чисельності працюючих установлювати особам рядового і начальницького складу податкової міліції, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їхньою згодою та в інтересах справи на службі, щомісячну доплату в розмірі від 25 до 50 відсотків суми пенсії, яка б могла бути їм нарахована.

Тобто, вказаною Постановою надано керівникам право, а не обов'язок установлювати такі доплати. При цьому дані доплати установлюються у межах установлених фондів оплати праці та граничної чисельності працюючих і не є сталими, а в межах від 25 до 50 відсотків суми пенсії, яка б могла бути їм нарахована.

Відповідно до наказу Державної податкової адміністрації у Львівській області від 10.02.2003 р. № 52-0 ОСОБА_1 призупинена виплата по п.5 «г» постанови Кабінету Міністрів України № 1592 від 31.12.1996 р. щомісячної доплати від суми пенсії особам начальницького складу податкової міліції з 01.01.2003 р. Наказом ДПА України від 27.12.2002 р. №188-ф затверджено виплачувати з 01.01.2003 р. особам начальницького складу податкової міліції надбавку за особливі умови служби, професійний ризик, кваліфікацію та виконання особливо важливих завдань у розмірі 100% грошового забезпечення та зобов'язано голів обласних ДПА з метою повного забезпечення виплати вказаної надбавки переглянути надбавки і доплати працівникам органів державної податкової служби та встановити їх виключно за умови фінансового забезпечення. Отже, з врахуванням цього, наказом ДПА у Львівській області від 10.02.2003 р. №52-о було призупинено виплату щомісячної доплати від суми пенсії відповідно по згаданої Постанови Уряду.

Твердження суду першої інстанції, про те, що передбачено лише право керівників органів державної податкової служби в межах встановлених фондів оплати праці та граничної чисельності працюючих встановлювати мінімальний, середній або максимальний розмір вищевказаних виплат, а не визначати право особи на отримання такої виплати, безпідставне та необгрунтоване, бо як зазначалося вище, відповідно до вказаної вище Постанови надано право керівникам органів державної податкової служби у межах встановлених фондів оплати праці та граничної чисельності працюючих установлювати особам рядового і начальницького складу податкової міліції, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їхньою згодою та в інтересах справи на службі, щомісячну доплату в розмірі від 25 до 50 відсотків суми пенсії, яка б могла бути їм нарахована, тобто, у Постанові чітко зазначено про надання керівникам права, а не обов'язку установлювати такі доплати.

Безпідставним є твердження суду про те, що щомісячна доплата в розмірі від 25 до 50 відсотків суми пенсії, яка б могла бути нарахована працівникові в разі виходу на пенсію є додатковим видом грошового забезпечення, з якого обраховується пенсія.

Відповідно до п.7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членів їх сімей» (далі Постанова-393) (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: окладу за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; окладу за військове або спеціальне звання; процентної надбавки за вислугу років; додаткових видів грошового забезпечення, що надаються щомісяця (надбавки за вчене звання і науковий ступінь, кваліфікацію та умови служби). Зазначена постанова містить вичерпний перелік додаткових видів грошового забезпечення, з яких обчислюється пенсія.

Отже, щомісячна доплата в розмірі від 25 до 50 відсотків суми пенсії, яка б могла бути нарахована позивачеві, запроваджена Постановою-1592, не відноситься до додаткових видів грошового забезпечення, що включаються при обчисленні пенсії, оскільки це є частина пенсії, тому відповідно пенсія в обрахунок пенсії не включається.

Крім того, відповідно до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Рішенням суду, зобов'язано Головне управління Міністерства доходів і зборів України у Львівській області направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області матеріали для перерахунку раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії, з врахуванням щомісячної доплати від суми пенсії, в розмірі 50% - відповідно до пункту 5 «г» Постанови Кабінету Міністрів України від 31 грудня 1996 року № 1592 «Про умови оплати праці працівників органів державної податкової служби».

Натомість, при винесенні рішення судом не враховано ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», оскільки усі призначені за вказаним Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

У зв'язку з зазначеним просить скасувати постанову Львівського окружного адміністративного суду від 11.08.2014 р. та постановити нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити.

Міністерство доходів і зборів України та головне управління Міндоходів у Львівській області в апеляційній скарзі зазначає, що згідно п. 5 «г» Постанови Кабінету Міністрів України від 31.12.96р. №1592 «Про умови оплати праці працівників органів державної податкової служби», керівникам органів державної податкової служби у межах установлених фондів оплати праці та граничної чисельності працюючих надано право установлювати особам рядового і начальницького складу податкової міліції, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їхньою згодою та в інтересах справи на службі, щомісячну доплату в розмірі від 15 до 50 відсотків суми пенсії, яка б могла бути їм нарахована.

Розпорядженням Голови ДПА у Львівській області від 15.03.2000 року №27, на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 31.12.96р. №1592 встановлено з 01.01.2000 року особам рядового і начальницького складу податкової міліції, які мають право на пенсію за вислугою років і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі щомісячну доплату в розмірі від 25 до 50 відсотків суми пенсії, яка могла б бути їм нарахована, в залежності від строків служби. Наказом ДПА у Львівській області від 15.06.2000 р. №179-0 позивачу була встановлена щомісячна доплата у відсотках від належної суми пенсії відповідно до вислуги років згідно п.5 «г» Постанови КМ України від 31.12.1996 р. №1592 «Про умови оплати праці працівників органів державної податкової служби» (із наступними змінами і доповненнями) у розмірі 40 відсотків та виплачувалась до 01.01.2003 року. Наказом ДПА України від 27.12.2002 р. №188-ф затверджено виплачувати з 01.01.2003 р. особам начальницького складу податкової міліції надбавку за особливі умови служби, професійний ризик, кваліфікацію та виконання особливо важливих завдань у розмірі 100 відсотків грошового забезпечення. п.1 зазначеного наказу). Крім того, згідно п.3 наказу ДПА України від 27.12.2002 №188-ф голів обласних ДПА з метою повного забезпечення виплати вказаної надбавки зобов'язано переглянути надбавки і доплати працівникам органів державної податкової служби (за високі досягнення у праці, за роботу в умовах режимних обмежень, доплати від суми пенсії та ін.) та встановити їх виключно за умови фінансового забезпечення.

На виконання вище вказаних вимог наказу ДПА України від 27.12.2002р. №188-ф наказом ДПА у Львівській області від 10.02.2003р. №52-о з 01.01.2003р. позивачу призупинено виплату щомісячної доплати згідно п.5 «г» Постанови КМ України від 31.12.1996 р. № 1592 «Про умови оплати праці працівників органів державної податкової служби».

15.12.2003р. позивачем подано рапорт голові ДПА у Львівській області, в якому зазначено, що ОСОБА_1 із запропонованою посадою старшого слідчого СВ ПМ ДПА у Львівській області - згідний. Наказом ДПА у Львівській області від 30.12.2003 р. №604 «По особовому складу УПМ ДПА у Львівській області» призначено підполковника податкової міліції ОСОБА_1 на посаду старшого слідчого відділення розслідування кримінальних справ слідчого відділу податкової міліції ДПА у Львівській області із зазначенням посадового окладу та щомісячних доплат до заробітної плати, увільнивши від посади старшого слідчого в особливо важливих справах відділення розслідування кримінальних справ слідчого відділу податкової міліції ДПА у Львівській області, з 22 грудня 2003 року. В даному наказі щомісячна доплата згідно п.5 «г» постанови КМ України від 31.12.1996 р. № 1592 «Про умови оплати праці працівників органів державної податкової служби» не встановлена.

При та після призначення позивача на нижчу посаду подання про встановлення пенсійної надбавки згідно п.5 «г» Постанови КМ України від 31.12.1996 р. № 1592 «Про умови оплати праці працівників органів державної додаткової служби» було відсутнє і керівництвом ДПА у Львівській області не розглядалось, тому і не було встановлено, оскільки п.5 «г» надано право керівникам органів державної податкової служби у межах установлених фондів оплати праці та граничної чисельності працюючих установлювати особам рядового і начальницького складу податкової міліції, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їхньою згодою та в інтересах справи на службі, щомісячну доплату в розмірі від 25 до 50 відсотків суми пенсії, яка б могла бути їм нарахована.

Міністерство доходів і зборів України не погоджується із твердженням суду про те, що відповідно до Розпорядження ДПА у Львівській області №27 позивачу ОСОБА_1 пенсійна надбавка повинна становити в 2003 році, 2004 році - та в січні 2005 року - 50%, оскільки дане розпорядження розроблене з метою впорядкування виплат надбавки до посадового окладу, встановлення єдиного підходу до виплат у всіх структурних підрозділах інспекцій ДПА у Львівській області. Враховуючи, що на час встановлення Позивачу надбавки вислуга років становила 25 років, в результаті цього йому встановлена надбавка в розмірі 40%. Дана диференціація не передбачає наростаючого підсумку щодо встановлення надбавок в залежності від наростаючої вислуги років.

Міністерство доходів і зборів України також не погоджується із твердженням суду про те, що відповідно до вимог ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» вказана доплата повинна враховуватись при розрахунку розміру призначеної пенсії, оскільки відповідно до п.7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.92 №393 « Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» ( в редакції станом на час звільнення позивача), пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: окладу за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; окладу за військове або спеціальне звання; процентної надбавки за вислугу років; додаткових видів грошового забезпечення, що надаються щомісяця (надбавки за вчене звання і науковий ступінь, кваліфікацію та умови служби).

Міністерство доходів і зборів України не погоджується із висновком суду щодо зобов'язати відповідача (Головне управління Міндоходів у Львівській області) провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 заборгованої вихідної допомоги з врахуванням щомісячної доплати в розмірі 50% відповідно до п.5 «г» Постанови Кабінету Міністрів України №1592», оскільки відповідно до роз'яснення Міністерства праці та соціальної політики України, наданого листом від 27.06.06 р. №022-16-13 «Щодо перерахунку пенсій особам начальницького складу податкової міліції» (в матеріалах справи), грошова допомога при звільненні є одноразовою виплатою і залежить від строку календарної служби та грошового забезпечення, обчислених на момент звільнення зі служби і перерахунку не підлягає. Зважаючи на наведене, розрахунок вихідної допомоги при звільнення позивача здійснений із врахуванням видів додаткового грошового забезпечення позивача на день звільнення.

Враховуючи зазначене, просять скасувати постанову Львівського окружного адміністративного суду від 11.08.14 р. та постановити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.

Заслухавши суддю доповідача, вивчивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги задоволенню не підлягають з наступних міркувань.

Судом першої інстанції встановлено, що Наказом Державної податкової адміністрації у Львівській області від 31 січня 2005 року № 42- 0 згідно з Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ та Постановою Кабінету Міністрів України від 30.10.1998 року № 1716 «Про проходження служби особами начальницького складу податкової міліції та обчислення вислуги років, призначення пенсії і грошової допомоги» підполковника податкової служби ОСОБА_1, старшого слідчого відділення розслідування кримінальних справ слідчого відділу податкової міліції ДПА у Львівській області було звільнено у відставку за ст.65 п.«А». Вислуга років на день звільнення в календарному обчисленні становила 30 років 04 місяці 16 днів , у пільговому розрахунку - 40 років 02 місяці 13 днів.

Наказом ДПА у Львівській області № 179-0 від 15 червня 2000 року ОСОБА_1 встановлена щомісячна доплата відповідно до п.5 «г» постанови Кабінету Міністрів України № 1592 від 31.12.1996 року «Про умови оплати праці працівників органів державної податкової служби» в розмірі 40 %, яка виплачувалась до 01.01.2003 року.

Розглядаючи спір, судом першої інстанції вірно враховано, що згідно пункту 5 «г» постанови Кабінету Міністрів України від 31.12.1996 року № 1592 «Про умови оплати праці працівників органів державної податкової служби» надано право керівникам органів державної податкової служби у межах установлених фондів оплати праці та граничної чисельності працюючих установлювати особам рядового і начальницького складу податкової міліції, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їхньою згодою та в інтересах справи на службі, щомісячну доплату в розмірі від 25 до 50 відсотків суми пенсії, яка б могла бути їм нарахована. Відповідно до ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та. деяких інших осіб» (в редакції, чинній станом на 31.12.2005 року) вказана доплата повинна враховуватись при розрахунку розміру призначеної пенсії.

Відповідно до п.7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» (із змінами і доповненнями) пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: окладу за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; окладу за військове або спеціальне звання; процентної надбавки за вислугу років; додаткових видів грошового забезпечення, що надаються щомісяця (надбавки за вчене звання і науковий ступінь, кваліфікацію та умови служби). Тому суд вірно вважав, що щомісячна доплата в розмірі від 25 до 50 відсотків пенсії, яка б могла бути нарахована працівникові у разі виходу на пенсію, є додатковим видом грошового забезпечення, що надається щомісяця (надбавкою за умови служби, оскільки виплачується винятково працівникам, які мають право на пенсію за вислугу років із законодавством і залишені за їхньою згодою та в інтересах справи на службі), а відтак, на момент звільнення ОСОБА_1 зі служби належала до виду грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія.

При цьому, судом вірно враховано, що згідно п.8 постанови Пленуму Верховного Суду України № 13 від 24.12.1999 року «Про практику застосування судами законодавства про оплату праці», при вирішенні спорів про виплату премій, винагороди за підсумками роботи за рік чи вислугу років, надбавок і доплат необхідно виходити з нормативно-правових актів, якими визначено умови та розмір цих виплат. Працівники, на які поширюються зазначені нормативно-правові акти, можуть бути позбавлені таких виплат (або розмір останніх може бути зменшено) лише у випадках і за умов, передбачених цими актами. З мотивів відсутності коштів у проведенні вказаних виплат може бути відмовлено в тому разі, коли вони обумовлені в зазначених актах наявністю певних коштів чи фінансування. Таким чином, відсутність коштів може бути підставою для невиплати надбавки лише у разі, коли така підстава передбачена в самому нормативному акті, який регулює порядок її призначення і виплати.

У суді першої інстанції податковим органом не наведено підстав для невиплати позивачу надбавки, встановленої п.5 «г» постанови Кабінету Міністрів України від 31.12.1996 року № 1592 . Навпаки, згідно інформації про витрачання коштів по КЕКВ 1112 з розбивкою по видах, вбачається, що ДПА у Львівській області виділялись кошти на виплату доплат від суми пенсії згідно Постанови КМУ № 1592, а саме : у 2004 р.-9248 грн., у 2005 р.-9530,16 грн., у 2006 р.-19228,38 грн.

Суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, про те, що необхідно скасувати наказ Державної податкової адміністрації у Львівській області від 10 лютого 2003 року № 52-0 «По особовому складу УПМ ДПА у Львівській області» в частині зупинення виплати по п.5 «г» Постанови Кабінету Міністрів України від 31 грудня 1996 року № 1592 «Про умови оплати праці працівників органів державної податкової служби» щомісячної доплати від суми пенсії підполковнику податкової міліції ОСОБА_1, старшому слідчому в особливо важливих справах відділення розслідування кримінальних справ слідчого відділу податкової міліції ДПА у Львівській області.

Крім того, суд першої інстанції правильно вважав, що слід визнати неправомірною бездіяльність Головного управління Міністерства доходів і зборів у Львівській області, яка виразилась: у не нарахуванні та не виплаті належної ОСОБА_1 заборгованості по щомісячній доплаті відповідно до пункту 5 «г» Кабінету Міністрів України від 31.12.1996 року № 1592 «Про умови оплати праці працівників органів державної податкової служби»; у неперерахуванні та невиплаті належної ОСОБА_1 в повному розмірі грошової допомоги при звільненні; у не направленні матеріалів до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області для перерахунку призначеної йому раніше пенсії з врахуванням щомісячної доплати відповідно до пункту 5 «г» Постанови Кабінету Міністрів України від 31 грудня 1996 року № 1592 «Про умови оплати праці працівників органів державної податкової служби». Також підлягають до задоволення і вимоги про зобов'язання Головного управління Міністерства доходів і зборів України у Львівській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 заборговану доплату від суми пенсії за 2003 р., 2004 р., та січень 2005 року відповідно до пункту 5 «г» Постанови Кабінету Міністрів України від 31 грудня 1996 року № 1592 «Про умови оплати праці працівників органів державної податкової служби» та зобов'язання Головного управління Міністерства доходів і зборів України у Львівській області провести перерахунок та виплату належної ОСОБА_1 суму заборгованої вихідної допомоги, з врахуванням щомісячної доплати від суми пенсії , в розмірі 50% - відповідно до пункту 5 «г» Постанови Кабінету Міністрів України від 31 грудня 1996 року № 1592 «Про умови оплати праці працівників органів державної податкової служби», зобов'язання Головного управління Міністерства доходів і зборів України у Львівській області направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області матеріали для перерахунку раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії, з врахуванням щомісячної доплати від суми пенсії, в розмірі 50% відповідно до пункту 5 «г» Постанови Кабінету Міністрів України від 31 грудня 1996 року № 1592 «Про умови оплати праці працівників органів державної податкової служби», оскільки відповідно до ст. 9 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» при звільненні зі служби за вислугою строку служби, віком, станом здоров'я виплачується грошова допомога у розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

Наказом Державної податкової адміністрації України від 07.02.2001 року №43 затверджено та введено в дію з 01.01.2001 року Положення про виплату грошового утримання особам начальницького складу податкової міліції за час перебування у розпорядженні ДПА України, відстороненим від виконання службових обов'язків (посади), особам, підданим арешту, та за час перебування під арештом осіб начальницького складу податкової міліції, видачу грошових атестатів при переміщенні по службі. Відповідно до п.7 постанови Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності подається грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби.

Тому, суд вірно вважав, що позовна вимога в частині зобов'язання Головного управління Міндоходів у Львівській області подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про грошове забезпечення для нарахування (перерахунку) призначеної раніше ОСОБА_1 пенсії з врахуванням щомісячної доплати відповідно до п. 5 «г» постанови Кабінету Міністрів України від 31.12.1996 року № 1592 «Про умови оплати праці працівників органів державної податкової служби» підлягає задоволенню.

При цьому правильним є висновок суду, що не підлягає до задоволення позовна вимога ОСОБА_1 про зобов'язання Державної податкової адміністрації у Львівській області нарахувати та виплатити йому заборговану різницю недоотриманої пенсії з врахуванням щомісячної доплати в розмірі 50% відповідно до пункту 5 «г» Постанови Кабінету Міністрів України від 31 грудня 1996 року № 1592 «Про умови оплати праці працівників органів державної податкової служби», бо у нього немає відповідної кваліфікації, оскільки нарахування та призначення пенсій, а також їх перерахування відповідно до нововстановлених обставин в даному випадку є прерогативою пенсійних органів.

Також, вірним є висновок суду першої інстанції про відсутність правових підстав для задоволення позовної вимоги про визнання за ним права на отримання в 2003 році щомісячної пенсійної доплати в розмірі - 49%, в 2004 - 2005 рр. в розмірі -50% суми пенсії, яка могла би бути нарахована відповідно до розпорядження ДПА у Львівській області за № 27 від 15.03.2000 року та визнання протиправною бездіяльність ДПА у Львівській області у не проведенні такого нарахування та виплати за вказаний період часу, бо згідно ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів не поширюється на вирішення спорів про визнання права і тому адміністративний суд не наділено повноваженнями визнавати вказане право позивача судовим рішенням.

З урахуванням вищенаведеного, суд першої інстанції підставно позовні вимоги задовольнив частково.

З огляду на наведене, суд апеляційної інстанції вважає, що доводи апеляційних скарг не спростовують висновків суду першої інстанції, а постанова відповідає нормам матеріального та процесуального права.

Керуючись ч.3 ст. 160, ч. 4 ст. 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, ст.205, ст.206, ст. 254 КАС України, суд, -

У Х В А Л И В :

апеляційні скарги головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Міністерства доходів і зборів України та головного управління Міндоходів у Львівській області - залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 11 серпня 2014 року по справі № 813/2482/14 - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя М.А. Пліш

Судді Т.І. Шинкар

Н.В. Ільчишин

Повний текст ухвали виготовлений 13.11.2015 року