Постанова № 53644316, 18.11.2015, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
18.11.2015
Номер справи
826/11689/15
Номер документу
53644316
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

18 листопада 2015 року № 826/11689/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді Аблова Є.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Шевченківського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві Ушацької Наталії Валеріївни та відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Шевченківського району Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у м. Києві, за участі третьої особи - товариства з обмеженою відповідальністю «Позашкільний навчальний заклад мовна школа «Міжнародний дім» про скасування державної реєстрації відомостей про юридичну особу, -

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулася ОСОБА_1 з позовом до державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Шевченківського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві Ушацької Наталії Валеріївни та відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Шевченківського району Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у м. Києві за участі третьої особи - товариства з обмеженою відповідальністю «Позашкільний навчальний заклад мовна школа «Міжнародний дім», в якому просить:

- визнати неправомірними дії державного реєстратора Ушацької Н.В. щодо внесення відомостей про юридичну особу ТОВ «Позашкільний навчальний заклад мовна школа «Міжнародний дім» (код ЄДРПОУ 19243076) - директор ОСОБА_3;

- зобов'язати відділ державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Шевченківського району реєстраційної служби ГУ юстиції у м. Києві внести відомості про зміну керівника - директора юридичної особи ТОВ «Позашкільний навчальний заклад мовна школа «Міжнародний дім» (код ЄДРПОУ 19243076) директор - ОСОБА_1

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що державний реєстратор Ушацька Н.В. всупереч вимог норм абз. 2 ч. 2 ст. 4, ч. 2 та ч. 6 ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» прийняла пакет документів, поданих особою, яка не мала відповідних повноважень на те, та незаконно здійснила реєстрацію змін відомостей про юридичну особу товариства з обмеженою відповідальністю «Позашкільний навчальний заклад мовна школа «Міжнародний дім» в частині зміни його керівника.

21.10.2015 року в судовому засіданні суд своєю протокольною ухвалою задовольнив письмове клопотання представника відповідача від 08.10.2015 № 5.19-1848, та у відповідності до ст. 55 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) замінив відповідача 2 - відділ державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Шевченківського району реєстраційної служби ГУ юстиції у м. Києві його правонаступником - відділом державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Шевченківського району Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у м. Києві.

В судовому засіданні, призначеному на 21.10.2015 року, позивач та його представник позовні вимоги підтримали в повному обсязі.

Представники відповідачів у судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Відповідач 2 попередньо надіслав на адресу суду клопотання про відкладення судового засідання у справі від 08.10.2015 № 5.19-1848, яке визнано судом необґрунтованим.

Крім того, в наданих до суду письмових запереченнях проти позову відповідач заперечував щодо задоволення позовних вимог з підстав того, що в діях державного реєстратора ознак протиправних діянь, оскільки державним реєстратором Ушацькою Н.В. 15.05.2015 вчинено реєстраційну дію «внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах» відповідно до чинного законодавства України, та підстав для відмови у проведенні державної реєстрації або залишення поданих документів без розгляду у державного реєстратора не було. Що ж до посилань позивача на недостовірність наданих до реєстрації документів, то в силу норми ч. 4 ст. 53 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» відповідальність за достовірність відомостей, що вносяться до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців покладена на заявника.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), якщо немає перешкод для розгляду справи в судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомленні про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи неприбуття представників відповідачів в судове засідання, суд ухвалив розглядати справу у порядку письмового провадження.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.

Як вбачається з наявних матеріалів справи, ТОВ «Позашкільний навчальний заклад мовна школа «Міжнародний дім» (код ЄДРПОУ 19243076) зареєстроване юридичною особою за результатами перетворення 09.08.2011 року, засновником цього товариства значиться Громадська організація Інтерклуб «Всесвіт» (код ЄДРПОУ 25273710). Копію статуту Товариства представники сторін і третьої особи до суду не надали.

15.05.2015 року для проведення реєстраційної дії «внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах» представником ТОВ «Позашкільний навчальний заклад мовна школа «Міжнародний дім» ОСОБА_4 відповідно до ч. 1 і 2 ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» від 15.05.2003 №755-IV надала державному реєстратору наступні документи за описом:

- реєстраційну картку на внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (форми № 4), заповненої ОСОБА_3 та підписаної уповноваженою особою ОСОБА_4 В даній заяві заявлені до внесення зміни до відомостей про керівника ТОВ «Позашкільний навчальний заклад мовна школа «Міжнародний дім» (код ЄДРПОУ 19243076) на директора ОСОБА_3;

- рішення уповноваженого органу управління про зміну керівника або осіб, що обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори - протокол Загальних зборів членів Громадської організації Інтерклуб «Всесвіт» №1 від 09.05.2015 року, підписаного членами громадської організації (ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8) та головою Загальних зборів ОСОБА_9 (з тексту цього протоколу вбачається, що членами Загальних зборів за результатами розгляду питання про скликання позачергових зборів учасників ТОВ «Позашкільний навчальний заклад мовна школа «Міжнародний дім» прийнято рішення: про скликання таких позачергових зборів, призначення Голови Правління Інтерклубу ОСОБА_5 представником Інтерклубу як учасника на позачергових Зборах Товариства, доручено представнику Інтерклубу припинити повноваження директора Товариства ОСОБА_1 звільнити її з посади 12.05.2015 року, доручено призначити новим директором Товариства ОСОБА_3 13.05.2015 року); протокол позачергових Зборів учасників ТОВ «Позашкільний навчальний заклад мовна школа «Міжнародний дім» від 12.05.2015 № 1/05-15, підписаного учасником Товариства - Головою Правління ОСОБА_5 (з тексту цього протоколу вбачається, що за результатами позачергових Зборів учасників Товариства вирішено питання про припинення повноважень директора Товариства ОСОБА_1 та її звільнення з посади на підставі п. 5 ст. 41 КЗпП України, про призначення новим директором Товариства ОСОБА_3);

- документ про призначення керівника або осіб, що обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори - наказ ТОВ «Позашкільний навчальний заклад мовна школа «Міжнародний дім» від 13.05.2015 року № 1/05-15 щодо призначення ОСОБА_3 на посаду директора з 13.05.2015 на підставі протоколу № 1/05-15 Зборів учасників Товариства від 12.05.2015;

- документ, що засвідчує повноваження уповноваженої особи - довіреність директора ТОВ «Позашкільний навчальний заклад мовна школа «Міжнародний дім» ОСОБА_3 від 13.05.2015 року, виданої ОСОБА_4 на вчинення дій від його імені при вирішенні питань про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

15.05.2015 року державним реєстратором відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Шевченківського району реєстраційної служби ГУ юстиції у м. Києві Ушацькою Н.В. вчинено реєстраційну дію за N 10741070006040325 - внесено зміни до відомостей про юридичну особу ТОВ «Позашкільний навчальний заклад мовна школа «Міжнародний дім», код ЄДРПОУ 19243076, що не пов'язані зі змінами в установчих документах, - зміна керівника юридичної особи.

Вважаючи такі дії відповідача неправомірними та такими, що порушують права та законні інтереси колишнього директора Товариства ОСОБА_1, позивач звернувся із цим позовом до суду. Зокрема, позивач наголошувала на тому, що державний реєстратор при розгляді пакету документів, наданих для реєстрації змін документів мав перевірити наявність у уповноваженого органу управління (Загальних зборів) повноважень на прийняття рішень про зміну керівника підконтрольної юридичної особи.

На обґрунтування заявлених позовних вимог позивач додала до матеріалів позову копію статуту Громадської організації Інтерклуб «Всесвіт», затвердженого Установчими зборами 28.07.1997 року та зареєстрованого в Управлінні юстиції в м. Києві 03.10.1997 року за № 0159-97Г.О. Позивач зазначає, що згідно п. 4.4 розд. 4 Статуту питання про зміну керівника підконтрольних Громадській організації юридичних осіб належить до компетенції Президента Інтерклубу.

При вирішенні даного спору суд виходить з наступного.

Правовідносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, регулюються Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» від 15.05.2003 № 755-IV (надалі - Закон № 755).

Згідно із ч. 2 ст. 17 Закону № 755 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) щодо юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (надалі - ЄДР) мають міститися відомості, зокрема: про прізвище, ім'я, по батькові, дату обрання (призначення) та ідентифікаційні номери фізичних осіб - платників податків, які обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, уповноважених представляти юридичну особу у правовідносинах з третіми особами (далі - керівник), або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, в тому числі підписувати договори; персональний склад комісії з припинення (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії), її голову, дату обрання (призначення) або дату обрання (призначення) ліквідатора.

Відповідно до ч. 1 ст. 18 цього Закону якщо відомості, які підлягають внесенню до ЄДР, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.

Внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в ЄДР, в тому числі щодо зміни відомостей про керівника, проводиться відповідно до вимог ст. 19 Закону №755.

Так, ч. 1 ст. 19 Закону №755 встановлено, що у разі якщо зміна відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, не пов'язана із змінами, що вносяться до установчих документів юридичної особи, або не підлягає державній реєстрації, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), подає (надсилає поштовим відправленням з описом вкладення) державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи юридичної особи заповнену реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі.

Частиною другою зазначеної вище статті Закону встановлено, що якщо зміни до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, пов'язані із зміною керівника або осіб, що обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори, крім документів, передбачених частиною першою цієї статті, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), додатково подає примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміну зазначених осіб та/або примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) розпорядчого документа про їх призначення.

Вищезазначені документи є підтвердженням повноважень новообраного керівника юридичної особи.

При цьому, нормами ст. 97 ЦК України встановлено, що управління товариством здійснюють його органи. А органами управління товариством є загальні збори його учасників і виконавчий орган, якщо інше не встановлено законом.

Загальні збори учасників товариства мають право приймати рішення з усіх питань діяльності товариства, у тому числі і з тих, що передані загальними зборами до компетенції виконавчого органу (ч. 1 ст. 98 ЦК України).

Згідно ч. 2 і 5 ст. 98 цього ж Кодексу рішення загальних зборів приймаються простою більшістю від числа присутніх учасників, якщо інше не встановлено установчими документами або законом. Рішення про внесення змін до статуту товариства, відчуження майна товариства на суму, що становить п'ятдесят і більше відсотків майна товариства, та про ліквідацію товариства приймаються більшістю не менш як у 3/4 голосів, якщо інше не встановлено законом.

Рішення загальних зборів може бути оскаржене учасником товариства до суду.

В силу норми ч. 4 ст. 19 цього Закону державному реєстратору забороняється вимагати додаткові документи для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, якщо вони не передбачені частинами першою - третьою цієї статті.

Частиною 2 ст. 4 Закону № 755 передбачено, що порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема:

- перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці;

- перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації;

- внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру;

- оформлення і видачу виписки з Єдиного державного реєстру.

Також, повноваження державного реєстратора визначені в ст. 6 Закону № 755.

Підстави, за наявності яких державний реєстратор залишає без розгляду документи, подані для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в ЄДР, встановлені ч. 6 ст. 19 Закону № 755, а саме:

- документи подані не за місцем проведення державної реєстрації;

- документи не відповідають вимогам, встановленим частинами першою - п'ятою статті 8 цього Закону;

- документи подані не у повному обсязі;

- документи подані особою, яка не має відповідних повноважень.

У разі якщо державному реєстратору надійшло рішення суду щодо заборони проведення реєстраційних дій, яке набрало законної сили, державний реєстратор залишає без розгляду документи, подані для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі.

Згідно ч. 9 ст. 19 Закону державний реєстратор за відсутності підстав для залишення без розгляду реєстраційної картки про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, зобов'язаний не пізніше наступного робочого дня з дати її надходження внести до Єдиного державного реєстру запис про внесення змін до відомостей про юридичну особу.

Відповідно до ч. 3 ст. 8 Закону установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом. Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.

За приписами норми ч. 4 ст. 53 Закону №755 особи, винні у внесенні до установчих документів або інших документів, які подаються державному реєстратору, завідомо неправдивих відомостей, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, несуть відповідальність, встановлену законом.

З контексту наведених норм Закону слідує, що для внесення змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, які не пов'язані зі змінами до установчих документів, а саме для зміни відомостей про керівника юридичної особи, державному реєстратору необхідно надати лише визначений пакет документів, що і було зроблено.

За результатами дослідження та аналізу документів, наданих представником директора ТОВ «Позашкільний навчальний заклад мовна школа «Міжнародний дім» ОСОБА_3 15.05.2015 року державному реєстратору для вчинення реєстраційних дій по внесенню змін до Єдиного державного реєстру, суд приходить до висновку, що відповідач 1 діяв відповідно до норм ст. 19 Закону № 755, в якій також зазначено, що державному реєстратору забороняється вимагати додаткові документи для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, якщо вони не передбачені частиною першою цієї статті.

Таким чином, державний реєстратор Ушацька Н.В. не мала права вимагати додаткові документи, крім тих, що визначені ч. 1 і 2 ст. 19 Закону, для внесення змін до Єдиного державного реєстру стосовно ТОВ «Позашкільний навчальний заклад мовна школа «Міжнародний дім» про заміну керівника.

Також, учасниками судового процесу не було пред'явлено суду жодних документальних доказів визнання недійсними в судовому порядку рішень Загальних зборів учасників Громадської організації Інтерклуб «Всесвіт» та Зборів учасників ТОВ «Позашкільний навчальний заклад мовна школа «Міжнародний дім», що оформлені протоколами від 09.05.2015 № 1 та від 12.05.2015 № 1/05-15 відповідно, та/або анулювання (скасування) довіреності від 13.05.2015 року, виданої ОСОБА_4 для вчинення дій щодо внесення змін до відомостей про юридичну особу до Єдиного державного реєстру.

За таких обставин, суд прийшов до висновку, що державний реєстратор при вчиненні реєстраційних дій по внесенню змін зміни до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, пов'язані із зміною керівника ТОВ «Позашкільний навчальний заклад мовна школа «Міжнародний дім» діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

При цьому суд, оцінюючи спірні дії відповідача, виходить з критеріїв оцінки рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, встановлених ч. 3 ст. 2 КАС України, до яких, зокрема, відносяться вчинення дій на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для вчинення дії.

Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що відповідно не підлягають задоволенню.

Частиною 2 ст. 94 КАС України визначено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.

Керуючись ст.ст. 94, 158-163 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.

Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Суддя Є.В. Аблов