Постанова № 53644227, 16.11.2015, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
16.11.2015
Номер справи
826/11720/15
Номер документу
53644227
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

16 листопада 2015 року 13:43 № 826/11720/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кобилянського К.М., за участі секретаря судового засідання Артеменко Я.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києвідо приватного акціонерного товариства «Фанери та плити»про застосування заходів реагування,за участю:

представника позивача: Побілець Ж.О.;

представника відповідача: Ільницької Л.М..

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до приватного акціонерного товариства «Фанери та плити», в якій просить суд:

- застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення роботи приватного акціонерного товариства «Фанери та плити» розташованого за адресою: вул. Фанерна, будинок 1, м. Київ (код 00274690), шляхом відключення джерела електроживлення, накладення печаток на розподільчі електрощити та двері приміщень;

- обов'язок щодо забезпечення виконання рішення суду покласти на Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що під час проведення перевірки було виявлено ряд порушень правил техногенної і пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей. Виявлені порушення, за переконанням уповноваженого представника позивача, свідчать про необхідність повного зупинення подальшої роботи підприємства. З метою попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю на об'єктах відповідача порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, позивач звернувся до суду із позовом про застосування заходів реагування. Просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Відповідач проти позову заперечив з огляду на те, що на час звернення позивача до суду із відповідним позовом більша частина зафіксованих в акті перевірці порушень була усунута відповідачем.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.

На виконання наказу від 20.04.2015 №90 та на підставі посвідчення на проведення перевірки від 11.05.2015 №78, головним інспектором відділу державного нагляду, контролю та цивільного захисту Дніпровського районного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві майором служби цивільного захисту Водьком В.А. та державним інспектором відділу державного нагляду, контролю та цивільного захисту Дніпровського районного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві майором служби цивільного захисту Горбатюком С.В. проведено планову перевірку додержання та виконання вимог законодавства у сфері пожежної безпеки приватним акціонерним товариством «Фанери та плити», розташованого за адресою: місто Київ, Дніпровський район, вулиця Фанерна, будинок 1.

За результатами проведеної перевірки, Дніпровським районним управлінням Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві складено акт перевірки додержання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб від 28.05.2015 №62, якими зафіксовано 22 епізодів порушень з боку приватного акціонерного товариства «Фанери та плити» законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.

Враховуючи виявлені порушення Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом про застосування до відповідача заходів реагування у вигляді повного зупинення роботи приватного акціонерного товариства «Фанери та плити» розташованого за адресою: вул. Фанерна, будинок 1, м. Київ (код 00274690), шляхом відключення джерела електроживлення, накладення печаток на розподільчі електрощити та двері приміщень.

Оцінивши за правилами статті 86 Кодексу адміністративного судочинства України надані сторонами докази та пояснення, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, Окружний адміністративний суд міста Києва вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно зі статтею 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Статтею 55 Кодексу цивільного захисту України передбачені заходи щодо забезпечення пожежної безпеки, відповідно до частини першої якої забезпечення пожежної безпеки на території України, регулювання відносин у цій сфері органів державної влади, органів місцевого самоврядування та суб'єктів господарювання і громадян здійснюються відповідно до цього Кодексу, законів та інших нормативно-правових актів.

Діяльність із забезпечення пожежної безпеки є складовою виробничої та іншої діяльності посадових осіб і працівників підприємств, установ та організацій. Зазначена вимога відображається у трудових договорах (контрактах), статутах та положеннях (частина друга статті 55 Кодексу цивільного захисту України).

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Частиною четвертою статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено, що вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності встановлюється виключно законами.

Частиною сьомою статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Частина перша статті 67 Кодексу цивільного захисту України передбачає, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить, зокрема: здійснення державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства органами та суб'єктами господарювання, аварійно-рятувальними службами, зазначеними у статті 65 цього Кодексу; звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Відповідно до частин першої та другої статті 68 Кодексу цивільного захисту України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.

У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Як визначено у частиною першою статті 70 Кодексу цивільного захисту України, підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів може бути недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання.

Відповідно до частиною другою статті 70 Кодексу цивільного захисту України повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Таким чином, вищенаведеними положеннями законодавства встановлено, що у разі встановлення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) застосовуються виключно за рішенням адміністративного суду, що свідчить про те, що позивач звернувся до суду у межах наданих йому повноважень та з дотриманням законодавства України.

Під час судового розгляду справи приватним акціонерним товариством «Фанери та плити» наголошувалось на вчиненні дій щодо усунення порушень зафіксованих в акті перевірки від 28.05.2015 №62.

За результатом повторної позапланової перевірки приватного акціонерного товариства «Фанери та плити» Дніпровським районним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві складено акт від 09.10.2015 №98, з якого вбачається, що відповідачем частково усунуто порушення у сфері пожежної та техногенної безпеки та зафіксовано 8 епізодів порушень з боку приватного акціонерного товариства «Фанери та плити» законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, а саме:

1) пункту 1.2 Розділу 5 Правил пожежної безпеки в Україні: будівлі, споруди а також окремі офісні, складські, виробничі, підсобні та інші приміщення розташовані на території підприємства не обладнані системою автоматичної пожежної сигналізації;

2) пункту 1.2 Розділу 5 Правил пожежної безпеки в Україні: приміщення складу готової продукції не обладнані системою автоматичної пожежної сигналізації;

3) пункту 1.2 Розділу 5 Правил пожежної безпеки в Україні: приміщення складу готової продукції, не дообладнані системою автоматичного пожежогасіння;

4) пункту 1.4 Розділу 5 Правил пожежної безпеки в Україні: експлуатування та технічне обслуговування систем автоматичного водяного та пінного пожежогасіння та системи автоматичної пожежної сигналізації змонтованої в приміщеннях підприємства не проводиться у відповідності до вимог Державних будівельних норм ДБН 8.2.5-56:2010 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Системи протипожежного захисту», а саме не заключний договір на їхнє технічне обслуговування зі спеціалізованою організацією;

5) пункту 1.1 Розділу 5 Правил пожежної безпеки в Україні: системи протипожежного захисту (системи автоматичного пожежогасіння та пожежної сигналізації), які змонтовані в приміщеннях підприємства перебувають у непрацездатному (неробочому) стані;

6) пункту 9.1 Розділу 6 Правил пожежної безпеки в Україні: приміщення меблевої дільниці не відокремлені від приміщень складу готової продукції протипожежною перегородкою 1-го типу з нормованою межею вогнестійкості (по всій довжині та висоті);

7) пункту 2.2 Розділу 5 Правил пожежної безпеки в Україні: пожежні кран-комплекти розміщенні в приміщеннях на території підприємства не пройшли технічне обслуговування і перевірку на працездатність шляхом пуску води з реєстрацією результатів у спеціальному журналі обліку технічного обслуговування;

8) пункту 2.3 Розділу 3 Правил пожежної безпеки в Україні: тип заповнення прорізів у протипожежних перешкодах не відповідає вимогам Державних будівельних норм ДБН В. 1.1-7-2002 «Пожежна безпека об'єктів будівництва», а саме двері складського приміщення цеху ДВП не виконані протипожежними з нормованою межею вогнестійкості.

В судовому засіданні відповідачем зазначено, що зафіксовані порушення за результатами повторної позапланової перевірки приватного акціонерного товариства «Фанери та плити» в акті від 09.10.2015 №98 усунуті не в повному обсязі, оскільки товариством ведуться пуско-налагоджувальні роботи, задача яких планується 23.11.2015.

Суд наголошує, що представником відповідача не надано доказів того, що зазначені порушення не створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

Оскільки, на даний час порушення, встановлені в акті повторної перевірки від 09.10.2015 №98 не усунуті, суд вважає, що подальша діяльність приватного акціонерного товариства «Фанери та плити» створює загрозу життю та здоров'ю людей, навколишньому природному середовищу, внаслідок чого є підстави для застосування до відповідача заходів реагування.

Враховуючи вищевикладене, оцінивши докази, наявні в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення подальшої роботи приватного акціонерного товариства «Фанери та плити» розташованого за адресою: вул. Фанерна, будинок 1, м. Київ (код 00274690), шляхом відключення джерела електроживлення, накладення печаток на розподільчі електрощити та двері приміщень

Суд зазначає, що відповідно до частини 12 статті 183-2Кодексу адміністративного судочинства України особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами.

Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Отже, після усунення порушень, зафіксованих в акті перевірки від 09.10.2015 №98 відповідач має право звернутись до Окружного адміністративного суду міста Києва із заявою про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду даної справи.

Керуючись статтями 2-7, 69-71, 94, 160-163, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві задовольнити повністю

2. Застосувати до приватного акціонерного товариства «Фанери та плити» розташованого за адресою: вул. Фанерна, будинок 1, м. Київ (код ЄДРПОУ 00274690), заходи реагування у вигляді повного зупинення роботи шляхом відключення джерела електроживлення, накладення печаток на розподільчі електрощити та двері приміщень.

3. Покласти на Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві обов'язок щодо забезпечення виконання даної постанови.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя К.М. Кобилянський

Повний текст постанови складено та підписано 17.11.2015.