ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
18 листопада 2015 року № 826/18261/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Гарника К.Ю. при секретарі судового засідання Непомнящій А.О. розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом
Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі міста Києва
до
Публічного акціонерного товариства "Експериментально-механічний завод"
про
стягнення заборгованості у розмірі 63669,16
ВСТАНОВИВ:
Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі міста Києва (далі по тексту - позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства "Експериментально-механічний завод" (далі по тексту - відповідач) про стягнення заборгованості в розмірі 63669,16 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 31 серпня 2015 року відкрито скорочене провадження в адміністративній справі № 826/18261/15.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 22 вересня 2015 року адміністративну справу № 826/18261/15 призначено до розгляду в судовому засіданні.
В судовому засіданні 15 жовтня 2015 року суд, керуючись положеннями ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України, надавши можливість присутнім учасникам судового розгляду у повній мірі реалізувати свої процесуальні права, та враховуючи відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд продовжив розгляд справи в порядку письмового провадження.
Після розгляду адміністративного позову та доданих до нього матеріалів, всебічного і повного встановлення всіх фактичних обставин, на яких ґрунтується позов, об’єктивної оцінки доказів, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.
Публічне акціонерне товариство "Експериментально-механічний завод" перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем згідно направлених розрахунків визначено відповідачу до сплати розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за списком № 1 за липень 2015 року у сумі 22488,41 грн. (у тому числі сума місячного розміру фактичних витрат на виплату та доставку пенсій 5088,63 грн. та за попередній період 2014 року - 17399,78 грн.) та списком № 2 у розмірі 41180,75 грн. (у тому числі сума місячного розміру фактичних витрат на виплату та доставку пенсій 12174,75 грн. та за попередній період 2014 року - 29006,00 грн.).
Дана заборгованість у встановлений законодавством термін відповідачем сплачена не була.
Вимоги позивача, в частині, що є предметом розгляду у даному провадженні, стосуються компенсації його витрат за період з липень 2015 року та за попередній період 2014 року на виплату і доставку пенсій, призначених по Спискам № 1 і № 2 відповідно до пунктів «а», «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року №1788-XII.
Порядок компенсації витрат Пенсійного фонду України визначено у Прикінцевих положеннях Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який не змінився у зв'язку з набранням чинності Законом України від 9 липня 2003 року №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі по тексту - Закон №1058-ІV).
За змістом пункту 2 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через такі фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами Закону №1058-ІV в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом №1788-ХІІ. У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 Закону №1058-ІV. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
За правилами абзацу четвертого підпункту 1 пункту 2 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до ПФУ плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком № 1, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Пільгові пенсії призначаються працівникам на підставі довідок, що видаються підприємствами про характер шкідливості виконуваної роботи працівника на даному підприємстві.
Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку про те, що витрати на виплату та доставку пенсій особам, які були зайняті на роботах за списком №1, покриваються підприємствами та організаціями.
Пункт 2 Розділу XV Прикінцевих положень Закону №1058-ІV передбачає, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали на роботах із шкідливими та тяжкими умовами праці (відповідно до пп. «б»-«з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991р. № 1788-ХІІ) здійснюється згідно окремого законодавчого акту через професійні та корпоративні фонди.
До введення пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди цим особам пенсії призначаються згідно норм Закону України «Про пенсійне забезпечення».
При цьому зберігається порядок відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, який діяв до набрання чинності Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до пункту 6.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 р. №21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663 (надалі - Інструкція №21-1) відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Як вбачається з матеріалів справи, згідно направлених розрахунків визначено відповідачу до сплати розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за списком № 1 за липень 2015 року у сумі 22488,41 грн. (у тому числі сума місячного розміру фактичних витрат на виплату та доставку пенсій 5088,63 грн. та за попередній період 2014 року - 17399,78 грн.) та списком № 2 у розмірі 41180,75 грн. (у тому числі сума місячного розміру фактичних витрат на виплату та доставку пенсій 12174,75 грн. та за попередній період 2014 року - 29006,00 грн.).
Заборгованість відображена в картках особового рахунку платника в якості недоїмки по перерахуванню сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.
Відповідно до пункту 6.4 глави 6 Інструкції №21-1, органи Пенсійного фонду щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій, визначають розмір сум до відшкодування на поточний рік. Підприємства відповідно до вимог п.6.8 гл.6 Інструкції щомісяця до 25-го числа повинні вносити до ПФУ зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії (п.6.5 Інструкції №21-1).
Направлені позивачем відповідно до вимог Інструкції повідомлення разом із розрахунком сум фактичних витрат на доставку пенсій за липень 2015 року отримані відповідачем 22 липня 2015 року, що не заперечувалось останнім і під час розгляду справи. При цьому дії та рішення позивача з цього приводу відповідач ні в судовому, ні в адміністративному порядку не оскаржував.
Як вбачається з наявних у матеріалах справи доказів, заборгованість по перерахуванню сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій згідно розрахунків за липень 2015 року за списком № 1 та списком № 2, з яких наявна заборгованість за попередній період2014 року відповідачем станом на день розгляду справи не погашена.
Отже, суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій відповідач не відшкодовував, що призвело до порушення встановлених державою норм чинного законодавства, а саме Закону України «Про пенсійне забезпечення», яким встановлені державні гарантії соціальної захищеності пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтовному на прожитковий мінімум та відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам права на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання, шляхом надання трудових соціальних пенсій. Пенсійний фонд України є центральним органом центральної виконавчої влади, що здійснює управління фінансами пенсійного забезпечення і несвоєчасного відрахування до пенсійного фонду України призводить до відсутності коштів та заборгованості по соціальних виплатах перед пенсіонерами.
З огляду на зазначене та враховуючи, що заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій на загальну суму 63669,16 грн. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив; наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується копіями розрахунків, які знаходяться в матеріалах справи; доказів на спростування доводів позивача відповідачем не надано, - суд приходить до висновку, що вимога Управління щодо відшкодування відповідачем витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до статті 13 Закону №1788-XII, є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись вимогами ст.ст.69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі міста Києва задовольнити.
2. Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Експериментально-механічний завод" заборгованість з відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" в розмірі 63 669 (шістдесят одна тисяча шістсот шістдесят дев'ять) гривень 16 копійок.
Постанова набирає законної сили у порядку, встановленому в ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, визначені ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя К.Ю. Гарник