ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
Вн. № 27/1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
15 березня 2012 року № 2а-29/12/2670
за позовом
Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м.Києва
до
Державного підприємства "Український науково-дослідний і проектно-конструкторський інститут будівельних матеріалів та виробів "НДІБМВ"
про
стягнення заборгованості у розмірі 37 208,16 грн.
Суддя О.В. Головань
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державного підприємства "Український науково-дослідний і проектно-конструкторський інститут будівельних матеріалів та виробів "НДІБМВ" (ідентифікаційний код –00294349) про стягнення заборгованості у розмірі 37 208,16 грн.
У судовому засіданні 07.03.2012 р. оголошено ухвалу про перехід до розгляду справи в порядку письмового провадження згідно із ч. 6 ст. 128 КАС України, оскільки в судовому засіданні відсутній представник позивача, належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, судом заслухано пояснення представника відповідача; необхідність заслухати пояснення свідка чи експерта відсутня.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство "Український науково-дослідний і проектно-конструкторський інститут будівельних матеріалів та виробів "НДІБМВ" (надалі - відповідач) зареєстроване 25.03.1991 р. в Управлінні Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва, є платником єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" повинно сплачувати різницю фактичних витрат на виплату пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" № 1977-ХІІ від 13.12.91р., та пенсій, призначених відповідно до інших законодавчих актів.
Позивач –Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва –просить стягнути з Державного підприємства "Український науково-дослідний і проектно-конструкторський інститут будівельних матеріалів та виробів "НДІБМВ" заборгованість у розмірі 37 208,16 грн. з таких підстав.
Управлінням Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва виявлено, що відповідач має заборгованість зі сплати фактичних витрат на виплату пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" №1977-ХІІ від 13.12.91р. та сумою пенсій, призначених відповідно до інших законодавчих актів, за період з 01.09.2011 р. по 30.11.2011 р. у розмірі 37 208,16 грн.
Позивачем на адресу відповідача були надіслані повідомлення про наявність заборгованості з проханням погасити відповідну суму боргу, проте суму заборгованості не сплачено до теперішнього часу, що підтверджується карткою особового рахунку платника та довідкою Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва від 08.12.2011 р. № 10522/03. Повідомлення були отримані відповідачем, що підтверджується копіями повідомлень про вручення поштових відправлень, наявними в матеріалах справи.
Відповідач –Державне підприємство "Український науково-дослідний і проектно-конструкторський інститут будівельних матеріалів та виробів "НДІБМВ" – проти задоволення позовних вимог заперечив з таких підстав.
Представник відповідача у запереченні посилається на п. 1 Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженого Постановою КМУ від 24.03.2004р. №372, який визначає механізм фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи.
Зазначений Порядок визначає процедуру фінансування різниці між сумою пенсій виключно для наукових працівників небюджетних державних підприємств та установ.
Представник відповідача зазначає, що Державне підприємство "Український науково-дослідний і проектно-конструкторський інститут будівельних матеріалів та виробів "НДІБМВ" не відноситься до небюджетних підприємств, що підтверджується розрахунком відсотка відшкодування різниці пенсій науковим співробітникам відповідача, погодженим із заступником міністра регіонального розвитку та будівництва України.
Враховуючи те, що при розгляді аналогічної справи Вищий адміністративний суд України визначив, що судами повинно перевірятися, чи всі працівники наукового стажу на підприємстві відповідача та визначати, які з працівників ще працюють на підприємстві, а які вже звільнені із розрахунком по кожній особі окремо, представник відповідача надав розрахунок частки бюджетного фінансування по кожному пенсіонеру із зазначенням періоду роботи на підприємстві, з якого вбачається, що з урахуванням відсотка бюджетного фінансування витрати на відшкодування наукових пенсій за спірний період повинні складати 18 540,40 грн.
Відповідачем за спірний період державі було відшкодовано різницю фактичних витрат на виплату пенсій на суму 18 540,40 грн., що підтверджується копіями платіжних доручень.
Заявлена до стягнення сума являє собою частину від різниці фактичних витрат на виплату пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", що не підлягає відшкодуванню позивачем.
Проаналізувавши матеріали справи та пояснення представників сторін, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є необгрунтованими та не підлягають до задоволення з таких підстав.
Згідно зі ст.24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" різниця між сумою пенсій, призначеної за цим Законом, та сумою пенсій, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації –за рахунок коштів державного бюджету, а для інших підприємств і організацій –за рахунок коштів цих підприємств та організацій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.04р. №372 "Про затвердження порядку фінансування різниці між сумою пенсій, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність" та сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи" встановлено, що за рахунок коштів державного бюджету фінансування 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів.
Таким чином, даний Порядок визначає процедуру фінансування різниці між сумою пенсій виключно для наукових працівників небюджетних державних підприємств та установ.
Відповідно до п. 8 Постанови Кабінету Міністрів України від 24.03.04р. №372 у разі порушення строку сплати коштів, які спрямовуються на фінансування різниці у розмірі пенсії, органи Пенсійного фонду стягують відповідні суми у порядку, визначеному законодавством.
В матеріалах справи міститься копія супровідного листа № 374/01 від 07.09.2011 р., наданого Міністерством регіонального розвитку та будівництва України, згідно з яким було надано розрахунок відсотка відшкодування різниці пенсій науковим співробітникам Державного підприємства "Український науково-дослідний і проектно-конструкторський інститут будівельних матеріалів та виробів "НДІБМВ", погоджений директором позивача та заступником Міністра регіонального розвитку та будівництва України.
У зазначеному розрахунку наведено перелік працівників Державного підприємства "Український науково-дослідний і проектно-конструкторський інститут будівельних матеріалів та виробів "НДІБМВ", період роботи на підприємстві, середню частку фінансування підприємства з бюджету за час роботи, а також частку компенсації різниці пенсії кожного працівника.
Судом встановлено, що відповідач відноситься до державних підприємств та не є бюджетною установою.
Державне підприємство "Український науково-дослідний і проектно-конструкторський інститут будівельних матеріалів та виробів "НДІБМВ" частково фінансується з державного бюджету, внаслідок чого відповідач не відноситься в "чистому вигляді" ні до бюджетних, ні до не бюджетних установ, відтак не підпадає під регулювання Порядку фінансування різниці між сумою пенсій, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищий навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність" та сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи".
Відповідач має відношення до інших державних підприємств.
Відповідно до ст. 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету; для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету.
Судом з’ясований конкретний список працівників відповідача, яким було виплачено пенсії, щодо компенсації яких заявлено позовні вимоги; працівники відповідача, щодо пенсій яких заявлено позовні вимоги, набули наукового стажу, на підставі якого було призначено пенсію під час роботи у відповідача.
На підставі викладених даних відповідачем надано розрахунок суми компенсації різниці пенсій наукових співробітників відповідача за період з 01.09.2011 р. по 30.11.2011 р., розрахований з урахуванням вищезазначеної частки бюджетного фінансування.
Представник відповідача надав розрахунок частки бюджетного фінансування по кожному пенсіонеру із зазначенням періоду роботи на підприємстві, з якого вбачається, що з урахуванням відсотка бюджетного фінансування витрати на відшкодування наукових пенсій за спірний період повинні складати 18 540,40 грн.
Відповідачем за спірний період було відшкодовано державі різницю фактичних витрат на виплату пенсій на суму 18 540,40 грн., що підтверджується копіями платіжних доручень, наявними в матеріалах справи.
Таким чином, на підставі вищезазначеного, відповідачем було перераховано позивачу 18 540,40 грн. з призначенням платежу в зазначених платіжних дорученнях : "Згідно пост. КМУ №372 від 24.03.04 50 % різниці між науковою пенсією та звичайною ".
Щодо заявленої до стягнення суми у розмірі 37 208,16 грн., то відповідач не зобов'язаний її сплачувати, оскільки вказана сума відсоток бюджетного фінансування не охоплює.
Керуючись ст.ст. 160-163, 186 КАС України, суд, –
ПОСТАНОВИВ:
1. У задоволенні позовних вимог відмовити.
2. Постанова може бути оскаржена в порядку ст. 186 КАС України.
Суддя О.В. Головань
Повний текст постанови
виготовлено і підписано 15.03.12 р.