Постанова № 53619819, 12.11.2015, Краматорський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
12.11.2015
Номер справи
234/14346/15-а
Номер документу
53619819
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 234/14346/15-а

Провадження № 2-а/234/279/15

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 листопада 2015 року Краматорський міський суд Донецької області у складі:

судді Марченко Л.М.,

при секретарі Овчаровій Ю.Д.,

за участю представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Яресько К.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Краматорську адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України у м.Краматорську Донецької області (третя особа - Державна податкова інспекція у м.Краматорську Головного управління Державної фіскальної служби України у Донецької області) про визнання дій неправомірними, зобов'язання сплатити недоплачену частину пенсії, -

В С Т А Н О В И В:

31.08.2015 року ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом до УПФУ у м.Краматорську Донецької області про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з 01.01.2015 року.

На підставі ст.183-2 КАС України за вказаним позовом судом 03.09.2015 року було відкрито скорочене провадження. При відкритті провадження позов в частині правовідносин за період з 01.01.2015 року до 28.02.2015 року було залишено без розгляду за пропуском позивачем строку, встановленого ч.2 ст.99 КАС України. В іншій частині вимог, зокрема в частині правовідносин за період з 01.03.2015 року, було відкрито скорочене провадження.

За результатами розгляду позову з доданими матеріалами та заперечень відповідача з доданими матеріалами суд прийшов до висновку про неможливість ухвалення законного судового рішення у справі без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, зокрема вирішення клопотання відповідача про залучення іншої особи до участі у справі, у зв'язку з чим 29.09.2015 року постановив ухвалу про проведення розгляду даної адміністративної справи за загальними правилами КАС України.

У судовому засіданні 29.10.2015 року ухвалою суду за клопотанням відповідача до участі у справі було залучено ДПІ у м.Краматорську ГУ ДФСУ у Донецькій області в якості третьої особи, яка не заявляє самостійної вимоги на предмет позову, на боці відповідача.

У судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 позов, який до початку розгляду справи по суті позивач ОСОБА_3 вточнив, надавши відповідну заяву до суду 22.10.2015 року, підтримав та показав, що ОСОБА_3 має 2 групу інвалідності, пов'язану з виконанням службових обов'язків по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. Останній перебуває на обліку в УПФУ у м.Краматорську та отримує основну та додаткову пенсію відповідно до ст.ст.54 ч.1, 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». З 01.01.2015 року належна позивачу пенсія виплачується відповідачем не в повному обсязі, оскільки з неї відраховується податок на доходи фізичних осіб та військовий збір. Вважає, що таке відрахування вчиняється безпідставно, оскільки у відповідності до пункту 165.1.3 ст.165 Податкового кодексу України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається відшкодування платнику податку розміру шкоди, заподіяної йому внаслідок Чорнобильської катастрофи, у порядку та у сумах, визначених законом. Враховуючи те, що пенсія (основна та додаткова ), яка призначена позивачу на підставі ст.ст.54 ч.1, 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», є різновидом відшкодування державою шкоди, заподіяної громадянинові внаслідок Чорнобильської катастрофи, то з неї не повинні проводитися відрахування податку та військового збору. На підставі наведеного позивач ОСОБА_3 просить суд визнати дії УПФУ у м.Краматорську по утриманню з 01.02.2015 року по 31.08.2015 року з його пенсії по інвалідності сум податку на доходи фізичних осіб та військового збору неправомірними та зобов'язати УПФУ у м.Краматорську сплатити йому недоплачену пенсію в розмірі неправомірно утриманих податку на доходи фізичних осіб та військового збору.

У судовому засіданні представник відповідача УПФУ у м.Краматорську Яресько К.В. підтримала письмові заперечення проти позову та показала, що поняття пенсія та шкода не є тотожними. Пенсія це гарантована державою щомісячна пенсійна виплата, а не шкода, заподіяна внаслідок Чорнобильської катастрофи, як вважає позивач. Відповідно до ст.13 п.23, ст..20 п.18 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам віднесеним до 1 категорії, інвалідам та прирівняним до них особам надаються пільги, зокрема зі сплати податків та зборів, відповідно до податкового законодавства. З 01.01.2015 року набули чинності зміни до Податкового кодексу України. Згідно підпункту 164.2.19 пункту 164.2 ст.164 Податкового кодексу України починаючи з 01.01.2015 року податкові агенти, яким у даному випадку є УПФУ у м.Краматорську, при виплаті пенсії у розмірі, що перевищує 3654 грн. (мін.зарплата 1218 грн. х 3), зобов'язані утримувати податок на доходи фізичних осіб за ставкою 15%. Згідно п.163.1 ст.163, ст.168 Податкового кодексу України сума пенсії, яка перевищує у 2015 році 3654 грн., в частині перевищення обкладається військовим збором за ставкою 1,5%. На підставі наведеного управління правомірно утримував з 01.01.2015 року з нарахованої пенсії позивача податок на доходи фізичних осіб та військовий збір. Утримання вказаного податку та збору з пенсії ОСОБА_3 було припинено з 01.09.2015 року у зв'язку з набранням чинності нових змін до ст.164 Податкового кодексу України, за якими таке утримання не застосовується до пенсій, призначених зокрема інвалідам війни та особам, на яких поширюється чинність статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». У зв'язку з наявність у ОСОБА_3 посвідчення інваліда війни та поширенням на нього дії ст.10 вищевказаного Закону, його пенсія звільняється від утримання ПДФО та військового збору з 01.09.2015 року, що й було дотримано відповідачем. На підставі наведеного в задоволенні позову просить відмовити.

У судове засідання представник третьої особи ДПІ у м.Краматорську Пожидаєва О.О. не з'явилася, просила розглянути справи у її відсутності, надала письмові заперечення на позов. Згідно дослідженим судом письмовим запереченням, позиція та доводи третьої особи аналогічні запереченням відповідача, що викладені вище.

Суд, вислухавши учасників судового засідання, дослідивши надані позов, уточнення позову, заперечення на позов та докази:

-копію довідки МСЕК від 26.10.2009 року, згідно якій ОСОБА_3, 1961 року народження є інвалідом 2 групи у зв'язку із захворюванням, пов'язаним з виконанням службових обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, безстроково (а.с.3),

-копію посвідчення особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, 1 категорії, на ім'я ОСОБА_3 (а.с.4),

-копію досудового розгляду звернення ОСОБА_3 до УПФУ у м.Краматорську з аналогічних позову питань від 21.08.2015 року (а.с.5-6),

-копію заяви ОСОБА_3 від 12.08.2015 року до УПФУ у м.Краматорську з приводу деталізації розрахунку його пенсії (а.с.16),

-копію розпорядження №825482 від 23.09.2015 року про нарахування пенсії позивачу (а.с.14, 15),

вважає, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню в межах строку, визначеного ухвалою суду від 03.09.2015 року.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, позивач ОСОБА_3 є інвалідом 2 групи, як постраждалий від наслідків аварії на ЧАЄС, 1 категорії, що підтверджується копіями довідки МСЕК та посвідчення (а.с.3, 4), знаходиться на обліку в УПФУ у м.Краматорську Донецької області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ (а.с.5-6, 14).

З 01.02.2015 року загальний розмір пенсії позивача складав 12349,28 грн., у тому числі: основний розмір пенсії від заробітку - 11540,08 грн., підвищення інваліду армії, прирівняного до інваліда війни 2 групи, - 379,60 грн., додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, - 379,60 грн., щомісячна доплата до пенсії інвалідам війни 2 групи - 50 грн. (а.с.5-6, 17)

Згідно Закону України від 08.07.2011 року №3668 «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» максимальний розмір пенсії не може перевищувати 10-и прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Згідно Законів України «Про Державний бюджет на 2014 рік» та «Про Державний бюджет на 2015 рік» розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, складає 949 грн., у зв'язку з чим розмір пенсії позивача з обмеженням становить 9490 грн. (а.с.5-6, 17)

З лютого 2015 року проведено перерахунок пенсії позивача (9490 грн.) з урахуванням утримання сум податку на доходи фізичних осіб (875,40 грн.) та військового збору (87,54 грн.), у зв'язку з чим з 01.02.2015 року розмір пенсії ОСОБА_3 склав 8527,06 грн. (а.с.5-6, 17)

Тобто, з 01.02.2015 року пенсійним органом застосовано ставку податку на доходи фізичних осіб на розмір пенсії позивача, що перевищує суму 3654 грн., в розмірі 15%.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійні виплати - грошові виплати в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, що здійснюються у вигляді пенсії, довічної пенсії або одноразової виплати; пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

На підставі ст.9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати:

1) пенсія за віком;

2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства);

3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до ст.15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.

Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок, зокрема, соціального захисту потерпілого населення.

Згідно зі ст.13 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» держава бере на себе відповідальність за завдану шкоду громадянам та зобов'язується відшкодувати її за:

1) пошкодження здоров'я або втрату працездатності громадянами та їх дітьми, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;

2) втрату годувальника, якщо його смерть пов'язана з Чорнобильською катастрофою;

3) матеріальні втрати, що їх зазнали громадяни та їх сім'ї у зв'язку з Чорнобильською катастрофою, відповідно до цього Закону та інших актів законодавства України.

На державу покладаються також зобов'язання щодо своєчасного медичного обстеження, лікування і визначення доз опромінення учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи.

На підставі п.18 ст.20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до категорії 1 надаються гарантовані державою компенсації та пільги зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджету відповідно до податкового та митного законодавства.

На підставі ст.49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за цим Законом призначаються державна пенсія та додаткова пенсія за шкоду, спричинену здоров'ю.

Таким чином, державна пенсія за цим Законом, а також додаткова пенсія за шкоду, спричинену здоров'ю, - є різновидом відшкодування державою шкоди, заподіяної внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» №71-VІІІ від 28.12.2014 року внесені зміни до Податкового кодексу України, які набули чинності з 01.01.2015 року.

На підставі п.п.164.2.19 п.164.2 ст.164 Податкового кодексу України суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із Законом, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення, а також пенсій з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, такі пенсії підлягають оподаткуванню чи не оподатковуються в країні їх виплати.

Ставка податку становить 15% бази оподаткування щодо доходів, зокрема нарахованих (виплачених, наданих) у вигляді пенсій, якщо база оподаткування для місячного оподатковуваного доходу перевищує три розміри мінімальної заробітної плати, встановленого Законом на 1 січня звітного податкового року.

Згідно до п.164.3 ст.164 Податкового кодексу України при визначенні бази оподаткування враховуються всі доходи платника податку, отримані ним як у грошовій, так і не грошовій формах.

Також об'єктом обкладення військовим збором є доходи, визначені ст.163 Податкового кодексу України (п.п.1.2 п.16.1 підрозділу 10 розділу ХХ).

Згідно п.163.1 ст.163 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід до якого відповідно до п.п.164.2.19 п.164.2 ст.164 Податкового кодексу України включаються, зокрема сума пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону), що отримуються платником податку з Пенсійного фонду України, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (в розрахунку на місяць ), встановленої на 1 січня звітного податкового року, в частині такого перевищення.

Ставка військового збору становить 1,5% об'єкта оподаткування, визначеного п.п.1.2 п.16 прим.1 підрозд.10 розд.ХХ Податкового кодексу України.

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюється у порядку, встановленому ст.168 Податкового кодексу України.

Відповідно п.п.165.1.3 п.165.1 ст.165 Податкового кодексу України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються такі доходи: сума відшкодування платнику податку розміру шкоди, заподіяної йому внаслідок Чорнобильської катастрофи, у порядку та сумах, визначених законом.

З урахуванням того, що позивачу пенсія призначена та виплачується на підставі ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждати внаслідок Чорнобильської катастрофи» та є різновидом відшкодування державою шкоди, заподіяної громадянину внаслідок Чорнобильської катастрофи, а відповідно до податкового законодавства сума відшкодування розміру шкоди, заподіяної внаслідок Чорнобильської катастрофи не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу, то суд приходить до висновку про відсутність підстав у відповідача для нарахування суми податку на доходи фізичних осіб та військового збору на розмір пенсії ОСОБА_3, призначеної відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждати внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Судом також враховано, що з 01.09.2015 року у зв'язку з набуттям чинності Законом України «Про внесення змін до статті 164 Податкового кодексу України щодо оподаткування пенсій інвалідів війни та деяких інших категорій громадян» від 17.07.2015 року №653-VІІІ, з пенсії позивача ОСОБА_3, який має посвідчення інваліда війни та на нього поширюється дія ст.10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», утримання податку на доходи фізичних осіб та військового збору управління ПФУ у м.Краматорську припинено.

На підставі наведеного суд вважає необхідним позов ОСОБА_3 задовольнити, визнати дії УПФУ у м.Краматорську по утриманню у період з 01.03.2015 року (як вирішено в ухвалі суду від 03.09.2015 року) по 31.08.2015 року з пенсії по інвалідності 2 групи ОСОБА_3, призначеної відповідно до ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждати внаслідок Чорнобильської катастрофи», сум податку на доходи фізичних осіб та військового збору неправомірними та зобов'язати УПФУ у м.Краматорську сплатити позивачу ОСОБА_3 недоплачену пенсію в розмірі неправомірно утриманих у вказаний період податку на доходи фізичних осіб та військового збору.

Відповідно до ст.94 ч.5 КАС України судові витрати слід віднести за рахунок держави.

Керуючись ст.ст.4-15,159-163,185-186 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України у м.Краматорську Донецької області (третя особа - Державна податкова інспекція у м.Краматорську Головного управління Державної фіскальної служби України у Донецької області) про визнання дій неправомірними, зобов'язання сплатити недоплачену частину пенсії, задовольнити.

Визнати дії управління Пенсійного фонду України у м.Краматорську Донецької області по утриманню у період з 01.03.2015 року по 31.08.2015 року з пенсії по інвалідності 2 групи ОСОБА_3, призначеної відповідно до ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждати внаслідок Чорнобильської катастрофи», сум податку на доходи фізичних осіб та військового збору неправомірними.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у м.Краматорську Донецької області сплатити ОСОБА_3 недоплачену пенсію по інвалідності 2 групи, призначену відповідно до ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждати внаслідок Чорнобильської катастрофи», в розмірі неправомірно утриманих у період з 01.03.2015 року по 31.08.2015 року податку на доходи фізичних осіб та військового збору.

На постанову суду може бути подана апеляція до Донецького апеляційного адміністративного суду через Краматорський міський суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Л.М.Марченко