Постанова № 53616149, 20.10.2015, Рівненський міський суд Рівненської області

Дата ухвалення
20.10.2015
Номер справи
569/10163/15-а
Номер документу
53616149
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 569/10163/15-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 жовтня 2015 року Рівненський міський суд Рівненської області

в особі судді Крижової О.Г.,

при секретарi Гриценюк М.А.,

розглянувши у вiдкритому судовому засiданнi в мiстi Рiвному адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в місті Рівне про визнання неправомірними дій та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернулася в суд з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне про визнання протиправними дії УПФ України щодо перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_2 на виконання постанови Рівненського міського суду від 05.02.2015 року №569/20218/14-а із перевизначенням базового місяця індексації пенсійної виплати та зобов'язати УПФ України в м. Рівне здійснити перерахунок пенсії державного службовця ОСОБА_2 починаючи із 01.01.2015 року на виконання постанови Рівненського міського суду від 05.02.2015 року №569/20218/14-а, без пере визначення базового місяця із виплатою заборгованості по такому перерахунку.

У позовній заяві вказується, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в УПФ України в м. Рівне та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».Рівненський міський суд Рівненської області 05.02.2015 ухвалив постанову по адміністративній справі №569/20218/14-а за її позовом про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, якою зобов'язано УПФ України в м. Рівне здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_2 починаючи із 01.01.2015 року, додатково включивши до вже врахованих сум заробітної плати для обчислення пенсії виплачену матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та сум виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування згідно довідками від 09.12.2014 року №1410 та №1411, виходячи із розміру 82% заробітної плати. Ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 22.04.2015 року апеляційну скаргу УПФ України в м. Рівне залишено без задоволення, а постанову Рівненського міського суду від 05.02.2015 року - без змін. На виконання постанови суду, що набрала законної сили винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №47630367 та надано боржнику строк для самостійного виконання. Проте, всупереч вищевикладеному, станом на сьогодні постанова Відповідачем виконана з порушенням норм чинного пенсійного законодавства із зміною базового місяця індексації пенсійної виплати. На письмову заяву ОСОБА_2 з проханням надати інформацію про результат виконання рішення суду, управління Пенсійного фонду України в м. Рівне надало лист-відповідь від 16.07.2015 року №259/10, в якому зазначає, що перерахунок її пенсії згідно рішення суду здійснено із перевизначенням базового місяця індексації пенсійної виплати, тому розмір пенсії не підвищився. Позивач вважає дії УПФ України в м. Рівне, які полягають у перерахуванні її пенсії із перевизначенням базового місяця індексації протиправними та такими, що ґрунтуються лише на припущеннях, а не на нормах чинного законодавства.

Відповідач подав заперечення проти позову, де вказує, що підстав для задоволення позовних вимог немає. Зазначив, що на виконання рішення суду, ухваленого на користь Позивача управлінням змінюється базовий місяць при обчисленні індексу споживчих цін для індексації пенсійної виплати, оскільки в такому місяці відбулося підвищення грошових доходів населення, в т.ч. за рахунок виплат, передбачених п. 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078. Позовні вимоги в частині зобов'язання управління Пенсійного фонду України в м. Рівне здійснити перерахунок та виплатити пенсію без визначення точного періоду (із зазначенням кінцевої дати) є нечіткими. На підставі наведеного просить в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Позивач в судове засідання не з'явилась про час, дату і місце судового засідання повідомлялась належним чином, в позовній заяві просила справу розглядати без її участі..

Представник відповідача просив відмовити в задоволені позову з мотивів викладених у запереченні.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази по справі, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що Рівненський міський суд Рівненської області 05.02.2015 ухвалив постанову по адміністративній справі №569/20218/14-а за її позовом про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, якоюзобов'язано УПФ України в м. Рівне здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_2 починаючи із 01.01.2015 року, додатково включивши до вже врахованих сум заробітної плати для обчислення пенсії виплачену матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та сум виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування згідно довідками від 09.12.2014 року №1410 та №1411, виходячи із розміру 82% заробітної плати.

Ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 22.04.2015 року апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Рівне залишено без задоволення, а постанову Рівненського міського суду від 05.02.2015 року - без змін.

16.07.2015 року на письмову заяву ОСОБА_2 з проханням надати інформацію про результат виконання рішення суду, управління Пенсійного фонду України в м. Рівне надало лист-відповідь №259/10, в якому зазначає, що перерахунок її пенсії згідно рішення суду здійснено із перевизначенням базового місяця індексації пенсійної виплати, тому розмір пенсії не підвищився.

Громадяни, згідно зі ст. 46 Конституції України, мають право на соціальний захист, що гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.

Статтею 8 Конституції України проголошено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. В силу ст. ст. 22, 64 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Конституційні права та свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Відповідно до вимог статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу» на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Відповідно ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема пенсії. Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних груп.

Згідно ст. 4 цього Закону індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року.

Згідно з п. 5 Порядку у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення, індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації. У разі коли в результаті перерахунку пенсій за рішеннями судів, які набрали законної сили, виплати перерахованих сум до пенсії фактично не здійснені і строки їх виплати не визначені, базовий місяць для визначення індексації пенсій не змінюється.

Управління Пенсійного фонду України як територіальний представницький орган Пенсійного фонду України зобов'язано керуватися у своїй діяльності лише виключно діючим законодавством України в межах своїх повноважень.

Статтею 64 Конституції України визначено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Відповідно до Розділу 11 Конституції України право на соціальний захист віднесено до основоположних прав і свобод. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням і забезпечується ч. 2 ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані (частина друга), при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (частина третя). Скасування конституційних прав і свобод - це їх офіційна (юридична або фактична) ліквідація. Звуження змісту та обсягу прав і свобод є їх обмеженням.

Відповідно до вимог ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення, а в адміністративних справах про протиправність рішень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення та надання відповідних доказів покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Отже, в адміністративному процесі, як виняток із загального правила, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень встановлена презумпція його винуватості. Презумпція винуватості покладає на суб'єкта владних повноважень обов'язок аргументовано, посилаючись на докази, довести правомірність свого рішення, дії чи бездіяльності та спростувати твердження позивача про порушення його прав, свобод чи інтересів. Такий обов'язок відсутній, якщо відповідач визнає позов.

Таким чином, порушене право позивача підлягає захисту шляхом визнання протиправними дії УПФ України щодо перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_2 та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 починаючи із 01.01.2015 року.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 10, 11, 57-61, 71, 99, 100, 158-163, 167, 186, 254 КАС України суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_2 задовольнити повністю.

Визнання протиправними дії УПФ України щодо перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_2 на виконання постанови Рівненського міського суду від 05.02.2015 року №569/20218/14-а із перевизначенням базового місяця індексації пенсійної виплати

Зобов'язати УПФ України в м. Рівне здійснити перерахунок пенсії державного службовця ОСОБА_2 починаючи із 01.01.2015 року на виконання постанови Рівненського міського суду від 05.02.2015 року №569/20218/14-а, без пере визначення базового місяця із виплатою заборгованості по такому перерахунку.

Постанову суду звернути до негайного виконання в межах суми стягнення за один місяць.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, відповідно до частини 3 статті 160 КАС України, а також прийняття постанови в письмовому провадженні - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо була подана апеляційна скарга судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя - підпис

З оригіналом згідно

Суддя Рівненського міського суду О.Г. Крижов