:
Справа № 359/9851/15-а
№ 2-а/359/287/2015
П ОС Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 листопада 2015 року Бориспільський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого судді - Саган В.М.,
при секретарі -Степаненко А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Борисполі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Бориспільської міської ради Київської області про визнання протиправною відмови в наданні статусу інваліда війни та зобов»язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В :
19.10.2015 року позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом, посилаючись на те, що він у 1986 році працював слюсарем в Київській ПМК № 237 тресту « Укррадгоспспецбуд», та був відряджений до 30-ти км зони відчуження для виконання робіт, пов»язаних із водопостачанням об»єктів та населених пунктів. Вважає, що він являється особою, яка належить до інвалідів війни та має право на отримання документу, що підтверджує статус інваліда війни, в зв'язку з чим звертався до відповідача щодо надання йому статусу інваліда війни як особі, яка була залучена до формувань Цивільної оборони та стала інвалідом внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків аварії Чорнобильської катастрофи, проте вказане звернення було залишено відповідачем без задоволення. Позивач просить суд визнати протиправною відмову Управління соціального захисту населення Бориспільської міської ради Київської області щодо надання йому статусу інваліда війни, зобов'язати відповідача надати йому статус інваліда війни та видати відповідне посвідчення.
Представник позивача в судове засідання не з»явився, надав суду заяву, в якій просить розглядати справу за його відсутності та відсутності позивача, позов підтримують.
Представник Управління соціального захисту населення Бориспільської міської ради Київської області - суб'єкта владних повноважень, в судове засідання також не з»явився, надав суду заяву, в якій також просив розглядати справу без його участі, та надав письмові заперечення на адміністративний позов, в яких просив позовні вимоги залишити без задоволення.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено, ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, і відноситься до першої категорії, що підтверджується відповідним посвідченням. ( а. с. 5).
Позивач з 09.02.2012 року є інвалідом другої групи довічно, у зв»язку із захворюванням, пов»язаним з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС ( а.с. 6).
У 1986 році ОСОБА_1 працював на посаді слюсаря в Київській ПМК № 237 тресту « Укррадгоспспецбуд», та в період червня-серпня 1986 року в с.Черемошня Поліського району виконував роботи, пов»язані із водопостачанням об»єктів та населених пунктів, в зв»язку з аварією на ЧАЕС. Це підтверджується наданими позивачем: актом від 05.04.1993 р.; трудовою книжкою; табелем виходу на роботу за червень 1986 року.( а.с.7-12).
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Позивач, залучений до виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі формувань Цивільної оборони у 1986 році і який став інвалідом 2-ї групи внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, в жовтні 2015 року звернувся до відповідача із заявою, в якій просив встановити йому статус інваліда війни на підставі п. 9 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»№ 3551.
Управління соціального захисту населення Бориспільської міської ради Київської області листом за № 5-7705 від 05.10.2015 року відмовило ОСОБА_1 у наданні статусу інваліда війни. ( а.с. 14).
Відповідно до п. 9 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»до інвалідів війни належать також інваліди з числа осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
В матеріалах справи міститься інформаційна довідка Департаменту з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської обласної державної адміністрації від 01.10.2015 року за № 01.01-14/1373/2, відповідно до якої діяльність формувань Цивільної оборони, у тому числі невоєнізованих, на час виникнення аварії на ЧАЕС, регулювалося Положенням про цивільну оборону СРСР, затвердженим постановою ЦККПРС і Ради Міністрів СРСР від 18.03.76 № 1111; Положенням про невоєнізовані формування ЦО і норми оснащення(табелювання)їх матеріально-технічними засобами та Постановою про організацію та ведення Цивільної оборони в районі(сільському) і на сільськогосподарському об»єкті народного господарства, затверджених наказами заступника Міністра оборони СРСР-начальника ЦО СРСР від 06.06.75 № 90 та від 29.06.76 №92. Зазначеними нормативно-правовими актами визначено, що в кожному міністерстві, відомстві, іншому центральному органі виконавчої влади, а також на підприємствах, установах, організаціях створювалися невоєнізовані формування ЦО. Облік та ведення списків особового складу невоєнізованих формувань було покладено на начальників Цивільної оборони підприємств, установ, організацій. До складу невоєнізованих формувань Цивільної оборони зараховувалися в обов»язковому порядку громадяни СРСР: чоловіки у віці від 16 до 60 років, жінки від 16 до 55 років, за винятком осіб, що мали мобілізаційні приписи, інвалідів 1 та 2 груп, вагітних жінок та жінок, які мають малолітніх дітей.( а.с.13).
Постановою Кабінету Міністрів України № 302 від 12.05.1994 року затверджено Положення «Про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветерів війни».
Так, відповідно до п. 10 Положення посвідчення інваліда війни видається на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності.
Згідно довідки до акту огляду МСЕК серії КИО-1 № 0417452 від 12.07.2012 року, позивачу ОСОБА_1 з 09 липня 2012 року довічно встановлено другу групу інвалідності із зазначенням її причини - захворювання, повязане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.( а.с.6).
Отже, позивач був залучений до складу формувань Цивільної оборони та став інвалідом внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, а тому відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»позивач належить до інвалідів війни та має право на встановлення статусу інваліда війни і на отримання документа, який підтверджує даний статус.
Беручи до уваги вищевикладене, суд вважає, що відповідачем неправомірно було відмовлено позивачу у встановленні статусу інваліда війни та наданні документа, який підтверджує даний статус.
Враховуючи наведене, суд вважає, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню.
Відповідно до ст.ст. 94, 98 КАС України, стягнути з відповідача на користь держави судовий збір у розмірі 487 грн. 20 коп., оскільки позивач при зверненні з позовом до суду, відповідно до п.9,10 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» , звільнений від сплати судового збору.
На підставі наведеного, ст. 19 Конституції України, ст.ст. 1, 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», Положення «Про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветерів війни», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 302 від 12.05.1994 року, керуючись ст. ст. 17, 94, 159, 160, 161, 162 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною відмову Управління соціального захисту населення Бориспільської міської ради Київської області щодо надання ОСОБА_1 статусу інваліда війни.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Бориспільської міської ради Київської області надати ОСОБА_1 статус інваліда війни та видати посвідчення інваліда війни.
Стягнути з Управління соціального захисту населення Бориспільської міської ради Київської області ( ідентифікаційний код 03190797) на користь держави судовий збір у розмірі 487 грн. 20 коп
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Бориспільський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня її проголошення. У разі застосування ч.3 ст.160 КАС, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя