Справа № 355/1610/15-а
Провадження № 2-а/355/43/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 листопада 2015 року Баришівський районний суд Київської області у складі
головуючого судді Єременка В.М.
за участю секретаря Котенко Л.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Баришівському районі Київської області про визнання протиправним рішення суб,єкта владних повноважень та зобов,язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України в Баришівському районі Київської області про визнання дій протиправними та зобов,язання вчинити певні дії.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що вона являється учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС третьої категорії, так як приймала участь у ліквідації наслідків аварії в листопаді 1986 року, працюючи експедитором в Баришівському радгосп робкоопі Київської області. Має посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році, (категорія 3, серія НОМЕР_1), видане 13.04.1993 року з відповідною перереєстрацією 16.07.1998 року). 22 червня 2015 року ОСОБА_1 звернулася до Управління пенсійного фонду України в Баришівському районі Київської області з заявою про постановлення її на пенсійний облік та призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Однак рішенням УПФУ у Баришівському районі Київської області за №1014 від 12.08.2015 року про результати розгляду заяви, її повідомили, що в призначенні пенсії за віком, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 3 категорії відповідно до п. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" відмовлено через відсутність первинних документів, які підтверджують участь в ліквідації аварії на ЧАЕС.
Позивач ОСОБА_1 вважає таке рішення незаконним, а дії пенсійного фонду протиправними. Просить суд зобов,язати відповідача призначити їй пенсію на пільгових умовах за віком на підставі п. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 пояснила суду, що вона в 1986 році працювала експедитором в Баришівському радгосп робкоопі Київської області. 04 листопада 1986 року адміністрацією була направлена в м. Чорнобиль вивозити з магазинів господарчі товари та завозити їх у магазини села Волошинівка Баришівського району Київської області. Там в м. Чорнобиль вона зустріла працівника ДАІ з смт.Баришівка ОСОБА_3 В радгосп робкоопі велась окремо книга наказів. На той час видавався лише маршрутний лист водієві автомобіля, яким перевозились товари. В 1988 році ОСОБА_1 розрахувалася з роботи з Баришівського радгосп робкоопу, а в 1992 році тим хто вивозив з Чорнобиля в 1986 році господарчі товари була виплачена додаткова заробітна плата в тому числі і їй. В 1993 році вона отримала посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, яке було перереєстроване 16.07.1998 року. Посвідчення їй було видане на підставі відомості про нарахування додаткової заробітної плати. 22.06.2015 року ОСОБА_1 звернулася до УПФ України в Баришівському районі Київської області з заявою та відповідними документами про постановлення її на пенсійний облік та призначення пенсії за віком на пільгових умовах, але їй було відмовлено. Вважає таке рішення протиправним та просить суд зобов,язати УПФ призначити їй пенсію на пільгових умовах, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 1986 році.
Представник відповідача Управління Пенсійного фонду України у Баришівському районі Русанов Олександр Сергійович в судовому засіданні заперечував проти заявленого позову та пояснив суду, що не вбачає підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1
Свідок ОСОБА_3 пояснив суду, що в жовтні-листопаді 1986 року у складі оперативної групи УВС Київської області він перебував в 30 км зоні ЧАЕС в м.Чорнобиль. Вони їздили по магазинах і в одному із магазинів він зустрів ОСОБА_1, яка вивозила з магазину товар. Для підтвердження зазначеного, свідок надав суду довідку про його перебування в зоні ЧАЕС на підставі якої йому видавалось посвідчення учасника ліквідації аварії на ЧАЕС.
Судом встановлено, і це не заперечується відповідачем, що позивач ОСОБА_1 являється учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3-ї категорії, має посвідчення (серія НОМЕР_1), видане 13.04.1993 року, перереєстроване 16.07.1998 року та те, що вона користується відповідними пільгами.
Надані позивачем суду: відомість на отримання заробітної плати позивачем в листопаді 1986 року; довідка за №44 від 15.02.1993 року, видана ОСОБА_1 про отримання нею додаткової заробітної плати в підвищеному розмірі по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС свідчать про те, що позивач приймав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 04 листопада 1986 року і фактично ніким не оспорюється.
Вирішуючи питання про наявність чи відсутність порушення прав позивача з боку відповідача щодо призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку, суд керується наступним.
У відповідності до п. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", особам які працювали або проживали на території радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання пенсій, а саме: учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 01 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 01 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів із зменшенням віку на 10 років, передбаченого ст. 26 Закону України «Про загальнообов,язкове державне пенсійне страхування».
В п. 3 ч. 1 ст. 55 вказаного Закону зазначено, що учасники ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які працювали з 31.07.1986 року по 31.12.1986 року в зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів, допускається зменшення віку до 5 років. А так, як позивач народилася 20.06.1963 року і на час звернення до суду з адміністративним позовом мала вік 52 роки, 3 місяці, 08 днів, то вона відповідно підпадає під дію норми даного Закону.
Згідно ст. 104 КАС України, до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.
Спір за участю Управління Пенсійного фонду України у Баришівському районі, як суб'єкта владних повноважень ( п. 7 ч. І ст. З КАС України) є публічно-правовим і його вирішення згідно п. 1 ч. І ст. 17 КАС України належить до компетенції адміністративних судів України, оскільки Управління Пенсійного фонду України у Баришівському районі, як суб'єкт владних повноважень реалізовувало у спірних правовідносинах надані йому чинним законодавством управлінські функції щодо соціального захисту населення.
Відмовляючи ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, в рішенні №1014 від 12.08.2015 року Управління пенсійного фонду України у Баришівському районі Київської області про результати розгляду заяви про призначення пенсії зазначає, що: відсутні первинні документи, які підтверджують участь ОСОБА_1 в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Далі УПФ вказує, що ОСОБА_1 до заяви про призначення пенсії додала: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році, серія НОМЕР_1 (категорія 3); довідку №26 від 17.06.2015 року по нарахуванню додаткової заробітної плати в листопаді 1986 року; копію з особового рахунку по нарахуванню додаткової заробітної плати в листопаді 1992 року. Далі УПФ робить висновок про те, що пенсію відповідно до п. 1 ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» призначити неможливо та посилається на ст. 26 Закону України «Про заганообов,язкове державне пенсійне страхування» з зазначенням того, що право на призначення пенсії за віком наступить після досягнення віку 60 років. Таким чином фактично УПФ безпідставно в порушення норм діючого в державі пенсійного законодавства відкинули на роки особу жіночої статі - позивача ОСОБА_1 на отримання пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку, як учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 3 категорії відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до узагальнення судової практики перегляду Вищим адміністративним судом України в касаційному порядку судових рішень у справах про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 31.10.2006 року, ВАС України наголошує, що єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи та надає право на користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у тому числі призначення пенсій зі зменшенням пенсійного віку є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС».
Суд, аналізуючи докази в їх сукупності, вважає, що у Управління Пенсійного фонду України у Баришівському районі Київської області не було підстав для відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно вимогам ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", так як позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році третьої категорії і має право на отримання пенсії із зменшенням пенсійного віку до 5 (п,яти) років.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
При цьому за змістом ч. 1 ст. 70 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Окрім того, відповідно до ч. 1 ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, обґрунтовує вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Відповідно до п. 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсій, до заяви при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", подаються документи, які засвідчують особливий статус особи, а саме посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 року №122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об,єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування.
Крім того, відповідно до п.п. «г» п. 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсій, до заяви при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", документи на підтвердження особливого статусу особи, що додаються до заяви про призначення пенсії є посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 року №122, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об,єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Таким чином, докази позивача ґрунтуються на вимогах законодавства та спростовують висновки УПФ у Баришівському районі Київської області, який безпідставно відмовив позивачу ОСОБА_1 у призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку оскільки ним подані відповідні документи, які УПФ належним чином не перевірив.
Підсумовуючи викладене, суд вважає, що постановляючи дане рішення, судом були дотримані норми матеріального і процесуального права.
Встановлені судом обставини також стверджуються:
- копією рішення УПФ у Баришівському районі Київської області №1014 від 12.08.2015 року про результати розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії;
- ксерокопією паспорта ОСОБА_1, серія НОМЕР_2, виданого 25.03.2000 року;
- ксерокопією трудової книжки ОСОБА_1;
- ксерокопією довідки за №44 від 15.02.1993 року, виданої ОСОБА_1 про отримання нею додаткової заробітної плати в підвищеному розмірі по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС свідчить про те, що позивач приймав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 04 листопада 1986 року;
- ксерокопією відомості на отримання заробітної плати позивачем в листопаді 1986 року;
- ксерокопією посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, (серія НОМЕР_1), видане ОСОБА_1 13.04.1993 року та перереєстроване 16.07.1998 року;
- іншими матеріалами справи.
Обставиною, яка підтверджує факт виконання робіт позивачем ОСОБА_1 в 30 кілометровій зоні в м.Чорнобиль 04.11.1086 року також підтверджує свідок ОСОБА_3
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг визначене статтею 8 Закону України " Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Конституційні принципи, на яких базується здійснення прав і свобод людини і громадянина в Україні, включаючи і право на пенсійне забезпечення, передбачені статтями 1, 3, частиною 2 статті 6, статтею 8, частиною 2 статті 19, статтями 22, 23, частиною 1 статті 24 Конституції України, набуте у сфері пенсійного забезпечення, не може бути скасоване, звужене. Правовою гарантією забезпечення державою даного права є виконання прийнятих на себе зобов'язань, виходячи з положень принципу верховенства права, закріпленого статтею 8 Конституції України.
Згідно ч. 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. (ЗУ від 07.07.2010 року).
З урахуванням викладених обставин, суд визнає протиправною відмову відповідача щодо проведення призначення пенсії ОСОБА_1 на пільгових умовах за віком на підставі п. 3 ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 3, 16, 19, 22, 46, 54, 55, 75, 92, 95, 96, 113, 116, 117, 124 Конституції України, ст.ст. 48,49,50,54,55,62,67,70,71 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року, ст.ст.6, 8, 9, 10, 11, 12, 18, 19, 20, 69, 71, 86, 94, 99, 104-106, 159, 160, 162, 163, 256 КАС України,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним і скасувати рішення Управління пенсійного фонду України в Баришівському районі Київської області №1014 від 12.08.2015 року про результати розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії.
Зобов,язати Управління пенсійного фонду України в Баришівському районі Київської області призначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, жительці АДРЕСА_1 пенсію на пільгових умовах за віком із зниженням пенсійного віку, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі п. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з дня її звернення до Управління пенсійного фонду України в Баришівському районі Київської області, тобто з 22.06.2015 року.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Київського адміністративного апеляційного суду через Баришівський районний суд Київської області протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.
Суддя Баришівського районного суду В. М. Єременко