Постанова № 5360810, 03.12.2008, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.12.2008
Номер справи
2-а-5283/08
Номер документу
5360810
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 2-а-5283/08

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

«03» грудня 2008 року 12 год. 20 хв. м. Рівне

Рівненський окружний адміністративний суд під головуванням судді ЖУКОВСЬКОЇ Л.А. при секретарі судового засідання Кривчук К.І. та за участю сторін і інших осіб, які беруть участь у справі від:

позивача: ОСОБА_1;

відповідача: не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Управління праці та соціального захисту населення Костопільської районної державної адміністрації

про стягнення в сумі 1697,88 грн.,

В С Т А Н О В И В :

Позивач ОСОБА_1 звернулася до Рівненського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Костопільської районної державної адміністрації про стягнення недоплаченої щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 2158,35 грн., що обчислюється відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» з урахуванням прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років згідно ст. 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» за період з серпня по грудень 2007 року.

Позивач в судовому засіданні позов підтримала повністю, просить позов задовольнити.

Відповідач Управління праці та соціального захисту населення Костопільської районної державної адміністрації в судове засідання не зявився, подав письмове заперечення проти позову в якому просить суд розглянути справу за його відсутності, крім того проти позову заперечив з підстав відсутності бюджетних асигнувань на виплату зазначеної допомоги в іншому розмірі, ніж той, що передбачався ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік», а відповідно до ст. 51 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобовязання та проводять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань; зміни в чинне бюджетне законодавство щодо збільшення бюджетних асигнувань на виплату допомоги не вносились.

Дослідивши та оцінивши письмові докази, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення з таких підстав.

Позивач ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 р.н. (копія свідоцтва про народження а.с. 6). На даний час позивач є непрацюючою, а тому не є застрахованою в системі загальнообовязкового державного соціального страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, та має право на державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, відповідно до ст.ст. 1, 3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (в редакції станом на 09.07.2007 р.).

Згідно довідки № 984 від 27.10.2008 р. (а.с. 5) позивач знаходиться на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Костопільської райдержадміністрації та за період з серпня по грудень 2007 року отримала допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 638,12 грн., що є значно меншим від розміру допомоги, визначеного ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сімям з дітьми ” від 21.11.1992 року № 2811-ХІІ , згідно якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Розмір зазначеної допомоги було змінено ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», якою встановлено, що у 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Проте, рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 зазначене положення ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України» визнано неконституційним та втратило чинність з дня ухвалення рішення.

Отже, розмір допомоги позивачу по догляду за дитиною, починаючи з 09.07.2007 року, мав визначатись відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» від 21.11.1992 року № 2811-ХІІ, тобто в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, який, відповідно до ст. 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19.12.2006 року становив: з 1 квітня 2007 року 463,00 грн, з 1 жовтня 2007 року 470,00 грн.

Виплата відповідачем допомоги по догляду за дитиною в розмірі, визначеному відповідно до ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік», яка визнана неконституційною згідно з рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року, є, порушенням прав позивача. А відтак, дії відповідача щодо не нарахування та невиплати позивачу щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сімям з дітьми ”, що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до ст. 62 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік” за період з серпня по 31 грудня 2007 року слід визнати протиправними, оскільки такі дії порушують права позивача, гарантовані названою статтею Закону, ст.ст. 21, 22, 46 Конституції України.

Оскільки відповідно до ч.1 ст. 5 Закону України “Про державну допомогу сімям з дітьми”, всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника), то кошти слід стягувати з Управління праці та соціального захисту населення Костопільської районної державної адміністрації.

Заперечення відповідача не беруться судом до уваги, оскільки відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни України мають право на соціальний захист, яке гарантується загальнообовязковим державним соціальним страхуванням. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом. Відповідно до ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав.

З урахуванням статті 62 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік загальна сума заборгованості по виплаті державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з серпня по грудень 2007 року становить 1697,88 грн. і підлягає до задоволення в повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, судові витрати, здійснені позивачем при поданні позову, присуджуються позивачу з Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 94, 160163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Костопільської районної державної адміністрації щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною по досягненню нею трирічного віку в розмірі, що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" за період з серпня по грудень 2007 року, неправомірними.

3. Стягнути з відповідача Управління праці та соціального захисту населення Костопільської районної державної адміністрації (вул. Сарненська, 15А, м. Костопіль Рівненської області, код 03195435) на користь позивача ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) невиплачену щомісячну державну допомогу по догляду за дитиною по досягненню нею трирічного віку за період з серпня по грудень 2007 року в сумі 1697 (одна тисяча шістсот дев'яносто сім) грн. 88 коп.

4. Присудити з Державного бюджету України на корись ОСОБА_1 сплачений нею судовий збір в сумі 16 (шістнадцять) грн. 97 коп.

5. Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду в порядок і строки, передбачені ст. 186 КАС України. Заяву про апеляційне оскарження може бути подано протягом 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо буде подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не буде подана в строк 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після апеляційного розгляду справу.

Суддя Л.А. Жуковська