донецький апеляційний господарський суд
Постанова
Іменем України
18.11.2015 справа №908/4307/15
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючий: судді при секретарі Агапов О.Л Малашкевич С.А., Мартюхіна Н.О. Дьома К.Г. розглянувши апеляційну скаргу за участю представників сторін від позивача від відповідача Публічного акціонерного товариства "Завод малогабаритних трансформаторів", м.Запоріжжя не з'явився не з'явився на рішення господарського судуЗапорізької областівід28.09.2015р.у справі№908/4307/15 (суддя Соловйов В.М.)за позовом до Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м.Запоріжжя Публічного акціонерного товариства "Завод малогабаритних трансформаторів", м.Запоріжжя про стягнення 250000,00грн. ВСТАНОВИВ:
Запорізьке обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України звернулось до господарського суду Запорізької області з позовною заявою до ПАТ «Завод малогабаритних трансформаторів» про стягнення до загального фонду Держаного бюджету України на рахунки відкриті в управлінні Державної казначейської служби України за місцем реєстрації платника податків штрафу у розмірі 250000,00 грн. та пені у розмірі 172500,00 грн. за прострочення строку сплати штрафу за порушення законодавства про захист економічної конкуренції, накладеного рішенням адміністративної колегії від 31.03.2015р. № 9-рш по справі № 02/05-14/02/09/10/11-15.
Позовні вимоги мотивовані обставинами, викладеними у позовній заяві, та обґрунтовані ст. 56, 60 Закону України «Про захист економічної конкуренції», ст. 25 Закону України «Про Антимонопольний комітет України».
В судовому засіданні господарського суду 28.09.2015р. представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, наведених у позовній заяві від 24.07.2015р., в заяві про збільшення позовних вимог від 31.08.2015р., прийнятої судом згідно ухвали від 10.09.2015р. про відкладання розгляду справи, та в заяві від 17.09.2015р. про зменшення розміру позовних вимог та просив суд стягнути з відповідача до загального фонду Держаного бюджету України на рахунки відкриті в управлінні Державної казначейської служби України за місцем реєстрації платника податків, за кодом бюджетної класифікації доходів 21081100 Адміністративні штрафи та інші санкції, символ звітності 106, штраф у розмірі 250000,00 грн. за порушення законодавства про захист економічної конкуренції, накладеного рішенням адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 31.03.2015р. № 9-рш по справі № 02/05-14/02/09/10/11-15.
Заява позивача від 17.09.2015р. про зменшення позовних вимог прийнята судом, оскільки не суперечила законодавству.
Рішенням господарського суду Запорізької області від 28.09.2015року у справі (суддя Соловйов В.М.) позовна заява задоволена.
Відповідачем у справі - Публічним акціонерним товариством «Завод малогабаритних трансформаторів», м. Запоріжжя подана апеляційна скарга, у якій заявник просить скасувати судове рішення через порушення норм матеріального та процесуального права, неповним з"ясуванням обставин, що мають значення для вирішення спору.
В обґрунтування скарги заявник, зокрема, посилається на те, що суд першої інстанції прийняв рішення, незважаючи на те, що господарським судом Запорізької області розглядається справа № 908/3337/15 про визнання недійсним рішення позивача, яке покладено в основу оспорюваного судового рішення. Відповідач у вищевказаній справі приймає участь як третя особа яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.
У відзиві на скаргу позивач вказав на її безпідставність. Акцентує увагу на тому, що рішення про накладання штрафу у встановленому законодавством порядку недійним не визнано. З відповідним позовом відповідач до суду не звертався. За даних обставин, рішення тервідділення АМКУ є обов"язковим до виконання відповідно до вимог законодавства.
Розпорядженням від 17.11.15 року №04-08/1099/15 у зв'язку з находженням у відпустках суддів Склярук О.І., Ушенко Л.В. на підставі ч.5 ст.26 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», п.10.1, 17 Засад використання автоматизованої системи документообігу Донецького апеляційного господарського суду, затверджених рішенням загальних зборів суддів від 23.06.2015р, змінено склад судової колегії по розгляду скарги. Скарга розглядається колегією суддів у складі: головуючий суддя - Агапов О.Л., судді: Малашкевич С.А., Мартюхіна Н.О.
Сторони у судове засідання не з"явились.
Дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, Донецький апеляційний господарський суд встановив.
31.03.2015р. адміністративною колегією Запорізького обласного територіального відділення АМКУ прийнято рішення № 9-рш по справі № 02/05-14/02/09/10/11-15 «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу» яким вирішено:
1. Визнати дії Публічного акціонерного товариства «Завод малогабаритних трансформаторів» та Публічного акціонерного товариства «Запорізький кабельний завод», які полягали у погодженні своїх пропозицій конкурсних торгів під час участі у січні-березні 2012 року в процедурі закупівлі трансформаторів, проведеної Публічним акціонерним товариством «Вінницяобленерго» (номер оголошення про проведення процедури закупівлі 025305, опублікованого в інформаційному виданні «Вісник державних закупівель» № 7/2 (609/2) від 16.01.2012), порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом 1 статті 50, пунктом 4 частини другої статті 6 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, що стосуються спотворення результатів торгів (тендерів).
2. За вчинення порушення, зазначеного в пункті 1 рішення, відповідно до частини другої статті 52 Закону України Про захист економічної конкуренції, накласти штрафи на:
- публічне акціонерне товариство «Завод малогабаритних трансформаторів» (місцезнаходження: 69600, м. Запоріжжя, Дніпропетровське шосе,3, код ЄДРПОУ 13604900) - у розмірі 50000 (п'ятдесят тис.) грн.;
- публічне акціонерне товариство «Запорізький кабельний завод» (місцезнаходження: 69063, м. Запоріжжя, вул. Гладкова,2, код ЄДРПОУ 05755625) - у розмірі 50000 (п'ятдесят тис.) грн.
3. Визнати дії Публічного акціонерного товариства «Завод малогабаритних трансформаторів» та Публічного акціонерного товариства «Запорізький кабельний завод», які полягали у погодженні своїх пропозицій конкурсних торгів під час участі у січні-лютому 2012 року в процедурі закупівлі трансформаторів, проведеної Публічним акціонерним товариством «Сумиобленерго» (номер оголошення про проведення процедури закупівлі 025844, опублікованого в інформаційному виданні «Вісник державних закупівель» № 6/4 (608/4) від 13.01.2012), порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом 1 статті 50, пунктом 4 частини другої статті 6 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, що стосуються спотворення результатів торгів (тендерів).
4. За вчинення порушення, зазначеного в пункті 3 рішення, відповідно до частини другої статті 52 Закону України «Про захист економічної конкуренції», накласти штрафи на:
- публічне акціонерне товариство «Завод малогабаритних трансформаторів» (місцезнаходження: 69600, м. Запоріжжя, Дніпропетровське шосе,3, код ЄДРПОУ 13604900) - у розмірі 50000 (п'ятдесят тис.) грн.;
- публічне акціонерне товариство «Запорізький кабельний завод» (місцезнаходження: 69063, м. Запоріжжя, вул. Гладкова,2, код ЄДРПОУ 05755625) - у розмірі 50000 (п'ятдесят тис.) грн.
5. Визнати дії Публічного акціонерного товариства «Завод малогабаритних трансформаторів» та Публічного акціонерного товариства «Запорізький кабельний завод», які полягали у погодженні своїх пропозицій конкурсних торгів під час участі у січні-березні 2012 року в процедурі закупівлі трансформаторів, проведеної Публічним акціонерним товариством «Черкасиобленерго» (номер оголошення про проведення процедури закупівлі 028010, опублікованого в інформаційному виданні «Вісник державних закупівель» № 7/6 (609/6) від 16.01.2012), порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом 1 статті 50, пунктом 4 частини другої статті 6 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, що стосуються спотворення результатів торгів (тендерів).
6. За вчинення порушення, зазначеного в пункті 5 рішення, відповідно до частини другої статті 52 Закону України Про захист економічної конкуренції, накласти штрафи на:
- публічне акціонерне товариство «Завод малогабаритних трансформаторів» (місцезнаходження: 69600, м. Запоріжжя, Дніпропетровське шосе,3, код ЄДРПОУ 13604900) - у розмірі 50000 (п'ятдесят тис.) грн.;
- публічне акціонерне товариство «Запорізький кабельний завод» (місцезнаходження: 69063, м. Запоріжжя, вул. Гладкова,2, код ЄДРПОУ 05755625) - у розмірі 50000 (п'ятдесят тис.) грн.
7. Визнати дії Публічного акціонерного товариства «Завод малогабаритних трансформаторів» та Публічного акціонерного товариства «Запорізький кабельний завод», які полягали у погодженні своїх пропозицій конкурсних торгів під час участі у січні-березні 2012 року в процедурі закупівлі виробів з дроту (Проводу неізольованого), проведеної Публічним акціонерним товариством «Черкасиобленерго» (номер оголошення про проведення процедури закупівлі 036212, опублікованого в інформаційному виданні «Вісник державних закупівель» № 13 (615) від 30.01.2012), порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом 1 статті 50, пунктом 4 частини другої статті 6 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, що стосуються спотворення результатів торгів (тендерів).
8. За вчинення порушення, зазначеного в пункті 7 рішення, відповідно до частини другої статті 52 Закону України «Про захист економічної конкуренції», накласти штрафи на:
- публічне акціонерне товариство «Завод малогабаритних трансформаторів» (місцезнаходження: 69600, м. Запоріжжя, Дніпропетровське шосе,3, код ЄДРПОУ 13604900) - у розмірі 50000 (п'ятдесят тис) грн.;
- публічне акціонерне товариство «Запорізький кабельний завод» (місцезнаходження: 69063, м. Запоріжжя, вул. Гладкова,2, код ЄДРПОУ 05755625) - у розмірі 50000 (п'ятдесят тис.) грн.
9. Визнати дії Публічного акціонерного товариства «Завод малогабаритних трансформаторів» та Публічного акціонерного товариства «Запорізький кабельний завод», які полягали у погодженні своїх пропозицій конкурсних торгів під час участі у січні-березні 2012 року в процедурі закупівлі виробів з дроту, проведеної Публічним акціонерним товариством «Вінницяобленерго» (номер оголошення про проведення процедури закупівлі 027268, опублікованого в інформаційному виданні «Вісник державних закупівель» № 7/4 (609/4) від 16.01.2012), порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом 1 статті 50, пунктом 4 частини другої статті 6 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, що стосуються спотворення результатів торгів (тендерів).
10. За вчинення порушення, зазначеного в пункті 9 рішення, відповідно до частини другої статті 52 Закону України Про захист економічної конкуренції, накласти штрафи на:
- публічне акціонерне товариство «Завод малогабаритних трансформаторів» (місцезнаходження: 69600, м. Запоріжжя, Дніпропетровське шосе,3, код ЄДРПОУ 13604900) - у розмірі 50000 (п'ятдесят тис.) грн.;
- публічне акціонерне товариство «Запорізький кабельний завод» (місцезнаходження: 69063, м. Запоріжжя, вул. Гладкова,2, код ЄДРПОУ 05755625) - у розмірі 50000 (п'ятдесят тис.) грн.
В рішенні роз"яснено, що штраф підлягає сплаті у двомісячний строк з дня одержання рішення. Рішення може бути оскаржене до господарського суду у двомісячний строк з дня його одержання.
Листом від 31.03.2015р. № 03-18/01-1013 «Про рішення по справі та сплату штрафу» витяг з рішення адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення АМКУ від 31.03.2015р. № 9-рш на 31 аркушах направлено ПАТ «Завод малогабаритних трансформаторів» за адресою: 69600, м. Запоріжжя, вул. Дніпропетровське шосе, 3 та повідомлено про необхідність сплати штрафу у двомісячний строк з дня одержання рішення про накладення штрафу.
В цьому ж листі вказано реквізити рахунку для сплати штрафу, а також повідомлено про те, що:
згідно з частиною 5 статті 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції», за кожний день прострочення сплати штрафу нараховується пеня у розмірі 1,5 % від суми штрафу;
згідно з частиною 7 статті 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у разі несплати штрафу та пені у строки, передбачені рішенням, штраф та пеня стягуються у судовому порядку;
згідно з частиною 8 статті 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції», суб'єкт господарювання зобов'язаний надіслати протягом п'яти днів з дня сплати штрафу до територіального відділення документи, що підтверджують сплату штрафу.
Відповідно до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення № 6910702166800 від 01.04.2015р., зазначений лист з доданою до нього копією рішення адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення АМКУ від 31.03.2015р. № 9-рш отримано уповноваженою особою відповідача 06.04.2015р.
Судова колегія вважає апеляційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню, виходячи з наступного. Статтею 3 Закону України «Про Антимонопольний комітет України» унормовано, що основним завданням Антимонопольного комітету України є участь у формуванні та реалізації конкурентної політики в частині:
1) здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції на засадах рівності суб'єктів господарювання перед законом та пріоритету прав споживачів, запобігання, виявлення і припинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції;
2) контролю за концентрацією, узгодженими діями суб'єктів господарювання та дотриманням вимог законодавства про захист економічної конкуренції під час регулювання цін (тарифів) на товари, що виробляються (реалізуються) суб'єктами природних монополій;
3) сприяння розвитку добросовісної конкуренції;
4) методичного забезпечення застосування законодавства про захист економічної конкуренції;
5) здійснення контролю щодо створення конкурентного середовища та захисту конкуренції у сфері державних закупівель.
Пунктами 1, 4, 15 частини 1 статті 7 Закону «Про Антимонопольний комітет України» визначено, що у сфері здійснення контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції Антимонопольний комітет України має такі повноваження:
розглядати заяви і справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та проводити розслідування за цими заявами і справами;
перевіряти суб'єкти господарювання, об'єднання, органи влади, органи місцевого самоврядування, органи адміністративно-господарського управління та контролю щодо дотримання ними вимог законодавства про захист економічної конкуренції та під час проведення розслідувань за заявами і справами про порушення законодавства про захист економічної конкуренції;
звертатися до суду з позовами, заявами і скаргами у зв'язку із застосуванням законодавства про захист економічної конкуренції, а також із запитами щодо надання інформації про судові справи, що розглядаються цими судами відповідно до законодавства про захист економічної конкуренції.
Відповідно до ч.1 ст.12 Закону України «Про Антимонопольний комітет України» для реалізації завдань, покладених на Антимонопольний комітет України, в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі утворюються територіальні відділення Антимонопольного комітету України, повноваження яких визначаються Комітетом у межах його компетенції.
Згідно ст. 14 Закону України «Про Антимонопольний комітет України», адміністративна колегія територіального відділення Антимонопольного комітету України, зокрема, має такі повноваження:
розглядати заяви і справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, про надання дозволу, надання попередніх висновків стосовно узгоджених дій, проводити розслідування або дослідження за цими заявами і справами;
приймати передбачені законодавством про захист економічної конкуренції розпорядження та рішення, надавати попередні висновки стосовно узгоджених дій;
проводити дослідження ринку, визначати межі товарного ринку, а також становище, в тому числі монопольне (домінуюче), суб'єктів господарювання на цьому ринку та приймати відповідні рішення (розпорядження);
визначати наявність або відсутність контролю між суб'єктами господарювання або їх частинами та склад групи суб'єктів господарювання, що є єдиним суб'єктом господарювання.
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про Антимонопольний комітет України», розпорядження, рішення та вимоги органу Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України, вимоги уповноважених ними працівників Антимонопольного комітету України, його територіального відділення в межах їх компетенції є обов'язковими для виконання у визначені ними строки, якщо інше не передбачено законом.
Невиконання розпоряджень, рішень та вимог органу Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України, вимог уповноважених ними працівників Антимонопольного комітету України, його територіального відділення тягне за собою передбачену законом відповідальність.
Згідно ст. 24 Закону «Про Антимонопольний комітет України», рішення та розпорядження, що приймаються органами Антимонопольного комітету України, головами його територіальних відділень відповідно до законодавства про захист економічної конкуренції, надаються особам, які беруть участь у справі, у вигляді їх копій, посвідчених у порядку, встановленому законодавством.
Особливості порядку надання та оприлюднення рішень, розпоряджень встановлюються законодавством про захист економічної конкуренції.
За приписами ст.48 Закону України «Про захист економічної конкуренції», за результатами розгляду справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції органи Антимонопольного комітету України приймають рішення, в тому числі про:
визнання вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції;
припинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції;
накладення штрафу.
Відповідно до п. 1 частини 1 статті 50 Закону «Про захист економічної конкуренції» одним з порушень законодавства про захист економічної конкуренції» є антиконкурентні узгоджені дії.
Статтею 5 Закону України «Про захист економічної конкуренції» узгодженими діями визначається укладення суб'єктами господарювання угод у будь-якій формі, прийняття об'єднаннями рішень у будь-якій формі, а також будь-яка інша погоджена конкурентна поведінка (діяльність, бездіяльність) суб'єктів господарювання.
Узгодженими діями є також створення суб'єкта господарювання, об'єднання, метою чи наслідком створення якого є координація конкурентної поведінки між суб'єктами господарювання, що створили зазначений суб'єкт господарювання, об'єднання, або між ними та новоствореним суб'єктом господарювання, або вступ до такого об'єднання.
Особи, які чинять або мають намір чинити узгоджені дії, є учасниками узгоджених дій.
Відповідно до ч.1, п.4 ч.2 ст.6 вищевказаного Закону, антиконкурентними узгодженими діями є узгоджені дії, які призвели чи можуть призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції.
Антиконкурентними узгодженими діями, зокрема, визнаються узгоджені дії, які стосуються спотворення результатів торгів, аукціонів, конкурсів, тендерів.
Як зазначено в рішенні від 31.03.2015р. № 9-рш, адміністративною колегією Запорізького обласного територіального відділення АМКУ при розслідуванні справи № 02/05-14/02/09/10/11-15 про порушення законодавства про захист економічної конкуренції було встановлено, що ПАТ «Завод малогабаритних трансформаторів» та ПАТ «Запорізький кабельний завод» узгоджували свої пропозиції конкурсних торгів під час:
участі у січні-березні 2012р. в процедурі закупівлі трансформаторів, проведеної ПАТ «Вінницяобленерго» (номер оголошення про проведення процедури закупівлі 025305, опублікованого в інформаційному виданні «Вісник державних закупівель» № 7/2 (609/2) від 16.01.2012);
участі у січні-лютому 2012р. в процедурі закупівлі трансформаторів, проведеної ПАТ «Сумиобленерго» (номер оголошення про проведення процедури закупівлі 025844, опублікованого в інформаційному виданні «Вісник державних закупівель» № 6/4 (608/4) від 13.01.2012);
участі у січні-березні 2012р. в процедурі закупівлі трансформаторів, проведеної ПАТ «Черкасиобленерго» (номер оголошення про проведення процедури закупівлі 028010, опублікованого в інформаційному виданні «Вісник державних закупівель» № 7/6 (609/6) від 16.01.2012);
участі у січні-березні 2012р. в процедурі закупівлі виробів з дроту (Проводу неізольованого), проведеної ПАТ «Черкасиобленерго» (номер оголошення про проведення процедури закупівлі 036212, опублікованого в інформаційному виданні «Вісник державних закупівель» № 13 (615) від 30.01.2012);
участі у січні-березні 2012р. в процедурі закупівлі виробів з дроту, проведеної ПАТ «Вінницяобленерго» (номер оголошення про проведення процедури закупівлі 027268, опублікованого в інформаційному виданні «Вісник державних закупівель» № 7/4 (609/4) від 16.01.2012).
Підпунктом 31 пункту 1 Закону України «Про здійснення державних закупівель» визначено, що торги (конкурсні торги) - це здійснення конкурентного відбору учасників з метою визначення переможця торгів (конкурсних торгів) згідно з процедурами, встановленими цим Законом.
Відповідно до статті 1 Закону «Про захист економічної конкуренції» економічна конкуренція (конкуренція) характеризується як змагання між суб'єктами господарювання з метою здобуття завдяки власним досягненням переваг над іншими суб'єктами господарювання, внаслідок чого споживачі, суб'єкти господарювання мають можливість вибирати між кількома продавцями, покупцями, а окремий суб'єкт господарювання не може визначати умови обороту товарів на ринку.
Встановлені у справі № 02/05-14/02/09/10/11-15 обставини свідчать, що в процесі підготовки та участі у Торгах 1-5 ПАТ «Завод малогабаритних трансформаторів» та ПАТ «Запорізький кабельний завод» діяли не самостійно, а узгоджували свої дії, внаслідок чого конкуренцію між ними було усунуто. Погодження поведінки при формуванні цінових пропозицій Учасниками зазначених торгів призвело до заміни конкуренції на координацію поведінки суб'єктів господарювання, що в свою чергу мало наслідком спотворення результатів торгів. Фактично замовники обирали кращу цінову пропозицію серед двох учасників, які узгоджували свою поведінку в конкурсних процедурах.
Пропозиції конкурсних торгів свідчать про те, що під час участі у Торгах 1-5 Учасники не позиціонували себе як єдиний суб"єкт господарювання. Натомість, кожен з Учасників виступав як окремий суб"єкт господарювання та надавав окрему пропозицію конкурсних торгів. Твердження ПАТ «Запорізький кабельний завод», що воно та ПАТ «Завод малогабаритних трансформаторів» є суб"єктами, які можуть спільно або узгоджено здійснювати свою господарську діяльність, підтверджує висновок територіального відділення щодо наявності між ними відносин контролю, у розумінні статті 1 Закону України «Про захист економічної конкуренції», та є підтвердженням вчинення ними антиконкурентних узгоджених дій під час участі у торгах.
Зазначені дії ПАТ «Завод малогабаритних трансформаторів» та ПАТ «Запорізький кабельний завод» визнано порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом 1 статті 50, пунктом 4 частини 2 статті 6 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, що стосуються спотворення результатів торгів (тендерів).
Відповідальність за зазначене порушення передбачена ч.2 ст. 52 Закону України «Про захист економічної конкуренції» у вигляді накладення штрафу у розмірі до десяти відсотків доходу (виручки) суб'єкта господарювання від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за останній звітний рік, що передував року, в якому накладається штраф.
Згідно податкових декларацій з податку на прибуток підприємства за 2014 рік, дохід від операційної діяльності (дохід від реалізації товарів (робіт, послуг) за 2014 рік ПАТ «Завод малогабаритних трансформаторів» складав 20564418,00 грн., ПАТ «Запорізький кабельний завод» - 123232244,00 грн.
При визначенні розміру штрафу враховано, що ПАТ «Завод малогабаритних трансформаторів» та ПАТ «Запорізький кабельний завод»:
- вчинено 5 порушень законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій;
- порушення законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій вчинили вперше;
- співпрацювали з Відділенням у розслідуванні справи.
Згідно п. 33 Правил розгляду заяв і справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції (Правила розгляду справ), затверджених розпорядженням № 5 від 19.04.1994р. та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 06.05.1994р. за № 90/299, рішення у справі надається для виконання відповідно до частини першої статті 56 Закону України Про захист економічної конкуренції. Порядок виконання рішень та розпоряджень органів Антимонопольного комітету України, голів територіальних відділень Антимонопольного комітету України встановлений статтею 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції».
Зокрема встановлено, що рішення (витяг з нього за вилученням інформації з обмеженим доступом, а також визначеної відповідним державним уповноваженим Антимонопольного комітету України, головою територіального відділення Антимонопольного комітету України інформації, розголошення якої може завдати шкоди інтересам інших осіб, які брали участь у справі), розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень надається для виконання шляхом надсилання або вручення під розписку чи доведення до відома в інший спосіб.
Рішення та розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень є обов'язковими до виконання.
Особа, на яку накладено штраф за рішенням органу Антимонопольного комітету України, сплачує його у двомісячний строк з дня одержання рішення про накладення штрафу.
За кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі півтора відсотка від суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням органу Антимонопольного комітету України.
Нарахування пені припиняється з дня прийняття господарським судом рішення про стягнення відповідного штрафу.
Нарахування пені зупиняється на час розгляду чи перегляду господарським судом:
справи про визнання недійсним рішення органу Антимонопольного комітету України про накладення штрафу;
відповідного рішення (постанови) господарського суду.
Нарахування пені зупиняється на час розгляду органом Антимонопольного комітету України заяви особи, на яку накладено штраф, про перевірку чи перегляд рішення у справі про порушення законодавства про захист економічної конкуренції.
У разі несплати штрафу у строки, передбачені рішенням, та пені органи Антимонопольного комітету України стягують штраф та пеню в судовому порядку.
Рішення № 9-рш по справі № 02/05-14/02/09/10/11-15 «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу про накладення на ПАТ «Завод малогабаритних трансформаторів» штрафу у сумі 250000,00 грн. за вчинення антиконкурентних узгоджених дій, що стосуються спотворення результатів торгів (тендерів)», прийнято адміністративною колегією Запорізького обласного територіального відділення АМКУ 31.03.2015р.
Вказане рішення до господарського суду відповідачем у справі оскаржене не було, недійсним не визнано. Штраф до загального фонду Державного бюджету України у встановлений законом двомісячний строк з дня одержання рішення (06.04.2015р.) не сплачений.
Оскільки розпорядженням Державного уповноваженого АМКУ від 18.06.2015 № 9/121-р прийнято до розгляду заяву ПАТ «Завод малогабаритних трансформаторів» від 05.06.2015 № 9/0-512 (зареєстрована в Комітеті 09.06.2015 за № 8-01/4907) про перевірку рішення адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 31.03.2015 № 9-рш у справі № 02/05-14/02/09/10/11-15, а іншим розпорядженням Державного уповноваженого АМКУ від 18.06.2015 № 09/122-р зупинено розгляду цієї заяви ПАТ «Завод малогабаритних трансформаторів» до завершення судами справи № 908/3337/15, тому відповідно до абзацу 4 ч. 5 ст. 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції» пеня за прострочення терміну сплати штрафу за порушення законодавства про захист економічної конкуренції відповідачу не нараховується і позивачем до стягнення правомірно не заявлена.
Окрім ст. 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції», право Антимонопольного комітету України, територіальних відділень Антимонопольного комітету України у зв'язку з порушенням законодавства про захист економічної конкуренції органами влади, юридичними чи фізичними особами на звернення до суду, в тому числі про стягнення не сплачених у добровільному порядку штрафів та пені встановлене статтею 25 Закону України «Про Антимонопольний комітет України».
За таких обставин господарським судом позовні вимоги правомірно визнані обґрунтованими та такими, що підлягали задоволенню.
При прийнятті рішення господарським судом враховане наступне.
Розгляд господарським судом Запорізької області справи № 908/3337/15 не має правового значення для вирішення спору у справі № 908/4307/15, оскільки в пунктах 2, 4, 6, 8, 10 резолютивної частини рішення адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення АМКУ від 31.03.2015р. № 9-рш по справі № 02/05-14/02/09/10/11-15 накладено штраф окремо на Публічне акціонерне товариство «Завод малогабаритних трансформаторів» та окрема на Публічне акціонерне товариство «Запорізький кабельний завод».
Відповідач у вищевказаній справі приймає участь як третя сторона, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, а як юридична особа відповідає за своїми зобов"язаннями самостійно.
Відповідачем у справі заявлене клопотання про зупинення провадження у справі до прийняття господарським судом Запорізької області рішення у справі № 908/3337/15.
Оскільки апеляційним господарським судом перевіряється законність судового рішення, прийнятого 28.09.2015р., клопотання відхилене.
При встановлені господарським судом фактів, які є підставою для звернення до суду першої інстанції із заявою про перегляд рішення за нововиявленими обставинами, відповідач не позбавлений права звернутися з відповідною заявою до суду.
Враховуючи вищевказане, судова колегія не вбачає підстав для скасування рішення господарського суду Запорізької області.
На підставі викладеного, керуючись ст.33,99,101-103,105 ГПК України Донецький апеляційний господарський суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Рішення господарського суду Запорізької області від 28.09.2015 року у справі № 908/4307/15 залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Постанова Донецького апеляційного господарського суду набирає законної сили в день її прийняття та може бути оскаржена до Вищого господарського суду України у 20-ти денний строк.
Головуючий суддя О.Л. Агапов
Судді Н.О. Мартюхіна
С.А. Малашкевич
Надруковано 5 прим
1-позивачу
1-відповідачу
1-ДАГС
1-у справу
1-ГСЗО